Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Problemi ekonomske tranzicije u Srbiji pod lupom ekonomista na savetovanju 13. i 14. aprila:
SLOBODAN MILOSAVLJEVIĆ: Inflacija od 13 do 14 odsto
Ekonomska tranzicija u Srbiji od 2001. do 2005. godine biće tema savetovanja koje se u organizaciji Naučnog društva ekonomista, Akademije ekonomskih nauka i Ekonomskog fakulteta, održava 13. i 14. aprila, najavljeno je juče na konferenciji za novinare u Privrednoj komori Srbije. Prema rečima Slobodana Milosavljevića, predsednika Privredne komore Srbije, ekonomisti će ocenjivati reformu domaće privrede i njeno prilagođavanje standardima EU i proceniti šta nas očekuje kada je reč o restrukturiranju javnih preduzeća, utoliko pre što taj problem ima i političku pozadinu. Komentarišući nivo inflacije u ovoj godini Milosavljević je rekao: "Nisam optimista kad je reč o merama za ograničavanje rasta inflacije, pre svega zato što te mere nisu sinhronizovane. Moja procena je da će inflacija do kraja godine dostići 13 do 14 odsto." On je ukazao na kratkoročne mere NBS, izostanak fiskalne relaksacije, nepovoljan devizni kurs dinara, koji posebno pogađa izvoznike, niži rast bruto društvenog proizvoda... Ljubomir Madžar, predsednik Naučnog društva ekonomista, ponovio je da ekonomisti tranzicioni proces u Srbiji smatraju dežurnom temom iako je tranzicija dug proces i nije posao za jednu generaciju, naglasio je Madžar. On smatra da sa rešavanjem problema u velikim preduzećima "stižu" na red krupni problemi i veliki izazovi. Madžar tvrdi da su teškoće utoliko veće što se za razliku od drugih zemalja koje su prošle tranziciju Srbija suočava sa problemom saradnje sa Haškim tribunalom, ali i političkim razlikama u republičkoj vladi. Izvor: "Danas".

Naumov: Počinje izgradnja gasovoda Niš - Dimitrovgrad

Republički ministar energetike u Vladi Srbije Radomir Naumov ocenio je juče u Nišu da je potrebno da Srbija "još mnogo uradi" u oblasti energetike da bi zadržala dominantnu poziciju u jugoistočnoj Evropi koju sada ima. - Evropa traži novi energetski prostor i Srbija je ponovo dominatna u ovoj oblasti u jugoistočnoj Evropi. Srbija je stekla tu poziciju jer je zakonski uredila oblast energetike, ušla u proces demonopolizacije i deregulacije, završila prvu fazu reorganizacije elektroprivrede i gasne i naftne privrede. Osim toga, energetika je jedina oblast u našem društvu koja je donela strategiju razvoja do 2015. godine, koju je parlament usvojio. Ipak, treba priznati da još mnogo toga u ovoj oblasti još treba da uradimo da bismo ostvarili planove i sačuvali dominantnu poziciju- rekao je Naumov. On je izrazio očekivanje da će radovi na gasovodu između Srbije i Bugarske početi ove godine i biti završeni za 22 meseca. Prema njegovim rečima, Srbija je spremna da započne izgradnju gasovoda od Niša do Dimitrovgrada, a dobila je uverevanja od Bugarske da će ona izgraditi mrežu od Dimitrovgrada do Dupnice u dužini od 80 kilometara. U ovaj posao biće investirano od 55 do 60 miliona dolara. Pomoćnik ministra energetike Milutin Prodanović precizirao je da je Evropska unija prvobitno planirala da gasovodom Niš- Bugarska obezbedi četiri milijarde kubnog gasa godišnje, kako bi se gasom snabdeli jug Srbije, Kosovo i Metohija i deo istočne i zapadne Srbije. - Međutim, posle energetskih problema tokom zime i ugrožene stabilnosti snabdevanja Evrope, EU je promenila plan u korist Srbije. Sada je EU zainteresovana da ovaj gasovod obezbedi više od 25 milijardi kubnih metara gasa godišnje, i uspostavi konekciju ka Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj", kazao je on. Predstavnici ministarstva i EPS istakli su da je u svim evropskim planovima Niš značajno energetsko, pa i gasno čvorište ali su dodali da je gasifikacija Niša "izuzetno složen poduhvat" zbog postojeće infrastrukture i razbacanosti naselja. "Gasifikacija Niša je složenija od gasifikacije Beograda i u tom poduhvatu će morati da učestvuju i republika i lokalna samouprava i distributeri gasa", kazali su. Istaknuto je takođe da izgradnja gasovoda Niš-Pojate neće zavisiti od izgradnje onog na relaciji Srbija- Bugarska, kao ni od raščišćavanja imovinsko-pravnih odnosa između distributera gasa, koji do sada nisu regulisani. Izvor: "Danas".

Trodnevna brodbend konferencija za region jugoistočne Evrope otvorena je juče u centru Sava:
Investitori traže pouzdane telekomunikacije
Prva brodbend konferencija za region jugoistočne Evrope, trodnevna manifestacija posvećena prezentaciji mogućnosti elektronske komunikacije zasnovane na internetu, otvorena je juče u Centru Sava. Organizatori konferencije su američka kompanija TNI, Privredna komora Srbije i Pakt za stabilnost jugoistočne Evrope. Uz konstataciju da je postavljeno nekoliko veoma važnih kamena temeljaca za oživljavanje privrede u regionu, kao što su zajedničko energetsko tržište i zona slobodne trgovine, zamenik specijalnog koordinatora Pakta za stabilnost Majk Možur izjavio je da vlade zemalja u regionu nastoje da obezbede i progresivni ICT sektor koji će dati doprinos unapređenju trgovine, investicija, infrastrukture i energetike. - Investitori traže pouzdane telekomunikacije. Elektronska vlada, elektronske javne nabavke i elektronska carina mogu značajno da smanje korupciju i ojačaju demokratski proces. ICT sektor i njegovo širenje u privredi ključ su za smanjenje nezaposlenosti jer je to obećavajući izvor novih radnih mesta - rekao je Možul i podsetio na nedavno izraženu nameru vlada u regionu da bude formirano regionalno brodbend tržište. Predsednik PKS Slobodan Milosavljević istakao je da je internet postao preduslov za dobijanje pravovremenih informacija radi praćenja brzine promena tehnologija, servisa, načina poslovanja i života. - Cilj ove manifestacije nije samo da približi nove tehnologije iz ove oblasti Srbiji već da pomogne razmenu informacija i iskustava i time doprinese procesu integracije naše zemlje i regiona u evropsku i svetsku zajednicu - naglasio je Milosavljević. Predsednik Srpske asocijacije ekonomista Dragan Đuričin ocenio je da IT predstavlja značajnu mogućnost za privredni razvoj jer je revolucija u toj oblasti donela novu organizacionu srtukturu u preduzećima i novi model obavljanja poslova koji se bazira na mreži prenosa. Izvor: "Danas".

Forcan: „Delta“ će kupiti „Merkator“

Potpredsednica „Delta holdinga“ Milka Forcan potvrdila je da je ta kompanija zainteresovana za kupovinu slovenačke trgovinske kompanije „Merkator“ i da trenutno „pronalazi načine da to ostvari“. „Teško je doći do većinskog paketa ‘Merkatora’, jer je veliki deo akcija u netržišnom posedu kompanija ‘Istrabenc’ i Pivovarne ‘Laško’“, kazala je Forcan u intervjuu Agenciji Beta ističući da je će „Delta“ sigurno ući na slovenačko tržište pre ili kasnije, i to neće sprečiti medijski ni politički pritisci. „‘Deltin’ motiv u svim zbivanjima oko ‘Merkatora’ je isključivo ekonomski i svoje ekonomske interese pokušaćemo da ostvarimo svim zakonski predviđenim sredstvima“, istakla je Forcan. Ona je ocenila da bi slovenački privrednici upravo trebalo da budu najviše zainteresovani za ulazak „Delte“ u „Merkator“, pod pretpostavkom da je za slovenačke privrednike ekonomski interes na prvom mestu. Napominjući da je nacionalni okvir postao ograničavajući faktor za razvoj kompanije, potpredsednica „Delte“ je istakla da je taj holding u strateškim planovima izlazak na okolna tržišta odredio kao jedan od najvažnijih ciljeva. „Pored zemalja bivše Jugoslavije, širićemo aktivnosti i na Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Albaniju i Moldaviju. Razmišljamo ekonomski i u tom smislu su i Kosovo i Albanija značajna tržišta za koja verujemo da će dobro prihvatiti robu iz Srbije“, rekla je ona. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta