Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Povodom spekulacija da će strateški partner za izgradnju skladišta gasa Banatski Dvor biti izabra
ZORANA MIHAJLOVIĆ-MILANOVIĆ: Preko tendera do investitora
- Upravni odbor Srbijagasa doneo je odluku da se skladište Banatski Dvor izdvoji iz sastava tog javnog preduzeća i da ubuduće posluje kao njegova ćerka firma.Potrebno je da na takvu odluku saglasnost da i Vlada Srbije i to je već sasvim izvesno. Izdvajanje Banatskog Dvora će omogućiti raspisivanje javnog poziva za pronalaženje strateškog partnera za to skladište prirodnog gasa. Dakle, ponuđača će biti više, a najpovoljnija ponuda će biti izabrana nakon tenderske procedure tako da je smešno poverovati u bilo kakve izjave o tome da će investitor biti određen pregovorima "u četiri oka" - izjavila je za Danas Zorana Mihajlović-Milanović, savetnik za energetiku potpredsednika Vlade Srbije Miroljuba Labusa, komentarišući spekulacije da će strateški partner za izgradnju Banatskog Dvora biti određen direktnom pogodbom. Prema njenim rečima tenderski bi trebalo da bude okončan najkasnije za mesec dana pošto bi krajem maja trebalo da započnu poslovi da bi prva faza izgradnje bila završena na vreme kako bi skladište do početka grejne sezone bilo napunjeno sa 50 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Podsećanja radi, Predrag Bubalo, ministar privrede u Vladi Srbije izjavio je nedavno da je protiv raspisivanja tendera za izbor investitora za podzemno skladište gasa, već insistira da se direktnom pogodbom, odnosno cenkanjem "u četiri oka" sa potencijalnim investitorom, izabere kompanija koja će završiti skladište u Banatskom Dvoru. On je svoje zalaganje za tu opciju obrazložio činjenicom da je tenderska procedura komplikovana i da dugo traje, a da u slučaju podzemnog skladišta gasa ceo proces treba da se ubrza, kako se i sledeće zime ne bismo suočili sa "gasnom krizom". Izvor: "Danas".

Deset banaka "merka" Panonsku banku

Deset banaka javilo se na tender za kupovinu većinskog državnog udela u Panonskoj banci iz Novog Sada. To su PKO banka Polski, Credit Agrikole, Piraues bank, Gruppo Sanpaolo IMI, Alpha banka, MKB, Bank Austria Creditanstalt, Banka Intesa, OTP i Grčka nacionalna banka. Predstavnici potencijalnih kupaca ovih dana će razgovarati sa menadžmentom Panonske banke, a danas će je posetiti predstvanici Credit Agricole, koje će predvoditi nekadašnji ministar finansija u Vladi Srbije Božidar Đelić. Ko će od ovih 10 banaka nastaviti trku, znaće se 25. marta kada treba da polože jemstvo. Izvor: "Danas".

Koliko god centralna banka povuče novca iz opticaja, toliko stanovništvo ubaci:
U slamaricama više para od ukupne novčane mase
Prihodi od poreza na dodatu vrednost su u februaru realno pali u odnosu na prošlu godinu što ukazuje da su, dvanaest meseci nakon uvođenja ovog poreza, verovatno pronađeni sivi kanali za poslovanje. Najgore će biti ako se, umesto za finansiranje infrastrukture, za namirenje manjka u budžetu bude koristio novac od privatizacije - kazao je juče Stojan Stamenković, autor časopisa Makroekonomske analize. Stamenković ističe da je mesečni rast industrijske proizvodnje od juna prošle godine za jedan odsto, u januaru zaustavljen i da je prerano zaključiti da li je to posledica obuzdavanja tražnje, ali je u svakom slučaju upozorenje da je moguć obrt i zaustavljanje rasta proizvodnje. Izvoz je u januaru porastao za 29 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine što je dobar trend. I uvoz je skočio za 50 odsto, ali ako se posmatra prosečna stopa iz prvog meseca ove i prošle godine, prosečna stopa je devet odsto što ukazuje da nije spektakularno povećan - objasnio je Stamenković. Osnovna ili kor inflacija, prema njegovim rečima, koja prati rast cena u toku prva dva meseca, pokazuje da bi ona na godišnjem nivou mogla ostati jednocifrena, ali zabrinjava rast potrošnje koji Narodna banka pokušava da suzbije ograničavanjem tražnje kredita. Centralna banka preduzela je najbolje što je mogla, ali pitanje je da li će to zaustaviti rast potrošnje. Koliko god centralna banka pokuša da ograniči rast potrošnje, toliko stanovništvo koje u štednji ima novca više nego što je ukupna novčana masa, nadomesti taj manjak. Jedino rešenje je da se liberalizuje tržište kapitala i dozvoli da se odavde novac investira u inostranstvo - dodao je Stamenković. Miladin Kovačević, zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku, kaže da pritisak na potrošnju dolazi od kredita i plata koje su realno porasle 10,6 odsto što je dvostruko više od rasta bruto društvenog proizvoda. Ispitivanje porekla imovine Jedino rešenje za obuzdavanje marži i sprečavanje da jedan čovek bude vlasnik "Maksi" diskonta, "Pekabete" i "Ce marketa" je da se stvore uslovi da dođu strani trgovački lanci tako što će se omogućiti da postanu i vlasnici zemljišta, kazao je Stamenković i dodao da postoji mogućnost i da se zakonom ograniči učešće na tržištu. Kovačević kaže da bi jedno od mogućih rešenja u borbi protiv monopola moglo biti i otvaranje pitanja kako je stečan kapital kojim su kupovane firme i stican monopol. "Ova vlada je to pitanje pokrenula ulazeći u "Mobtel" i nastaviće to da čini", kazao je Kovačević. Izvor: "Glas javnosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta