Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ministarstvo poljoprivrede najavljuje subvencije za nabavku đubriva i dizel goriva:
Država regresira 30 odsto kupljenog đubriva
Suočeni sa besparicom, naši ratari tokom poslednje decenije bili su prisiljeni da štede tako što su upotrebu đubriva, goriva, sredstava za zaštitu bilja i druge inpute svodili na minimum. Zbog toga je neminovno "trpela" agrotehnika i ne treba da čudi što su prinosi pojedinih poljoprivrednih kultura kod nas znatno niži od prosečnih u Evropskoj uniji, ali i od prinosa ostvarivanih u Srbiji krajem 80 - tih godina prošlog veka. - Upravo da bi se izbegli nepovoljni aranžmani u koje poljoprivredni proizvođači, zbog nedostatka novca ulaze sa organizatorima proizvodnje. Ministarstvo poljoprivrede radi na tome da ove godine obezbedi subvencije za nabavku mineralnog đubriva i goriva. Sve to da bi se povećala upotreba đubriva i goriva na imanjima poljoprivrednika, što predstavlja preduslov za efikasnu proizvodnju u poljoprivredi. Očekuje se da će Vlada Srbije uskoro doneti i odgovarajuće uredbe - kaže za Danas Živa Žebeljan, pomoćnik u Sektoru za agrarnu operativu ministra poljoprivrede Srbije. Žebeljan precizira da će pravo na regresiranje đubriva imati poljoprivredna gazdinstva koja su registrovana. Procenjuj se da će poljoprivrednici prilikom nabavke mineralnog đubriva imati pravo na subvenciju u iznosu od 30 odsto vrednosti kupljenog đubriva, (ne računajući PDV) ali je maksimum regresa na koji poljoprivrednici mogu da računaju do hiljadu dinara po hektaru upisanog zemljišta, ne računajući pašnjake, ribnjake, bare i neplodno zemljište. Uprava trezor je ustanova preko koje će se ostvarivati povraćaj dela sredstava koje su poljoprivrednici utrošili za kupovinu đubriva. - U 2006. godini, Ministarstvo poljoprivrede bi trebalo da regresira i dizel gorivo neophodno za obavljanje osnovnih poljoprivrednih radova. Prodaju goriva ostvarivaće benzinske pumpe registrovane za prodaju derivata nafte na malo. I tu subvenciju moći će da koriste samo registrovana poljoprivredna gazdinstva u količini od sto litara po hektaru površine, a biće isplaćivano 16 dinara po litru, na ime razlike između maloprodajne i regresirane cene. Povraćaj sredstava takođe će se obavljati preko Uprave za trezor - najavljuje Žebeljan. Izvor: "Danas".

POLJOPRIVREDNI KOMBINAT PEŠTER NA AUKCIJI 28. FEBRUARA

Poljoprivredno-industrijski kombinat Pešter iz Sjenice biće 28. februara u Beogradu ponuđen na aukcijsku prodaju po početnoj ceni od 17,3 miliona dinara, objavila je Agencija za privatizaciju. Kako se navodi na sajtu Agencije, ukupna procenjena vrednost kapitala koji se privatizuje iznosi 173,2 miliona dinara (1,98 miliona evra). Depozit za učešće na aukciji je 8,66 miliona dinara, a rok za podnošenje prijava je 20. februar. Minimum investicija koje budući vlasnik treba da uloži u to preduzeće procenjuje se na oko 30,2 miliona dinara. Pešter je osnovan 1989. godine i bavi se uzgojom goveda i proizvodnjom mleka. U firmi su zaposlena 203 lica. Sjenički poljoprivredni kombinat raspolaže sa 1.000 hektara poljioprivrednog zemljišta i objektima ukupne površine od oko 27.600 kvadratnih metara. Izvor: "Danas".

Od danas na pumpama u Srbiji:
Benzin skuplji u proseku za 5,4 dinara
Na benzinskim pumpama u Srbiji danas će doći do korekcije cene goriva koje će poskupeti u proseku za 5,4 dinara. - Ministarstvo finansija je predložilo da se akciza na naftne derivate poveća za 2,5 dinara, a Ministarstvo rudarstva i energetike da zbog rasta cene nafte na svetskom tržištu, benzin bude skuplji za 2,5 do 3 dinara. Uzimajući u obzir sve to odlučeno je da benzin poskupi za 5,4 dinara - izjavio je za Danas Srđan Srećković, pomoćnik republičkog ministra trgovine i turizma. Uredba o formiranju cena derivata nafte predviđa da gorivo poskupljuje kada prođe 15 dana od poslednje korekcije i kada sirova nafta tipa "ural" promeni cenu za 1,5 odsto. Prema izveštajima svetskih berzi cena nafte "ural" na svetskom tržištu skočila je za 5,3 odsto. Prometnici naftom u Srbiji tvrde da su se uslovi za korekciju cena goriva stekli još 4. januara i da su zbog toga što Vlada Srbije to nije dozvolila pretrpeli znatne gubitke. Vlada Srbije je 15. decembra izmenila Uredbu o formiranju cena naftnih derivata i propisala da do promena cena može doći ako se cena sirove nafte na svetskom tržištu nafte promeni za 1,5 odsto, a usklađivanje cena treba da se obavlja na svakih petnaest dana. Kompanija za trgovinu naftnim derivatima Petrobart AVIA već je najavila da će od danas na pumpama te kompanije benzin biti skuplji za 5,44 dinara, a dizel za 4,25 dinara po litru. Kako je agenciji Beta rečeno u toj kompaniji, nova cena motornog (MB) i bezolovnog benzina (BMB) od 95 oktana biće 85,21 dinar, dizela (D2) 72,59 dinara a evrodizela 79,08 dinara za litar. Kako su istakli u Petrobartu, od danas će biti povećane i proizvođačke cene derivata, i to za 1,5 dinara po litru za benzine, 1,66 dinara za D2 i 1,88 za evrodizel. Nove maloprodajne cene goriva obračunate su na osnovu povećanja akciza koje sada za sve motorne benzine iznose 30,59 dinara, a za dizel goriva 16,27 dinara za litar. Prosečna cena sirove nafte tipa "ural", u periodu od 20. januara do 9. februara, koja je korišćena za formiranje novih cena bila je 59,38 dolara po barelu, a kurs dolara 72,16 dinara, što je za oko jedan odsto niže od stvarne promene ta dva parametra. U toj kompaniji ističu da će u novom ukupnom poskupljenju državi ići 70 osto od toga a samo 1,6 dinara ići će prerađivačima i proizvođačima sirove nafte. U sistemu "Petrobart AVIA" na teritoriji Srbije i Crne Gore posluje oko 100 benzinskih pumpi. Poslednje poskupljenje goriva u Srbiji bilo je 23. januara. Podsećanja radi, poslednji put gorivo je poskupelo pre nepunih mesec dana, tačnije 22. januara, i to u proseku za dva dinara. Izvor: "Danas".

Poštanska štedionica na berzi

Ukupni promet na berzi prošle nedelje povećao se 26,71 odsto u odnosu na prethodnu nedelju i iznosio je 1154,48 miliona dinara. Istovremeno, broj transakcija je opao za 17,18 odsto. Od ukupnog prometa 73,6 odsto ili 850 miliona je realizovano na tržištu vlasničkih hartija od vrednosti, dok je 26,4 odsto ili 304,5 miliona dinara realizovano na tržištu dužničkih hartija od vrednosti. Strani investitori su učestvovali sa 54,05 odsto dok su u prometu obveznicama učestvovali sa samo 0,86 odsto. Prvog trgovačkog dana, u ponedeljak, indeks svih hartija listiranih na Beogradskoj berzi BELEKS fm je doživeo novi istorijski maksimum na nivou od 1.635,90 indeksnih poena. Sa druge strane indeks najlikvidnijih hartija BELEKS 15 je tek poslednjeg trgovačkog dana postavio novi istorijski maksimum 1.127,21, zatvorivši se ipak skoro 25 poena niže, na 1.102,82 indeksnih poena. AIK banka najprivlačnija Na nedeljnom nivou, oba indeksa su zabeležila porast, BELEKS (+0,75 odsto) i BELEKS 15 (+1,74 odsto). Od 179 akcija kojima se trgovalo u toku prošle nedelje, akcije 58 kompanija su zabeležile porast cene, 49 akcija je izgubilo na vrednosti, dok je cena 72 akcije ostala nepromenjena. U toku prošle nedelje, najviše se trgovalo akcijama AIK banke (173,91 miliona dinara) što je deset puta više od prometa tom akcijom prethodne nedelje, zatim akcijama Hemofarma (94,71 miliona dinara) i Graneksporta (85,60 miliona dinara). Najveće poraste u vrednosti cena akcija su zabeležile sledeće kompanije: Jugoprevoz Kovin (+72,00 odsto), Vetprom hemikalije (+63,64 odsto) i DIN fabrika Duvana, prioritetne akcije (+33,33 odsto), dok su najveće gubitke u cenama akcija upisale Modna konfekcija iz Beograda (-58,13 odsto), Sloga iz Titela (-43,25odsto ) i Sojaprotein Kikinda (-36,04 odsto). Šansa za investitore Počev od sledećeg četvrka, Poštanska štedionica će biti listirana na Beogradskoj berzi, što će investitorima dati mogućnost da uključe još jednu banku u svoje portfelje. Drugi način da se dođe u posedovanje akcija ove banke je kroz upis akcija, po ceni koja je jednaka knjigovodstvenoj. Izvor: "Glas javnosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta