Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Uskoro nova emisija akcija Tigra
Kompanija Tigar iz Pirota saopštila je da planira emisiju novih akcija u vrednosti 15 odsto postojećeg kapitala.
Tigar će početkom septembra od Komisije za hartije od vrednosti zatražiti odobrenje za dokapitalizaciju, a pravo preče kupovine akcija nove emisije imaće akcionari Tigra koji budu upisani u Centralni registar na dan objave javnog poziva za kupovinu akcija.

U saopštenju se navodi da je Tigar u prvoj polovini ove godine imao dobit od 43,9 miliona dinara, a dobit cele grupacije, u kojoj joj su sva zavisna preduzeća u Srbiji i inostranstvu, bila je 102 miliona dinara.

Investiciona ulaganja u grupaciji su bila 104 miliona dinara, što je 60 odsto više nego u istom periodu prošle. Povećan je i izvoz, a najviše fabrike Tigar obuća - za 92 odsto.

Vrednost kapitala Tigra na kraju juna ove godine bila je oko 2,1 milijardu dinara.


Pavlović: Model prodaje RKB koji predlaže država odličan
Savetnik Udruženja akcionara i poverioca Robne kuće "Beograd" (RKB) Branko Pavlović izjavio je danas da je model prodaje te kompanije koji predlaže država bolji nego njena reorganizacija.
"Model čije je definisanje s državom pri kraju, bolji je od reorganizacije za koju smo se borili unazad više od godinu dana", kazao je Pavlović na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, modelom prodaje koji predlaže država postigla bi se mnogo veća tržišna cena od bilo kojeg oblika tenderske ili aukcijske prodaje. "Država garantuje 15 miliona evra za raspodelu radnicima i taj novac može se povećati u zavisnosti od postignute prodajne cene, što je veća cena i zaposleni će dobiti više novca", naglasio je Pavlović.
On je naveo da bi prodajom RKB-a po početnoj ceni od 140 miliona evra zaposleni prosečno mogli dobiti od 180 do 200 evra po godini radnog straža. Pavlović je naglasio da nameštanje prodaje po ovom modelu nije moguće, jer će sve činjenice biti dostupne potencijalnim kupcima pod jednakim uslovima.
"Mišljenja da je početna cena niska potpuno je pogrešno, početna cena je pitanje konkurencije, a nje će biti pa će i dobijena cena biti zaista tržišna", naglasio je Pavlović.
On je upozorio da prodaju mogu samo da ugroze radnici koji nisu obavešteni dovoljno o modelu koji predlaže država, što može da izazove histeriju koja bi oterala ozbiljne kupce, a olakšala domaćim "tajkunima" da kupe RKB po početnoj ceni.
Savetnik Udruženja akcionara i poverilaca RKB-a optužio je delegate tog udruženja koji su ga angažovali da spreče da se sa modelom koji predlaže država radnici kompanije bolje upoznaju.
Pavlović je dodao da se država odlučila za ovaj model prodaje jer je RK "Beograd" u kontinuitetu nanela štetu.


Pale akcije telekomunikacionih firmi
Indeksi Beogradske berze blago su ojačali, BELEX15 za 0,15 a opšti indeks BELEXLINE za 0,30 odsto, na 2.859,7 odnosno 4.510 poena. Ukupan promet bio je tek nešto veći nego prethodnog dana, odnosno 439,2 miliona dinara (5,4 miliona evra) ali je kod obveznica udvostručen - promet je premašio 22,2 miliona (278.926 evra). Akcije tri beogradske kompanije sa sektora telekomunikacija -Telefonije, Telefonkabla i Iritela, gubitnici su dana sa padom cene nešto većim od četiri odsto. Među dobitnicima u kontinuiranoj trgovini izdvojila se beogradska veledrogerija Srbolek čije su akcije zabeležile rast cene od 12 odsto, na 1.290 dinara po akciji. Promet tom hartijom vredeo je 1,37 miliona dinara. Akcija Jubmes banke poskupela je za 6,15 odsto, na 129.499 dinara. U prometu ih je bilo osam pa je ukupna vrednost prometa premašila milion dinara.
Solidan rast, veći od tri odsto, ostvarile su i akcije beogradskog Progresa i Veterinarskog zavoda Subotica uz promet od bezmalo četiri, odnosno 4,7 miliona dinara. Niška AIK banka je u kontinuiranoj trgovini, uz rast cene od pola procenta, imala najveći promet, od 27,7 miliona dinara. Investitorima su bili interesantni i bečejski Sojaprotein i beogradska Komercijalna banka pa su obe akcije imale promet veći od 22 miliona dinara. U trgovini po metodu preovlađujuće cene prometom je prednjačila Zlatica iz Lazareva sa 55,86 miliona dinara. Obična akcije s pravom glasa preduzeća koje posluje na sektorima poljoprivrede, lova, šumarstva i vodoprivrede koštala je 4.900 dinara što predstavlja istorijski maksimum. Proizvođač celuloze i papira Vladičin Han iz istoimenog mesta, koji je dan ranije imao najveći promet u vanberzanskoj trgovini, i danas je uživao u dobrom prometu, u vrednosti 48,76 miliona dinara. U ukupnoj trgovini učešće stranih investitora je bilo 46 odsto, koliko i u trgovini akcijama, pri čemu u kupovini gotovo 64 odsto a u prodaji akcija nepunih 30 odsto.


Menadžment „Kruševac puta“ neće da proda firmu
Upravni odbor „ Kruševac-puta“ prihvatio je zahtev Sindikata da se povuku rešenja o suspenziji trojice radnika, koji su u Beogradu pregovarali sa predstavnicima austrijske kompanije „Štrabag“, o prodaji većinskog paketa akcija. Ovakav brzi obrt u jednom danu usledio je pošto je više od stotinu malih akcionara „Kruševac puta“, stupilo u štrajk, a tražili su i smenu generalnog direktora Dragana Savića, kao i smenu zamenika generalnog direktora Vladimira Čorbića zbog prikrivanja informacija od akcionara. Među suspendovanim radnicima bili su Dragan Gligorijević, koji je još važećom odlukom prethodnog upravnog odbora izabran za člana pregovaračkog tima, Marjan Milojević, koga je delegiralo Udruženje manjinskih akcionara i Dragiša Milićević, koji je kao predsednik Samostalnog sindikata preduzeća predstavljao zaposlene. Suspenzije radnicima usledile su iako je rukovodstvo preduzeća blagovremeno bilo obavešteno o putovanju radnika na pregovore o prodaji firme.

- Imali smo zakazan sastanak za pregovore s potencijalnim kupcem u Beogradu za 23. avgust. Sa ovim smo upoznali menadžment preduzeća, a pred polazak smo imali i jedan zajednički sastanak. Kad je sutradan ujutro trebalo da se krene na put u Beograd, rečeno nam je da kola nema, pa smo taksijem otišli u Beograd. Sutradan su nas u preduzeću čekala rešenja o suspenziji - kazao je Dragiša Milićević.

Aranđel Šljivić tvrdi da je pravna služba, dok su oni bili na putu ka Beogradu, iz firme prosledila dopis austrijskoj kompaniji „Štrabag“ da „Kruševac put“ još nije spreman za prodaju i da će, kad za to bude vreme moći da pregovaraju isključivo sa menadžmentom „ Kruševac puta“, a ne sa odborom koji su izabrali akcionari. - Vrši se opstrukcija da mi to ne prodamo, nego da Borovica ponovo dođe i postane većinski vlasnik - kazao je član Odbora Aranđel Šljivić. Direktor „Kruševac puta“ Dragan Savić je, s tim u vezi, kazao da će se novonastala situacija sigurno odraziti na vrednost akcija, kao i na poslovanje preduzeća pa, ako bi se ovako nastavilo postoji i bojazan za likvidaciju firme.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta