Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Andrić: Kovač legitiman kupac RTB-a
Beograd -- Sudski postupak koji se vodi protiv vlasnika kompanije „A-tek“ ne može da utiče na privatizaciju RTB-a Bor, kaže Luka Andrić.
Predsednik Tenderske komisije Luka Andrić izjavio je za B92 da Agencija za privatizaciju i Ministarstvo ekonomije nemaju ovlašćenja da ispituju poreklo novca niti pozadinu poslovanja potencijalnog kupca borskog basena, Mirka Kovača, protiv kojeg se u Austriji vodi sudski postupak.

On je objasnio da je predloženim izmenama Zakona o privatizaciji predviđeno da kupci preduzeća koja se prodaju na tenderu, ne mogu biti osuđivani za krivična dela niti protiv njih sme da se vodi sudski postupak, ali i stakao da izmene zakona još nije usvojio parlament.

„Da je taj zakon sada na snazi mi bismo imali pravo i obavezu da tražimo potvrdu da potencijalni kupci nisu krivično osuđivani, odnosno da se protiv njih ne vodi postupak“, kazao je Andrić i istakao da zbog toga postupak koji se vodi protiv Kovača ne može ni na koji način da utiče na proces privatizacije RTB-a Bor.

„Za nas je važno da je on ispunio kvalifikacione kriterijume da je firma čiji je on vlasnik ozbiljan igrač, što je dokazao dokumentacijom koju je podneo“, naveo je predsednik Tenderske komisije, koji je i državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja.

Kompanija „A-tek“ dala je najbolju ponudu za kupovinu RTB-a Bor od 466 miliona dolara.

Protiv vlasnika kompanije, Mirka Kovača, vodi se od 17. septembra sudski proces, pošto je u julu ove godine državno tužilaštvo Austrije podiglo optužnicu protiv njega zbog "namernog stečaja". Pošto se radi o ponovljenom prekršaju, jer je 2000. godine osudjen na šest meseci uslovne kazne zbog namernog stečaja diskoteke "Dorijan Grej", Kovaču preti zatvorska kazna.


Danas odluka o DDOR-u?
Beograd -- Tenderska komisija za prodaju DDOR-a trebalo bi da danas odluči da li će prihvatiti ponudu Fondijarije.
Ukoliko odluka Tenderske komisije bude pozitivna o njoj će biti obavešten jedini ponuđač kompanija "Fondijarija SAI" iz Italije i pristupiće se zaključenju ugovora o kupoprodaji akcija DDOR-a. U suprotnom tender će biti proglašen neuspelim i o tome će Agencija za osiguranje depozita obavestiti jedinog ponuđača", rekao je predsednik Tenderske komisije Slobodan Ilić.

Kako je prošle nedelje objavio Ekonomist, Fondijarija je posle pregovora sa predstavnicima srpske vlade povećala ponudu za DDOR Novi Sad na 240 miliona evra. Ipak, kako tvrde Ekonomistovi izvori, ni ta cena ne zadovoljava sve predstavnike države, jer među njima ima onih koji smatraju da jedna od najvećih srpskih osiguravajućih kompanija ne sme da bude prodata za manje od četvrt milijarde evra.

Ti izvori tvrde i da će pojedini predstavnici srpske Vlade insistirati da od italijanske kompanije dobiju još bolju ponudu.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić je ranije rekao da će, kao član Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita, koja sprovodi postupak prodaje DDOR-a, glasati da se ne prihvati ponuda Fondiarije, ukoliko ta kompanija ne poboljša ponudu.

Fondijarija je ponudila prenisku cenu za kupovinu 83,3 odsto kapitala osiguravajuće kuće DDOR iz Novog Sada, kaže Dinkić. Koja ponuđena cena bi bila prihvatljiva on nije želeo da procenjuje, ali je dodao da će svoj predlog reći članovima Upravnog odbora Agencije.
On je ocenio da je, ukoliko ponuđač ne bude predložio mnogo višu cenu, potrebno odustati od prodaje DDOR-a, jer može da se proda daleko skuplje. Ukoliko se značajno ne povisi cena, jedna od opcija je da se za šest do devet meseci ponovi tender, ali da se drugačije organizuje, objasnio je ministar.

Druga opcija je da se eventualno odustane od privatizacije prodajom strateškom partneru i da se "ide na trenutnu dokapitalizaciju sa nekom međunarodnom finansijskom organizacijom", rekao je Dinkić.

Prema nezavničnim infromacijama, Fodijarija je ponuđenu cenu od 180 miliona evra prvobitno povećala na 225 miliona, što nije bilo prihvatljivo za većinu članova tenderske komisije.

Podsećamo, osiguravajuća kuća DDOR nije prodata u ponedeljak, 19. novembra, jer Tenderska komisija i posle višečasovnog većanja nije mogla da se odluči da li da prihvati jedinu pristiglu ponudu - italijanske kompanije Fondijarija, pa je odlučila da u dodatnom roku od pet dana donese konačnu odluku.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta