Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
OMV obnovio ponudu za MOL
Beč -- Austrijska kompanija OMV je obnovila ponudu za preuzimanje mađarskog MOL-a, ponudivši po deonici 126,4 evra.
 
Ta ponuda MOL-ovim deoničarima predstavlja premiju od 43,6 odsto u odnosu na cenu MOL-ove deonice od 21. maja, odnosno premiju od 29,1 odsto u odnosu na njenu cenu u na početku ove nedelje.

U austrijskoj kompaniji najavljuju da će i dalje nastojati da pridobiju upravu MOL-a da podrži njihovu ponudu."Još nismo zadovoljni reakcijom MOL-ove uprave", naglasio je čelnik OMV-a Volfgang Rutenstorfer.

On je rekao i da postojeća ograničenja glasačkih prava MOL-ovih deoničara moraju biti ukinuta, kao i da MOL-ove deonice u vlasništvu same kompanije ne bi smele da uključuju i pravo glasa u skupštini deoničara.

Kako bi izbegao zastarevanje ponude, OMV je pokrenuo pravne korake protiv MOL-a, osporavajući odluku mađarske države da zadrži takozvanu "zlatnu deonicu" i diskriminatorno ograničenje glasačkih prava na najviše deset odsto po deoničaru.

Takođe, Tomas Humer, portparol kompanije OMV, demantovao je mogućnost prodaje rafinerije Švehat, što bi mogao da bude jedan od uslova uprave MOL-a za podršku spajanju.

"Evropska komisija mora da odluči o pitanjima konkurencije, a ne uprava MOL-a. Mi i dalje čvrsto verujemo da bi spajanje OMV-a i MOL-a povećalo vrednost obe kompanije, ali prodaja Švehata nikako nije moguća", zaključuje Humer.

Mađarska naftna kompanija MOL je saopštila večeras da je primila na znanje današnje OMV-ovo saopštenje povezano, kako navode, "sa nastavkom neočekivanih i nedobrodošlih postupaka u želji za preuzimanjem kompanije".

MOL poručuje da do sada nije primio nikakav službeni dokument koji bi posvedočio tvrdnju da je OMV pokrenuo bilo kakav parnični postupak na mađarskom sudu.

Ipak, iz MOL-a ističu da OMV-ovo saopštenje, i dalje, jasno upućuje na njihov neprijateljski pristup prema MOL-u, "iako neprestano svoje namere pokušavaju da prikažu kao prijateljske".

MOL veruje da eventulno preuzimanje od strane OMV-a nema poslovne logike, kao i da bi bilo kontraproduktivno uništavajući osnovne vrednosti poslovanja.


Gasprom vredi 520 milijardi dolara?
Moskva -- Tržišna vrednost Gasproma je potcenjena i on vredi, po proceni ruske Alfa banke, 521 milijardu dolara.
 
To je dve trećine više od sadašnje cene, a po toj proceni, vrednost Gasproma prevazilazi vrednost druge najveće svetske petrolejske kompanije - Ekson Mobil korporacije. Najveću tržišnu vrednost sada ima kineska Petročajna sa 706 milijardi dolara vrednosti, dok se Ekson ceni na 487 milijardi dolara.

Analitičari pomenute banke kažu da će ove godine zbog porasta cene gasa vrednost kompanije biti još veća i dodaju da je prevrednovanje deonica neophodno izvršiti jer je u pitanju velika proizvodnja gasa i njegovih rezervi i, na temelju toga, velike profitne moći.

Oni predviđaju da će prosečna cena hiljadu kubnih metara sirovine 2015. godine za evropske potrošače sa 262 odleteti na 357 dolara. Istovremeno, i domaće cene bi se sa sadašnjih 51 popele na 189 dolara. Rusija drži preko jedne četvrtine svetskih rezervi gasa, a Gasprom proizvodi dnevnu količinu od deset miliona barela petroleja.


Akcije AIK banke dominiraju prometom na Berzi
Beograd - Indeksi Beogradske berze nisu juče uspeli da održe pozitivan smer kretanja. BELEXLINE i BELEX15 bili su na gubitku od po 0,51 odsto, dok pomenuta konstatacija ne važi, jedino za indeks SRX koji je trgovački dan završio u plusu od 0,52 odsto. Kad je reč o stranim investitorima oni su juče bili još aktivniji, pa je njihov udeo u ukupnom prometu narastao na 75,01 odsto. Stranci su svoje učešće uvećali na 47,83 odsto i kod trgovine obveznicama Republike Srbije. Inače, na obveznice stare devizne štednje potrošeno je 629.986 evra, od toga najviše na serije A2016K (411.791 evra) i A2009K (201.500 evra).
U prometu teškom 486 miliona dinara i dalje dominiraju akcije niške AIK banke kojima je trgovano za 127,9 miliona dinara. U stopu ih prate hartije od vrednosti zemunskog preduzeća Pupin Telekom, čija je intenzivnija trgovina donela promet od 125 miliona dinara. Veća tražnja je zabeležena i kod akcija Energoprojekt holdinga (43 miliona dinara), dok je na vlasničke papire Metals banke i Sojaproteina potrošeno po 12 miliona dinara. Dominantno učešće u jučerašnjem trgovanju, sa više od pedeset odsto obavljenog prometa ostvarile su dve brokerske kuće UNICREDIT Bank Beograd (29,8 odsto) i Hypo Alpe Adria Bank (27,29 odsto).
Najveći skok vrednosti od 20 odsto zabeležile su akcije preduzeća Somborstan iz Sombora. To preduzeće za kupovinu i prodaju nekretnina ostvarilo je u 2006. godini ukupne prihode od 87,7 miliona dinara i neto dobit od 11,8 miliona dinara. Trenutna cena akcija Somborstana od 1.200 dinara je daleko ispod obračunske cene koja iznosi 2.135 dinara, pa zato i ne čudi pojačano interesovanje investitora za njima. Cenu su uvećale i akcije koncerna Bambi-Banat (5,05 odsto), dok su najviše izgubile Agrocoopove (6,25 odsto) i Informatikine akcije (4,1 odsto).


Austrijanci kupci RTB „Bora“
Pobednik tendera za RTB „Bor“ sa ponuđenom cenom od 466 miliona evra je autrijski „A-tek“, odlučila je juče tenderska komisija.
Uz proglašenje pobednika, tenderska komisija je, jednoglasno, prema saopštenju Agencije za privatizaciju, donela juče takođe odluku da se sa „A-tekom“ započnu pregovori oko potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Rok za potpisivanje kupoprodajnog ugovora je 30 dana, a uz plaćanje 466 miliona evra na osnovu kupoprodajne cene za imovinu RTB i ekspoataciona prava, „A-tekova“ obaveza je investicioni program od najmanje 180 miliona evra.
Drugoplasirani kanditat je „Strajkfors“ Olega Deripaske sa ponuđenom cenom od 370 miliona evra, ali i investicionim programom od 414 miliona evra.
U tenderskim uslovima je ovog puta navedeno da ako pregovori sa prvorangiranim propadnu ili bude potpisan kupoprodajni ugovor, ali u datom roku prvorangirani ne dostavi bankarsku garanciju, odnosno ne uplati kupoprodajnu cenu, RTB će biti prodat drugorangiranom. Mirko Kovač, vlasnik „A-teka“, izričit je, barem za sada, da će celokupnu sumu za RTB da plati u roku koji mu bude tražen i da je za to obezbedio već finansijsku konstrukciju.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta