Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Preuzimanjem MAT-a dobijamo značajan deo makedonskog tržišta

Stručna ekipa Jat ervejza nalazi se u Skoplju gde proverava pravnu i finansijsku dokumentaciju aviokompanije MAT i taj posao trebalo bi da bude okončan za nedelju dana. Rezultate će potom prezentovati menadžmentu Jata, na osnovu čega ćemo uputiti predlog MAT-u da li da preuzmemo manjinski ili većinski udeo u kompaniji. Posao provere stanja MAT-a se odužio jer naši stručnjaci nisu odmah dobili deo dokumentacije. Osim toga, tražili smo i dodatna pojašnjenja za deo finansijskih bilansa. Činjenica je da MAT ima značajna dugovanja, ali za sada ne mogu da kažem ništa više od toga. Nas pre svega zanima tržište Makedonije gde MAT pokriva 35 odsto, a Jat manje od 10 odsto. Zanimaju nas i prava MAT-a, a posebno letovi iz Prištine - kaže za Danas vršilac dužnosti generalnog direktora Jat ervejza Saša Vlaisavljević i dodaje da MAT duguje Jatu više od 13 miliona dolara.



Privatni biznis "centar" razvoja

Juče potpisanim Memorandumom o razumevanju između Republičke agencije za razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva i holandske nevladine organizacije SPARK praktično je počela realizacija projekta regionalnog razvoja privatnog sektora na zapadnom Balkanu, koji finansira vlada Holandije. Ovaj projekat, prema rečima Gorana Džafića, direktora Agencije, ima za cilj podsticanje privrednog rasta i stvaranje uslova za proces evropskih integracija i to, pre svega, unapređenjem prekogranične saradnje privatnog sektora, institucija i univerziteta. Uz podsećanje da čak 99 odsto firmi ovih zemalja čine upravo mala i srednja preduzeća koje su i nosioci razvoja, Džafić je istakao da će realizaciji ovih ciljeva doprineti i formiranje regionalne Asocijacije agencija za razvoj MSP jugoistočne Evrope, čije će sedište najverovatnije biti u Beogradu. Projektom je predviđeno organizovanje regionalnih sajmova, kreiranje regionalnog programa osnovnih i master studija iz preduzetništva, što je po oceni Džafića veoma važno s obzirom na to da je anketa pokazala da je svaki peti mladi čovek zainteresovan za vlastiti privatni biznis.
U ovom teškom i komplikovanom vremenu ekonomske krize, realizacija ovog projekta i posebno je značajna, ocenio je Ron van Dartel, ambasador Holandije u Srbiji, koji je podsetio da su mnoge holandske kompanije uložile u srpsku poljoprivredu, razvoj novih tehnologija, brodogradnju i nekretnine.
Janek du Pont, direktor "Sparka", potpisujući Memorandum istakao je da zemljama regiona na raspolaganju stoje fondovi EU, ali odgovarajuće državne institucije nemaju kapacitete da ih apsorbuju, a naročito sredstva iz IPA fondova. Upravo ovaj projekat trebalo bi da doprinese razmeni iskustava zemalja zapadnog Balkana i zemalja koje već koriste strukturne fondove EU, kako bi se razvili kapaciteti za korišćenje sredstava iz fondova EU, kada im budu stajali na raspolaganju. On je podsetio da je ideju o stvaranju regionlane mreže agencija za MSP pokrenula Republička agencija još pre tri godine i pritom najavio današnju konferenciju u Kragujevcu povodom "nedelje malih i srednjih preduzeća".

- Mala i srednja preduzeća imaju najviše šanse da prežive ovu ekonomsku krizu i to zato što su fleksibilnija u odnosu na velika, pa lakše mogu da promene svoju delatnost i ne zavise od velikog kapitala. Njihova je perspektiva bolja nego velikih sistema, jer na samom početku ekononmske krize prvi na udaru su se našle velike multinacionalne kompanije i bankarski sektor - rekao je Goran Džafić, direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, odgovarajući na naše pitanje kakve su šanse da ovaj sektor preživi ekonomsku krizu, budući da neki ekonomisti procenjuju da će on biti i najviše pogođen. On je rekao i da će kriza svakako uticati na sektor malih i srednjih preduzeća, ali Agencija je kao deo Vlade kroz svoje projekte prošle godine investirala oko 134 miliona dinara u MSP bespovratnih sredstava, a ove godine iz budžeta je ovom sektoru dato 60 miliona dinara bespovratnih sredstava kroz razne projekte za koje su MSP konkurisala. Osim toga, kaže Džafić, tu su i subvencionisani krediti za likvidnost koje odobrava 20 banaka, a nastavlja se i program Nacionalne službe za zapošljavanje u vezi sa zapošljavanjem pripravnika i finansiranjem njihovog zapošljavanja, kao i start-ap krediti bez hipoteke za početnike i prvi krug se završava ovog meseca kada će biti odobreno oko 1.200 kredita i toliko će biti novih malih i srednjih preduzeća. - Statistički podaci Agencije za privredne registre pokazuju da u prva tri meseca ove godine nije došlo do katastrofalnog gašenja malih i srednjih preduzeća, štaviše ne samo da je ostao isti broj, već je nepromenjen i odnos između novoosnovanih i ugašenih preduzeća kao i prethodne godine. Očigledno je da kriza nije uzela veliki mah, mada je uočljiv problem nelikvidnosti koji se rešava već pomenutim kreditima za likvidnost - istakao je Džafić i dodao da će se Agencija ponašati u drugoj polovini ove godine u skladu s krizom i njenim tokovima. Na naše pitanje kako će se odraziti na MSP to što je Agencija dobila manje para, Džafić je rekao da je za 26 odsto smanjen i budžet Srbije i sredstva Agenciji, ali da to neće osetiti ovaj sektor, jer je za toliko Agencija smanjila svoje troškove, tako da je novac ostavljen za projekte koje će finansirati. Uostalom, okrećemo se izvorima finansiranja iz EU, kaže Džafić i podseća da projekti poput SPARK-a ili Omladinskog preduzetništva sa norveškim BIP-om, kao i predstojeće otvaranje Euro info centra u Agenciji koji je projekat EU, doneće sredstva malim i srednjim preduzećima.


Holandija ulaže u MSP

"Holandija podržava razvoj privatnog sektora kroz mala i srednja preduzeća na zapadnom Balkanu i to je jedan od prioriteta u bilateralnim i regionalnim programima. Razlozi za to su očigledni - mala i srednja preduzeća su važni činioci ekonomskog razvoja i zapošljavanja", izjavio je holandski ambasador Ron van Dartel i dodao da u Srbiji Holandija na različite načine podržava razvoj MSP i do sada je u ovaj sektor uložila oko 15 miliona evra. Prema njegovim rečima, podrška je do sada pružana za povećanje broja početničkih preduzeća, ali sada, u uslovima ekonomske krize, ona bi trebalo da bude usmerena i na održavanje postojećeg broja MSP-a, kao i njihovog nivoa razvoja, jer se mnoge od njih bore za opstanak.



"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta