Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Barel sirove nafte na svetskom tržištu dostigao cenu od oko 70 dolara:
ATANACKOVIĆ: Uskoro novo poskupljenje benzina
Skok cena nafte na svetskom tržištu na gotovo 70 dolara po barelu predstavlja samo nagoveštaj još većeg skoka cena nafte do kojeg bi moglo da dođe zbog ponovnog pokretanja iranskog nuklearnog programa, upozoravaju analitičari. Smatra se da bi cena barela sirove nafte mogla da premaši 100 dolara ako Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija odobri uvođenje trgovinskih sankcija Iranu, a ta zemlja odgovori "zavrtanjem slavina". Posledice smanjenja iranskog izvoza, smatraju stručnjaci, bilo bi globalno ekonomsko usporavanje, a visoku cenu bi platio i sam Iran koji ima stopu nezaposlenosti od 14 odsto. - Na svetskoj berzi prisutna je tendencija rasta cene nafte bez obzira na situaciju u Iranu, i taj trend će se nastaviti. U trenutku poslednjeg poskupljenja benzina u Srbiji, cena barela sirove nafte "ural", koju koriste naše rafinerije, na svetskoj berzi iznosila je 54 dolara a sada je već dostigla cenu od 62 dolara. Stoga su se, kako stvari sada stoje, već stvorili uslovi da se za petnaest dana, shodno Uredbi o cenama derivata nafte, cena goriva u Srbiji ponovo koriguje - smatra Nebojša Atanacković, predsednik Upravnog odbora Nafta a.d. Sa druge strane u republičkom Ministarstvu rudarstva i energetike kažu da bi bilo neozbiljno da komentarišu spekulacije šta bi sve moglo da se desi u slučaju da Iran smanji ili obustavi izvoz nafte. - Ne možemo da komentarišemo nešto što se nije desilo. Posao Ministarstva rudarstva i energetike je da petnaestodnevno proverava da li su se stekli uslovi za korekciju cena usled kretanja cena nafte na svetskom tržištu. Poslednja korekcija cene benzina stupila je na snagu u subotu 21. januara tako da će naše nadležne službe proveru da li do nove korekcije treba da dođe obaviti početkom februara - tvrde u republičkom Ministarstvu rudarstva i energetike. U ovom Ministarstvu podsećaju da konačnu reč o poskupljenju benzina daje Ministarstvo finanasija. Gorivo u Srbiji je od subote poskupelo u proseku za oko dva dinara. Motorni i bezolovni benzin od 95 oktana skuplji su za 2,1 dinar i prodaju se za 79,7 dinara po litru, dizel gorivo D-2 poskupelo je za 2,2 dinara i litar se prodaje za 68,3 dinara, dok je litar evrodizela poskupeo za 2,3 dinara i košta 74,5 dinara. Izvor: "Danas".

Velimir ILIĆ: Vlada nije odustala od pomoći Zastavi

Ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije Velimir Ilić, izjavio je da Vlada Srbije nije odustala od pomoći Zastavi, ali da i sindikati, koji najavljuju proteste, treba da promene svoj stav, "a ne da svaki čas prete štrajkom, jer se štrajkom niša ne rešava". - Valjda je svima jasno da Svetska banka i Međunarodni monetarni fond traže da se prekine sa subvencioniranjem privrede, i da subvencije ne mogu trajati beskonačno. To znači da privredu treba postaviti na zdrave noge - rekao je Ilić preksinoć u Kragujevcu. On je podsetio da Vlada jeste Zastavinoj Fabrici automobila obećala pomoć od 15 miliona evra, ali ne onako kako to sindikati interpretiraju. "Oni traže da mi uplatimo tih 15 miliona evra, da oni to raskrčme kao mnogo puta do sada. Mi smo rekli, kada se sve dogovori i kada počne proizvodnja "punta", namenski ćemo uložiti sredstva za proizvodnju novog automobila", kaže Ilić. Treba,međutim, podsetiti da sindikati imaju video-zapis iz kojeg se jasno vidi i čuje obećanje ministra finansija Mlađana Dinkića da će Vlada Srbije obezbediiti Zastavi 15 miliona evra, neophodnih za modernizaciju pogona i opreme u Fabrici automobila, čim ta fabrika potpiše ugovor o licenci sa bilo kojom svetskom auto-kompanijom. Tih 15 miliona evra Zastavi je neophodno da bi u pogonima Fabrike automobila započela proizvodnju domaćeg "punta", odnosno modela "zastava 10". Izvor: "Danas".

Da li je kupovinom Freš end ko Koka-Kola preuzela i kreditne obaveza ove subotičke kompanije:
U miraz i dug od oko 30 miliona evra?
Kola HBC saopštila je prošle nedelje da je zajedno sa Koka-Kola kompanijom postigla dogovor o kupovini sto odsto akcija kompanije Freš end ko, jednog od vodećih proizvođača voćnih sokova u Srbiji i Crnoj Gori. Kupovina je uključila proizvodne pogone smeštene u Subotici, kao i brendove sokova "nektar next" i "su-voće". Tako je nakon šest meseci pregovora uspešno privedena kraju i ova transakcija. Generalni direktor Koka-Kola HBC Doros Konstantinou izjavio je tim povodom da su u Koka-Koli "zadovoljni postignutim dogovorom" jer su kupili vodećeg proizvođača voćnih sokova u ovom regionu, koji beleži veliki rast. -Transakcija je u skladu sa našom strategijom širenja u tzv. negazirani segment tržišta bezalkoholnih pića i zadovoljstvo nam je što možemo poželeti dobrodošlicu još jednom visoko kvalitetnom brendu u portfolio proizvoda našeg sistema - naglasio je Konstantinou. Podsetimo da je sredinom decembra kompanija Freš end ko, nakon što su se pojavile spekulacije u medijima da se pregovori prekidaju potvrdila tu informaciju. Kao glavni razlog za prekid pregovora navedena je potreba da se pronađe investitor koji će pokriti dug prema finansijskim institucijama s obzirom na to subotički proizvođač voćnih sokova Svetskoj banci i EBRD, duguje oko 20 miliona evra. Tada Koka-Kola nije pominjana kao potencijalni investitor pa je ostalo nejasno ko je zapravo preuzeo obavezu vraćanja tog duga. Prema pisanju nekih medija, revizorske kuće koje su poslednjih nekoliko meseci "češljale" finansijske izveštaje ove subotičke kompanije došle su do podatka da Freš end ko duguje oko 30 miliona evra i da je veći deo duga nastao kao posledica "nedomaćinskog odnosa prema dobijenim kreditima". Pitanje, kako su dve kompanije rešile ovaj problem zasad je enigma. Predstavnici Koka-Kole su već ranije pojasnili da kupovinom Freš end ko ne žele da obezbede ekskluzivno pravo distribucije a da li je reč o strateškom širenju (Koka-Kola je već kupila fabriku Vlasinka), pokazaće vreme. Ono što sada gotovo sa sigurnošću, može reći jeste da srpske fabrike u vlasništvu Koka-Kole više neće "kuburiti" sa nedostatkom novca barem kada je reč o tehničkom i svakom drugom osavremenjivanju, jer Koka-Kola sigurna ta sredstva može da obezbedi. Izvor: "Danas".

Mobtel Austriji?

Ministar privrede Predrag Bubalo izjavio je da će Vlada Srbije sačekati da joj savetnik za telekomunikacije, koji će uskoro biti imenovan, predloži kako da privatizuje „Mobtel“, dok austrijski ambasador u SCG Gerhard Jandl veruje da će Vlada Srbije zaštititi interese austrijskih investitora. - Vlada će sigurno sačekati da savetnik proceni vrednost mobilne telefonije i da kaže šta i kojim redosledom treba raditi. Ono što je najlošije je da država bude involvirana u oba operatera - rekao je Bubalo. Međutim, dodao je on, budući da će pitanje vlasništva biti rešeno paralaleno sa izborom savetnika, „privatizacija Mobtela će biti izvedena jasno i transparentno putem tendera“. Bubalo je ocenio da je po pesimističkoj proceni vrednost „Mobtela“ oko 700 miliona, a vrednost Mobilne telefonije Srbije oko milijardu evra. Ambasador Jandl je rekao da su Austrijanci „vrlo optimistični“ jer su čuli „neke jako pozitivne izjave sa srpske strane“. Inače, protiv zamenika direktora „Mobtela“ Bogoljuba Lazića podneta je krivična prijava pod sumnjom da je omogućio bivšem stečajnom upravniku Tatjani Rakas otkup stana od 106 kvadrata po ceni znatno nižoj od tržišne. Lazić će danas biti priveden istražnom sudiji. Krivična prijava podneta je i protiv Vidomira Parežanina, bivšeg izvršnog direktora „Mobtela“, zbog sumnje da je oštetio „Mobtel“ za preko 37 miliona dinara. On je trenutno nedostupan organima gonjenja i za njim se traga. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta