Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Jugoremedija" oduzela Niniju "Medelu"

Na jučerašnjoj Skupštini akcionara fabrike keksa "Medela" iz Vrbasa rukovođenje fabrikom preuzeli su radnici "Jugoremedije" iz Zrenjanina i mali akcionari "Medele". Akcionari "Medele" od 9. maja pa sve do juče blokirali su ulaze u fabriku i sprečili su, kako kažu, razvlačenje imovine koja im pripada jer je presuda Trgovinskog suda u Zrenjaninu, kojom je potvrđeno da 37 odsto kapitala "Medele" pripada akcionarima "Jugoremedije", postala pravosnažna, a prethodno je odbijena i žalba bivšeg vlasnika Jovice Stefanovića Ninija. Višemesečna borba na sudovima oko procenta vlasništva nad "Medelom" između Jovice Stefanovića Ninija i radnika "Jugoremedije" juče je konačno i završena. Zlatko Marković, dojučerašnji predsednik Skupštine, saopštio je da rukovodstvo nije dobilo validan spisak akcionara, tako da se sednica ne može održati, posle čega je napustio "Medelu". Zdravko Deurić, predsednik UO "Jugoremedije", pozvao je sve radnike da ostanu na svojim mestima jer skupština poseduje tačan spisak akcionara, a da "Nini, Marković i direktorka Grbović imaju sudove gde mogu da se žale da sednica nije validna". Pravni zastupnik malih akcionara "Medele" Dragan Marković saopštio je da mali akcionari imaju 25,59 odsto, a "Jugoremedija" 36,7 odsto kapitala. UO je sa mesta generalnog direktora smenio Jovicu Stefanovića Ninija. Na njegovo mesto imenovan je Radovan Tomanović, koji je odmah dužnosti razrešio zamenicu LJiljanu Grbović. - "Medela" će odmah biti deblokirana i kreće normalno poslovanje. Zahvaljujući zakonu i sudskim odlukama dokazali smo vlasništvo nad fabrikom koju smo preuzeli zajedno sa malim akcionarima. Pokušaj bivšeg predsednika da minira skupštinu nije uspeo i, ukoliko stvarno fabrici misle dobro, kako kažu, što pre moraju prihvatiti odluke kako bi svi mogli da žive i rade. Većinu u UO ima "Jugoremedija", ali ja među našim i malim akcionarima "Medele" ne vidim razliku - rekao je Zdravko Deurić, predsednik UO "Jugoremedije". Izvor "Glas javnosti"

Tužba neće ugroziti izlazak na A listu

Poslovodstvo "Energoprojekta" ocenilo je juče da tužba manjinskog akcionara, švajcarske firme "Komfi trejd" ne bi trebalo da ugrozi izlazak tog građevinskog giganta na A listu Beogradske berze. "Očekujemo da će Komisija za hartije od vrednosti u četvrtak, 31. maja dati dozvolu da se "Energoprojekt" nađe na A listi, a zatim bi kompanija narednog dana podnela zahtev Beogradskoj berzi", izjavio je na konferenciji za novinare direktor za razvoj Slobodan Dinić. "Komfi trejd" u kojem je generalni direktor Žarko Blanuša, jedan od članova Upravnog odbora "Energoprojekta", u tužbi osporava dokapitalizaciju i konverziju akcija zavisnih preduzeća u akcije holdinga završenu u decembru prošle godine. Poslovodstvo je ocenilo da je krajem prošle i početkom ove godine postojao pokušaj "neprijateljskog preuzimanja" "Energorpojekta" u kojem je učestvovao "Komfi trejd" i da je tužba deo tog procesa. "Energoprojekt" planira, istakao je Dinić, reorganizaciju kompanije kojom će biti formirana korporacija za projektovanje, investicije i izgradnju, uvođenje informacionih tehnologija u sistem upravljanja i uspostavljanje saradnje sa domaćim firmama u oblasti energetike, bankarstva i osiguranja. On je kazao da će na taj način biti poboljšano poslovanje i povećana vrednost kompanije naglašavajući da bi samo kotiranje na zvaničnom listingu Beogradske berze dovelo do povećanja tržišne vrednosti kompanije za 30 do 40 odsto. Vladi Srbije je predloženo, navodi Dinić, da se početkom 2008. godine organizuje sekundarna javna ponuda akcija u kojoj će manji paketi akcija u vlasništvu države i malih akcionara biti ponuđeni na prodaju preko berze, sa promenljivom cenom i u roku od dva ili tri meseca. "Energoprojekt" trenutno zapošljava oko 3.000 radnika i ima 10 zavisnih preduzeća u Srbiji i još tridesetak u inostranstvu. Emitovano je ukupno 8,8 miliona akcija holdinga od kojih je 33 odsto u vlasništvu države, oko 37 odsto imaju građani, a oko 30 procenata različite kompanije. Izvor "Glas javnosti"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta