Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Beogradski aerodrom Nikola Tesla uručio donaciju niškom aerodromu Konstantin Veliki:
Lou kost kompanije naredne godine i u Srbiji
Direktor beogradskog aerodroma Nikola Tesla Nebojša Nedeljković rekao je juče u Nišu da očekuje da će svetske i domaće lou kost kompanije početi da lete sa aerodroma u Srbiji u sredinom sledeće godine. - Beogradski aerodrom je potpuno spreman za dolazak tih kompanija, a lou kost kompanija Dženeral mins već leti sa naših pista. Siguran sam da će tokom predstojeće zimske sezone krenuti i čarter letovi lou kost kompanija sa niškog aerodroma. I Centavia, prva privatna avio-kompanija u Srbiji, radi na principu loukosta i verujem da će ona prva otvoriti niški aerodrom za ovu vrstu letova- rekao je Nedeljković na konferenciji za novinare održanoj na niškom aerodromu Konstantin Veliki. On nije odgovorio na pitanje: kada će Srbija pristupiti projektu Otvoreno nebo, koji omogućava nesmetani i kvalitetni saobraćaj stranih loukostera. "Vazduhoplovne vlasti vode vazduhoplovnu politiku, tako da će one odlučiti kada će Srbija biti deo tog projekta. Naše je samo da na aerodromima stvorimo svetski standard za putnike", kazao je on. Nedeljković je negirao da aerodrom Beograd blokira razvoj "konkurentskog" aerodroma Niš, jer mu "oduzima" putnike, a posebno strane turiste koji žele da provedu odmor na Kopaoniku, što mogu biti značajni prihodi od aerodromskih taksi i drugih usluga. - Aerodrom Beograd sigurno neće propasti zbog 100 hiljada putnika koji odluče da koriste usluge niškog aerodroma. Turisti iz Zapadne Evrope su probirljivi i možda ne bi ni sleteli na beogradski aerodrom ukoliko žele na Kopaonik ili Staru planinu, koja će postati veliki ski centar, jer to podrazumeva dodatno putovanje od nekoliko sati od Beograda do tih destinacija. Mi želimo da svi ti putnici preko velikih ili loukost kompanija dođu u Srbiju, a ne da odu u neku od susednih zemalja. Ne želimo da Srbiju predstavlja samo aerodrom Beograd, već i aerodromi Niš, Užice, Sjenica i drugi. Naš cilj je stvaranje mreže aerodroma u Srbiji sa jedinstvenim, svetskim standardom, pošto su evropske i svetske integracije naša budućnost - naglasio je Nedeljković. Direktor niškog aerodroma Konstantin Veliki Radisav Radojković potvrdio je da aerodrom Beograd nikada "nije video aerodrom Niš kao konkurenciju", za razliku od "drugih institucija i krugova u Beogradu koji žele da održe monopol u vazduhoplovnom saobraćaju". On je dodao da će narednih dana biti definisan zimski red letenja sa niškog aerodroma, tako da se "razgovara" sa privatnim kompanijama Centaviom i Mast ervejzom, ali i Jatom. Predstavnici beogradskog aerodroma Nikola Tesla uručili su donaciju niškom aerodromu u vrednosti od 1,7 miliona dinara. Begradski aerodrom je poklonio aerodromu u Nišu rashodovanu, ali funkcionalnu opremu, koja će omogućiti frekvenciju 100 putnika i prtljaga na sat. Izvor:"Danas".

Salford i Ljubljanske mlekare 9. oktobra počinju pregovore o preuzimanju:
Još jedan korak do regionalnog lidera
Engleski investicioni fond Salford počeće 9. oktobra pregovore o preuzimanju Ljubljanskih mlekara. Reč je o najvećoj mlekari u Sloveniji sa godišnjim prometom od 150 miliona američkih dolara. Salford, koji je vlasnik većine mlekara u Srbiji i u Republici Srpskoj, jedini je dao ponudu za otkup 2.369.175 ili 54,07 odsto akcija Ljubljanskih mlekara. Slovenačku stranu u ovom poslu zastupa u tu svrhu osnovana firma Zenos, koju vodi Gorazd Čuk, bivši savetnik predsednika uprave koparskog Istrabenca Igora Bavčara. Kao zanimljivost ljubljanski Dnevnik navodi da "Salford u prehrambenu industriju u srednjoj i istočnoj Evropi ulaže preko Denjub fud grupe, s kojim tesno sarađuje i bivši srpski ministar i biznismen Milan Beko, čije je ime bilo isticano kod nedavnih pokušaja napada na Merkator". Direktor Zenosa, pred početak zvaničnih pregovora o kupovini Ljubljanskih mlekara, izjavio je da je "Salford ozbiljan i jedini kupac", i demantovao informacije da je u njemu udružen srpsko-engleski kapital. "Salford udružuje međunarodni kapital, u kojem nema srpskog", tvrdi Čuk. Poznavaoci prilika u Sloveniji kažu da sadašnji vlasnici Ljubljanskih mlekara, NFD Holding, koji raspolažu gotovo sa polovinom imovine, imaju "prilično sreće što se našao kupac, jer je cena 3.189,35 tolara, odnosno oko 13 evra za akciju veoma visoka". Komentarišući otpore prodaji Ljubljanskih mlekara, čije finansijsko stanje je daleko od dobrog, dnevnik Delo navodi da je "rasprodaja Ljubljanskih mlekara postala i političko pitanje". List, međutim, naglašava da bi "za slovenačko mlekarstvo bilo dobro kada bi se našao kupac, koji je spreman da izbroji milijarde za preuzimanje sa ciljem sanacije i jačanja tržišne moći preduzeća". U prethodne dve godine, Salford koji posluje i na srpskom tržištu bio je posvećen restrukturiranju postojećih investicija. Ova faza je u većini kompanija uspešno završena ili se privodi kraju i Salford se sada sprema da nastavi svoj plan ulaganja i širenja u čitavom regionu. Salford je kompletirao otkup državnog paketa akcija kompanije Knjaz Miloš čija je vrednost premašila 45 miliona američkih dolara. Izvor:"Danas".

Otvorena fabrika lekova Farmasvis:

Fabrika lekova švajcarske kompanije Farmasvis, otvorena juče u Beogradu, prvi je proizvodni pogon u Srbiji koji je u potpunosti realizovan u skladu sa evropskim GMP standardima. Fabriku, čiji je početni kapacitet 10 miliona pakovanja lekova godišnje i koja trenutno zapošljava 200 ljudi, svečano su otvorili ministar zdravlja Tomica Milosavljević i ambasador Švajcarske Vilhelm Mejer. U izgradnju fabrike uloženo je 3,5 miliona evra. Prema rečima ministra Milosavljevića, Farmasvis na srpskom farmaceutskom tržištu već ima značajno mesto. - Kraj 2005. u Srbiji je u znaku novih sistemskih pravila u oblasti organizacije zdravstvene službe, zdravstvenog osiguranja i u oblasti formiranja komora. Na putu Srbije ka EU odgovornost zdravstvenog sistema je ogromna, jer sve moramo podići na maksimalno visok nivo. U tom smislu nova investicija kompanije koja je odlučila da ulaže u jednoj od najosetljivijih oblasti - proizvodnji lekova, predstavlja dobru poruku drugim potencijalnim investitorima - izjavio je Milosavljević. Predsednik kompanije Farmasvis Peter Nemec istakao je da odluka o investiranju u Srbiju nije doneta slučajno, već na bazi procene da je reč o centru regiona koji uprkos rizicima ima najveći razvojni potencijal. Osim toga, odluka je posledica strateške odluke kompanije da deo ostvarene zarade investira u ekonomski razvoj Srbije, rekao je Nemec. Izvor:"Danas".

Na Beogradskoj berzi devetomesečni promet od oko 61,4 milijarde dinara nadmašio prošlogodišnje r

Beogradska berza ostvarila je za prvih devet meseci ove godine promet od oko 61, 4 milijarde dinara, odnosno 717, 2 miliona evra i već u avgustu je premašen promet koji je ostvaren tokom prošle godine. Zaključno sa 30. septembrom ovogodišnji promet iznosi 127 odsto ostvarenog prometa iz prošle godine. Pri tom, ovogodišnji broj transakcija premašio je 104,4 hiljade - izjavila je juče, na konferenciji za novinare, Gordana Dostanić, direktor Beogradske berze. Komentarišući rezultate poslovanja Beogradske berze za devet meseci ove godine ona je ukazala na činjenicu da su u ukupnom prometu akcije učestvovale sa 85,7 odsto, a 14,3 odsto ostvareno je u trgovanju obveznicama Republike Srbije. Do kraja septembra na berzi je trgovano akcijama 661 izdavaoca, mada se na slobodnom berzanskom tržištu nalazi više od hiljadu kotiranih akcionarskih društava. Prema rečima direktora berze najveći obim prometa ostvaren je metodom kontinuiranog trgovanja - 26,2 milijarde dinara ( 50 odsto ostvarenog prometa akcijama ), zatim trgovanjem metodom preovlađujuće cene ( 7,9 milijardi dinara ili 30,1odsto prometa akcijama), dok je blok trgovanje na trećem mestu sa prometom od 10,5 milijardi dinara. - Tokom septembra realizovan je promet veći od 9,2 milijarde dinara, odnosno 111,1 miliona evra. To je najveći mesečni promet ostvaren na Beogradskoj berzi od 2003. godine - naglasila je Gordana Dostanić i dodala da su akcije banaka, brokersko-dilerskih društava i osiguravajućih kompanija ove godine bile najviše zastupljene u trgovanju na berzi. Ona je kao ilustraciju navela akcije AIK banke iz Niša koje su ostvarile najveći obim prometa od oko 11,3 milijarde dinara. Od preduzeća čije se akcije nalaze na slobodnom berzanskom tržištu, njih 202 beleži rast, a za 323 je evidentiran pad cena akcija. Kada je reč o trgovanju obveznicama Republike Srbije na Beogradskoj berzi prosečan dnevni obim trgovanja iznosi 558 hiljada evra, a najveći obim trgovanja ostvarile su obveznice koje dospevaju 2016. godine. Izvor:"Danas".

Subotički Pionir kupuje Hisar:

Subotička fabrika čokolada i bombona Pionir uskoro bi trebalo da postane vlasnik više od 95 odsto kapitala poznate konditorske firme Hisar iz Prokuplja. Potpisivanje kupoprodajnog ugovora se očekuje ovih dana, jer ponuda Pionira jedina ispunjava uslove. Za subotičkog konditora Hisar je interesantan zbog programa proizvodnje kandiranog voća, i prerade voća o povrća, a u razvoj tih programa, kako najavljuju iz Pionira u narednom periodu će biti uloženo oko pet miliona eura. Kupovinom Hisara subotički proizvođač slatkiša je korak bliži svom planu da se svrsta među najznačajnije fabrike u sektoru prehrambene industrije u jugoistočnoj Evropi. Izvor:"Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta