Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
U igri tri modela privatizacije NIS-a
Osim postojeće strategije koja predviđa iznošenje na tender manjinskog udela firme, spominje se privatizacija preko Berze i prodaja većinskog paketa akcija 
Politička trgovina Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije poljuljala je i saglasnost o postojećoj strategiji privatizacije Naftne industrije Srbije, koja predviđa prodaju manjinskog paketa. Tako su sada u igri još dva modela za privatizaciju NIS-a, prvi koju gura DS i predviđa postepenu prodaju akcija ove kompanije na Berzi i drugi, koji priželjkuju Rusi, a to je prodaja većinskog paketa akcija. Način prodaje NIS-a odrediće rasplet oko predsedničkih i opštinskih izbora kao i statusa Kosova i Metohije, a najveći gubitnik biće domaća kompanije jer već kasni u modernizaciji kapaciteta.

Uprkos apelima stručne javnosti da odlaganje privatizacije šteti NIS-u Vlada Srbije i dalje odlaže usvajanje strategije prodaje. Glavna adresa za kritike, ne samo stručnjaka i ekonomista već i pojedinih ministara, poslednjih dana je Božidar Đelić, predsednik Komisije za restrukturiranje i privatizaciju javnih preduzeća, pa je i Mlađan Dinkić, ministar ekonomije, izjavio da njega treba pitati zašto se ne raspisuje tender za NIS. Đelić se, kako kažu upućeni, ne pita mnogo o načinu privatizacije jer u suštini nema poluge da svoju ideju sprovede u delo iako formalno Komisija treba da pokrene ceo posao. Na čelu Ministarstva ekonomije, zaduženog za privatizaciju, nalazi se Dinkić, a u Ministarstvu energetike je kadar DSS-a Aleksandar Popović.

Postojeći model privatizacije koji je uradio savetnički konzorcijum američkog Meril Linča i austrijskog Rajfajzen investmenta predviša prodaju 37 odsto akcija NIS-a, 25 odsto odmah, a ostatak kroz nekoliko godina putem dokapitalizacije. Novi investitor dobio bi upravljačka prava, što bi bila garancija da će modernizovati kapacitete za šta bi obezbedio novac. Među stručnjacima ovakav model skoro da nema ozbiljnu konkurenciju jer bi, kako navode, obezbedio državi većinski paket do daljeg, povećanje vrednosti kompanije i modernizaciju, koja je posebno bitna jer bez nje NIS ne može da izdrži konkurenciju u regionu.

Kao nova opcija spominje se prodaja po desetak odsto akcija firme na berzi, kao i uzimanje kredita. Tako dobijeni novac koristio bi se za modernizaciju pogona čime bi se podigla vrednost kompanije. Ovim bi država na kraju procesa sigurno dobila više, ali je pitanje kako bi se sve odrazilo na obnavljanje kapaciteta. Mali udeo koji bi posedovao novi vlasnik bez upravljačkih prava otežao bi uvođenje novog načina poslovanja, što je od presudne važnosti za NIS. Domaćoj kompaniji, naime, nije potreban samo novac, već i nova znanja, a toga nema bez većih ovlašćenja strane kompanije.

Scenario prodaje većinskog paketa akcija „predlažu“ ruske kompanije. Ovaj model zasad ima najmanje šanse jer je najnepovoljniji za državu i nema podršku DS-a, zasad, jer se ova stranka, ali i ministar energetike Aleksandar Popović protive davanju prednosti Rusima u privatizaciji firmi zbog podrške Kosmetu.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta