Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Srbija atraktivna za ulaganje"
Beograd -- Cena koja je postignuta na prodaji Robnih kuća (RK) "Beograd" dokaz je da je Srbija vrlo atraktivna za ulaganja, kaže Dinkić.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je naglasio da model prodaje pred televizijskim kamerama donosi najviše koristi. On je dodao i da će od postignute cene, 360 miliona evra, radnicima ići 30 miliona evra, a ostalo će biti namirenje poverilaca.

Na pitanje da li je viša cena za RK "Beograd" mogla da bude postignuta pre nekoliko godina, jer u međuvremenu u preduzeće nije ulagano, Dinkić je odgovorio da samo tržiste određuje cenu.

On je naveo procenu da ranije nije bilo moguće ovoliko dobiti, jer, kako je istakao, Srbija sada ima veći kreditni rejting.

Namerno smo zakazali aukciju tri meseca ranije da bismo privukli što više kupaca, a što se tiče imovine, ona se prodaje kao i druga, jer zakon o denacionalizaciji nije donet, objasnio je Dinkić.


Verano i Grci kupili RK "Beograd"?
Beograd -- Kompanija Verano motors je na aukciji u ponedeljak kupila Robne kuće "Beograd" po ceni od 360 miliona evra.
Na aukciji koja je trajala oko pola sata najveću cenu za Robne kuće je ponudio Radomir Živanić, vlasnik kompanije Verano motors. Istovremeno, na sajtu grčke "Marfin Investment Grupe" (MIG), koja je prema nezvaničnim informacijama povezivana sa Veranom u ovoj kupovini, se pojavilo saopštenje da je ta kompanija postigla dogovor sa Verano Motorsom o dvotrećinskom vlasništvu nad kompanijom RK "Beograd".

U saopštenju se kaže da je dogovor postignut nakon aukcije na kojoj je Verano Motors izlicitirao najvišu cenu za Robne kuće i dodaje se da će ova kupovina imati „snažan sinergijski efekat sa narednim investicijama i planiranim agresivnim širenjem ove grupe na srpskom tržištu“.

Potpredsednik ove grupe Andreas Vgenopulos kaže da je „investicija u Robne kuće kroz saradnju sa Veranom rezultat snažnog pozicioniranja u regionu jugoistočne Evrope“ i dodaje da grupa planira da postane najveći komercijalni „real estate“ vlasnik u Srbiji, kao i da će ova akvizicija pomoći u tome.

U prvoj reakciji nakon aukcije, kupac Radomir Živanić je rekao da je zadovoljan što je Robne kuće kupila kompanija koja je sto posto srpska, dok je u saoštenju istaknuto da će Verano u kupovini Robnih kuća finansijski pratiti investicioni fond MIG iz Londona.

"Šta da kažem. Mislim da je skupo, ali sam srećan jer je Verano novi vlasnik. Možda i ne znate da su Robne kuće bile treći lanac po veličini u Evropi i broj jedan u istočnoj Evropi. Mi želimo da vratimo taj stari sjaj, čeka nas veliki posao i ulaganja. Emocije su me povukle. Ja sam Beograđanin. Meni Robne kuće mnogo više znače nego nekom strancu", kaže Živanić.

Novog vlasnika ne brine ni to što je imovina robnih kuća nacionalizovana i što još uvek nije rešeno pitanje vlasništva. Dok direktorka agencije za privatizaciju kaže da će to morati da reši kupac, novi vlasnik misli da to nije njegov problem.
Verano najavio investicije od 70 miliona evra
 
Kompanija Verano motors iz Beograda je najavila da će u sanaciju objekata te kompanije uložiti oko 70 miliona evra, a Živanić kaže da je ova kupovina najznačajnija transakcija te kompanije do sada, dodajući da će u najkraćem roku od nekadašnjeg trgovinskog giganta napraviti nacionalni brend.

"Verujemo da ćemo ovom kupovinom stvoriti više hiljada novih radnih mesta, povećati trgovinski promet u zemlji, kao i spoljnotrgovinski bilans Srbije i doprineti daljem rastu nacionalne ekonomije", izjavio je Živanić.

Prema njegovim rečima, glavni cilj ulaska Verana u taj poslovni poduhvat je dovođenje prestižnih svetskih brendova u prodajne objekte tog trgovinskog lanca, kao i unapređenje konkurencije i obogaćivanju ponude na domaćem tržištu.

"U adaptiranom prostoru Robnih kuća Beograd i domaće kompanije dobiće priliku da u većem obimu plasiraju svoje proizvode", dodao je Živanić i naglasio da će ta odluka imati ne samo lokalni već i regionalni značaj, jer Robne kuće imaju prodajno-poslovne objekte i u Crnoj Gori. 
Direktorka Agencije za privatizaciju Vesna Džinić kaže da je Agencija više nego zadovoljna postignutom cenom. „Mi smo naravno više nego zadovoljni postignutom cenom. S jedne strane, ona nam omogućava da namirimo sve poverioce u punom iznosu - i poverioce kompanije Robne kuće, a i preduzeća Robnih kuća kao povezana lica", kaže ona.

"S druge strane smo zadovoljni što se konačno završava agonija samih Robnih kuća koja je krenula 1996. godine, pa posle zvaničnim otvaranjem stečaja 2002. godine. Mislimo da ovako uspešnom aukcijom svi treba da budu zadovoljni - i poverioci i bivši zaposleni, a naravno i budžet koji će da dobije puno namirenje, i ne samo to nego i ostatak iz stečajne mase“, objašnjava Vesna Džinić.

Prema njenim rečima ovom prodajom treba da budu zadovoljni i mali akcionari. „Sva njihova potraživanja u punom iznosu sa kamatom će biti namirena, kao i potraživanja budžeta po dva osnova – po naplati poreza i po obavezama Pariskog i Londonskog kluba. Znači pun iznos sa kamatom, ova cena to sve omogućava“, dodaje ona. 
U agenciji kažu da je 360 miliona evra odlična suma, jer će svi poverici biti namireni i posle preostalog dela koji će se isplatiti radnicima ostaće nešto i za budžet Srbije – jedan deo novca ide u Fond za restituciju, što je značajno pitanje jer "država mora da reši na koji način će se izvršiti naimirenje starih vlasnika".

Postignutom cenom zadovoljni su i radnici Robnih kuća. Božana Perić, osnivač udruženja poverilaca i akcionara Robnih kuća, kaže da za sada nema procenu koliko će para dobiti radnici. „Biće para i za isplatu poverilaca, radnika, dobavljača, za državu i za sve kojima se duguje. Naravno sa zakonskom zateznom kamatom na dan isplate", kaže ona.

"Ovo se naročito odnosi na radnike koji imaju neisplaćene garantovane i prekogarantovane zarade i očekuju ovu realnu isplatu sada kada je postignuta ova solidna cena. U svakom slučaju bilo jako ružno da radnici poverioci, i bivši radnici penzioneri koji su stvarali ovaj sistem, dobiju manje od 200 do 250 evra po godini staža“, dodaje Božana Perić.

Za kupovinu Robnih kuća bilo je zainteresovano 40 domaćih i inostranih kompanija koje su otkupile aukcijsku dokumentaciju, ali je 10 dostavilo bankarsku garanciju od 44 miliona evra, koja je uslov za učesće na aukciji. U vlasništvu tog preduzeća, koje je u stečaju, je više od 30 robnih kuća, distributibni i poslovni centar, sa oko 240 hiljada kvadratnih metara prostora.

Bivšim i sadašnjim radnicima Robnih kuća će, ako bude postignuta početna cena, biti isplaćena dugovanja iz fonda od 15 miliona evra, a maksimalni iznos fonda je 30 miliona, u slučaju da bude izlicitirana veća cena. Potraživanja iz tog fonda prijavilo je oko 8.700 radnika.

Sporno vlasništvo zbog nacionalizacije
Podsetimo, jedan deo imovine Robnih kuća "Beograd" je sporan, pošto je nastala nacionalizacijom pose Drugog svetskog rata. Stari vlasnici i njihovi naslednici već duže vreme vode borbu za povraćaj svoje dedovine. Među njima je i Mladen Komadinić, koji polaže pravo na zgradu u Knez Mihajlovoj broj 5.

"Ignorišući zakon i činjenice Agencija za privatizaciju je i dalje kršila zakon i krenula u nelegalnu prodaju u ovom trenutku državne, ali to je u suštini naša imovina. Mi se nećemo pomiriti sa tom činjenicom da je ta imovina na ovaj način prodata, prodaja je nelegalna i nastavićemo da se borimo da zaštitimo našu imovinu koja je više decenija stvarana kroz generacije naših familija“, kaže on.

"Nemam ništa s Verano Motorsom. Ne osporavam kupovinu, oni su upozoreni oglasima u novinama da će steći status nesavesnog kupca", kazao je Komadinić i najavio da će, posle konsultacija s pravnim savetnicima, doneti odluku i pokrenuti "određene pravne postupke" pred sudovima, ne želeći da precizira o kakvim pravnim procedurama je reč.

Komadinić je dodao da neće odustati od zahteva da se ispita udeo države u imovini kompanije RK "Beograd", ali ni od ispitivanja odgovornosti svih koji su učestvovali u "malverzacijama oko prodaje RK". On je podsetio da je Trgovinski sud u Beogradu doneo privremenu meru raspolaganja Robnom kućom u Knez Mihailovoj ulici, što je podrazumevalo da je Agencija za privatizaciju trebalo da tu nepokretnost izuzme iz prodaje.

Međutim, umesto toga, samo dan kasnije, 26. oktobra, predmet je prosleđen Višem trgovinskom sudu koji je pobio to rešenje, čime je ponovo prodaja bila omogućena. Komadinić smatra da je reč o nezakonitim radnjama, jer je samo zahvaljujući tome u ekspresno kratkom roku (samo dan kasnije) Viši trgovinski sud mogao da donese rešenje i pobije odluku suda u nižoj instanci.

Iza "Edelweiss-a" - Roman Abramovič?

Inače, špekuliše se da je iza ponude švajcarskog "Edelweiss Investmenta" stajao ruski milijarder Roman Abramovič. Međutim, na te navode predstavnik kompanije Patrik Erers je reagovao rečima da ta kompanija ima veze sa ruskim kapitalom tako što su neki od akcionara iz Rusije. Na pitanje da li je to i Abramovič, on nije želeo da da komentar.

Erers je rekao i da smatra da je "cena bila previsoka i zato smo ostali drugi. Naš cilj je bio da kupimo, da renoviramo Robne kuće i da razvijemo te objekte".


Berza: Novi pad akcija Agrobanke
Beograd -- Oba indeksa Beogradske berze su u današnjem trgovanju zabeležila oštar pad vrednosti.
Indeks najlikvidnijih srpskih kompanija, Beleks 15, opao je za čitavih 2,55 odsto, na 2.575,77 poena, a opšti indeks Beleks lajn za 1,84 procenta, na 4.201,95 indeksnih poena.

Prema izveštaju Berze, u trgovanju akcijama preduzeća realizovana je 981 transakcija, 27 više nego krajem prethodne sedmice, ali je promet bezmalo prepolovljen, sa 538 miliona u petak, na 290.189.889 dinara.

Jedina hartija u kontinuiranom trgovanju koja je danas ostvarila rast cene veći od jednog procenta je akcija "Komercijalne banke" (KMBN), čija je cena povećana 1,91 odsto.

Nasuprot tome, kretanje cena naniže nije bilo tako skromno i više akcija je zabeležilo prilično veliki pad cena. Akcije somborskog "Sunca" (SNCE) danas su bile jeftinije čak za 16,67 odsto, zemunskog "Navipa" (NAVP) za 10,87 odsto, subotičke "Fidelinke" (FIDL) za 10,23, a "Agrobačke" (AGBC) iz Bačke Topole, za tačno deset odsto.

Cena akcija “Agrobanke” (AGBN) na kraju dana iznosi 27.444 dinara, što predstavlja pad od 6,21 odsto

Najveći promet postignut je akcijama "AIK banke" (AIKB) iz Niša, za 70.971.809 dinara, a slede beogradske firme "Telefonija" (TLFN), sa prometom od 37.572.819 dinara, "Informatika" (INFM), sa 16.981.800, "Planum" (PLNM), sa 13.371.394 i "Energomontaža" (EGMN), sa 12.992.300 dinara.

Strani investitori su u ukupnoj kupoprodaji učestvovali sa 42,12 odsto, od čega je njihovo učešće u kupovini bilo 62,09 odsto, a u prodaji tek 22,15 odsto.


Akcije uljare Sunce pale za 16,6 odsto
Beograd - Smanjenje ukupnog prometa na Beogradskoj berzi na 308 miliona dinara doprinelo je novom padu vrednosti berzanskih indeksa. Opšti indeks BELEXLINE beleži pad od 1,8 odsto, BELEX15 2,5, a SRX tri odsto. O slabijim rezultatima poslovanja na berzi govori i podatak da od 43 hartije od vrednosti kojima je juče trgovano, 33 beleže pad cene, a samo sedam rast. Najveći pad cene (16,6 odsto) zabeležen je u trgovanju akcijama uljare Sunce iz Sombora, Navipa (pad vrednosti od 10,8 odsto) i Veterinarskog zavoda iz Subotice (8,4 odsto). "Čast" berze odbranile su dve hartije (trgovanje je obavljeno metodom preovlađujuće cene), koje beleže uvećanje cene za maksimalnih 20 odsto. Reč je o akcijama preduzeća GIK Banat iz Zrenjanina (promet od 7,8 miliona dinara) i Žitopromet Mlinpeka iz Stare Pazove (promet od četiri miliona dinara).
Bez obzira na promet od 70,9 miliona dinara, pad cene nije mimoišao ni akcije AIK banke koje su trgovački dan završile u minusu od 4,6 odsto, zatim slede akcije Telefonije (37,5 miliona dinara), dok se vlasničkim papirima beogradske Informatike trgovalo za 16,9 miliona dinara. Za zemunski Planum je vladalo interesovanje vredno 13,3 miliona dinara, a za akcije Energomontaže 12,9 miliona dinara.
Ukupan promet ostvaren trgovanjem obveznicama RS premašio je 232.000 evra, a najtraženije su bile serije koje dospevaju na naplatu (2015. i 2016. godine). Od ostalih vesti sa Beogradske berze, izdvajamo obaveštenje o ponudama za preuzimanje preduzeća Motins iz Novog Sada i Pobede Fomg iz Titela. Berza je donela i dva rešenja o privremenoj obustavi trgovanja - za hartije preduzeća Kultura iz Beograda i Standard iz Valjeva.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta