Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
DDOR prodat za 220 miliona evra
Beograd -- Tenderska komisija odlučila da DDOR proda jedinom ponuđaču, italijanskoj kompaniji "Fondiarija SAI" po ceni od 220 miliona evra.
Predsednik Tenderske komisije Slobodan Ilić kaže da su odluku o prodaji paketa od 83,3 odsto akcija DDOR-a jednoglasno doneli Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita i Tenderska komisija.

Ilić navodi da je takva odluka razumljiva i racionalna imajući u vidu ponuđenu cenu, kao i to da je odnos između prodajne cene i bruto obračunate premije 1,9 i znatno je povoljniji od proseka u regionu koji iznosi 1,47.

Kao argument u prilog prodaje DDOR-a po toj ceni, on je naveo i da je pokazatelj odnosa kupoprodajne cene i knjigovodstvene vrednosti kapitala od 4,1 povoljniji od prosečne vrednosti tog pokazatelja u regionu koji iznosi 3,3.

Prema Ilićevim rečima, postignuta cena od 125 evra po akciji je više od osam puta veća od nominalne vrednosti akcije, a zaposleni, bivši zaposleni i penzioneri moći će da ostvare oko 373 evra po godini radnog staža.

On je najavio da će ugovor o prodaji DDOR-a biti potpisan 30. novembra.

Tenderska komisija je nedelju dana razmatrala jedinu ponudu pristiglu na tender za prodaju DDOR-a, koju je podnela italijanska osiguravajuća kompanija "Fondiarija SAI".

Nezvanične informacije su išle od toga da su italijani ponudili najpre 180 miliona evra, da bi se tokom nedelje pojavile i nepotvrđene informacije da su tokom pregovora svoju ponudu poboljšali na 240 miliona evra.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić je ranije rekao da će, kao član Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita, koja sprovodi postupak prodaje DDOR-a, glasati da se ne prihvati ponuda Fondiarije, ukoliko ta kompanija ne poboljša ponudu.

Fondijarija je ponudila prenisku cenu za kupovinu 83,3 odsto kapitala osiguravajuće kuće DDOR iz Novog Sada, kazao je tada Dinkić. Koja ponuđena cena bi bila prihvatljiva on nije želeo da procenjuje, ali je dodao da će svoj predlog reći članovima Upravnog odbora Agencije.
On je ocenio da je, ukoliko ponuđač ne bude predložio mnogo višu cenu, potrebno odustati od prodaje DDOR-a, jer može da se proda daleko skuplje. Ukoliko se značajno ne povisi cena, jedna od opcija je da se za šest do devet meseci ponovi tender, ali da se drugačije organizuje, objasnio je ministar.

Druga opcija je da se eventualno odustane od privatizacije prodajom strateškom partneru i da se "ide na trenutnu dokapitalizaciju sa nekom međunarodnom finansijskom organizacijom", rekao je Dinkić.

Prema tada nezavničnim infromacijama, Fodijarija je ponuđenu cenu od 180 miliona evra prvobitno povećala na 225 miliona, što nije bilo prihvatljivo za većinu članova tenderske komisije.

Pitić: Ponuda Fondijarije prihvatljiva

Fondijarija je dala ponudu za kupovinu DDOR-a koja je prihvatljiva za akcionare te osiguravajuće kuće uz određena poboljšanja početne cene, kaže bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitić.

On je kazao da je izvesno da se prodaja DDOR nije odvijala u najpovoljnijoj situaciji kad se ima u vidu da je proces privatizacije odlagan, kao i, kako je kazao, s obzirom na neizvesnu političku situaciju u Srbiji za koju je teško proceniti kako će se u narednom periodu razrešiti.

Pitić je dodao da je u takvim okolnostima Fondijarija jedina dala ponudu sa cenom koja je primerena vrednosti DDOR-a. "Imajući u vidu uspešne tendere na kojima su prodate osiguravajuće kompanije u Srbiji i okruženju, ponuda za DDOR se kreće u tim okvirima", rekao je Pitić i objasnio da se vrednost kapitala osiguravajućih kuća određuje tako što se iznos godišnje bruto premije uveća 1,5 do dva puta.

To je bilo i u slučajevima Delta i Kopaonik osiguranja u Srbiji i Vardara u Makedoniji, naveo je Pitić i ukazao da vreme ne ide na ruku DDOR, ako ponuda ne bude prihvaćena, odnosno tender poništen.

Prema njegovim rečima pitanje je da li će u tom slučaju menadžment DDOR uspeti da poveća tržišni udeo DDOR i popravi poslovne rezultate pogotovu, što su u međuvremenu neke osiguravajuće kuće, kao što je Delta Đenerali, zauzele dobru tržišnu poziciju koju će sigurno i dalje popravljati.

Dolazak velike osiguravajuće kompanije u Srbiju sigurno bi doprineo jačanju konkurencije u toj oblasti i razvoju tržišta osiguranja u Srbiji što bi bilo od koristi za državu, kao i za građane, rekao je Pitić.


Dinkić: Još 2,5% akcija za radnike
Beograd -- Novi predlog ministra Dinkića je da 17,5 odsto akcija javnih preduzeća bude podeljeno besplatno.
 
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić ponudio je sindikatima zaposlenih u javnih preduzećima 2,5 odsto akcija javnih preduzeća, mimo 15 odsto besplatnih akcija koje bi bile podeljene svim punoletnim građanima Srbije.

Za poselu svim punoletnim građanima Srbije je namenjeno 15 odsto akcija od prodaje javnih preduzeća, dok će zaposleni i bivši zaposleni u tim preduzećima dobiti 2,5 odsto tržišne vrednosti kapitala ili poseban novčani bonus. Dinkić je objasnio da će zaposleni koji ne žele akcije moći da odaberu novčani bonus, koji je tačno određen za svako preduzeće.

Kako je objasnio ministar ekonomije, bonus je za svako preduzeće drugačiji, tako da za EPS iznosi 220, za NIS 100, za "Telekom" 160, "Galeniku" 17, JAT 11, a Aerodrom "Beograd" četiri miliona evra.

“Dajemo opciju zaposlenima i bivšim zaposlenima u javnim preduzećima da izaberu jedno od dva moguća rešenja, jedno je da dobiju besplatne akcije u vrednosti od 2,5 odsto, a ne manje od 200 evra po godini staža. Druga opcija je novčani bonus koji se jednokratno isplaćuje nakon izvršene privatizacije”, kaže Dinkić.

On je najavio da bi se u prvoj polovini iduće godine prvo krenulo sa raspisivanjem tendera i podelom akcija za NIS i JAT, a krajem godine i za "Telekom". Prema njegovim rečima, podela akcija "Galenike" biće u prvom kvartalu 2009. godine, aerodroma "Beograd" u trećem kvartalu iduće godine, a EPS-a početkom 2010. godine.

Pravo na besplatne akcije imaće svi punoletni građani koji su napunili 18 godina do 31. decembra ove godine, a nisu ostvarili pravo na besplatne akcije po osnovu prethodnih propisa. Dinkić je naveo da će ti građani morati da budu upisani u evidenciju nosioca prava i da imaju prebivalište na teritoriji Srbije do 30. juna 2007. godine. Prema njegovim rečima, pravo na besplatne akcije imaće i privremeno raseljeni sa Kosova.

U Konfederaciji sindikata javnih preduzeća nisu želeli da kažu da li će sindikati prihvatiti ponudu.

“Dobili smo jednu izmenjenu ponudu koja dobrim delom prati postojeći zakon, ne bih se još sada izjašnjavao, mi ćemo to dati na naše organe. Ponuda je kvalitetnija nego što je bila, procenti malo bune, ali ostavili smo još prostora do ponedeljka da se čujemo sa ministrom pre nego što to bude otišlo na vladu”, kaže predstavnik Konfederacije slobodnih sindikata PTT i Telekoma Aleksandar Pavlović.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta