Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Država se olako odriče sigurnog izvora prihoda

Beograd - - Izjava ministra poljoprivrede da država verovatno neće subvencionisati proizvodnju duvana naišla je na burnu reakciju proizvođača, ali i prerađivača koji ukazuju na činjenicu da bi u tom slučaju Srbija bila jedna od retkih država koje ne subvencionišu proizvodnju duvana


Đorđo Radojičić, predsednik Grupacije za duvan i prerađevine od duvana Privredne komore Srbije, kaže da to nije u skladu i sa Strategijom razvoja poljoprivrede, planiranim povećanjem izvoza, ali ni zakonskom regulativom Evropske unije koja, iako propisuje mere za smanjenje pušenja, ne podrazumeva i ukidanje proizvodnje ili smanjenje premija za duvan.

- Ministar zaboravlja da su premije za duvan namenjene primarnim proizvođačima, kao i da su akcize na cigarete značajan izvor budžetskih sredstava. Činjenica je da država, kad god se pojavi manjak u državnoj kasi, poseže za povećanjem akciza na neke proizvode među kojima su uvek i cigarete. Na kraju, duvan jeste opasan po zdravlje ljudi, ali pušači neće prestati da puše zbog odluke ministra poljoprivrede da ukine subvencije. Naprotiv, cigarete će se uvoziti što će rezultirati u minusu u trgovinskom i deviznom bilansu zemlje... Štetu će pretrpeti i primarni proizvođači koji su u prethodnih nekoliko godina uložili više od 20 miliona evra u opremu i mehanizaciju za preradu sirovog duvana, dok će više od 10.000 ljudi ostati bez prihoda - izjavio je za Danas Radojičić.

On ističe da je preporuka ministra da se primarni proizvođači preorijentišu na drugu poljoprivrednu kulturu neodmerena, jer je to signal proizvođačima duvana u zemljama u okruženju da više ulažu u tu proizvodnju. Naš sagovornik takođe naglašava da je carina od 10 odsto na uvoz duvana simbolična u odnosu na premije koje ostvaruju proizvođači duvana u razvijenim zemljama.

- Ozbiljne države ne napuštaju proizvodnju duvana, a SAD planiraju da u narednih pet godina povećaju proizvodnju duvana, iako na drugoj strani zagovaraju zabranu pušenja.Treba, takođe, naglasiti da je ove godine od izvoza sirovog duvana na tržište BiH, Austrije i Italije, ostvaren devizni priliv od oko 1,5 miliona evra, mada je za proizvođače iz Srbije najznačajniji izvoz fermentisanog duvana. Vrednost tog izvoza kreće se oko osam miliona evra. Zato i ako ne bude subvencije proizvođačima duvana moglo bi se dogoditi da ta proizvodnja bude ugašena - kaže Radojičić.

Milan Kužnik, saradnik u Privrednoj komori Srbije u izjavi za Danas podseća da se u Srbiji uglavnom uzgajaju dve vrste duvana - „berlej“ i „virdžinija“, a godišnje se proizvede i oko 300 tona orijentalnih vrsta duvana. Postojeće fabrike duvana u Srbiji više nemaju obavezu da otkupljuju domaći duvan, pravdajući se da su njihove recepture za proizvodnju licencnih cigareta različite.“ U prethodnih nekoliko godina u Vojvodini je uzgoj duvana povećan i taj posao se isplatio. Ali, ako bi se oslonili samo na otkupnu cenu, bez premije, ne bi pokrili troškove proizvodnje“, kaže Kužnik, uz napomenu da premija za duvan zavisi od sorte duvana i klase. Premija za duvan u listu, u zavisnosti od tipa i klase, kretala se ove godine od 25 do 110 dinara za kilogram i za te namene je iz agrarnog budžeta izdvojeno 255 miliona dinara. Pravo na premiju ostvarili su proizvođači čiji je prinos premašio 1.800 kilograma po hektaru duvana tipa „virdžinija“, 700 kilograma po hektaru „orijentala“ i 1.300 kilograma po hektaru „berleja“.



Iskustvo Evropske unije

Evropska unija planira da deo subvencija namenjenih proizvođačima duvana usmeri u finansiranje antipušačkih kampanja.Subvencije za duvan trebalo bi da budu ukinute 2010. godine, do kada je predviđeno postepeno ukidanje koje je dogovoreno još 2004. godine. Za subvencionisanje proizvodnje duvana EU godišnje izdvoji oko 321 milion evra, što je samo „delić“ poljoprivrednog budžeta teškog oko 44 milijarde. Od reforme sprovedene 2004. godine najveći deo budžeta EU usmeren je proizvođačima u Grčkoj i Italiji gde se duvan uglavnom proizvodi u siromašnim regijama. Inače, proizvodnja duvana u EU, koja je peti proizvođaču svetu, čini tek oko pet odsto svetske proizvodnje.



RTB Bor ne planira zatvaranje rudnika

Bor - Visoki proizvodni troškovi i niska cena bakra na Londonskoj berzi utiču na sve teže poslovanje borskog kombinata bakra, ali Rudarsko topioničarski basen Bor neće zatvarati rudnike i smanjivati proizvodnju, saznaje Danas. Blagoje Spaskovski, v.d. generalnog direktora RTB Bor, dan po objavljivanju informacija da se zatvaraju rudnici Jama, Veliki Krivelj i delimično rudnik u Majdanpeku, oglasio se saopštenjem u kome navodi da pogoni jesu zastareli i zapušteni, ali i da se boljim vođenjem tehnološkog procesa i smanjenjenjem troškova u borskom basenu povećava proizvodnja


- Kada sam pre dva meseca prihvatio dužnost v.d. generalnog direktora RTB-a Bor, zatekao sam katastrofalno stanje i u proizvodnom, i u finansijskom i u kadrovskom delu. Treba vremena da se godinama urusavan gigant, kakav je RTB Bor, stavi na noge - navodi Spaskovski. - Pogoni jesu zastareli i zapusteni, ali boljim vodjenjem tehnoloskog procesa i smanjenjem troskova, pre svega struje i nafte, u decembru smo povećali proizvodnju bakra u koncentratu za 50 procenata u odnosu na proizvodnju u oktobru. U Rudniku bakra Majdanpek, na primer, u odnosu na prosek za 10 meseci ove godine u decembru je proizvodnja povećana za 54 odsto sa 18 procenata manje utrosene nafte i 4,3 procenta manje utrošene struje, pa je cena koštanja smanjena sa planiranih 5613 dolara na 3629 dolara po toni, rekao je Spaskovski .

U Topionici u 2009. kako se planira, treba da bude proizvedeno 40.000 tona anodnog bakra, u elektrolizi 34 hiljade tona katoda što podrazumeva preradu oko 200.000 tona koncentrata bakra i ovi planovi za godinu koja je na startu potvrđuju da se ne razmišlja o zatvaranju rudnika. Ostvarenje ovih planova zahteva i rigoroznu štednju, u svim pogonima, smatraju odgovorni u borskom kombinatu bakra, navodeći da ako tako i bude, otpuštanja radnika i smanjenja plata neće biti, ali je neophodno i da 450 visokostručnih kadrova u RTB Bor bude bolje iskorišćeno nego što je to bilo do sada.



"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta