Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Veljko Milošević, predsednik Samostalnih sindikata radnika energetike i petrohemije Srbije:
Ne odustajemo od borbe za besplatne akcije
Iako narodni poslanici u Skupštini Srbije nisu usvojili "narodnu inicijativu" koja je dobila 500.000 potpisa, da se radnicima i penzionerima republičkih javnih preduzeća podeli 15 odsto akcija, a zaposlenima koji nigde nisu upisali akcije drugi paket iste veličine, mi od svoje inicijative ne odustajemo. Stupili smo u kontakt sa sindikatima svih javnih i komunalnih preduzeća u Srbiji i pripremamo zajednički nastup - kaže za Danas Veljko Milošević, predsednik Samostalnih sindikata radnika energetike i petrohemije Veljko Milošević. Da li Sindikat učestvuje u pregovorima o privatizaciji NIS? - Mi ne odlučujemo, ali smo o svemu obavešteni i očekujemo da se naše mišljenje uvaži. Do kraja godine očekujemo privatizaciju FAM iz Kruševca i Rafinerije nafte Beograd, koji su iz sistema NIS izašli u junu prošle godine. Tender za njihovu privatizaciju je poništen, ali smatram da tu neće biti teškoća , pogotovu kada se zna da je Fabrika automobilskih maziva jedna od najmodernijih u Evropi. Očekujemo, takođe, da će sve nedoumice u vezi sa privatizacijom NIS biti otklonjene do kraja godine i da će ona uslediti najkasnije do proleća. Sindikat je za taj proces veoma zainteresovan jer bi privatizacija trebalo da donese i realizaciju socijalnog programa. S druge strane bez novih investicija pojedini delovi NIS bi mogli da stave ključ u bravu i bez posla bi ostalo na hiljade radnika. Član ste i Upravnog odbora JP Srbijagas. Kakva je sudbina tog preduzeća, kao i JP Transnafta? - Ova dva preduzeća takođe su izdvojena iz sistema NIS. Transnafta upošljava oko 80 radnika i praktično upravljaju bivšim JU- naftofodom, koji počinje na Krku i sa dva kraka završava u rafinerijama u Pančevu i Novom Sadu. Procenjujemo da bi privatizacija trebalo da mimoiđe to preduzeće. Uskoro treba očekivati novu reorganizaciju Srbijagasa, koji je deo nekadašnjeg NIS-Gas, i on će se podeliti na transportni i distributivni deo. Šta je sa skladištem gasa u Banatskom Dvoru? - Vlada Srbije trebalo bi da prelomi i opredeli se za strateškog partnera za izgradnju skladišta, kako bi se ono završilo do početka grejne sezone. Upravni odbor je predložio da to bude ruski Gasprom, jer sav gas kupujemo od njih. Vlada bi trebalo da odluči i o izboru strateškog partnera za izgradnju magistralnog kraka gasovoda od Niša do Dimitrovgrada, kako bi radovi otpočeli što pre. Da li je Odbor kojim predsedavate uključen u spor između rukovodstva i radnika Lukoila? - U tom sporu aktivno učestvujemo, a suština spora je što rukovodstvo kompanije ne poštuje ugovorne obaveze i kolektivni ugovor. Očekujem, ipak, da će spor uskoro biti prevaziđen. Izvor: "Danas".

NBS: PREPORUKE MMF SIGNAL INVESTITORIMA

Narodna banka Srbije saopštila je da su juče počele dvonedeljne konsultacije misije Međunarodnog monetarnog fonda koju predvodi Piter Dojl sa delegacijom Srbije, na čelu sa guvernerom Radovanom Jelašićem. Cilj razgovora je da se sagleda ukupno stanje u ekonomiji i donese ocena da li su reforme na pravom putu, što će biti zadatak misije Fonda i tokom boravka u Podgorici. U saopštenju NBS navodi se da će srpska delegacija sa misijom MMF razgovarati i na osnovu post programa monitoring o sprovođenju obaveza koje su Vlada i NBS preuzele po osnovu uspešno završenog trogodišnjeg finansijskog aranžmana. "U izveštaju koji će misija MMF pripremiti za Bord direktora Fonda biće ocenjeno, između ostalog, i da li se obaveze prenete u 2006. sprovode u skladu sa dogovorenom dinamikom. Dokument i zaključci koje će nakon ovih razgovora pripremiti misija odražavaće preporuke MMF za nastavak reformi i stoga su važan signal za sadašnje i potencijalne investitore", ističe se u saopštenju NBS. Izvor: "Danas".

AUSTRALIJSKA KOMPANIJA VJU RISORSIS ZAINTERESOVANA ZA RUDNIK BAKRA MAJDANPEK

Australijska kompanija Vju risorsis više od dve godine iskazuje interesovanje za Rudnik bakra Majdanpek, pa je javni poziv Vlade Srbije zainteresovanim za privatizaciju Rudarsko topioničarskog basena Bor da se upoznaju sa postojećom dokumentacijom obradovao predstavnike te kompanije. - Za nas je to lepa vest, jer predstavlja početak procesa koji se verovatno više ne može zaustaviti - prokomentarisao je objavljivanje javnog poziva Miloš Bošnjaković, izvršni direktor Vju risorsisa za Evropu. On je dodao da će po završetku javnog poziva, koje je najavljeno za sredinu jula, 1. avgusta uslediti raspisivanje tendera. Treba reći da je ova australijska kompanija na konferenciji za novinare održanoj pre nekoliko meseci i zvanično potvrdila da je zainteresovana za kupovinu majdanpečkog rudnika bakra. Obnarodovali su tada da je Vju risorsis spreman da u narednih pet godina uloži 70 miliona dolara u oživljavanje proizvodnje koja, prema njihovim procenama, može da opstane još najmanje dvadeset godina. Kompanija iz Perta, prema rečima Bošnjakovića, radi nove analize zarad poboljšanja ponude na predstojećem tenderu da bi u nadmetanje za kupovinu RBM ušli što spremniji.Inače, osim Vju risorsisa za majdanpečki rudnik interesovanje su još iskazali Ist point i još jedna australijska kompanija. Izvor: "Danas".

Sud poništio odluku Ministarstva privrede:
„Goša FOM“ ipak Ukrajincima
Vrhovni sud Srbije poništio je rešenje Republičkog ministarstva privrede od 30. avgusta 2005. kojim je, kako je „Blic“ već pisao, na tenderu za privatizaciju „Goša FOM“ iz Smederevske Palanke boljom proglašena lošija ponuda konzorcijuma zaposlenih umesto prvorangirane ponude ukrajinske firme „Slavtjažmaš“ iz Donjecka. Na tenderu za „Gošu FOM“ Ukrajinci su dali najbolju ponudu - 11,35 miliona evra uz predlog da se zaposli novih 300 radnika. Drugoplasirani konzorcijum zaposlenih iza kojeg, po nezvaničnim informacijama, stoji ruski gigant KOKS, ponudio je 7,5 miliona evra uz predlog za otpuštanje viška zaspolenih. Ipak, tenderska komisija je, navodno u cilju zaštite interesa Republike Srbije, a na osnovu nezvaničnih informacija da se „Slavtjažmaš“ nalazi u bankrotstvu, preporučila da se ponuda prvorangiranje ukrajinske kompanije odbije. U dosadašnjoj privatizaciji to je najdrastičniji slučaj eliminacije ponuđača koji je u tolikoj meri dao bolju ponudu, i u osnovnoj ceni i u investicijama, a posebno u domenu socijalnog programa. Zašto firma iz sastava jednog od najvećih metalurških kompleksa istočne Evrope kakav je Industrijski savez Donbasa (ISD), koji je prošle godine ostvario promet od tri milijarde dolara, nije valjala srpskim vlastima, do danas je ostalo nepoznato. Tek, Vrhovni sud je utvrdio da su u Ministarstvu privrede i Agenciji za privatizaciju zreli za popravni iz matematike i naložio im da nezakonitosti otklone i za pobednika na tenderu za „Goša FOM“ proglase „Slavtjažmaš“. U vezi sa odlukom Vrhovnog suda iz ove firme su poručili da veruju u institucije Srbije i da se nadaju da će u daljem postupku naići na partnera s kojim će naći rešenje svih problema, pa i nadoknade za pretrpljenu štetu. U Agenciji za privatizaciju i Ministarstvu privrede rečeno nam je da će komentar imati tek kad vide odluku Vrhovnog suda. Izvor: "Blic".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta