Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
VOJVOĐANSKA BANKA DOBILA DOZVOLU ZA KASTODI POSLOVE:

Vojvođanska banka a.d. Novi Sad prva je poslovna banka u Republici Srbiji koja je ispunila sve propisane uslove predviđene novim Zakonom o tržištu hartija od vrednosti za obavljanje kastodi poslova. Rešenjem Komisije za hartije od vrednosti od 19. januara Vojvođanska banka je dobila kompletnu dozvolu za obavljanje delatnosti kastodi banke, saopštila je Banka. Kastodi banka obavlja poslove vođenja računa hartija od vrednosti za račun klijenta i postupa po nalogu klijenta. Kao prva u zemlji sa dozvolom za delatnosti kastodi banke, Vojvođanska banka potvrđuje poslovnu orijentaciju da postane vodeća banka u zemlji u obavljanju poslova sa hartijama od vrednosti, navodi se u saopštenju. Vojvođanska banka je i jedina banka koja trenutno servisira tri državne dužničke hartije od vrednosti - obveznice stare devizne štednje, obveznice zajma za preporod Srbije i štedne zapise NBS. Izvor:"Danas".

Finiš trke za kupovinu jednog od najvećih agrokombinata:
"MK komerc" i "Ašmor" hoće PIK "Bečej"?
Tendersku dokumentaciju za Poljoprivredni kombinat "Bečej" otkupili su, prema nezvaničnim informacijama, kompanija Miodraga Kostića "MK komerc" i investicioni fond "Ašmor". "Delta" se takođe pominjala kao mogući kupac, ali je zamenik predsednika ove kompanije Milka Forcan krajem prošle godine odbacila tu mogućnost. Interesovanje Miodraga Kostića, predsednika "MK komerca" za ovaj veliki kombinat sa 16.500 hektara je očekivano jer uz Miškovića i Predraga Matijevića već spada u tri najveća vlasnika oranica u Vojvodini. Britanski finansijski fond "Ašmor" nedavno je preuzeo mesnu industriju "Karneks", pa bi im kupovina kombinata u Bečeju omogućila dalje širenje u oblasti agrarne proizvodnje. "Ašmor", da podsetimo, ima velike planove u Srbiji, ali se pre "Karneksa" nijedan nije realizovao. Od kupovine "Ce marketa" su odustali dok su kod kupovine Luke "Beograd" diskvalifikovani. Dragan Satarić, direktor PIK "Bečej" nije hteo da potvrdi da su ove dve firme otkupile tendersku dokumentaciju, dodajući da je za sva pitanja u vezi prodaje ovoga kombinata nadležna isključivo Agencija za privatizaciju, koja inače tu informaciju saopštava tek nakon rangiranja konačnih ponuda na tenderu. Rok za otkup dokumentacije istekao je 19. januara, a tender se zatvara 16. februara. Na prodaju se nudi samo 40,9 odsto državnih akcija zato što je ovo preduzeće privatizovano po ranijem zakonu, ali na tender mogu da se jave samo firme koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom najmanje tri godine i čiji prihod je prošle godine bio najmanje 50 miliona evra. Država će pozvati i male akcionare da joj se pridruže u prodaji zajedničkog paketa, ali pitanje je u kojoj meri će to biti prihvaćeno, pošto se akcijama ovog kombinata već trguje na berzi, pa je delimično promenjena ranija vlasnička struktura, gde su bivši i sadašnji radnici imali 62,49 odsto. Najveći vlasnik je sada društvo sa ograničenom odgovornošću PIK "Bečej investment", čiji je zastupnik direktor kombinata Satarić, koji ima udeo od 3,29 odsto, dok mali akcionari kao pojedinci imaju samo 6,37 odsto. Nominalna cena akcija ovoga preduzeća je 8.000 dinara, pa bi kupac celog kombinata, pod uslovom da bude prodat po tržišnoj ceni jer je emitovano ukupno 273.551 deonica bila 2,1 milijarda dinara ili 27,3 miliona evra. Izvor:"Glas javnosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta