Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Wall Street: Doneta odluka o pomoći automobilskoj indutriji
Azijske berze


Nakon smanjenja kamatne stope od strane FED-a očekivalo se da će se azijske berze oporaviti, jer je očekivano i smanjenje kamatne stope od strane Centralne banke Japana. Međutim, oprez je zavladao azijskim bezama, tako da investitori očekuju dalje vesti, a najviše ih zabrinjava makroekonomska situacija kako u Americi, tako i u Kini, Japanu.. Stoga su bezanski indexi u petak (19.12) oscilirali oko svojih pređašnjih vrednosti, da bi trgovanje završili blizu istih, pri čemu je Berza u Hong Kongu imala malo jači pad vrednosti index-a.

Dobre vesti su da je Centralna banka Japana smanjila kamatnu stopu na 1%, kao I da je u večernjim satima Vlada SAD odobrila pomoć automobilskoj industriji. Ove vesti mogle bi n anarednom trgovanju malo oživeti azijske berze.


Zapažanja:
• Centralna banka Japana smanjila je kamatnu stopu na 1%
• HANG SENG je tokom čitavog trgovačkog dana u petak 19.12. bio u minusu



Promene vrednosti najvažnijih berzanskih indexa na azijskim berzama:

    HANG SENG (Hong Kong) -2,39%
    NIKKEI225 (Japan) -0,91%
    KOSPI (Južna Koreja) +0,43%
    SENSEX (Indija) +0,23% 

Evropske berze


Evropske berze gotovo čitavo trgovanje u petak (19.12) provele su u crvenoj zoni. Od samog početka berzanski index-i otišli su u minus i tu su u najvećem delu trgovanja i ostali.
Pritisak na cene akcija vršile su naftne kompanije (cena nafte zabeležila je svoj gotovo petogodišnji) minimum. Smanjenje cene nafte siguno će umanjiti troškove prevoza, sirovina.., ali ulagači su zbrinuti zbog pada industrijske proizvodnje kao i zbog pada potrošnje. Pored sektora za proizvodnju nafte, bankarski sektor je vršio jak pritisak na cene akcija. Taman su se ulagači malo odmorili i došli do daha od “Madoff afere”, kada se pojavljuju nove loše vesti: Rejting agencija Standard & Poor`s smanjila je kreditni rejting za 11 najvećih američkih i evropskih finanijskih institucija (Bank of America, Barclays , Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, UBS i Wells Fargo), dok je za HSBC smanjila prognozu sa “stabilna” na “negativna”, ali kreditni rejting je ostao nepromenjen. Ove vesti uticale su na to da indexi trgovanje u petak završe na nižem nivou od trgovanja prethodnog dana.


Promene vrednosti najvažnijih zapadnoevropskih berzanskih indexa:

    FTSE100 (London) -1,01%
    DAX (Frankfurt) -1,26%
    CAC40 (Pariz) -0,26%. 




Wal Street
 
 
Brzanski indexi na trgovanju u petak većinu dana bili su u plusu, podržani odlukom zvaničnika SAD-a da pomognu “velikoj trojci iz Detroita” (General Motors, Ford i Chrysler). Pritisak na berzanske indexe vršio je i pad cene sirove nafte, koji je cene akcija naftnog sektora odveo u minus, kao i smanjenje rejtinga nekih finansijskih institucija od strane Rejting agencije Standard & Poor`s. I pored pada cene nafte, I pomenutog smanjenja kreditnog rejtinga nekih banaka, berzanski indexi su većinu trgovačkog dana (19.12) proveli u zelenoj zoni, da bi trgovanje završili na nivoima približno jednakim vrednostimma od četvrtka.


Zapažanja:
• Umesto prethodno planiranih USD 13,4 mlrd, automobilskoj industriji je omogućena pomoć od cca. USD 17 mlrd
• Rejting agencija Fitch smanjila je rejting General Motors-u i Chrysler-u sa “CCC” na “C”, jer stručnjaci ove agencije smatraju da opasnost od bankrota još nije pobeđena, već da je samo prolongirana
• Cena sirove nafte iznosi USD 33,87 za jedan barel, što predstavlja dnevni pad cene od 6,49%.



Promene vrednosti najvažnijih berzanskih indexa na Wall Street-u:

    DJIA -0,36%
    NASDAQ +0,77%
    S&P500 +0,17%.


Promene vrednosti indexa u 16:30


Bivše SFRJ
BELEX15 (Beograd) -1,03% close
CROBEX (Zagreb) 1,30% close
SBI20 (Ljubljana) -3,62% close
BIRS (Banjaluka) 0,99% close
MBI10 (Skoplje) -1,41% close

Zapadna Evropa
FTSE 100 (London) -0,20% open
CAC 40 (Pariz) -1,62% open
DAX (Frankfurt) -0,46% open
ATX (Beč) 3,08% open
SMI (Cirih) 0,03% open

Istočna Evropa
WIG20 (Varšava) -1,74% open
SOFIX (Sofija) 1,20% close
BET (Bukurešt) 0,04% open
RTSI (Moskva) 3,62% close
BUX (Budimpešta) -0,24% open

Azija
Hang Seng (H. Kong) -3,34% close
Nikkei225 (Tokio) 1,57% close
KOSPI (J.Koreja) -0,12% close
SENSEX (Bombai) -1,70% close
 

Amerika
DJIA (Njujork) -0,52% open
NASDAQ (Njujork) -1,52% open
S&P 500 (Njujork) -1,13% open


Zaseda Monetarni odbor NBS

Monetarni odbor Narodne banke Srbije (NBS) održaće u ponedeljak 22. decembra sednicu, koja je trebalo da bude održana u utorak, 16. decembra.



Na poslednjoj sednici Monetarnog odbora 1. decembra Monetarni odbor je referentnu kamatnu stopu zadržao na nivou od 17,75 odsto.

Referentna kamatna stopa 3. novembra ove godine povećana je sa 15,75 odsto na 17,75 odsto, a u ovoj godini referenta kamata je povećana ukupno za sedam odsto.

NBS kao referentnu kamatu koristi kamatnu stopu na dvonedeljne repo operacije. U repo operacijama NBS prodaje hartije od vrednosti uz obavezu da ih u određenom roku otkupi uz kamatu.

Najniži nivo referentna kamatna stopa je dostigla krajem oktobra prošle godine kada je iznosila 9,5 odsto, dok je najviši nivo od 18 procenata imala u septembru 2006. godine, kada je i uvedena.



Vesna Džinić: Slede strateška partnerstva i podržavljenja

Kada klasična prodaja omane nekoliko puta ići će se na model partnerstva, a gde je interes zajednice i u podržavljenje preduzeća, kaže Vesna Džinić, direktor Agencije za privatizaciju



- Ove godine privatizovana su 232 preduzeća i od njihove prodaje je ostvaren prihod od 250 miliona evra, što je jedan od boljih rezultata od početka privatizacije u Srbiji, izjavila je direktorka Agencije za privatizaciju Vesna Džinić u intervjuu Tanjugu.

Ona je precizirala da je na aukcijama prodato 218, a na tenderima 14 firmi i da su ugovorene investicije od 65 miliona evra.

Od značajnih preduzeća prodati su "Kolubara Univerzal", "Heba","Ikarbus", a za Jugoslovensko rečno brodarstvo su stigle odlične ponude. Na aukcijama su postignute odlične cene za preduzeća "Dožu Đerđ", "PTT Ugostiteljstvo", "David Pajić Daka", hotel "Ekcelzior", rekla je Džinićeva.

Ona je dodala da će krajem ove nedelje biti raspisano još šest tendera - za "Beogradski sajam", "Šamot" - Aranđelovac, PIM i "Geneks" -Beograd, "Zorka mineralna đubriva" i Industriju kablova u Jagodini i da će do 31. decembra biti ispoštovana zakonska obaveza objave javnih poziva za preduzeća sa društvenim kapitalom.

Prema njenim rečima, oko 282 preduzeća ispunjava uslove za prinudnu likvidaciju, od čega je bar stotinak već nuđeno nekoliko puta na prodaju, dok su ostale uglavnom "školjke" firme sa samo jednim ili dva zaposlena.

- Imamo problem kod preduzeća gde smo imali minimum tri prodaje, negde pet ili šest, a da nisu našli kupca, a tu radi par hiljada zaposlenih. Tu nećemo lako donositi odluku o stečaju. Stav je i resornog ministarstva da ako odu stečaj da se isplati socijalni program - navela je Džinićeva.

Ona je dodala da je od 2005. godine, kada je Agencija imenovana za stečajnog upravnika, do prodaje ostvaren prihod oko 47,92 milijardi dinara.

Direktorka Agencije je naglasila da postoje još dve grupe preduzeća za koja neće biti objavljen javni poziv do kraja godine, ali će se ići na nešto drugačija rešenja, poput strateškog partnerstva i podržavljenja.

- Na inicijativu resornih ministarstava, lokalne samouprave, AP Vojvodine pokrenut je postupak podržavljenja u 11 kompanija, a od toga su četiri sa juga Srbije. U toj grupi su "Jugoinspekt", Zavod za izgradnju grada Beograda, "Raška Holding" - kaže Vesna Džinić.

Želju za podržavljenjem kod nekih preduzeća Džinićeva tumači time da je, verovatno, reč o konkretnim interesima lokalne samouprave ili grada, ali i da pretpostavlja da je reč o podržavljenju na kratak rok, jer nije ni u interesu države da ima puno preduzeća u državnom vlasništvu koja će da subvencioniše.

Kao primer gde je pokrenuta takva inicijativa ona je navela i vodoprivredna preduzeća za koje je od Ministarstva poljoprivrede stigao dopis da se obustavi postupak. Tu su i Zoološki vrt, pozorište "Dadov" iz Beograda, PKB zbog velike površine državnog zemljišta sa kojim raspolaže.

Džinićeva je istakla da je Ministarstvo nauke takvu inicijativu pokrenulo i za državne institute, dok se za javna komunalna preduzeća kojih ima oko 600 radi strategija koja treba da bude završena do juna naredne godine, a koja bi trebalo da utvrdi njihov status.

Ona smatra da trend u svetu da država u sve većoj meri ulazi u vlasništvo firmi nije prisutan kod nas i naglašava da je bitno razgraničiti da su razlozi ulaska države u vlasništvo kod nas i u svetu potpuno drugačiji.

- To što se dešava u svetu je privremeno upumpavanje sredstava kako se sistem ne bi urušio. Kod nas je podržavljenje nastalo i kao potreba da te firme ne "zakači" rok za završetak privatizacije. Vremenom će se napraviti selekcija od ovih koja su podržavljena i neka će sigurno biti ponuđena na prodaju - rekla je direktorka Agencije.

Džinićeva je navela da ima i kandidata za strateško partnerstvo, kao što su "Jagodinska pivara", "IMK 14. oktobar", "Utva avioindustrija" i JP za podzemnu eksploataciju uglja Resavica.

Tu spada i RTB "Bor", za koji je tender za izbor strateškog partnera već raspisan, ali se, zasad, niko nije prijavio za otkup dokumentacije, mada je još rano jer je rok za dostavljanje ponuda kraj januara, dodala je ona.

Osvrćući se na globalnu ekonomsku krizu, ona je ocenila da se njeni negativni uticaji već osećaju u procesu privatizacije u Srbiji i da je upravo iz tog razloga uvedena mogućnost plaćanja prodajne cene na rate - 30 odsto odmah, a ostalo na pet godišnjih rata.


Ništa bez garancija
Džinićeva je istakla da se i kod te prodaje Agencija dodatno obezbedila ugovaranjem dostavljanja bankarske garancije na pun iznos cene.

Tako se ne može dogoditi da kupac uđe u vlasništvo i upravljanje, a da nije dostavio bankarsku garanciju koju Agencija može da naplati odmah u slučaju da se ne ispoštuje kontinuitet poslovanja i dinamika investiranja.

Ona je na primeru prodaje ICG "Kopaonik" objasnila da će se tražiti bankarska garancija i da ugovor sa "MK grupom" neće biti zaključen ukoliko ona ne bude dostavljena.

Komentarišući sve prisutnije otpuštanje radnika, pa i u privatizovanim firmama, Džinićeva je naglasila da su Agenciji, tamo gde su ugovorne obaveze "čuvanja" radnika istekle - ruke vezane.

- Mi možemo da pokušamo na drugi način da ih obavežemo, pa tako ako traže hipoteku, da ih uslovimo da ne otpuštaju radnike u nekom periodu, ali ako je period kontrole istekao mi tu ne možemo ništa da učinimo - navela je ona Direktorka Agencije je dodala da je situacija drugačija u firmama koje su u skorije vreme privatizovane, gde će kontrola, u saradnji sa akcionarima i sindikatima, biti sveprisutna.

Kada je reč o daljoj ulozi Agencije, ona je istakla da će u prvih šest meseci naredne godine ta institucija raditi istim tempom, ali da će se posle toga njena uloga neminovno menjati u pravcu jačanja nadzora i kontrole kao i poslova sprovođenja stečajnog postupka.

Džinićeva je rekla da će zbog smanjenja obima posla biti otpušten jedan broj privremeno angažovanih ljudi u Agenciji, naročito onih koji su primljeni na određeno vreme, da bi se završio veliki posao evidentiranja građana za besplatnu podelu akcija.

Taj posao je bio najkomplikovaniji u ovoj godini i Agencija i zaposleni u njoj su izneli njegov veći deo, istakla je ona, dodajući da taj posao nije bio uzaludan i da će građani dobiti novac od prodaje akcije.

Direktorka Agencije se nije usudila da prognozira kada će, i da li će, neko javno preduzeće biti ponuđeno na berzu, jer će sve zavisiti od okolnosti na tržištu.

- Nije logično ići na IPO, ako berze ne funkcionišu - rekla je Džinićeva, dodajući da očekuje da će se i tu sprovesti određena strategija, radi očuvanja interesa građana.



NBS usvojila Memorandum o ciljanoj inflaciji - u 2009. ciljani rast potrošačkih cena 8%

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je danas (22. decembar 2008. godine) da će centralna banka preuzeti odgovornost da ukupna inflacija u 2009. godini bude 8%

- NBS i Vlada Srbije će potpisati Memorandum o kontroli cena, kojim će biti regulisano da rast cena koje su pod kontrolom države dogodine ne bude veći od 13% - rekao je Jelašić na konferenciji za novinare.

On je pojasnio da će novina u odnosu na dosadašnju ciljanu ukupnu inflaciju biti to što će se ona procenjivati na osnovu promena potrošačkih cene, što će realnije prikazivati ukupne mesečne izdatke domaćinstava.

Do sada su bile praćene samo cene na malo, a ubuduće će, kako je naveo guverner, u procenu infacije biti uračunate i cene finansijskih, ugostiteljskih i zdravstvenih usluga, kao i školovanja.

Ukupna inflacija u 2008. godini će, prema procenama NBS, biti jednocifrena, a u prvom kvartalu 2009. između 8% i 12%.

Taj rast inflacije u prvim mesecima iduće godine, prema rečima Jelašića, biće posledica poskupljenja lekova, zatim najavljenog povećanja akciza, komunalnih i PTT usluga, ali i visokih inflatornih očekivanja.

Monetarni odbor NBS je, pored Memoranduma o ciljanoj inflaciji kao monetarnoj strategiji, usvojio i Memorandum o utvrđivanju ciljane stope inflacije od 2009. do 2011. godine i Program monetarne politike u 2009. godini.

Referentna kamatna stopa ostala je 17,75% jer se, kako je rekao Jelašić, krajem godine očekuju značajniji izadaci iz budžeta, a njeno dalje kretanje zavisiće od efekata mera NBS za ublažavanje posledica globalne finansijske i ekonomske krize.



"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta