Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Borivoje Stojadinović, generalni direktor Rudarsko-topioničarskog basena Bor:
Tender za RTB Bor u martu
Tender za privatizaciju Rudarsko-topioničarskog basena Bor biće raspisan u martu. Konzorcijum savetnika koji čine predstavnici uglednih svetskih banaka i finasijskih organizacija uradio je na terenu procenu stanja RTB Bor i predlog mera za privatizaciju dostavio je Agenciji za privatizaciju i Odboru za nadzor i sprovođenje privatizacije u RTB. - Konzorcijum je predložio da se na tenderu ponudi celina sistema što znači i linija bakra. S druge strane nije zatvorena ni mogućnost za parcijalne privatizacije pojedinih delova RTB, kao što su rudnici u Boru i Majdanpeku ili Topionica i rafinacija. Zatraženo je, takođe, da proces započne prodajom u delovima koji ne čine linija bakra ali su, poput turističkih objekata i organizacija, značajan deo imovine RTB. Time bi se u velikoj meri izmirili inostrani poverioci kojima bi sredstva bila uplaćena preko Agencije za privatizaciju - izjavio je za Danas Borivoje Stojadinović, generalni direktor RTB Bor. - Očekujem da će privatizacija RTB biti uspešna i da će se brzo završiti a moju procenu od pre nekoliko meseci, da će taj proces doneti nove investicije vredne i do milijardu dolara, potvrdio je i Konzorcijum savetnika. Na osnovu istraživanja koja je vršio ekspert Svetske banke, Rikardo Palma, samo će za aktiviranje novog rudnika Borska reka biti potrebno oko 200 miliona dolara a to će doneti i isto toliko profita. Ispitivanja su pokazala da postoji bogato nalazište na Crnom vrhu što znači nova ulaganja, a nova tehnologija biće neophodna i u Rafinaciji i Topionici, kao što i postojeći rudnici u Boru i Majdanpeku zahtevaju dodatna sredstva kako bi moglo da se stigne do kvalitetne rude - kaže Stojadinović i dodaje da će od privatizacije RTB čitav kraj moći da očekuje prosperitet i pokretanje proizvodnih lanaca. Za rudnik bakra u Majdanpeku, koji posluje u sastavu RTB, zainteresovana je Australijska kompanija View resorsis, a interesovanje za kupovinu Topionice i rafinacije bakra, pokazala je i firma Ist point. Prema nekim naznakama, za rudnike u Boru zainteresovana je i kanadska kompanija "Dandi", koja je već dobila istražna i eksploataciona prava na planini Crni vrh kod Bora gde, prema procenama, postoje značajne rezerve zlata. Kanađani traže zlato u Srbiji - Kanadska firma Dendi - plemeniti metali ovih dana će sa Vladom Srbije potpisati ugovor o koncesiji datoj na 30 godina za istraživanje i eksploataciju rude na Crnom vrhu kod Bora. Prema dosadašnjim ispitivanjima koja je obavio RTB Bor, ova lokacija poseduje značajan potencijal rude bogate zlatom. Od četiri velike svetske kompanije koje su se javile na tender, najbolje uslove ponudili su Kanađani, koji osim rudnika zlata u svojoj zemlji poseduju još dva rudnika u Bugarskoj, gde se iskopavanja vrše po najsavremenijoj tehnologiji. Za investiranje u Srbiju odlučili su se jer očekuju bogato nalazište u kraju sa stogodišnjom tradicijom rudarstva - kaže Stojadinović. Izvor: "Danas".

GOŠA I KONČAR OBNOVILI SARADNJU

Predstavnici zagrebačke fabrike Končar Inem i poslovodstvo fabrike Goša iz Smederevske Palanke potpisali su ugovor o obnavljanju saradnje, prekinute raspadom bivše Jugoslavije. Kako je agenciji Beta kazao direktor Goše Jovica Stefanović, saradnja će podrazumevati ugradnju Končarovih sistema razvijenih za hrvatske železnice u putničke vagone, koje bi proizvodila Gošina fabrika šinskih vozila. - Končar Inem je za hrvatske železnice razvio sisteme, pre svega statički pretvarač i neke delove elektroopreme koje je Gredelj ugradio u savremene putničke vagone sa klimom za hrvatsku železnicu. Ta oprema je ispitana i pokazala je odlične rezultate. Hrvatska fabrika prodavala bi opremu Goši pod povoljnijim uslovima, i na taj način kreditirala proizvodnju sa kojom bi fabrika iz Smederevske Palanke konkurisala na tenderima u inostranstvu - objasnio je Stefanović. Izvor: "Danas".

Enerdžiobserver: Izgradnja skladišta gasa, prioritet

Završetak izgradnje skladišta prirodnog gasa u Banatskom Dvoru treba da bude prioritet Srbije u 2006. godini, ocenila je za Enerdžiobserver, savetnik za energetiku potpredsednika republičke vlade Zorana Milanović. Prema njenim rečima, uvozna energetska zavisnost Srbije u 2006. godini projektovana je na čak 46,6 odsto ukupnih energetskih potreba zemlje što je za 11,2 odsto više nego prošle godine, dok je proizvodnja primarne energije smanjena za 1,5 odsto. "Najveći rast u planiranom uvozu za ovu godinu u odnosu na druge energente ima gas sa 13,17 odsto, zato je u ovoj godini izgradnja podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru za Srbiju prioritet nad prioritetima", istakla je ona. Milanovićeva je, međutim, dodala da u strukturi projektovanog neto uvoza energenata za ovu godinu prvo mesto zauzima nafta sa 47,5 odsto, zatim gas sa 27,9 odsto, dok je na trećem mestu ugalj sa 22,9 odsto. Osnovna funkcija skladišta prirodnog gasa treba da bude održavanje ravnoteže ukupne potrošnje gasa u zemlji u svakom trenutku, a posebno je važna njegova uloga kada dođe do prekida isporuke gasa od dobavljača. Izvor: "Danas".

Energoprojektu posao od 150 miliona evra

Firma „Energoprojekt“, jedna od najreferentnijih u Srbiji i Crnoj Gori u oblasti projektovanja, izvođenja i konsaltinga, dobila je posao u Nigeriji vredan 151 milion evra. Na tenderu nigerijskog Ministarstva za energetiku „Energoprojekt“ je pobedio vodeće svetske firme iz ove oblasti „Simens“, ABB, „Alstom“ i „Arevu“ i dobio najveći posao za poslednjih 25 godina. Na istoku Nigerije „Energoprojekt“ će postaviti dva dalekovoda od 330 kilovolti, ukupne dužine 480 kilometara, 330 kilovoltno razvodno postrojenje i jednu 330 kilovoltnu trafo-stanicu, u najvećem gradu Nigerije, Lagosu. Ugovorni rok je dve godine. - Ovo je najveći „Energoprojektov“ posao u poslednjih 25 godina, odnosno najveći u oblasti energetike. Veliki deo naše operative i proizvodnje će biti angažovano. Ovakav posao, po sistemu „ključ u ruke“ je mnogo lepši, primamljiviji nego samo izvoz jer nije u pitanju samo roba, već i usluge. A gde god su usluge to je čist neto devizni prihod zemlji - kaže za „Blic“ direktor „Energoprojekt opreme“ Pavle Tomašević. Pošto je u pitanju investicija ukupne vrednosti 500 miliona evra, podeljena u devet velikih projekata, na međunarodnoj licitaciji učestvovale su sve firme koje u oblasti energetike znače nešto u svetu. Osim „Simensa“, ABB, „Alstoma“ i „Areve“, bile su tu i velike kineske i indijske kompanije. „Energoprojekat“ je dobio najveći deo, dva projekta. Reference za dobijanje ovog posla su stotine kilometara dalekovoda u najvećoj zemlji crne Afrike, koje je izgradio „Energoprojekt“, zatim desetine trafo-stanica najviših napona za napajanje energijom Abudže, glavnog grada Nigerije. - Ovaj projekat uposliće i veliki broj radnika „Energoprojekta“. Za montažu dalekovoda, recimo, biće uposleno pedesetak naših radnika, a za trafo-stanicu 20, 30 najkvalitetnijih ljudi, ispitivači, automatičari, zaštitari, itd. - navodi Tomašević. „Energorpojekt“ će, zahvaljujući ovom projektu, uposliti i deo srpske privrede koja će proizvesti komponente za izgradnju i montažu trafo-stanice i dalekovoda. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta