Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Otvorene ponude za kupovinu, rezultati do 19. maja:
Kupcu Mobi 63 i licenca na deset godina
Izjave o zainteresovanosti za kupovinu kompanije Mobi 63, naslednika Mobtela kao i druge licence za pružanje usluga mobilne telefonije podnelo je 10 kompanija. Komisija za sprovođenje postupka prodaje Mobi 63 i druge licence otvorila je juče u prostorijama Agencije za privatizaciju obavezujuće ponude sledećih kompanija: Mobilkom Austrija, Diskaunt investment korporejšn Ltd iz Izraela, Tele2 iz Švedske, Frans telekom iz Francuske, Oraskom telekom iz Egipta, Dojče telekom iz Nemačke, Emirates telekomjunikejšn korporejšn iz Abu Dabija (Ujedinjeni Arapski Emirati), Telija sonera iz Šveske, OJSC MTS iz Moskve i Telenor iz Norveške. Do 19. maja komisija će saopštiti koje su kompanije ispunile uslove predviđene javnim pozivom. Za učešće u postupku prodaje kompanije Mobi 63 i licence mogle su se prijaviti kompanije koje imaju najmanje tri miliona korisnika i ukupan prihod u prošloj godini od najmanje 500 miliona evra. Kompanije koje se kvalifikuju učestvovaće u drugoj fazi na aukciji na kojoj će početna cena za sto odsto kapitala Mobi 63 i licence biti 800 miliona evra. Šezdeset odsto od prihoda koji bude ostvaren podeliće Republika Srbija i austrijski suvlasnici u Mobiju, dok će 40 odsto prihoda na ime prodaje licence pripasti državi. Licenca će biti izdata na deset godina, sa pravom obnove. Austrijski investitori koji u Mobiju poseduju 30 odsto kapitala imaće pravo da odustanu od prodaje svog udela ukoliko ponuđena cena na aukciji bude ispod 1,1 milijardu evra. Sve ponude pristigle su juče. DIMITRIJEVIĆ: Dobićemo kvalitetniju uslugu Odgovarajući na pitanje novinara da li će prodaja 70 odsto udela u srpsko-austrijskom preduzeću Mobi 63 i izdavanje 10-godišnje licence jednom od pet evropskih mobilnih partnera uticati na domaće tržište usluga u toj oblasti Bojan Dimitrijević, ministar trgovine, turizma i usluga izjavio je da će kvalitet usluga u mobilnoj telefoniji sigurno biti na višem nivou nego do sada. - Novi vlasnik dovodi svoj menadžment, svoju tehnologiju a uslediće i nove investicije i sve to će sigurno uticati na kvalitet usluga. Država će od prodaje svog udela u ovoj kompaniji imati više sredstava u budžetu, pa i za ulaganje u investicioni plan republičke vlade - izjavio je Dimitrijević. Izvor: "Danas".

Sistem HACCP uz podršku IFC i Privredne komore Srbije

Međunarodna finansijska korporacija (IFC) i Privredna komora Srbije potpisali su memorandum o saradnji u oblasti uvođenja sistema HACCP u našim prehrambenim preduzećima. IFC, članica Svetske banke, inicirala je trogodišnji program "Međunarodni standardi i tehnička regulativa" koji treba da pomogne preduzećima u regionu jugoistočne Evrope da usvoje međunarodne standarde poslovanja. - Na taj način će se dugoročno doprineti povećanju izvoznog kapaciteta i razvoju privatnog sektora u regionu. Projektne aktivnosti obuhvataju Srbiju i Crnu Goru, Albaniju, Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu. Javnom kampanjom usmerenom ka povećanju informisanosti o važnosti tehničkih standarda biće obuhvaćeno oko 1.800 preduzeća, programi obuke biće realizovani u oko 600 preduzeća, a konkretnu pomoć za usvajanje standarda dobiće oko 40 preduzeća - kaže Stevan Gregović, koordinator Programa IFC u Srbiji i Crnoj Gori. On naglašava i da preduzeća koja nemaju sertifikat o uvedenom sistemu HACCP neće moći da izvoze na tržište EU i STO, i dodaje da se uskoro mogu očekivati zahtevi za implementaciju HACCP i kada je reč o pristupu robe trgovinskim lancima u regionu. U Srbiji ne postoje tačni podaci o broju preduzeća koja poseduju sertifikat HACCP ali je izvesno da je nivo njegove primene veoma nizak. Izvor: "Danas".

Unilever kupio brend za prateći program Sunca

Somborska Fabrika ulja Sunce potvrdila je da je multinacionalnoj kompaniji Unilever prodala brend za margarine, kečape i majoneze. Strateška saradnja Unilevera i Sunca počela je početkom 2004. godine, kada je u Somboru krenula proizvodnja poznatog margarina "rama", a ugovor dve kompanije je verifikovan u decembru prošle godine. Direktor marketinga i razvoja Sunca Aleksandar Živković izjavio je da je Unilever jedan od najvećih svetskih proizvođača robe široke potrošnje, s godišnjim prometom koji je dva puta veći nego ukupan bruto nacionalni proizvod Srbije i Crne Gore. - Zbog toga je i za nas bila velika čast kada je takva kompanija izabrala Deltu za svog partnera na ovom tržištu i počela u našoj fabrici da proizvodi margarin "rama", a kasnije i majonez "knor" - dodao je Živković. Izvor: "Danas".

Štedni zapisi NBS vredni milijardu dinara

Narodna banka Srbije saopštila je da je juče izdala prvu emisiju štednih zapisa u ovoj godini u ukupnoj nominalnoj vrednosti od milijardu dinara. Kako je istaknuto u saopštenju, pojedinačna nominalna vrednost tih dinarskih hartija od vrednosti je 5.000 dinara, a datum dospeća kroz 182 dana, odnosno 13. novembra. Štedni zapisi se prodaju po diskontovanoj ceni koja važi na dan kupovine, po kamatnoj stopi koja je utvrđena u visini od 24 odsto na godišnjem nivou. Pravo na kupovinu, koja se može realizovati, u Komercijalnoj banci u periodu do 31. oktobra, imaju samo domaća fizička lica, a vlasnici štednih zapisa mogu da ih podnesu na naplatu i pre roka njihovog dospeća. Vlasnici štednih zapisa NBS oslobođeni su i svih vrsta poreza po osnovu prometa i drugih poslova u vezi sa ovim hartijama od vrednosti, poput poklona, nasleđa i slično. Novom emisijom svojih štednih zapisa sa rokom dospeća od šest meseci, NBS kroz prikupljanje njihovih slobodnih sredstava građanima omogućava da ulažu na finansijskom tržištu i da preko zapisa NBS ostvare atraktivan prinos. Na taj način NBS podstiče dinarsku štednju građana, dajući im priliku da ostvare sigurnu i veću dobit od one koju bi imali stalnim konverzijama iz dinara u evro i obrnuto, ističe se u saopštenju centralne banke. Izvor: "Danas".

DVE PONUDE ZA KRALJEVAČKI MAGNOHROM

Ponude za kupovinu kraljevačke fabrike vatrostalnih opeka i elektrouređaja Magnohrom dostavile su firma Bomeks iz Beograda i Global stil holdings iz Velike Britanija, saopštila je Agencija za privatizaciju. Tenderska komisija je, kako se navodi u saopštenju, utvrdila da oba ponuđača ispunjavaju uslove iz tendera, a ponude će biti ocenjene najkasnije do 12. juna. Magnohrom proizvodi vatrostalnu keramiku, elektrokeramičke proizvode, aparate za domaćinstvo i bavi se eksploatacijom magnezita i nemetalnih minerala. Kraljevačka fabrika zapošljava 2.785 radnika i poseduje objekte površine od oko 150.000 kvadratnih metara. Izvor: "Danas".

PROMOVISAN NOVI PRIRUČNIK O FINANSIJSKIM TRŽIŠTIMA

Knjiga "Privatizacija, akcionarstvo i razvoj finansijskih tržišta" daje odgovor na aktuelna pitanja vezana za funkcionisanje finansijskog tržišta. To je svojevrsni putokaz koji vodi ka uspešnijem privređivanju. Na osnovu saznanja i iskustava zemalja u tranziciji autor pokazuje da postoji međuzavisnost između procesa privatizacije i ubrzanog razvoja tržišta kapitala, izjavio je juče Bojan Dimitrijević, ministar trgovine, turizma i usluga na promociji knjige Branke Paunović, magistra Ekonomskog fakulteta. Dimitrijević smatra da kreatori ekonomske politike mogu, na osnovu zaključaka iz ove knjige, da u sadašnjoj fazi tranzicije poboljšaju zakonsku regulativu i praksu. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta