Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Mrkonjić: Koridor 7 nova razvojna šansa

Beograd - Koridor 10 proglašen je prioritetnom investicijom, i od ukupno 311 kilometara nedovršenih deonica, naredne godine biće izgrađeno oko sto kilometara trase čija ukupna vrednost iznosi oko 500 miliona evra. Dobro je što će od 1,7 milijardi evra, koliko je procenjena vrednost radova na Koridoru, već početkom 2009. biti dostupno 1,2 milijarde a sredstva su obezbeđena iz kredita Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke


Paralelno sa putnim pravcem, radiće se i železnički deo Koridora 10, za koji je obezbeđeno 80 miliona evra. Ali, veća razvojna šansa Srbije je Koridor 7 ili Dunavski plovni put koji je neopravdano zapostavljen iako je za veću iskorišćenost tog potencijala Evropska unija spremna da odmah uloži sredstva iz svojih fondova - izjavio je juče na konferenciji za novinare ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić.

On je, takođe, istakao da uprkos tome što je vodeni transport najjeftiniji, najbezbedniji i ekološki najprihvatljiviji, njegovo učešće u ukupnom transportu roba i putnika ne premašuje 4,7 odsto. Zbog toga će uskoro biti formirana agencija za promociju vodenog saobraćaja a neophodna je i modernizacija luka i pristaništa. Prema rečima Mrkonjića, značajni radovi očekuju se i na železničkom delu Koridora 10, jer će biti završena projektna dokumentacija za revitalizaciju pruga na brzine od 160 kilometara na sat, a realizacija projekata krenuće iz pravca Subotice. S druge strane, potpisan je i ugovor za nastavak radova na Prokopu, koji je glavni i najteži infrastrukturni objekat u narednoj godini. „Očekujemo da će za 14 meseci posao biti priveden kraju, što znači da će međunarodni železnički saobraćaj biti izmešten sa glavne železničke stanice u Beogradu čime će biti oslobođeno i atraktivno zemljište na Savskom platou“, naglasio je Mrkonjić.

Komentarišući šta će se, posle neuspele privatizacije, događati sa Jat ervejzom, on je podsetio da je nacionalni avioprevoznik vraćen u nadležnost Ministartsva infrastrukture, i da se u naredne dve godine neće oglašavati njegova prodaja. „Iako je procenjeno da je to predimenzionirana firma, niko od 600 do 700 zaposlenih neće dobiti otkaz, ali će za one koji odluče dobrovoljno da odu biti pripremljen stimulativan socijalni program. Iz budžeta je za Jat ervejz izdvojeno oko milijardu dinara i menadžment kompanije ima zadatak da izradi program restrukturiranja kojim će Jat ponovo postati srpski brend“, rekao je Mrkonjić.



Suočavanje sa krizom

- Radovi na Koridoru 10 su način da se Srbija suoči sa svetskom ekonomskom krizom, jer će samo u realizaciji putnog pravca u 2009. godini, direktno ili posredno biti angažovano oko 100.000 radnika - rekao je za Danas ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić i dodao da će vlada u prvim danima nove godine rešiti deo problema neisplaćenih dugovanja prema firmama iz putne privrede, jer je 20 milijardi dinara obezbeđeno iz budžeta, a traže se modeli za isplatu još preostalih 15 milijardi duga.



„Salford” muze „Deltu” na račun seljaka

„Delta agrar”:Politika cena mleka ne može da se vodi na račun primarnog proizvođača. – „Salford”: Farmeri neće poslovati ispod nivoa rentabilnosti. – Seljaci: Mlekare treba da preuzmu deo tereta, a ne da sve svale na nas

Potrošači na dobitku (Foto D. Jelen) Proizvođači mleka slažu se u tome da je najnovije pojevtinjenje mleka i prerađevina izvedeno isključivo na njihov teret, a ne i mlekara koje su objavile da njihovi proizvodi pojevtinjuju. Svoju tvrdnju proizvođači dokazuju time što su prerađivači mleka najavili da će od januara naredne godine smanjiti otkupnu cenu sirovog mleka u proseku za tri dinara po litru.

Sniženje svojih proizvoda prvo je 15. decembra najavio „Imlek” uz obrazloženje da se na to odlučio „zbog trenutne situacije u kojoj se zemlja i potrošači nalaze”, a nakon njih ubrzo je to učinila i „Šabačka mlekara”.

Takva politika cena ne odgovara ni manjim farmerima u Srbiji, a ni velikim poput „Delta agrara”. Direktor njihove farme „Napredak” u Staroj Pazovi Dragan Čolić kaže da bi proizvođači mleka želeli da građani piju što jevtinije mleko, ali da politika cena, kao ni socijalna politika ne može da se vodi na račun primarnog proizvođača, čiji je profit u celom lancu najmanji.

– Mlekare nisu snizile ni svoj profit, ni svoje troškove, kao što nisu snizile ni cene mlečnih prerađevina, što znači da sada još više zarađuju. Zapravo, politika cene mleka prebačena je na proizvođača-farmera – kaže Čolić.

Direktor farme „Napredak” navodi da je na početku 2008. godine cena sirovog mleka bila 31,50 dinara, plus državna premija od tri dinara, zbog čega su proizvođači ukupno dobijali 34,50 dinara po litru, odnosno 0,42 evra. Krajem prvog kvartala mlekare su smanjile otkupnu cenu na 30 dinara po litru, dok je država istovremeno smanjila premiju na 1,4 dinara po litri mleka. Posle najavljenog smanjenja otkupna cena mleka biće od 17 do 27 dinara, što je, kako kaže Čolić, ispod nivoa rentabilnosti.

Predsednik Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine Dejan Trajković kaže da „Imlek”, koji drži 40 odsto tržišta, želi da ispadne heroj u očima siromašnih u ovoj državi, a to radi otimajući od seljaka.

– Za onoliko koliko nama snize cenu, smanje i maloprodajnu i to je sva mudrost „Imleka”. Niko nema ništa protiv da mleko za potrošače bude pristupačnije, ali bi mlekare deo tereta trebalo da preuzmu na sebe, a ne da sve svale na seljaka. Tražimo da se otkupna cena mleka vratio na 30 dinara za mleko ekstraklase – kaže Trajković.

Navedeno udruženje tražilo je od Ministarstva poljoprivrede da se odlučnije pozabavi, kako kažu, zloupotrebom tržišnih pozicija mlekarske industrije, ali i da zaustave uvoz mleka u prahu i da otkupe deo onoga što je već uvezeno.

„Imlek” i „Subotička mlekara” najveći su proizvođači mleka u prahu i trenutno imaju preko 2.000 tona na zalihama, što ne sprečava konditorsku industriju „Bambi Banat” koja je takođe u vlasništvu „Salforda”, ali i druge konditore, da ovih dana od Ministarstva poljoprivrede traže da im u zimskim mesecima ukinu prelevman kao specijalnu zaštitu na uvoz mleka u prahu. Da bi, naravno, mogli da ga nabave po jevtinijoj ceni. Mlekare su protiv toga s obrazloženjem da je mleko u prahu iz EU jevtinije zbog tamošnjih velikih subvencija koje domaći proizvođači nemaju.

I u Ministarstvu poljoprivrede smatraju da će pojeftinjenje mleka iz svog džepa platiti farmeri.

– Apelujemo na mlekare da se odreknu dela svoje marže. Ukoliko već žele da izađu u susret potrošačima sa nižim cenama neka nađu način da to ostvare kroz niže marže ili kroz smanjenje troškova u svom proizvodnom procesu – smatraju u Ministarstvu i podsećaju da su uputili molbu Vrhovnom sudu da im dostavi informaciju o tome da li je završen spor koji je pokrenut zbog monopolskog položaja pri otkupu mleka.

Direktor korporativnih poslova u „Salfordu” Rade Pribićević kaže da nije tačno da je aktuelno sniženje maloprodajnih cena mleka i prerađevina postignuto na račun farmera.

– Otkupna cena mleka je smanjena za 1,5 do dva dinara po litru, a naši proizvodi jevtiniji su za više od pet dinara. Mi smo se odrekli dela svoje marže i poslovaćemo na nivou pokrivanja troškova. Razlog za smanjenje cena sirovog mleka jeste to što su u poslednjih šest meseci pojevtinili neki od osnovnih inputa – kukuruz, nafta – za 50 odsto. Promenile su se okolnosti i to se mora uvažiti. Podsećanja radi, kada su prošle godine zbog suše povećani troškovi proizvodnje, mi smo otkupnu cenu povećali sa 18 na 28 dinara. Tvrdim da farmeri neće poslovati ispod nivoa rentabilnosti. U trgovini nikada nećete čuti da je neko zadovoljan cenom koju dobija. Mi bismo voleli da mleko možemo da prodamo po 150 dinara, ali ne možemo. Isti je slučaj i sa proizvođačima sirovog mleka – kaže Pribićević.

Po njegovim rečima razlog za smanjenje otkupne cene nije manja potrošnja, već se radi o „gestu velike kompanije koja ovim izlazi u susret potrošačima da lakše prebrode krizu”, iako je, kaže, svestan da niko u to ne veruje.

Pribićević kaže i da nije korektno od Ministarstva poljoprivrede da na organe pravosuđa vrši pritisak dok je postupak za ispitivanje monopola u toku.



U januaru pretkvalifikacioni tender za privatizaciju IMK

Industrija mašina i komponenata (IMK) "14. oktobar" biće privatizovana u 2009. godini slično modelu primenjenom za kragujevačku Zastavu, najavio je danas državni sekretar za privredu i privatizaciju Nebojša Ćirić

Državni sekretar je nakon sastanka sa poslovodstvom i sindikatom kruševačke fabrike i privrednicima kazao da će sredinom januara biti raspisan pretkvalifikacion tender za izbor strateškog partnera za IMK "14. oktobar".
"Oslobodićemo preduzeće dugova i pomoći da bolje posluje u 2009. godini, a strateški partner će postati većinski vlasnik kroz investicije u kompaniju", kazao je Ćirić novinarima.
Prema njegovim rečima, cilj tendera je da se vidi ko je i u kojoj meri zainteresovan da zajedno sa Vladom Srbije ulaže u IMK "14. oktobar".
Ćirić je podsetio da je na inicijativu Ministarstva ekonmije i regionalnog razvoja Srbije Vlada odlučila da IMK "14. oktobar" bude jedno od malobrojnih preduzeća koja neće ići u klasičnu privatizaciju, već u povezivanje sa strateškim partnerom.
"Država ne očekuje da dobije bilo kakav novac, već od budućeg strateškog partnera očekuje da se investicijama od nekoliko desetina miliona evra, obezbedi nastavak poslovanja, povećanje obima proizvodnje, bolje plate i nova radna mesta", objasnio je on.
Zaključkom Vlade Srbije od 19. decembra, dodao je Ćirić, odlučeno je da se uradi pretvaranje duga IMK "14. oktobar" državi u iznosu od 12 miliona evra, čime će Republika Srbija postati vlasnik 80 odsto kapitala preduzeća.
On je kazao da će, osim toga, u januaru biti izvršeno povezivanje radnog staža u preduzeću za period od sredine 2006. godine.
Generalni direktor IMK "14. oktobar" Zoran Radmanovac rekao je da preduzeće ovu poslovnu godinu završava sa prihodom od 950 miliona dinara, što je za oko 20 odsto više nego u 2007. godini, a da će proizvodnja biti veća za 30 odsto.
Radmanovac je kazao da je fabrika do sada ugovorila 60 odsto poslova za narednu godinu i izrazio očekivanje da će uz danas postignut dogovor, biti stvoreni kvalitetni uslovi za dolazak strateškog partnera, odnosno uspešnu privatizaciju.
IMK "14. oktobar" jedno je od dva najveća kruševačka preduzeća, a zapošljava skoro 2.000 radnika.



Dinar 26.12. slabiji za 25 para - kurs 88,1216

Dinar će 26.12. biti slabiji prema evru za 0,28 odsto, a zvanični srednji kurs biće 88,1216 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Prema srednjem kursu NBS, evro vredi 25 para više nego 25.12., kada je kurs bio 87,8738 dinara za evro.




Dinar je najslabiji prema evru bio 4. decembra kada je jedan evro dostigao vrednost od 91,6317 dinara, a najjači 7. avgusta, kada je srednji kurs bio 75,7543 dinara za evro.
Devizni kurs se formira na međubankarskom tržištu, a primenjuje se od 8.00 narednog radnog dana.



Cene u fiksnoj telefoniji od 1. januara 33 odsto više

Telekom Srbije saopštio je danas da će 1. januara povećati cene fiksne telefonije za 33 odsto, što znači da će minut razgovora u skupljoj dnevnoj tarifi u lokalu koštati 47,7 para sa porezom na dodatu vrednost (PDV)

Uz poskupljenje od 33 odsto, minut razgovora u međumesnom saobraćaju koštaće 2,38 dinara u skupljoj tarifi, odnosno od 7.00 do 15.00 i od 17.00 do 21.00. Cena poziva ka mobilnim telefonima sada je 10 dinara po minutu, što znači da će uz najavljeno poskupljenje minut razgovora biti 14,3 dinara.
Cene u takozvanom slabom saobraćaju, odnosno posle 21.00 i od 15.00 do 17.00 su dva puta niže.
Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) u oktobru je odobrila Telekomu da cene impulsa od 1. decembra poveća za 100 odsto, ali je to preduzeće u dogovoru sa Vladom Srbije odlučilo da poskupljenje odloži i da ga sprovodi postepeno da se ne bi ugrozili građani.
U saopštenju Telekom navodi se da se za sada ne planira nova poskupljenja do odobrenih 100 odsto.
Delimično odustajanje od poskupljenja će "u određenoj meri uticati na smanjenje investicija u fiksnu mrežu u narednoj godini, odnosno usporiti brzinu razdvajanja dvojničkih priključaka i uvođenja prvog fiksnog priključka domaćinstvima koja ga još nemaju", ističe se u saopštenju.
Prema informacijama Telekoma, prosečan račun je u novembru iznosio 722 dinara.
Pretplata za telefonski priključak je od novembra povećana za 2,6 puta na 230 dinara sa PDV-om, a kako se ističe u saopštenju Telekoma korisnici koji ne potroše više od 150 impulsa mesečno i dalje će plaćati samo mesečnu pretplatu.



The Germans want Jagodina’s brewery?

German company, KMS, from Hannover, is interested in purchasing of Jagodina’s brewery, whose majority owner if the state with 65%.

-KMS Management, one of the leading companies for water refinement, with Frank Egans as the Chairman, estimated on the recent visit of the brewery that the negotiations could be successful, stated Zoran Dimitrijevic, Jagodina’s brewery Manager.

If they show that they are seriously interested, KMS representatives have to contact the state’s Agency for privatization, said Dimitrijevic, adding that publication of the tender for the sale of the Brewery was expected in the beginning of January of the next year.

Representatives of KMS talked to the Mayer of Jagodina, Dragan Markovic Palma, in the end of November, in Vienna. During this visit of the business delegation of Jagodina to the Austrian capital, they agreed to have a visit to the brewery in Jagodina, Dimitrijevic reminded.

Jagodina’s brewery is the oldest company in this part of Serbia, it started beer production in December of 1852, and it also produces non-alcoholic beverages, water and ingredients for making the beer.

It holds a 4th place in Serbia by beer production flow. It has 280 workers.

Let us remind you that workers and several small share holders of Jagodina’s brewery formed in the beginning of November a consortium for the purchase of state’s capital of this company.



“ZAO Tehnika servis” and Dragan Rodic offer one million euros for FKL

Agency for privatization announced today (December, 24, 2008) that they had opened the offers for the purchase of FKL and that a consortium, made of “ZAO Tehnika servis” company from Voronjez and Dragan Rodic, offered a price of one million euros.

As it stands in the announcement, the consortium as the only bidder on this tender, should complete its documentation and remove slopiness from the papers until December, 30th. This is the 3rd time that the Agency requested additions to the documentation.

The consortium offered investments of one million euros in the coming 5 years and it accepted minimum offers of the social program.

On the tender, published in July, 2008, it was offered 63% of the capital of this Temerin based company which manufactures vehicle parts, agricultural machines, construction mechanization and mining equipment.

FKL products are sold in the countries of Europe, America, Asia and Africa.

In 2007, the factory has net profit of around 7,5 million dinars, and the factory has 561 workers.



French company "Ipsos" took over 60% of Serbian "Strategic marketing"

French company for market research, "Ipsos" took over 60% of Serbian company, "Strategic marketing", it was announced.

According to this announcement from "Strategic marketing", the contract stands for all research agencies within "Strategic Puls group" which cover the markets of Serbia, Croatia, Slovenia, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, Montenegro and Albania.

"Strategic marketing" will be doing its activities in Serbia under the name "Ipsos Strategic marketing", and the Chairman of the regional company "Ipsos Startegic Puls" will be up-to-date C.E.O. of "Strategic marketing", Srdjan Bogosavljevic, and "Puls" company's C.E.O., Srdjan Dumicic.

"Ipsos" is one the largest companies in the world for marketing research, media and public opinion research, with an income of almost 1 billion euros and with activities in 55 countries.

After strategic merging with "Strategic Puls" group, the number of countries with their presence will be increased to 62.

- Integration of "Strategic Puls group" in "Ipsos" will provide to the clients, active in this region, use of large number of sophisticated research models by which "Ipsos" is famous for - especially in the area of advertising research, brand management and consumers' satisfaction, it was stated in the announcement.

According to given data, "Strategic Puls group" has 144 employees.

"Strategic Puls" is made of members of "Strategic" in Belgrade, Skopje, Podgorica, Pristina, and "Puls" members in Split, Sarajevo, Banja Luka, Ljubljana and "Strategic Puls" in Tirana.



Promene vrednosti indexa u 16:17


Bivše SFRJ
BELEX15 (Beograd) 2,04% close
CROBEX (Zagreb) / praznik
SBI20 (Ljubljana) / praznik
BIRS (Banjaluka) 0,63% close
MBI10 (Skoplje) -1,03% close

Zapadna Evropa
FTSE 100 (London) / praznik
CAC 40 (Pariz) / praznik
DAX (Frankfurt) / praznik
ATX (Beč) / praznik
SMI (Cirih) / praznik

Istočna Evropa
WIG20 (Varšava) / praznik
SOFIX (Sofija) / praznik
BET (Bukurešt) / praznik
RTSI (Moskva) -1,74% close
BUX (Budimpešta) / praznik

Azija
Hang Seng (H. Kong) / praznik
Nikkei225 (Tokio) 1,63% close
KOSPI (J.Koreja) -0,94% close
SENSEX (Bombai) -2,67% close
 

Amerika
DJIA (Njujork) / praznik
NASDAQ (Njujork) / praznik
S&P 500 (Njujork) / praznik


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta