Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Dužničko breme „srpski skrojeno”

Oko milion građana za kredite duguje 368,3 milijarde dinara, po korisniku 361.421 dinar odnosno 4.052 evra, a po stanovniku 558 evra
Građani Srbije zakoračiće u 2009 sa kreditnim dugom teškim 368,38 milijardi dinara. Breme po korisniku zajma,kojih je 1,019 miliona, teži361.421 dinar, odnosno 4.052 evra, a ako bismo ga rasporedili na svakog stanovnika – 49.782 dinara, odnosno 558 evra, računajući po srednjem kursu. Po zaposlenom i penzionerima, kojih je bezmalo polovina u zemlji, dug po kreditima prelazi 1.000 evra, pokazuju poslednji podaci za odlazeću godinu Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije.

Osim onih koji u neizvesnu godinu ulazesa stambenim, potrošačkim ili keš zajmovima, dug moraju da vratei korisnici sve popularnijih kreditnih kartica.Banke su im ukupno odobrile „peglanje” bez para na računu u iznosu od 82 milijarde dinara, od čega su iskoristili skoro polovinu. Ali i oni koji su, hteli ne hteli, preživljavali uz pomoć pozajmice po tekućem računu,moraće minus od oko 17 milijardi dinara da pretvore u plus. Naravno uz visoke kamate za trošenje bez pokrića.

Talas posledica nekontrolisanog zaduživanja građana, koji je uzdrmao američku i svetsku ekonomiju, na svu sreću još nije stigao do nas, jer naši kreditni „ovisnici” nisu prezaduženi. Ipak, pojedini ekonomisti ocenjujuda građani koji su krov nad glavomkupili podizanjem stambenih kredita, zbog nadolazeće hipotekarne krize, podizanja kamata i nemogućnosti da otplaćuju preuzete obaveze, mogu da ostanu bez stanova i već uplaćenog novca.

Svetska ekonomska kriza naterala je većinu banaka u Srbiji da kamate na stambene kredite podignu i do 50 odsto, te će dužnici sve teže uspevati da obezbede novac za pristigle rate. Ekonomisti objašnjavaju da je situacija već sada teška, ali da će biti i teža. Pogoršaće je pad vrednosti dinara, inflacija i poskupljenje osnovnih životnih namirnica i energenata.

Život na odloženo plaćanjeje srpski izum. Brine i to što su odobreni krediti zaštićeni valutnom klauzulom, pa značajnije skakanje kursa može da onesposobi i manje zadužene da otplaćuju dug.

–U poslednjih nekoliko meseci građani se dodatno ne zadužuju i ako se tako nastavi ne očekujem neke veće probleme – kaže za „Politiku” guverner NBS Radovan Jelašić. – Oni su mnogo odgovornijiod nekih drugih aktera u zemlji. Kad je reč o hipotekarnim kreditima, oni su kod nas „skrojeni” na drugačiji način nego u SAD i zatose ne bojim globalne krize tih kredita koji u ukupno odobrenim učestvuju oko šest odsto. Do pada životnog standarda dogodine bi moglo da dođe samo ako se inflacijaznatnije poveća od rasta zarada.

Onima koji, priterani u ćošak, nemaju nikakve mogućnosti da refinansiraju dug, odlaganje ne pomaže. Trenutno neka nekretnina ili akcija nema cenu koju je imala pre pola godine ili godinu, ali je daleko bolje tom imovinom rešiti probleme ili deo duga, nego nastaviti otplaćivanje sa mnogo većim kamatama. Pogotovu što nema nikakve garancije da će sutra biti bolje. Zato guverner poručuje dužnicima da što pre izračunaju da li će sadašnju ratu moći da otplaćuju narednih meseci ili godina.

Guverner je ipak uveren da stanovi pod hipotekom u Srbiji sledeće godine neće otići na doboš i da smo daleko od toga da se američki scenario, gde su liberalnije odobravani zajmovi bez depozita i učešća, ponovi i kod nas.

Da Srbiju neće pogoditi hipotekarna kriza, poput one u Americi, gde je više od šest miliona porodica ostalo bez domova, sa guvernerom se slaže i većina ekonomista.

Po iznosu duga po građaninu, Srbija se ne ubrajau prezadužene zemlje u poređenju sa prosečnom zaduženošću u zemljama u okruženju, kako po stanovniku, tako i po zaposlenom, jer su naše plate male.

Građani bogatih zemalja EU u proseku su se zadužili više od 12.000 evra, a na Kipru oko 30.000 evra.



Budžet u trci sa vremenom
Beograd -- Skupština je nastavila raspravu o amandmanima na predlog budžeta, a rok za usvajanje ističe u ponedeljak u ponoć kada se završava redovno zasedanje parlamenta.


Sednica Narodne skupštine Srbije (FoNet, arhiva)
Na budžet za 2009. godinu je dostavljeno 247 amandmana, od kojih je vlada prihvatila 13. Najviše amandmana, oko 115, podnela je Srpska radikalna stranka, koja je najavila da neće odustati od rasprave o svojim amandmanima u parlamentu.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović ocenila je da budžet za 2009. godinu neće biti usvojen do kraja godine ukoliko parlament bude nastavio da radi ovim tempom i pozvala poslanike da omoguće njegovo donošenje.
 
"Skupština radi, međutim dinamika je takva da moj uobičajeni optimizam ovog puta malo mora da zastane. Ako budemo radili na ovaj način, odnosno ako poslanici budu na ovaj način obrazlagali svaki svoj amandman, dotičući se istorijskih i svih drugih zbivanja, teško da ćemo moći da privedemo posao kraju u ovoj godini", rekla je ona pre sednice Glavnog odbora SPS-a.

Predsednica parlamenta smatra da to nije "smak sveta", ali da, ipak, "koči privredni razvoj i obezbeđivanje boljeg života građanima".

"Osuđujem takvo ponašanje i koristim i ovu priliku da apelujem na poslanike da svoju poslaničku funkciju obave efikasno i omoguće donošenje budžeta", rekla je Đukić-Dejanović, koja je i potpredsednica SPS-a.

Ovo je sedmi dan rasprave o budžetu, a veliki deo skupštinskih sednica protekao je u javljanju po povredi poslanika i raspravama mimo predviđenog dnevnog reda.

Međutim, i pored lošeg “prolaznog vremena” u radu parlamenta, ministarka finansija Diana Dragutinović i šef poslanika SPS-a Branko Ružić rekli su da veruju da je moguće da Srbija dobije budžet do isteka roka.
Šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić očekuje da će budžet biti usvojen na vreme, jer će poslanici SRS-a odustati od rasprave pošto je postignut dogovor s vladajućom većinom.

"Mislim da će radikali priču o amandmanima nastaviti još neko vreme, a onda će sutra u neko doba odustati od rasprave, pošto znam da postoji dogovor, preko SPS-a, sa vladajućom većinom", rekao je Nikolić novinarima u Skupštini.

On je dodao da je posle izjave predsednice Skupštine Slavice Đukić-Dejanović i ministarke finansija Diane Dragutinović da će budžet biti donet u roku, ubeđen da će "radikali jedno vreme da dave, a da će sutra odustati od besmisla kojim se bave".

Zamenik šefa poslaničkog kluba DSS-a Radojko Obradović ocenio je da je teško pretpostaviti da li će budžet za 2009. godinu biti usvojen, jer se čitavo prepodne raspravlja o nekoliko amandmana.

Obradović je novinarima u Skupštini rekao da DSS ima redovne konsultacije s ministarkom finansija Dianom Dragutinović.

"Juče je prihvaćen jedan izuzetno važan amandman koji obezbeđuje dodatna sredstva gradovima i opštinama u Srbiji. Ministarka je najavila da će danas prihvatiti još nekoliko naših amandmana, tako da činimo sve da popravimo brojne nedostatke koje budžet ima", rekao je Obradović.

Premijer: Maksimalni napori Vlade

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je Vlada učinila maksimalne napore da se budžet za 2009. godinu usvoji na vreme i da "nije dobro da se ne usvoji, ali da, ako dođe do toga, postoji zakonsko rešenje - a to je privremeno finansiranje".

"Privremeno finansiranje traje dok se budžet ne usvoji, a ja se nadam da će budžet u tom slučaju biti usvojen do kraja januara. To nije 'smak sveta', ali je mnogo bolje da se budžet usvoji. Išao sam na razgovore, pisao sam pisma i gajim nadu da će se to i desiti", kazao je Cvetković za RTS.

Premijer se osvrnuo i na odlaganje dejstva Opšteg kolektivnog ugovora (OKU) od 1. januara.

On je naveo da Vlada smatra da je loše da se povlači potpis s tog dokumenta, jer bi se time pregovarački proces vratio na početak, već da će se pokušati u razgovoru sa sindikatima i poslodavcima naći "srednje rešenje".

Prema njegovim rečima, takvo rešenje je da se odlože finansijske implikacije primene ugovora u narednoj godini, dok traje ekonomska kriza.

On je ponovio da pitanje primene OKU nije samo vezano za budžet već i za to da li će to biti prevelik namet za privredu.

Cvetković je poručio građanima da u nastupajućoj godini priklone štednji, a da će sa druge strane, vlada učiniti sve da ekonomska kriza "što manje efekata ima na privredu i građane Srbije".

"Pripemili smo set mera i očekujemo da ako građani ne mogu da žive bolje, da održe nivo standarda koji su imali ove godine", rekao je Cvetković i ponovio da je očuvanje radnih mesta prioret Vlade u narednom periodu.

Polemika o sredstvima za jug Srbije

Raspravu u Skupštini obeležila je dvočasovana polemika oko amandamana poslanika Koalicije Albanaca preševske doline Rize Halimija o preraspodeli sredstava namenjenih koordinacionom telu za jug Srbije.


Tomislav Nikolić (FoNet, arhiv)
Tokom rasprave o amandmanima na Predlog budžeta za 2009. godinu, Halimi je kazao da kada je podneo amandman o preraspodeli tih sredstava nije imao iluziju da će biti prihvaćen, ali da je to uradio kako bi upoznao javnost sa ogromnim problemima koji se javljaju u sprovođenju vladinog programa za to područje i istakao da preraspodela nije ravnoprava.

On je kazao da je Medveđa za proteklih devet godina dobila 14.600 dinara po stanovniku, ukupno milijardu i 415 miliona dinara, Bujanovac 3.500 dinara po stanovniku ili milijardu i 348 miliona dinara, a Preševo 3.600 dinara odnosno milijardu i 155 miliona dinara.

On je upitao zašto Medveđa, u kojoj ima trenuto 700 Albanaca, dobija tri do četiri puta vise sredstava od Preševa, sa oko 90 odsto Albanaca.
"Da li tu ima neke pozadine, čiji je motiv etnička podeljenost", upitao je Halimi.

Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija rekla je da je strateški cilj Srbije da nerazvijene opštine, pre svega na administrativnoj liniji sa Kosovom i Meothijom, razvije i omogući da se stvori multietničko društvo u kome se neće pitati za nacionalnost već ko šta zna da radi.

Prema njenim rečima, u poslednje tri godine Srbija ulaže ogroman novac u te opštine, a efekti nisu srazmerni sredstvima.

Opozicija: Smanjiti troškove putovanja

Poslanici opozicije danas su tokom rasprave o amandmanina na predlog budžeta za 2009. godinu tražili da se smanje troškovi putovanja predsednika Vlade Srbije i ministara.

Opozicija je ocenila da budžet nije restriktivan prema ministarstvima već samo prema najugroženijim delovima društva u zemlji.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dragan Šormaz kazao je da potpredsednici vlade Ivica Dačić, Mlađan Dinkić i Božidar Đelić imaju 13 puta više novca za putovanje od predsednika vlade što je, prema njegovoj oceni, bruka i sramota.

Šormaz je ocenio i da nema potrebe za postojanje kabineta potpredsednika vlade Jovana Krkobabića.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Slobodan Maraš kazao je da je budžet restriktivan "u domenu davanja društvu", dok je prema ministarstvima podsticajan.

Radikali su negodovali i zbog troškova za putovanja koja su namenjena i predsedniku Srbije Borisu Tadiću, navodeći da je on troškove putovanja "zloupotrebljavao".

"Aktuelni predsednik Republike mnogo puta je zloupotrebljavao troškove putovanja tako što je putovao na razna sportska takmičenja i vrbovao sportiste da postanu članovi Demokratske stranke", kazao je poslanik SRS-a Aleksandar Martinović.

Poslanici SRS negodovali su i zato što nije raspravljano o završnom računu budžeta za 2008. godinu i ocenili da je nedopustivo što građani ne mogu da znaju kako su i gde njihove pare potrošene.

Budžetom za 2009. godinu predviđeni su prihodi od 698,8 dinara, rashodi od 748,8 milijardi dinara i deficit u nivou od 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Redovno jesenje zasedanje završava se sutra u ponoć, kada ističe i rok za usvajanje budžeta.
 
 
Sukob u Skupštini

U Skupštini Srbije danas je došlo do sukoba predsednika poslaničkog kluba Napred Srbijo Tomislava Nikolića i poslanika Srpske radikalne stranke Save Živanovića.

Nakon incidenta bila je određena pauza, posle čega je predsednica parlamenta Nikoliću izrekla opomenu. Više o incidentu možete čitati u posebnoj vesti.
 
 
"Šumadijska konstruktivnost"

Lider Nove Srbije Velimir Ilić je za skupštinskom govornicom rekao da je budžet loš i da ga treba popraviti amandmanima, a ne voditi interne rasprave.

"Molim vas bratski i prijateljski da se vratimo na temu", poručio je on.

"Šta je bilo - bilo je, sada treba da sačuvamo dostojanstvo opozicije i nateramo vladu da popravi budžet, ako hoćemo da pomognemo da se izglasa", rekao je Ilić.

"Pridružimo se ovoj šumadijskoj konstruktivnosti", apelovala je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović.


"Srbija projektima protiv recesije"

Kremna -- Srbija će kroz infrastrukturne projekte na svojoj teritoriji, koji su interesantni za Evropu i svet, pokazati kako se bori protiv recesije, kaže Mrkonjić.



Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić je, prilikom puštanja u saobraćaj rekonstruisani tunel "Šargan", na magistralnom putu Užice - Višegrad, na deonici Kremna - Mokra gora na Zlatiboru, izrazio uverenje da će takvih projekata u narednoj godini biti još više, "jer je to naša borba i odgovor recesiji".

Njegova rekonstrukcija trajala je dve i po godine i u nju je uloženo 967 miliona dinara. Mrkonjić je čestitao našim građevinarima, koji su objekat završili u rekordnom vremenu i koji su pokazali da mogu da rade i najsloženije projekte, ne samo u Srbiji, već i u svetu.

"Vlada Srbije je stvorila uslove i okvire da u naredne četiri godine imate posao, a to znači, ne samo na projektu Koridura 10, već i na projektima beogradskog metroa, kao i van granica naše zemlje", poručio je Mrkonjić graditeljima.

Tunel "Šargan" je jedan od 78 tunela na putevima Srbije i najduži je, sa 767 metara. Izgrađen je 1970. godine i od tada do momenta početka sanacije, usled nepovoljnog delovanja procednih voda i mraza, na podgradi i kolovozu, nastala su brojna oštećenja.

Zbog toga ga je investitor "Putevi Srbije" zatvorio za saobraćaj i dao nalog za rehabilitaciju obilaznice oko planine Šargan i izradu projekta sanacije tunela.

Radovi na sanaciji počeli su jula 2006. godine. Međutim, tokom radova došlo je do opasnog zarušenja, stvaranja komina u kaluti tunela, pa je postojala opasnost od urušavanja. Sanacija zarušnog dela tunela zahtevala je izradu potpuno novog projekta.

Tako je, prvi put u Srbiji, upotrebljena tehnologija izrade cevnog štita, koja se primenjuje pri prolasku kroz najlošije materijale u najlošijim uslovima iskopa.



Dragin: Prelazni trgovinski sporazum neće ugroziti agrar

- Prva godina je godina medenog meseca u skidanju carinskih dažbina i iz tog razloga nećemo imati veće potrese niti će bilo koji važan segment poljoprivredne proizvodnje - niti ratarske, niti stočarske biti ugrožen - rekao je on.

Sporazumom je predviđeno da u prvoj godini primene budu ukinute carine za oko 40 odsto, odnosno za oko 1.000 poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ali to neće biti carine za strateške proizvode, naveo je Dragin. Kako je objasnio, to su proizvodi koji nemaju veliki značaj za domaću poljoprivrednu proizvodnju i kojima je trenutna carinska stopa između tri i 20 odsto.

Ministar poljoprivrede se nada i da će Srbija postati zemlja kandidat za članstvo u EU u narednoj godini, jer bi sredstava iz EU fondova koje bi srpska poljoprivreda dobila bila daleko veća od onoga što se gubi ukidanjem carinskih barijera i carinske zaštite.

- Iz IPARD, pretpristupnih fondova EU za poljoprivredu, Srbija bi godišnje trebalo da dobije od 50 do 60 miliona evra - dodao je on.

Čitav proces ukidanja carinskih barijera traje pet godina, podsetio je Dragin i ocenio da je to dovljno vremena da se domaća poljoprivredna proizvodnja prilagodi.

On misli da domaći proizvodi, bez obzira na ukidanje carina za uvoz robe iz EU, mogu da budu konkurentni uz pomoć države koja će pojačati kontrolu prilikom uvoza, u čemu će pomoći i novoformirani Generalni inspektorat Ministarstva poljoprivrede i buduća nacionalna laboratorija.

- Bitno je da inspekcijske službe na granici rade trijažu na takav način da samo kvalitetni poljoprivredni proizvodi ulaze u Srbiju - kazao je on.

Tada će se, kako je dodao, na tržištu naći samo roba dobrog kvaliteta i više cene, što znači da će domaći proizvodi biti konkurentni tim proizvodima iz uvoza.

- Mi imamo problem kada iz nekih država ulaze proizvodi sumnjivog porekla, kada imamo šverc prehrambenih proizvoda i genetski modifikovanog semena - rekao je Dragin i dodao da, kada bude zaveden red u toj oblasti, na čemu se radi, domaća poljoprivredna proizvodnja neće više morati da strepi od uvoza.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u narednoj godini carina na uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz EU će biti ukinuta, između ostalog na većinu semenskog materijala, stoku i živinu za priplod, ćureća i guščija jaja za priplod. Carina će biti ukinuta i za komponente za stočnu hranu poput soje, sojine sačme, stočnog kvasca, južno voće, proizvode za ishranu dece, eterična ulja, hranu za pse i mačke, sireve, sveže i smrznute morske ribe, orijentalne začine, riblje brašno.



Metals banka postaje razvojna banka Vojvodine?

Prinudni upravnik novosadske Metals banke Srđan Petrović smatra da je najbolje rešenje za tu banku da se spoji sa Vojvođanskim fondom za razvoj (VFR) i postane razvojna banka Vojvodine



Petrović je pojasnio da fuzija ne podrazumeva pripajanje nego dokapitalizaciju Metals banke.

- Prenošenjem potraživanja VFR-a u aktivu nove razvojne banke, najpre Fond, a potom Skupština AP Vojvodine, kao njegov osnivač, očekuje da na ime ustupljenih potraživanja stekne natpolovičnu većinu akcionarskog kapitala. Dosadašnje procene ukazuju na to da će posle utvrđivanja realne vrednosti kapitala Metals banke i aktive VFR-a Pokrajina imati više od 51 odsto kapitala u novoj banci - rekao je Petrović.

On je dodao da bi ta razvojna banka finansirala razvojne projekte od značaja za Vojvodinu i lokalne samouprave.

Jedna od odredaba Predloga pokrajinskog statuta, koji čeka da bude potvrđen u Skupštini Srbije, odnosi se na formiranje razvojne banke Vojvodine.



Minister: New era in ties with Russia

Energy and Mining Minister Petar Škundrić, SPS, hailed the "great energy agreement with Russia" as a new stage in the ties between the two countries.

Škundrić said that sale of Serbia's oil monopoly NIS to Russia's giant Gazprom earlier this week was historic.

"Now we have a huge chance to strengthen our economic, political, cultural and all other relations. Our country has no greater friend than Russia, while the European Union is our strategic interest," the minister said in an interview for Večernje Novosti on Saturday.

"The South Stream realization will make us an important link in the chain of the global gas cartel. And the first question any investor asks when they arrive in a country is, is energy available. South Stream will open the doors wide for new investments and new jobs."

Asked whether the price of natural gas would go down, Škundrić answered that Russian Premier Vladimir Putin said cheap gas is not to be expected in the future.

"That does not mean the price of gas won't be reduced. I expect that in January it will get cheaper, in line with a formula used to establish its prices. But, clearly, gas cannot be as cheap as it used to be."

Škundrić also said that post-NIS sale gas preferences will be regulated with a separate contract, explaining that Serbia already has a privileged position compared to other countries, and that the pipeline project will cut transportation costs by EUR 70mn.

He also mentioned "various global interests, and even political factors" that favor EU's rival Nabucco pipeline project.

Asked whether Serbia was ever offered to have this pipeline constructed through her territory, Škundrić said, "Never."

"However," he continued, "we wouldn't have said no to that one either."

Had the energy agreement with Russia fallen through, Škundrić explained, profitable production of NIS would have been hard to maintain amid an economic crisis.

"It would be hard for us to struggle alone with energy shortage that exists in the world. We have now tied ourselves to a country that has both oil and gas."



"EU could back Serbian budget"

Deputy PM Božidar Đelić says that talks with the European Commission (EC) could open in March on some EUR 400mn macro-financial assistance to the budget.

"A telephone conference was held with European Commissioner for Economic and Monetary Affairs Joaquin Almunia, National Bank of Serbia Governer Radovan Jelašić and Finance Minister Diana Dragutinović and we clearly defined the coordinates of the possible EU macro-financial support to our country," Đelić told Tanjug.

He explained that in question is possible direct backing to the budget that would be realized in case the budget revenue is lower than projected.

Đelić, however, underscored that the condition for this is that the 2009 budget is adopted in time and that the IMF and Serbia have a stand-by arrangement that is valid.

Đelić said he expects this to happen and the political factors "to comprehend the gravity of the situation and not gamble with their own ratings."



"Genex tower" on sale on February, 20th - strating price is 20,8 million euros

Agency for privatization announced public invitation for participation on tender for the sale of "Genex tower" owned by "Generalexport" in restructure.

Deadline for submission of participation applications in February,12th, and public auction will be held on February, 20t, 2009 in the Agency for privatization.

Starting price for "Genex tower", garage and adapted loft within it, is 20,8 million euros, and the potential buyer will have to make a deposit of 2,08 million euros, as it was published in the announcement of Agency's website.

Right for participation in this purchase have all domestic and foreign individuals who purchased selling documentation, made a payment of deposit or submitted a guarantee for participation at this auction.

The buyer of this real estate can not be a domestic company involved with majority social capital, or company/individual who has unsettled obligations towards the seller, nor dependent societies of the seller, nor a convicted individual or someone being prosecuted for criminal acts.

The buyer can make 6 annual payments of the price, and by signing of the contract, he will be obligated to hire 61 workers.

In the announcement also stands exact data of the property on sale, being 15.879 square meters in total, while the garages spread on 6.445 square meters, and adapted office premises in the loft of the tower take 216 square meters.

All movable assets are also included in the sale, and those are listed in the documentation



"Genex" property in Kopaonik sold to "MK Group" for 23 million euros

Contract of sale of "International CG" company's property in Kopaonik for 23 million euros, was signed with "MK Group" from Belgrade, as it was announced by the Agency for privatization.

"Grand" hotel and "Suncani vrhovi" hotel were offered, as well as 102 apartments and "Zvrk" restaurant.

Besides paying the selling price, the buyer is obliged to maintain existing activities of the hotels and apartments for at least next 10 years, to keep the quality level of 4 stars in Grand hotel, within 2 years from the day the transaction takes place, while for "Suncani vrhovi" apartments the obligation is to reach the quality level of 4 stars in the next 3 years.

Obligation of the buyer is also maintenance of existing purpose of apartments, used by the employees.

"MK Group", who applied on the tender with Austrian "Falkensteiner Michaeler Tourism Group", accepted a minimum social program, and 253 employees of "Internacional CG".



Promena vrednosti indexa u 16:30


Bivše SFRJ
BELEX15 (Beograd) 5,51% close
CROBEX (Zagreb) -0,37% close
SBI20 (Ljubljana) 1,41% close
BIRS (Banjaluka) 0,87% close
MBI10 (Skoplje) -1,24% close

Zapadna Evropa
FTSE 100 (London) 2,12% open
CAC 40 (Pariz) 0,42% open
DAX (Frankfurt) 1,73% open
ATX (Beč) 0,92% open
SMI (Cirih) 1,72% open

Istočna Evropa
WIG20 (Varšava) 1,92% open
SOFIX (Sofija)  / close
BET (Bukurešt)  / close
RTSI (Moskva) -0,25% close
BUX (Budimpešta) -1,28% open

Azija
Hang Seng (H. Kong) 1,02% close
Nikkei225 (Tokio) 0,09% close
KOSPI (J.Koreja) -0,02% close
SENSEX (Bombai) 2,19% close
 

Amerika
DJIA (Njujork) -0,22% open
NASDAQ (Njujork) -0,75% open
S&P 500 (Njujork) -0,41% open


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta