Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Predstavnici Altime ne odustaju od Merkatora i negiraju bilo kakvu vezu sa Miškovićem i Bekom:
Istrabenc-zelena karta za Deltu
Predstavnici britanskog fonda za upravljanje kapitalom Altima saopštili su prekjuče prilikom posete Sloveniji da žele da uđu u Merkator kao manjinski akcionari jer vide veliku mogućnost širenja tog preduzeća na tržište jugozapadne Evrope. Oni su negirali da imaju bilo kakve veze sa srpskim biznismenima Miroslavom Miškovićem i Milanom Bekom. Radenko Milaković, jedan od predstavnika Altime čije ime je spominjano u vezi sa realizacijom prošlogodišnje kupovine Banjalučke pivare od strane Altime, rekao je da se nikada nije susreo sa Milanom Bekom. Govoreći o razlozima ulaganja u Merkator on je za slovenačko Delo izjavio da je procena Altime bila da će Merkator u narednih pet godina postati glavni regionalni igrač, i da je ovaj fond zainteresovan da mu u tome pomogne ulaganjem svežeg kapitala. - Mislimo da je Merkator dobra kompanija, sa dobrom infrastrukturom i dobrim menadžmentom. Njegovo tržišno učešće u Sloveniji je 48 odsto a uspešno se bori i sa velikim supermarketima koji posluju na tržištima Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine - naglasio je Milaković. U slovenačkim medijima preneta je i izjava potpredsednika Delta Holdinga Milke Forcan da je Delta zainteresovana za Merkator. Spekuliše se takođe, da bi jedan od puteva koji vodi do Merkatorovih akcija mogao biti - Istrabenc čijom bi kupovinom akcija, Beko i Mišković došli u posed 20 odsto udela u Merkatoru. Međutim da bi se taj posao realizovao neophodna je i "zelena karta države" pa u Delti računaju na podršku prvog čoveka Istrabenca Igora Bavčara koji bi Miškoviću trebalo da obezbedi susret sa slovenačkim premijerom Janezom Janšom. Kako navode slovenački mediji, struktura vlasnika u Merkatoru se poslednjih nedelja značajno izmenila. Tako uvidom u strukturu vlasništva može se zaključiti da je udeo investicionih fondova u kapitalu Merkatora povećan. Ilustracije radi, deset fondova iz Zajednice nezavisnih država (Letonija, Litvanija i Estonija), sa Kipra, Švedske i Luksemburga poseduje šest odsto akcija Merkatora. Iako treći dan zaredom akcije Merkatora na Ljubljanskoj berzi beleže pad, juče je prodato ukupno 7.875 akcija po ceni od 42.010 do 41.198 tolara. Altima, koja je ponudila 41.000 tolara za jednu akciju, kako piše Delo, u ponedeljak je uspela da kupi samo 12 akcija Merkatora. Izvor: "Danas".

AZOTARA IZ PANČEVA PRODATA ZA 13 MILIONA EVRA

Azotara u Pančevu prodata je za 13 miliona evra konzorcijumu u kojem su litvanske firme Arvi i Saniteks i beogradski Univerzal, saopštila je Agencija za privatizaciju. Većinsko učešće od 65 odsto u tom konzorcijumu ima preduzeće Arvi. Novi vlasnik pančevačke Azotare obavezao se da će u tu fabriku investirati 30 miliona evra i prihvatio je dodatne zahteve iz socijalnog programa. Ponude na tenderu za prodaju 100 odsto kapitala HIP - Azotare, koja je bila u restrukturiranju, podneli su i konzorcijum Faramakoma iz Šapca i Sojaproteina iz Bečeja, mađarske firme Notrogenmuvek i Emfesz i Agrofert iz Češke. Tenderska komisija je utvrdila da ponuda Emfesza ne ispunjava kvalifikacione uslove, dok je ponuda Farmakoma i Sojaproteina proglašena nevažećom. Izvor: "Danas".

Na jučerašnjoj licitaciji na prodaju ponuđena imovina osam preduzeća u stečaju:
Prodata sva imovina Borplasta i Telečke
Na jučerašnjem nadmetanju u Agenciji za privatizaciju na prodaju je izneta imovina osam preduzeća u stečaju. U celosti je prodata imovina samo dva preduzeća - Borplast iz Bora (za 4,3 miliona dinara) koju je kupio sugrađanin Goran Petrović i Telečka iz Telečke čiji je vlasnik za 50 miliona dinara postao Stevo Pantović iz Beograda. Zbog celishodnosti i postignute bolje cene imovina firme Šabacpromet podeljena je na 13 delova i svi su na jučerašnjoj licitaciji prodati preduzećima Estetika iz Šapca, Stil prometu iz Smedereva i Autoremontu iz Kraljeva. Nije, međutim, retkost da prodaja imovine preduzeća u stečaju ne bude uspešna. Tako kupca juče nisu našli Boranka iz Bora, Mlekara iz Negotina, Sobovica iz Kragujevca i Ponišavlje iz Bele Palanke. Treba podsetiti da je u okviru Agencije za privatizaciju formiran Centar za stečajeve koji je preuzeo ulogu stečajnog upravnika u većini društvenih ili državnih preduzeća u kojima su trgovinski sudovi pokrenuli stečajni postupak. Kako nam je rečeno u Agenciji, trenutno se u nadležnosti Centra nalaze 253 preduzeća. Od poznatijih na spisku se nalaze i Rade Končar - elektrouređaji iz Sombora, Jugoslovenska krznarska industrija iz Beograda, Mlekara Negotin, Froteks (proizvodnja tkanina) iz Užica, hoteli i moteli sa restoranom Inex iz Čajetine, Jugoprevoz iz Sokobanje, Inex - interexport (trgovina na veliko kožom) iz Beograda, Voćeprodukt iz Požarevca, Koštana iz Vranja, Morava film iz Beograda i Kompanija Robne kuće Beograd... i u većini tih firmi stečajni upravnik je već imenovan. U Agenciji za privatizaciju podsećaju da je dosad u celini prodata imovina 34 stečajna dužnika, dok su kod 32 preduzeća prodati samo delovi. Najviše sreće imali su poverioci fabrike Jaša Tomić iz istoimenog mesta, preduzeća Sokograd iz Krupnja, Niskogradnje iz Paraćina, Izgradnje iz Šapca, Sloge iz Zrenjanina, Vojvodine iz Subotice... čija je imovina prodata u celini, dok u grupi firmi kod kojih je imovina unovčena samo delimično našli su se između ostalih - Partizanka iz Čačka, Mlekara iz Lajkovca, Fripak zi Niša, Timok iz Svrljiga, Goran Marković iz Zabrežja... Treba reći i to da se preduzeća koja su "stacionirana" u Centru za stečajeve, mogu podeliti u tri grupe. U prvoj se nalaze firme za koje je stečajni postupak u toku prema Zakonu o privrednom poravnanju i stečaju, u drugoj se nalaze preduzeća koja su u postupku restrukturiranja i ispunjavaju uslove za stečaj. Procenjeno je, naime, da 11 preduzeća sa ovog spiska zadovoljavaju postavljene kriterijume i na kraju slede firme koje će u narednom periodu ispuniti uslove za pokretanje stečaja. Identifikacija ovih preduzeća će biti komplikovanija od prethodnih grupa, zato što podrazumeva detaljnu analizu poslovanja svih preduzeća sa većinskim državnim i društvenim kapitalom, kao i procenu koje bi od njih moglo biti predmet stečaja. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta