Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Raspisan tender za prodaju Ikarbusa
Beograd -- Agencija za privatizaciju raspisala je tender za prodaju 39,2 odsto kapitala fabrike autobusa i specijalnih vozila "Ikarbus".
 
Na prodaju se nudi 29,23 odsto kapitala (111.499 akcija) u vlasništvu Akcijskog fonda i 10 odsto (38.125 akcija) u vlasništvu PIO fonda, nominalne vrednosti 600 dinara po akciji. Rok za dostavljanje ponuda je 8. februar 2008. godine, navedeno je na sajtu Agencije za privatizaciju.

Uslov za učešće na tenderu je uplaćeni depozit ili dostavljena licitaciona garancija u iznosu od 50.000 evra, dok se tenderska dokumentacija može otkupiti po ceni od 8.000 evra od 10. decembra.

Pravo učešća imaju zainteresovani kupci koji se bave proizvodnjom vozila ili karoserija za motorna vozila najmanje tri godine i ostvarili su poslovni prihod od najmanje 30 miliona evra u 2006. godini.
Ponuđači su obavezni da otkupe sve akcije države, jer će Akcijski fond posle potpisivanja Ugovora o prodaji pozvati ostale akcionare u čijem je posedu 60,7 odsto akcija, da svoje hartije od vrednosti pridruže akcijama koje država ima preko dva fonda.

"Ikarbus" je akcionarsko društvo sa 720 zaposlenih, lider je u proizvodnji autobusa u jugoistočnoj Evropi. Proizvodi gradske, međugradske i turističke autobuse na prirodni gas. Kapacitet je hiljadu vozila godišnje, a do sada je iz fabrike "izašlo" 20.000 autobusa.

Kao osnovne prednosti firme na sajtu Agencije za privatizaciju navedeni su duga tradicija proizvodnje različitih tipova autobusa i dobra lokacija fabrike, a pominje se i mogućnost plasmana proizvoda u zemlje bivše Jugoslavije i Rusije. Kao glavni nedostatak je označen "veliki broj zaposlenih za trenutni obim proizvodnje".

Nijemčević: Za "Ikarbus" zainteresovano 10 kupaca

Direktor "Ikarbusa" Srećko Nijemčević ranije je izjavio da je za kupovinu državnog paketa zainteresevano deset, uglavnom evropskih kompanija koje se bave istom delatnošću.

I izraelska firma "Kavim Pablik trasportejšn" najavila je učestvovanje na tenderu. "Kavim" je već vlasnik nekoliko autoprevoznika u Srbiji - nedavno je kupila „Sandžaktrans", a većinski je vlasnik i "Autoprevoza" iz Čačka i "Jedinstva" iz Vranja.

"Kavim" je najveći privatni prevoznik u Izraelu i ima učesće u najvećoj fabrici autobusa u Izrelu - "Merkavim".

Kako su istakli predstavnici te kompanije, "Kavim" će pokušati da učestvuje na tenderu za "Ikarbus" a ako ne budu uspešni u toj kupovini otvoriće sopstvenu fabriku za proizvodnju autobusa u ovoj regiji.


Lukoil: Cilj dupliranje cene akcija
Moskva -- Strateški cilj druge po veličini ruske naftne kompanije, "Lukoila", je da udvostruči vrednost akcija.
Planovi koji će omogućiti ostvarenje cilja uključuju proširenje poslovanja - u čemu će najveći doprinos imati projekti eksploatacije nafte i gasa u provinciji Timano-Pečora i nalazišta severnog Kaspija - modernizaciju i proširenje kapaciteta za preradu nafte, kao i partnerstvo za državnim kompanijama, posebno "Gaspromom", koje će obezbediti pristup strateškim nalazištima, navodi se u saopštenju "Lukoila".

Trenutna vrednost "Lukoila" je 72,34 milijardi dolara, a među ruskim naftnim kompanijama veću kapitalizaciju ima samo državni "Rosnjeft" -94,75 milijardi dolara, podsetio je ruski list "Vedomosti".

Nameru da poveća kapitalizaciju "Lukoil" je objavio pošto je u oktobru sličan plan o udvostručenju vrednosti kompanije saopštio generalni direktor "Surgutneftegasa", dok je u junu Sergej Bogdančikov obećao akcionarima da će se "Rosnjeft" svrstati među tri najskuplje naftne kompanije u svetu.

Planovi "Lukoila" su realni, uveren je predstavnik kompanije, s obzirom da su pre pet godina akcije kotirale po osam do 11 dolara, a analitičari smatraju da je sada opravdana cena od 100 do 105 dolara.

Najveći paket akcija "Lukoila" pripada njegovim menadžerima, zbog čega su oni i zainteresovani za povećanje vrednosti kompanije.

Od početka godine akcije "Lukoila" su pojevtinile za 3,3 odsto, "Rosnjefta" za 2,3 procenta, dok je indeks RTS na moskovskoj berzi akcija u isto vreme porastao 14,5 procenata.

Menadžeri kompanije kontrolišu oko 30 odsto akcija "Lukoila", "Konoko Filips" 20 odsto, ruska fizička lica 3,9 procenata, a preostalih 46 odsto se kotira na berzama.

Prošle godine "Lukoil" je proizveo 95,2 miliona tona nafte, od čega je prerađeno 53,9 miliona tona, uz ostvaren promet od 67,7 milijardi dolara i neto prihod od 7,48 milijardi dolara.


Uskoro nacrt izmena Zakona o HoV
Beograd -- Nacrt hitnih izmena Zakona o hartijama od vrednosti bi trebalo da bude završen do kraja godine.
 
Izmene zakona su segment reformi koje treba da dovedu do produbljivanja srpskog tržišta hartija od vrednosti, koje je sada plitko, rekao je državni sekretar Ministarstva finansija Slobodan Ilić na panelu o berzama u okviru foruma Finansijske usluge u jugoistočnoj Evropi u organizaciji medijske grupe Ekonomist.

Tržišni akteri i stručnjaci postigli su saglasnost o desetak potrebnih izmena, koje se odnose između ostalog na proširenje definicije inicijalne i sekundarne javne ponude, metod "buk bildinga" (book building) kojim se utvrđuje cena za javne ponude i obaveze finansijskog izveštavanja.

U planu je donošenje Zakona o sekjuritizaciji, koja će omogućiti pretvaranje bankarskog duga u hartije od vrednosti i pojavu novih dugovnih hartija na srpskom tržištu, podsetio je ilić.

Ministarstvo finansija započelo je osnivanje radne grupe u čiji sastav će ući stručnjaci finansijskih institucijja i međunarodni donatori, a čiji zadatak će biti da razvija tržište državnih, korporativnih i municipalnih obveznica, naveo je on.


Rast vrednosti berzanskih indeksa kao osveženje
Beograd - Rast vrednosti svih indeksa predstavlja pravo osveženje u statističkim izveštajima koji su juče stizali sa Beogradske berze. Najveći skok vrednosti je zabeležio je indeks SRX, koji rastao po stopi od 2,36 odsto, dok su BELEX15 i BELEXLINE podigli nivo za 0,93, odnosno za 0,39 odsto. Ukupan promet smanjen je na 371,1 milion dinara, a nešto slabije bilo je i učešće stranih investitora - sa fantastičnih 75 odsto zabeleženih u utorak, palo je na 39,89 odsto. Na pad vrednosti ukupnog prometa uticalo je i smanjeno interesovanje investitora za obveznice Republike Srbije od 451.909 evra. Čak 90 odsto te sume ili 405.548 evra, zaključeno je u trgovini jednom serijom - A2016K, koja će svojim vlasnicima doneti godišnji prinos od 5,59 odsto.
Na tržištu akcija dominiraju vrednosni papiri Pobeda holdinga iz Petrovaradina, čijim se akcijama trgovalo za 83,5 miliona dinara. Tako visoka tražnja pogurala je tržišnu kapitalizaciju pomenutog preduzeća za 20 odsto, tako da sada trenutna tržišna vrednost iznosi 594 miliona dinara. Na drugom mestu, sa prometom od 44,9 miliona dinara našli su se vlasnički papiri AIK banke. Slede ih akcije Sojaproteina i Agrobanke sa otrgovanim iznosom od po 21 milion dinara. Na kraju liste najtraženijih, sa prometom od 20,5 miliona dinara, hartije od vrednosti najvećeg srpskog prerađivača mleka - beogradskog Imleka.
Osim Pobeda holdinga, zapažen je rast vrednosti akcija Kikindskog mlina koje su ostvarile promet veći od milion dinara i uvećale cenu za 11,11 odsto. Rast od 5,3 odsto beleže hartije Sremputa iz Rume, kao i Energoprojekta koje su skočile za 3,02 odsto, dok veći pad karakteriše kretanje cene Navipovih akcija (5,38 odsto).


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta