Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
SMR dostavio dokumentaciju za RTB
Beograd -- Ruska kompanija SMR dostavila je Agenciji za privatizaciju dodatnu dokumentaciju u ponudi za kupovinu RTB Bor.
 
Tenderska komisija za privatizaciju tog preduzeća održaće u četvrtak sastanak kako bi utvrdila da li je SMR, koji je u vlasništvu ruskog biznismena Olega Deripaske, dostavio sve potrebne dokumente i time steći pravo učešća u trci za kupovinu RTB-a, saznaje Beta.

Tenderska komisija za prodaju borskog kombinata bakra je naložila prošle nedelje SMR-u da dopuni svoju ponudu, a ukoliko to ne učini, ponuda neće biti ocenjivana.

Predstavnici SMR-a u Beogradu su najavljivali da će u roku dostaviti traženu dokumentaciju, koja se odnosi na dokaze o obavljaju delatnosti propisane tenderom, kao i o finansijskoj sposobnosti SMR-a da kupi borski kombinat.

Za kupovinu RTB-a, pored SMR-a, ponudu je dao i austrijski konzorcijum u kojem su tri firme iz grupacije Atek (A-TEC), koji je ispunio sve kvalifikacione uslove.

Kompanija SMR je deo Bejzik (Basic) elementa, a u sastavu austrijskog konzorcijuma su A-TEC Minerals end Metalas Holding, A-TEC Industries i Montanwerke Brixlegg.

Podsećamo, tendersku dokumentaciju za kupovinu imovine RTB-a i eksploatacionih prava otkupilo je pet firmi, ali su tri, Ist Point Zorana Drakulića, ruska firma Solvej i "Vedante Resources" iz Indije, odustale od slanja obavezujućih ponuda.

Agencija za privatizaciju je 31. avgusta ove godine objavila drugi tender za prodaju RTB-a po minimalnoj ceni od 340 miliona dolara i uz prihvatanje investicionog programa od najmanje 180 miliona dolara.

Na prvom tenderu za RTB minimalna cena je bila 266,7 miliona dolara, a poništen je, jer kupac, prvorangirani rumunski Kuprom (Cuprom) nije ni u dodatnom roku uplatio cenu od 400 miliona dolara.


CG: Tender za privatizaciju Pobjede
Podgorica -- Agencija za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja raspisala je tender za prodaju 51% državnih akcija kompanije Pobjeda
Kapital Pobjede vredi oko 11 miliona evra i podeljen je na 2,2 miliona akcija čija je nominalna vrednost pet evra, dok na berzi trenutno vrede dvostruko više.

Pored najstarijeg crnogorskog dnevnika, Pobjeda izdaje nedeljnik na albanskom Koha javore, mesečnik Porodični magazin i sportski dnevni list Arena.

Učesnik na tenderu, koji je otvoren do 4. februara, treba da ima najmanje pet godina iskustva u oblasti osnovne delatnosti Pobjede. Uslov za učesnike je i prihod u prošloj godini od 15 miliona evra, kao i da u poslednje tri godine ostvaruje profit.

Pravo na dostavljanje ponuda imaće i oni koji su u direktnom ili indirektnom vlasništvu kompanije koja ispunjava uslove tendera, kao i konzorcijum čiji je vodeći član kvalifikovan za učešće na tenderu.

Uz ponudu treba dostaviti i depozit ili garanciju od 150 hiljada evra.


Beleks15: Najveći pad od 9. maja
Beograd -- Indeksi Beogradske berze u utorak zabeležili značajan pad – indeks Beleks15 je pao čak 4,95 odsto, a Beleks lajn 3,05 procenata.
Indeks najlikvidnijih akcija Beleks15 zabeležio je pad od 4,95 odsto, što predstavlja najveći pad tog indeksa još od 9. maja ove godine. Ukupan promet je povećan za 170 miliona na 447 miliona dinara (5,7 miliona evra), a u porastu je bio i promet u trgovini akcijama koji je iznosio 385 miliona dinara (4,9 miliona evra).

Direktor Sektora poslovnih operacija Beogradske berze Siniša Krneta kaže da je jučerašnji pad indeksa 15 najlikvidnijih akcija treći najveći istorijski pad zabeležen na srpskoj berzi.

Navodeći da je takav trend potpuno neuobičajen za kraj novembra, Krneta je ocenio da su razlozi za to brojni, ali da najveći uticaj verovatno ima politička kriza pred rešavanje statusa Kosova i efekti preneti sa regionalnih berzi, koji ovih dana takođe beleže pad indeksa.

„Kriza je razasuta po regionu, indeksi padaju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Bugarskoj“, rekao je on.

Krneta je istakao da bez obzira na pad vrednosti akcija kompanija na Beogradskoj berzi, indeks Beleks 15 od početka godine beleži rast od ukupno 37 odsto.

On je podsetio da je tržište u prva četiri meseca ove godine imalo enorman rast od 97 odsto i da su mnogi finansijski analitičari ukazivali na njihovu „debelu precenjenost“.

Iako je naveo da je teško proceniti kako će politička situacija uticati na tržište kapitala, Krneta je kazao da su mnogi investitori ukalkulisali rizik rešavanja statusa Kosova u svoje inicijalne investicije.

Broker Sinteza invest grupe Nenad Gujaničić smatra da je pad većine likvidnih akcija koji traje već nekoliko nedelja, dodatno zaoštren neuspelom prodajom novosadskog DDOR-a u ponedeljak, u kojoj je samo jedan investitor bio spreman da plati veoma nisku cenu za jednu od dve vodeće osiguravajuće kompanije u Srbiji.

„Svaki racionalni investitor sebi je postavio samo jedno pitanje: ako kontrolni paket DDOR-a od 83 procenta niko nije spreman da plati više od 200 miliona evra, koliko su opravdane trenutne tržišne kapitalizacije domaćih kompanija na Beogradskoj berzi?“, rekao je Gujaničić.

Polovina akcija zabeležile pad vrednosti

U trgovini akcijama aktivno je bilo 137 hartija od kojih su samo 17 bili dobitnici dok ih je 66 izgubilo na vrednosti.

Najveći rast cene zabeležile su akcije građevinskog preduzeća Planum (PLNM) čija je cena dostigla 4.040 dinara, što je rast od 6,32 odsto u odnosu na ponedeljak. Rast su zabeležile i akcije pirotskog Tigra (TIGR), čija je vrednost uvećana za 1,17 odsto. Među dobitnicima su i Agrobanka (AGBN) sa nešto više od jedan odsto i pozamašnim prometom od 33,8 miliona dinara, kao i Simpo (SMPO) sa 0,8 i Novosadska mlekara (MLNS) sa 0,5 odsto.

Akcijama Sojaproteina (SJPT) trgovano je za 150,5 miliona dinara, čime su te akcije bile najprometnije u jučerašnjem trgovanju. Akcije tog bečejskog preduzeća zabeležile su pad vrednosti za 8,24 odsto.

Najveći pad zabeležile su akcije Velefarma (VLFR), čija je vrednost u utorak umanjena za 13,44 odsto, dok je vrednost akcija Metals banke (MTBN) umanjena za 10,09 odsto.

U poslovanju je zabeležena i trgovina po metodu minimalne cene - vlasnike je promenilo 2.328 akcija građevinske kompanije Standard (STDV) iz Valjeva uz cenu od 650 dinara po hartiji.

Učešće stranih investitora je dostiglo 62 odsto u ukupnoj i više od 68 odsto u trgovini akcijama, a toliko je bilo i u prodaji i u kupovini akcija.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta