Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Minimalna cena za društveni kapital "C marketa" 9,57 mil EUR
Agencija za privatizaciju Srbije objavila je da je za prodaju preostalog društvenog kapitala "C marketa" iz Beograda utvrđena minimalna cena od 295,4 EUR po akciji, dok će se podela besplatnih akcija za sadašnje i bivše radnike tog trgovinskog lanca obaviti nakon prodaje tog udela.

U saopštenju na sajtu Agencije za privatizaciju (www.priv.rs) navodi se da minimalna cena za 23,23% ukupnog udela društvenog kapitala u "C marketu" iznosi 9,57 mil EUR.

"C market" je nakon potpisivanja ugovora o prodaji dužan da donese odluku o podeli besplatnih akcija bivšim i sadašnjim radnicima i obavi javni poziv za upis akcija, što će biti obavljeno na oglasnoj tabli, "Službenom glasniku" i u jednom dnevnom listu.

Agencija za privatizaciju je obavestila male akcionare "C marketa" da nisu pozvani da svoje akcije pridruže paketu akcija koje prodaje država jer je praksa da se ugovorom o tendereskoj prodaji društvenog kapitala predvidi obaveza kupca da u određenom roku uputi ponudu za preuzimanje preostalih akcija.

Cena za otkup akcija manjinskih akcionara ne može biti manja od cene ostvarene na tenderu. Agencija je podsetila da je prema Zakonu o privatizaciji predviđeno da se sadašnjim i bivšim zaposlenima "C marketa" prenese najviše 15% kapitala koji se privatizuju, a preostali iznos se prenosi Akcijskom fondu.

Istaknuto je da se u utvrđivanju minimalne cene za društveni kapital "C marketa" nije uzimala u obzir vrednost transakcije iz 2011. kada je "Delhaize" preuzeo "Delta Maxi" u čijem je sastavu "C market".

Objašnjeno je da je tada prodato 100% vlasništva u "Delta Maxi"-u sa celokupnom imovinom i obavezama i da dve transakcije nisu uporedive. "Delhaize" je krajem jula 2011. godine kupio "Delta Maxi" za 932,5 mil EUR, uključujući neto dug od 318 mil EUR. Trgovina "Delhaize Srbija" ima više od 350 prodajnih objekata.

Agencija za privatizaciju objavila je 10. avgusta tender za prodaju društvenog kapitala u "C marketu", što je 23,23% ukupnog kapitala tog preduzeća. Kako 30% preostalog kapitala "C marketa", po zakonu, pripada malim akcionarima, država prodaje udeo od 16,26% ukupnog kapitala firme koja je sada u većinskom vlasništvu lanca "Delhaize".

Očekuje se da će "Delhaize" biti jedini zainteresovani kupac na tenderu. Rok za otkup tenderske dokumentacije istekao je 24. avgusta, a krajnji datum za podnošenje prijava je 3. septembar ove godine.


NIS ulaže 100 mil USD u rafineriju u Novom Sadu
"Naftna industrija Srbije" (NIS) najavila je danas da će investirati više od 100 mil USD u modernizaciju rafinerije u Novom Sadu, koja će proizvoditi bazna ulja.

Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko kazao je na konferenciji za novinare u Beogradu da će osnovna sirovina za priozvidnju ulja biti domaća nafta tipa "velebit" i da bi investicioni ciklus trebalo da počne u 2013. godini.

Rafinerija u Novom Sadu moći će da proizvodi do 180.000 tona visokokvalitetnih baznih ulja, od kojih će značajna količina biti namenjena izvozu, kazao je Kravčenko.

Konačna investiciona odluka biće doneta početkom sledeće godine, a plan je da proizvodnja naftenskih i parafinskih ulja u novosadskoj rafineriji počne u drugom kvartalu 2015.

Zamenik generalnog direktora NIS-a Nikolas Petri kazao je da će novac za modernizaciju i izgradnju pet novih postrojenja u rafineriji biti obezbeđen iz prihoda kompanije.

Prema njegovim rečima, rafinerija nafte u Novom Sadu, koja je proizvodila goriva, bila je zatvorane 2009. godine jer su proizvodni kapaciteti NIS-a bili veći od potreba tržišta, a zatim je tokom prethodne dve godine proizvodila rafinate za bazna ulja.

Petri je kazao da je projektovanje novih pogona u novosadskoj rafineriji započela američka kompanija "Chevron Lummus Global".

Kako su kazali u NIS-u, pored domaće nafte "velebit" koja je pogodna za proizvodnju naftenskih ulja, rafinerija u Novom Sadu će kao sirovinu koristi i ostatke iz procesa hidrokrekinga u Rafineriji Pančevo za proizvodnju parafinskih ulja.

U NIS-u su kazali da se naftenska ulja koriste za automobilske gume, hemijsku industriju, lakove, plastiku i elektroenergetiku, dok se parafinska uglja koriste na širokom tržištu, za motorne, prenosne i hidraulične sisteme.

Prednost rafinerije u Novom Sadu je i dostupnost specifične nafte iz domaće proizvodnje, koja je pogodna za proizvodnju baznih ulja, dok su konkrentske rafinerije u Evropi prinuđene da naftu takvog kvaliteta uvoze iz Amerike.


Sberbanka u septembru 2012. unosi novi kapital u Srbiju
Najveća banka u Rusiji Sberbanka, koja je 2011. kupila srpski ogranak austrijske Volksbank, planira da u septembru unese novi bankarski kapital u Srbiju i do kraja ove godine počne da posluje pod svojim imenom u našoj zemlji, piše ruski privredni dnevnik "Vredomosti".

Prema pisanju tog dnevnika, u tekstu koji danas prenosi dodatak Politike "Ruska reč", kaže se da je ova ruska banka sa tržišnom kapitalizacijom od 62,4 milijarde dolara postala jedna od 20 najvećih banaka u svetu po kapitalizaciji.

Ova ruska banka, osnovana 1841. godine, trenutno deli 17. i 18. mesto sa US Bancorp, dok su iza nje ostali giganti poput BNP Paribas i Deutsche Bank, a ispred nje je HSBC.

Jedan od strateških ciljeva banke je, prema pisanju ovog lista, da 2014. godine bude među deset najvećih banaka sveta.

Da bi to postigla, vrednost treba da joj se poveća gotovo za 15 milijardi dolara, tj. skoro za četvrtinu.

Sberbanka ima stabilno visoke finansijske pokazatelje, na veliko kupuju aktive i uskoro će postati globalan igrač, uvereni su ruski portofolio menadžeri.


Sberbank brings in fresh capital to Serbia in September 2012
Sberbank, Russia's biggest bank, which bought the Serbian branch of the Austrian Volksbank in 2011, plans to bring in a new banking capital in Serbia in September and to begin to operate under its own name in the country by the end of the year, according to the Russian business daily Vedomosti.

An article taken from the daily and appearing in a Wednesday's supplement to the Belgrade-based Politika newspaper states that with a market capitalization of USD 62.4 billion dollars, the Russian bank has become one of the biggest 20 banks in the world by capitalization.

The Russian bank, founded in 1841, is currently sharing 17th and 18th place by the criteria with U.S. Bancorp, leaving other giants such as BNP Paribas and Deutsche Bank behind, while looking at the back of HSBC.

According to Vedomosti, one of the strategic goals of the bank is to be among the top 10 banks in the world in 2014.

To accomplish this, its value should increase by around USD 15 billion, almost one-fourth of its current value.

Sberbank has a high stable financial performance, is buying a large number of assets and Russian portfolio managers are confident the bank will soon become a global player.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta