Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Deset opcija za pregovore o NIS-u"
Vlada je pripremila deset opcija za pregovore o prodaji NIS-a i učiniće sve da se energetski aranžman što pre konkretizuje.

"Pripremili smo desetak pregovaračkih opcija. Za Srbiju je najvažnije da se u paketu napravi dogovor sa Rusima o sva tri elementa, uz uvažavanje realne tržišne vrednosti NIS, koja je procenjena na 2,2 milijarde evra", rekao je srpski ministar ekonomije Mlađan Dinkić.

On tvrdi da energetski sporazum ostavlja mogućnost da Srbija dobije magistralni gasovod jer garantuje protok od minimum 10 milijardi kubika, a za magistralni je potrebno preko 18 milijardi kubika gasa.

"Neophodno je definisati nivo investicija u regionalno skladište u Banatskom Dvoru, nivo i dinamiku investicija u NIS, ali i ekološke standarde, pitanje demonopolizacije unutrašnjeg tržišta, kao i minimalnu cenu po kojoj će se otkupljivati akcije gradjana i zaposlenih u NIS", tvrdi Dinkić.

On je rekao da će Vlada Srbije sa Rusima istovremeno pregovarati o svim elementima energetskog sporazuma, što bi trebalo da rezultira potpisivanjem jednog ugovora koji bi u paketu obuhvatio magistralni gasovod, investicije u regionalno skladište gasa u Banatskom Dvoru i kupoprodajni ugovor za NIS.

"Ovakva pregovaračka platforma, koja sva tri bitna elementa energetskog sporazuma tretira kao jedinstven paket, dogovorena je na nivou državnog vrha. Spremni smo za otvorene razgovore sa ruskim partnerima i očekujemo da će oni početi 22. septembra, kada je najavljena poseta gospodina Šojgua Beogradu", rekao je Dinkić.

Ministar je istakao da će srpska strana učiniti sve da se energetski aranžman sa Rusijom što pre konkretizuje, tako da donese maksimalnu korist za obe strane, što podrazumeva i puno uvažavanje realne vrednosti NIS-a, čiju je tržišnu vrednost procenio na 2,2 milijarde evra renomirani nezavisni revizor.

“Prioritet kapacitet gasovoda”

Ugovor o prodaji NIS-a ne može biti zaključen ako se prethodno ne dogovori kapacitet gasovoda, kaže ministar rudarstva i enrgetike Petar Škundrić.

"Veoma je važno da kapacitet gasovoda bude veći od dogovorenih 10 milijardi kubika gasa, što sporazum i omogućava. To je u interesu i Srbije i Rusije", kazao je on i dodao da "to mora da bude ugovor kojim će se definisati i šta bi se desilo ukoliko se ceo projekat ne realizuje u predviđenom roku".

On je naveo da se "radi ozbiljna analiza koja sagledava tržišne potrebe za gasom posredno po njegovom puštanju u rad 2013. godine, ali i u narednih 30 godina, a ugovorom se može utvrditi koje su to količine koje će nama biti dostupne i garantovati zadovoljenje naših potreba".

"Zemlje preko kojih će 'Južni tok' prolaziti iskazale su veliki interes da gradnja što pre počne i mislim da zadovoljenje Evrope neće biti tako brzo postignuto ni po realizaciji tog gasovoda. Zahtevi tržišta su sve veći. Danas ruski gas pokriva oko 25 odsto evropskog tržišta, njihovi izvori su na nivou 35 odsto svetskih rezervi, što je jedan od razloga zašto se i pravi strateško partnerstvo između EU i Ruske Federacije", kaže Škundrić.

On je rekao da "neće navoditi u brojkama koliko bi Srbija zarađivala od naplate takse za prolazak gasa, jer će ona zavisiti od kapaciteta gasovoda i dogovora o mogućnoj visini takse. Takse nisu svuda iste, zbog čega svaka ta cifra i može biti podložna kritici. Ali, sigurno je da će Srbija imati ogromnu korist od tog posla".

Škundrić je odbio da iznese detalje platforme za pregovore s Rusima, dodajući da će prvi tehnički razgovori na nivou Gasproma i Srbijagasa početi 16. septembra i da će glavna tema biti tehnički detalji.

"Dakle, neće se razgovarati o strateškim pitanjima, već o pojedinim tehničkim detaljima, da bismo što pre došli do uslova za osnivanje zajedničkog srpsko-ruskog preduzeća koje će graditi 'Južni tok'", kazao je on.

Upitan šta se od imovine NIS-a prodaje Rusima, s obzirom na to da se u vlasništvu kompanije nalaze samo logo i pečat firme, Škundrić je odgovorio: "U osnovi znamo, ali ne bih o detaljima. Zaboravlja se da kada se govori o 400 miliona evra da u sporazumu piše da je ruska strana u obavezi da izvrši dokapitalizaciju kompanije od minimum 500 miliona evra. Ugovorom možemo da preciziramo i nivo kapaciteta i kvaliteta koji mora da se postigne".

Na pitanje da li će Rusima biti prodata gasna i naftna nalazišta, on je kazao da su ta nalazišta nacionalno i prirodno bogatstvo koje ne može da pripadne nijednoj kompaniji i da Gaspromnjeft može da dobije pravo na eksploataciju nafte i gasa, ali da će za to plaćati određene takse.


Mercedesovi dobavljači dolaze u Vojvodinu
Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da je sa menadžmentom „Mercedesa" dogovorio da se dobavljačima te kompanije predstave mogućnosti ulaganja u proizvodnju auto-delova u Vojvodini.

- „Mercedes" je ranije doneo odluku da pravi automobile u Kečkemetu u Mađarskoj, blizu granice sa Srbijom, zbog čega smo se dogovorili da u Subotici bude održan seminar dobavljača „Mercedesa", na kojem bi bila predstavljena mogućnost ulaganja u Vojvodini - izjavio je Dinkić.

Ministar je kazao i da je Srbija ove godine ostvarila više od milijardu evra od izvoza auto- delova, kao i da će potpisivanjem ugovora sa „Fijatom" početi da izvozi gotove automobile.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić obišao je u okviru radne posete Nemačkoj kompaniju „Dajmler", u okviru koje posluje „Mercedes", i razgovarao sa predsednikom i izvršnim direktorom te kompanije Joahimom Šmitom.

- „Mercedes" je ponudio i da zajedno sa univerzitetima u Srbiji otvori specifičnu akademiju posvećenu razvoju auto-industrije u kojoj bi obučavali srpske inženjere i u praktičnim uslovima ih osposobljavali za razvoj auto-industrije - najavio je ministar, dodajući da je inicijativu „Mercedesa" podržao i predsednik pokrajine Baden-Virtenberg Ginter Otinger.

Ta pokrajina, dodao je, jedna je od ekonomski najmoćnijih nemačkih pokrajina i centar auto-industrije ne samo Nemačke, već i Evrope.


Gazprom delegation in Belgrade next week
Russian Ambassador Aleksandr Konuzin announced that a high-ranking Gazprom delegation will arrive here on Sept. 24.

This, Konuzin explained, speaking in Niš on Monday, will would mark the beginning of specific talks on the construction of the South Stream gas pipeline in Serbia.

"The operators interested in the project are already working on it," said the Russian ambassador who denied speculations that the route of the pipeline might be changed.

"When the issue of the route of the pipeline was reviewed, there were several possibilities. Russia took the political stand that the route should go through Serbia, in a wish to support your country and to assist it," Konuzin told reporters at the Niš city hall.

"Serbia's participation in the project will affect the overall stability of the country and economic and social stability and will also consolidate its international position," the Russian ambassador said.


Bankarsko-osiguravajuća kuća "KBC" kupuje OTP banku u Srbiji?
Prodaja OTP banke Srbija izgleda da se privodi kraju. A posle licitiranja o tome da bi novi vlasnik mogao da bude jedna od grčkih ili ruskih banaka, sada se pojavio jak novi favorit - bankarsko-osiguravajuća grupa KBC iz Belgije.

Belgijanci su bili jedan od vodećih kandidata na tenderu za kupovinu DDOR "Novi Sad", ali se ipak nisu pojavili sa konačnom ponudom, ali su i posle toga najavili da žele da se učvrste na srpskom tržištu.

S obzirom na to da deo top menadžmenta iz OTP banke odlazi oko 1. oktobra za Budimpeštu, izgleda da su dogovori već odmakli i da se kreću u dobrom pravcu. U sedištu OTP banke u Novom Sadu je mirno, a glavni pregovori o preuzimanju vode se u Budimpešti.


Dinkic with ‘Mercedes’ management
Serbia Minister of economy and regional development Mladjan Dinkic visited yesterday within his working visit to Germany, the ‘Daimler’ company and talked with its President and executive director Joachim Schmidt.

According to his words potentials for investments in Serbia car industry were presented to the ‘Daimler’ representatives. It was mentioned that this year Serbia made over EUR 1 billion profit from the export of car spare parts. Dinkic mentioned that by signing of the agreement with ‘Fiat’ Serbia shall start exporting cars.
Since ‘Mercedes’ decided earlier to manufacture cars in Hungary at a location near our border, it was agreed for a seminar to be held in Subotica for the ‘Mercedes’ suppliers in order to present possibilities for investing in the production of car spare parts in Vojvodina.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta