Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Kupci BIP-a prodaju skupu lokaciju
Švedsko-litvanski dvojac planira izmeštanje pivare sa Mostarske petlje
Švedsko-litvanski konzorcijum najavio premeštanje fabrike i preprodaju zemljišta. „Novi gazda će zaraditi tri puta više nego što je dao za ceo BIP“, kaže naslednik bivšeg vlasnika Bogdan Veljković
BEOGRAD - Izgleda da državni organi, pre svega Ministarstvo privrede koje je, dok je na njegovom čelu bio Predrag Bubalo, pokrenulo privatizaciju Beogradske industrije piva, a i sadašnji ministar ekonomije Mlađan Dinkić, nisu ništa naučili iz „slučaja“ prodaje Luke „Beograd“, pa su ponovo napravili istu grešku. Švedsko-litvanski konzorcijum je kupovinom BIP-a dobio parcelu na izuzetno dobroj lokaciji i već je najavio premeštanje pogona u Krnjaču, gde pivara već ima parcelu, i prodaju zemljišta na Mostarskoj petlji. U Agenciji za privatizaciju kažu da to neće moći da uradi odmah, već nakon tri godine, kada ispuni sve obaveze, a to su potvrdili i u konzorcijumu.

Na sličan način je i luksemburški fond „Vorldfin“ postao vlasnik Luke za 50 miliona evra, a u stvari dobio zemljište od sigurnih sto do mogućih 220 hektara, vredno najmanje milijardu evra. Kupac BIP-a je za 21,4 miliona evra dobio pivaru, ali i četiri hektara, koja prema procenama stručnjaka vrede od 15 do mogućih 70 miliona evra.

U oba slučaja država nije znala, a trebalo je da prodaje firme koje imaju zemljište koje će promenom namene postati mnogo vrednije i atraktivnije.

Privatizaciju Beogradske industrije piva pratile su brojne peripetije, ali je glavna bila povezana sa naslednicima starih vlasnika. Iako je Bogdan Veljković potraživao pivaru na Mostarskoj petlji, država je odlučila da ipak obavi transakciju. I on je tada upozoravao da pretendenti na BIP imaju na umu samo kako da se dokopaju četiri hektara zemljišta na kojem se nalazi pivara i da ih ne zanima proizvodnja napitka od ječma. „Desilo se ono na šta sam upozoravao, pa će kupci zaraditi tri puta više nego što su dali za ceo BIP. Na prostoru gde je sada BIP, predviđena je gradnja poslovnog prostora pa bi cena mogla da dostigne oko 70 miliona evra“, navodi Veljković.

Posle završene privatizacije ispostavilo se da novi vlasnici švedsko-litvanski konzorcijum „Junajted nordik beveredžis - Alita“ namerava da proda ovo zemljište jer, kako su rekli u prvom obraćanju novinarima, grad na toj lokaciji nije predvideo da bude pivara pa će novu izgraditi u Krnjači. Ako su to oni znali, valjda je trebalo da znaju i stručnjaci u nadležnom ministarstvu.

Konzorcijum sa severa Evrope predviđa da će u BIP investirati najmanje 40 miliona evra, a za celu firmu dao je 21,4 miliona evra. Ako se saberu ove dve cifre i dodatna ulaganja, pre svega suma za socijalni program, dolazi se do zaključka da bi konzorcijum prodajom četiri hektara mogao da isplati celu investiciju.

U sličnoj transakciji luksemburški „Vorldfin“, iza koga, najverovatnije, stoji najmoćnija srpska kompanija „Delta“ Miroslava Miškovića, kupovinom Luke dobio je trajno pravo korišćenja 120 hektara i pravo korišćenja do privođenja nameni, preostalih 100 hektara. Posle formalnog usvajanja detaljnog Urbanističkog plana, narednih nedelja u Skupštini Beograda, ova firma biće „de fakto“ vlasnik 120 hektara. Činjenica je da su nadležni državni organi, u septembru 2005. godine, kada su doneli odluku o prodaji državnog paketa akcija Luke to učinili ne obazirući se na ovaj plan, jer je već tada bilo poznato da se predviđa iseljenje Luke i gradnja poslovno-stambenog prostora.


Od danas i akcije Sojaproteina na A listingu Berze
Beograd - Od danas će se još jedna kompanija naći na A listingu Beogradske berze. Reč je o kompaniji Sojaprotein a.d. Bečej, čijih će se 1.078.000 akcija naći u društvu već listiranih akcija Tigra i Energoprojekta. Trenutna cena jedne akcije ovog preduzeća iznosi 21.407 dinara, tako da tržišna kapitalizacija premašuje 23 milijarde dinara. Ukupni prihodi Sojaproteina ostvareni u 2006. godini iznose 12,8 milijardi dinara a dobit premašuje 661,8 miliona dinara. Da bi se akcije neke kompanije našle na A prime market listingu Berze potrebno je da minimalni iznos kapitala izdavaoca bude 20 miliona evra, da je minimalno vreme poslovanja izdavaoca tri godine, da je izvršena revizija poslovanja po međunarodnim računovodstvenim standardima, kao i da izdavalac akcija ima izrađene internet stranice na srpskom i engleskom jeziku.
Osim ove pozitivne vesti sa Beogradske berze dolazi i nekoliko ne tako dobrih informacija. Ukupan promet pao je na samo 263,9 miliona dinara, indeski BELEXLINE i SRX smanjili su vrednost za po 0,36 odsto, dok je indeks srpskih najlikvidnijih hartija od vrednosti, BELEX15 zabeležio pad vrednosti od 0,66 odsto. Pad nije zaobišao ni trgovanje obveznicama RS koje su ostvarile promet od 174.450 evra, a najtrgovanija serija bila je A2016K (100.831 evra).
Na vrhu liste akcija kojima se juče najviše trgovalo našle su se akcije AIK banke sa prometom od 34,1 milion dinara i Univerzal banke - promet od 25,9 miliona dinara. Energoprojektovim akcijama se trgovalo za 13,8 miliona dinara, dok je u poslednjem obavljenom prometu van zvaničnog listinga, Sojaproteinom trgovano za 12,6 miliona dinara. Na petom mestu po obimu trgovanja našle su se akcije Agrobanke sa prometom od 10,9 miliona dinara. Povećana tražnja od 8,9 miliona dinara vladala je i za hartije od vrednosti preduzeća GIK Banat iz Zrenjanina, što je uticalo da ova hartija dodatno poskupi za 13,89 odsto. Značajniji skok (11,11 odsto) ostvarile su i akcije preduzeća Fad iz Gornjeg Milanovca.


Imlek kupio bitoljsku mlekaru
Skoplje -- Beogradski Imlek je kupovinom 81 hiljade akcija preduzeća IMB-Bitola postao vlasnik 74,5 odsto najveće mlekare u Makedoniji.
Akcija bitoljske mlekare plaćana je 331 evro i vrednost transakcije je dostigla 27 miliona, rekao je na konferenciji za novinare Rade Pribićević, direktor za korporacijska pitanja u Denjub fuds grupi, koja je vlasnik 80 odsto Imleka.

"Upravni odbor mlekare podneo je ostavku i za najviše 21 dan biće odlučeno ko će voditi bitoljsku mlekaru", istakao je generalni direktor Imleka Petros Gemintzis i potvrdio da će svi radnici ostati u mlekari, kao i da će biti otvorena nova radna mesta.

Gemintzis je najavio povećanje otkupa sirovog mleka, kao i kreiranje biznis plana za unapređenje proizvodnje i kapaciteta mlekare, brendiranje proizvoda i širenje distributivne mreže u regionu.

Novi vlasnici bitoljske mlekare potvrdili su na konferenciji za novinare da će nastaviti sa proizvodnjom palete proizvoda koji su i do sada bili na makedonskom tržištu.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta