Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
PRIVREDNA BANKA BEOGRAD: Ne idemo u stečaj, već tražimo strateškog partnera
Ne postoje činjenice koje u ovom trenutku mogu da potkrepe informaciju da je odluka vlasnika, tj. države da Privredna banka Beograd (PBB) ide u stečaj, saopšteno je iz te banke povodom medijskih pisanja da je PBB treća državna banka koja ne može sama da reši svoje probleme i odlazi u stečaj.

- Privredna banka se od decembra 2012. odlukom Vlade Srbije nalazi u postupku iznalaženja kvalifikovanog investitora za banku. U ovu svrhu formirana je posebna komisija, a angazovan je i privatizacioni savetnik. U cilju daljeg obezbeđenja sigurnosti deponenata i poboljšanja likvidnosti kao i jačanja celokupnog poslovanja banke, Vlada Srbije, kao većinski vlasnik, želi da pronađe strateškog partnera kroz proces spajanja i/ili povećanja kapitala i/ili prodaju akcija u vlasništvu Republike Srbije. Iz svega navedenog može se zaključiti da ne postoji definisan mandat privatizacionom savetniku pokretanje stečaja, već naprotiv, za pronalaženje strateškog partnera - objašnjeno je u saopštenju.

U saopštenju Privredne banke Beograd navedeno je i sledeće:

- Privredna banka je završila 2011. godinu sa velikim gubitkom u i iznosu od skoro 8 mil EUR. Nakon promene menadžmenta banke krajem 2011. godine došlo je do dokapitalizacije od države u aprilu 2012. godine nakon čega je banka mogla da nastavi da radi. Novo rukovodstvo preduzelo je niz mera u pravcu smanjenja troškova ali bez otpuštanja zaposlenih, kao i mera koje su za cilj imale poboljšanje ugleda banke na tržištu, kao tradicionalne domaće banke koja postoji već 40 godina. U teškim tržišnim okolnostima ostvaren je značajan rast aktive, kako depozita tako i kredita, čime je banka krajem 2012. godine ušla u zonu pozitivnog operativnog poslovanja. Operativna dobit u četvrtom kvartalu 2012. godine i prvom kvartalu 2013. godine u iznosu od skoro 240 miliona dinara, pokazuje da su trendovi generisanja gubitaka iz operativnog poslovanja potpuno prekinuti, čime su stvorene dobre pretpostavke za budućnost banke, a koje ranije nisu postojale.


Dobit bankarskog sektora 9,5 milijardi dinara - U Srbiji 22 banke poslovale pozitivno
Prema finansijskim izveštajima podnetim za 2012. godinu, od 31 banke u Srbiji 22 su poslovale sa dobiti, a devet sa gubitkom. Nije prikazan finansijski izveštaj za Novu agrobanku i Razvojnu banku Vojvodine pošto su u stečaju.

Sa dobiti su prošlu godinu okončale AIK banka, Intesa banka, Poštanska štedionica, Credit Agricole, Credy Kragujevac, Čačanska banka, Dunav banka, Erste banka, Eurobank, Hypo Alpe Adria, Jubmes, Jugobanka Kosovska Mitrovica, Komercijalna banka, Marfin banka, Moskovska banka, Opportunity, ProCredit banka, Raiffeisen banka, Sberbanka, Societe Generale, Srpska banka i UniCredit banka.

Sa gubitkom su poslovale: Alpha banka, Findomestic, KBC banka, NLB banka, OTP banka, Piraeus, Privredna banka Beograd, Univerzal banka i Vojvođanska banka.

Ne računajući dve banke koje su prošle godine otišle u stečaj, u bankarskom sektoru je bilo zaposleno 27.211 ljudi. Prethodne godine je u istoj 31 banci radilo ukupno 28.689 ljudi što znači da je broj zaposlenih u bankarskom sektoru smanjen za 1478 ljudi. Prema podacima iz finansijskih izveštaja, najviše je smanjen broj zaposlenih u Vojvođanskoj banci sa 2.095 u 2011. godini na 1.179 u 2012. godini.

Nominalno, najveću dobit ostvarila je Intesa banka - oko devet milijardi dinara, a najveći gubitak je Nova ljubljanska banka - oko četiri milijarde dinara.

Ukupni gubici bankarskog sektora, ne računajući Novu agrobanku i Razvojnu banku Vojvodine, prošle su godine iznosili oko 13,43 milijarde dinara.

Ukupna dobit bankarskog sektora za prošlu godinu iznosila je oko 22,95 milijardi dinara.

Fond za razvoj poslovao sa dobiti

Fond za razvoj Republike Srbije okončao je prošlu godinu sa dobiti od 458,8 miliona dinara. Finansijski rezultati Fonda za razvoj i Agrobanke za 2011. godinu pojeli su svu dobit preostalih subjekata finansijskog sektora. Fond je tada imao gubitak veći od pet milijardi dinara.


Russian, Americans and Arabs competing to acquire Telekom Srbija?
The Serbian government may soon announce an international tender to sell a 100% ownership stake in Telekom Srbija, the Blic daily has reported.

So far, interest in the participation in that tender has been expressed by a company from Russia and a company from the USA, but it is also possible that Abu Dhabi's national telecommunications company will join the competition for the acquisition of the Serbian telecom firm.

According to Blic, negotiations on the possible sale of Telekom Srbija were launched two weeks ago with AFK Sistema from Moscow and a powerful company from the USA. By the way, Russia's AFK is among the top ten companies in the world in total profits, and ranks 315th on the Global 500 list.

- Telekom Srbija is not familiar with the plan to sell the company, and no preparations are underway in that regard - people at that telecommunications company told Beta news agency Tuesday.

As they pointed out, the majority owner of Telekom Srbija is the Republic of Serbia that holds a 58-percent stake in this company, meaning that the government decides on all these issues.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta