Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Uspešna privatizacija ili stečaj:
Posle potpisivanja ugovora sa kompanijom Harvinter iz Moskve o prodaji manjinskog paketa akcija Termoelektra.
Akcijski fond pozvao je male akcionare Termoelektra da zajedno sa državnim delom (od 37,5 odsto) naprave većinski paket akcija i prodaju ga kompaniji Harvinter iz Moskve, takođe iz sektora energetike. Firma Harvinter potpisala je već ugovor sa Agencijom za privatizaciju i Akcijskim fondom o kupovini državnog paketa akcija a malim akcionarima ponudila je otkup akcija po istoj ceni - 35 evra za jednu akciju . Iako je reč o prvom tenderu na kome se prodaje manjinski državni paket akcija, očekuje se da će mali akcionari prihvatiti poziv Akcijskog fonda i do 3. jula pridružiti svoje akcije državnom paketu. Naime, ukoliko bi najmanje 12,6 odsto akcija u vlasništvu malih akcionara bilo pridruženo državnom paketu i ponuđeno na tenderu, kupac tih deonica stekao bi većinsko vlasništvo nad preduzećem. Privatizacija bi bila okončana i Termoelektro posle prodaje na tenderu, mogao bi da računa na otpust duga prema državi u iznosu od oko osam miliona evra, na osnovu neplaćenog poreza na promet i kamata na dug. - Termoelektro se nalazi pred dilemom - stečaj ili privatizacija, mada Vlada Srbije želi da ovo preduzeće opstane. Reč je o značajnom preduzeću koje je u svetu poznati graditelj termoelektrana i hidroelektrana. U slučaju da se ne formira većinski paket akcija za koji je zainteresovana ruska firma, država, odnosno Poreska uprava može zbog duga da blokira račun Termoelektra. Tada bi jedini izlaz iz blokade bio stečaj, a akcije postale bezvredan papir -izjavio je za Danas Radosav Gojak, finansijski direktor Termoelektra, uz napomenu da je ruska firma poslednja šansa za opstanak firme. Komentarišući stanje u kolektivu sa 3.600 akcionara od kojih su najveći deo zaposleni, Gojak kaže da pojedinci plasiraju razne dezinformacije o tome da postoje i drugi zainteresovani kupci koji bi za akcije Termoelektra platili više. Kako Danas saznaje, reč je o akcionarima koji poseduju deset odsto akcija a udruženi su u Klub akcionara. Mali akcionari poseduju ukupno oko 60 odsto akcija a većina je organizovana kroz Udruženje malih akcionara, koje okuplja vlasnike više od 25 odsto akcija. Zanimljivo je da je na sličan način propao i prvi tender za privatizaciju, raspisan 2006. godine, kada je nemačka kompanija Rajmold und Mala iz Minhena, odustala zbog pritiska grupe koja je negirala legitimnost postojećeg rukovodstva. Izvor "Danas"

Berzanski indeksi beleže pad vrednosti

Juče je na Beogradskoj berzi ostvaren mali obim prometa, najniži od početka godine (192,5 miliona dinara). Pad cena akcija (od 122 emisije, kod 52 je zabeležen pad) kojima se juče trgovalo, odrazio se i na dalje smanjenje vrednosti sva tri berzanska indeksa. Indeks BELEX15 beleži pad od 1,5 odsto, BELEXLINE 1,1 odsto, dok pad vrednosti indeksa SRX najmanja i iznosi 0,3 odsto. Učešće stranih investitora premašilo je 30 odsto. Obveznicama RS trgovalo se za 332.391 evra. Najveću pažnju privukla je serija A2016K koja poslednja dospeva za naplatu i koja nosi godišnji prinos od 5,4 odsto. Lista najtraženijih akcija, takođe beleži manje iznose u trgovanju od uobičajenih. Pored konstantnog interesovanja investitora za akcije AIK banke kojima se trgovalo za 25,4 miliona dinara i Agrobanke ( obim prometa 10,1 milion dinara), među traženijim akcijama našle su se i akcije tri nova preduzeća. To su akcije firme Alas iz Rakovca (promet 22,8 miliona dinara), Granit Peščara(19,2 miliona dinara) i beogradskog Antikora (16,3 miliona dinara).Vrednost akcija firme Titel Branda beleži skok od 20 odsto, uz promet od 1,3 miliona dinara, Goša FOM (11 odsto) i promet od 3,3 miliona dinara, dok je Alas holding iz Novog Sada (uz rast cene akcija od 7,2 odsto) ostvario promet od 3,4 miliona dinara. Sa tržišta Beogradske berze skinute su akcije Interšpeda iz Šapca, a doneta je i odluka o privremenoj obustavi trgovanja akcijama preduzeća Mlin iz Bele Crkve. Izvor "Danas"

Dijamant preuzeo Kikindski mlin:
Akcije banaka oporavile indekse Beogradske berze
Vrhovni sud protekle nedelje odbacio tužbu protiv Energoprojekta, pa pred građevinskim gigantom više nema nikakvih zakonskih prepreka za izlazak na A listing berze. Napredovanje indeksa ove nedelje bilo je uglavnom vođeno rastom cena akcija banaka. Vrednost akcija AIK banke protekle nedelje porasla je za 4,89 odsto tako da je na zatvaranju u petak jedna njena akcija vredela 11,183 dinara. U sredu, 20. juna, završena je uplata i upis nove emisije za akcionare koji su koristili pravo preče kupovine. Prema preliminarnim rezultatima prolaznost upisa bila je oko 80 odsto tako da je ostatak od 20 odsto preostalih akcija ponuđen na slobodnom tržištu po ceni od 6.760 dinara za akciju. Upis za investitore koji nisu koristili pravo preče kupovine završava se 29. juna. Akcije Privredne banke dobile su na vrednosti za oko 10 procenata tokom protekle nedelje, a trgovanje njima biće privremeno obustavljeno u periodu od 25. juna do 29. juna, kako bi se mogla sprovesti u delo odluka o promeni nominalne vrednosti. Tužba Komfitrejda protiv Energoprojekta, koja se ticala poslednje dokapitalizacije ovog preduzeća odbačena je pred Vrhovnim sudom tako da sada praktično nema značajnijih zakonskih prepreka za uključivanje Energoprojekta na zvaničnu berzansku kotaciju. U međuvremenu, Energoprojekt je objavio da je vrednost ugovornih radova u prvih šest meseci ove godine premašila 500 miliona evra i očekivanja iz plana, pa da su predstojeće investicije u infrastrukturu regiona šansa preduzeću da ugovori još dosta vrednih poslova. U petak je cena akcija Energoprojekta porasla za 2,72 odsto tako da je na zatvaranju iznosila 3.242 dinara, što je dosta blizu maksimalnoj vrednosti od 3.336 dinara dostignutoj u martu ove godine. Progres je objavio neto profit od 6,6 miliona dinara za 2006. godinu, što je dosta veći iznos nego onaj koji je ostvaren tokom 2005. godine, ali, ipak, dosta mali u poređenju sa veličinom firme i njenim prihodima. Jedna akcija Progresa u petak na zatvaranju vredela je 599 dinara. Preuzimanjem dodatnih 29,8 odsto akcija Kikindskog mlina, Dijamant iz Zrenjanina postao je većinski vlasnik ovog preduzeća. Dijamant je ponudom za preuzimanje nameravao da preuzme dodatnih 50,2 odsto akcija Kikindskog mlina po ceni od 16.800 dinara po akciji, ali je po toj ceni preuzeto samo 29,8 odsto vlasništva tako da je udeo Dijamanta u ovoj kompaniji na kraju dostigao 79,62 odsto. Cena akcija Dijamanta u silaznom je trendu još od kraja aprila, a tokom prošle nedelje njihova vrednost je umanjena za 5,89 odsto tako da sada jedna akcija ovog preduzeća vredi 52.700 dinara. Izvor "Glas javnosti"

"Akcije Energoprojekta namerno obarane"

Akcionari "Energoprojekta" najavili su danas da pripremaju obimnu dokumentaciju o aferi Energoprojekt u kojoj će ukazati specijalnom tužiocu za organizovani kriminal na umešanost funkcionera Fudbalskog kluba Partizan u obaranje cene akcija tog preduzeća na berzi. Oni očekuju da specijalni tužilac "pored uloge pojedinaca u ovoj aferi ispita vezu Komisije za hartije od vrednosti i zavisnih preduzeća FK Partizana". "Zbog umešanosti funkcionera Partizana u aferu obaranja akcija na Beogradskoj berzi, akcionari traže od menadžmenta da bojkotuje izgradnju novog stadiona FK Partizan. Oni očekuju i da država uvede mere u FK Partizan i podržavaju inicijativu da se raspusti Skupština ovog fudbalskog kluba", navodi se u saopštenju. Kako se ističe, akcionari su "dodatno uznemireni informacijom koju su dobili od Komisije za hartije od vrednosti o odlaganju izlaska akcija Energoprojekta na A listing Beogradske berze". "To je uzrokovano pokušajima da na A listing ne izađe državni paket akcija Energoprojekt Holdinga, čija vrednost premašuje 150 miliona evra", ocenjuju akcionari. Akcionari "Energoprojekta" vide, kao "deo scenarija neprijateljskog preuzimanja firme", to kroz Upravni odbor, nameru da na sledećoj Skupštini akcionara 27. juna budu kandidovani skoriji akcionari za UO i to - Ratomir Babić funkcioner FK Partizan i Zoran Manasijević, zamenik generalnog direktora Elektroprivrede Srbije, koji poseduju minimalan broj akcija neophodan za članstvo u UO. Podsećanja radi, Udruženje akcionara i zaposlenih u sistemu "Energoprojekt" ranije je iznelo sumnju da je preduzeće "Skaj elektronik" koje je u vlasništvu FK Partizan svojevremeno obaralo akcije tog preduzeća na Beogradskoj berzi. Akcionari tvrde da su akcije prodavane od 20. oktobra 2006. do 17. aprila ove godine po drastično nižoj ceni od tržišne, kako bi se stvorila slika da je vrednost akcija u padu. Uprava "Partizana" se ogradila od ovih optužbi, a svojevremeno je potpredsednica Upravnog odbora FK Partizan Dragijana Radonjić-Petrović izjavila Tanjugu da su optužbe akcionara "Energorpojekt holdinga" teške kao i da će Uprava Partizana nakon što proveri bilanse "Skaj elektronika", koje je zavisno preduzeće "Partizana", videti o čemu se zapravo radi. "To je naša vezana firma ali nije moj klijent, ja ga ne zastupam kao broker", kazala je Dragijana koja je ujedno direktor i jedne od najveći brokerskih kuća u Srbiji "MV Investment", rekla je tada ona i naglasila da "Skaj elektronik" ima pravo da trguje kao svako pravno lice na berzi, da je potpuno nezavisno u svom poslovanju od uprave "Partizana" kao i da o konkretnim finansijskim potezima više znaju sami rukovodioci u toj firmi. Izvor "Blic"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta