Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Štimac primio male akcionare C marketa

U Udruženju malih akcionara C marketa receno nam je da ih je juce u Komisiji za hartije od vrednosti primio predsednik komisije Milko Štimac. On je potvrdio da je Komisija pregledala akcionarsku knjigu i utvrdila da nije ucinjen nikakav propust odnosno da da su svi evidentirani akcionari vlasnici akcija C marketa. Štimac je, kako kažu akcionari, zatražio od njih da se "strpe" jer ce se ceo slucaj brzo okoncati.
U toku jucerašnjeg dana akcionare je primio i ministar pravde Zoran Stojkovic koji im je obecao da ce uciniti sve da se postupak pred sudom što pre okonca.
Akcionari C marketa najavili su da ce danas od javnog tužioca Srbije zatražiti zaštitu svojih prava, a zakazan je i protesni skup ispred Vlade Srbije. Nakon toga, krenuce u pravcu Ministarstva unutrašnjih poslova, gde ce biti predata dokumentacija "koja svedoci" o poslovanju C marketa u proteklom periodu.

"Rubin" privlaci strateške partnere

Branimir Trajkovic, nacelnik Rasinskog okruga, izjavio je da je za kupovinu 70 odsto društvenog kapitala "Rubina" iz Kruševca, zainteresovano više kompanija iz zemlje i inostranstva. Republicka Agencija za privatizaciju produžila je rok za otkup tenderske dokumentacije do 12. novembra, a u prvoj polovini decembra bice objavljena imena potencijalnih kandidata za vecinskog vlasnika. Zajednicki stav poslovodstva "Rubina", lokalne samouprave i Ministarstva poljoprivrede Srbije je da prednost u vlasnickoj transformaciji treba da ima kompanija koja se bavi istom delatnošcu, da ponudi ozbiljan investicioni i socijalni program i da uzme u obzir interese brojnih vinogradara iz Rasinskog okruga za daljim razvojem ove vrste proizvodnje.

Tihomir Panic, direktor "Menta" Padej

Stice se utisak da srpska vlada ne želi da zaštiti preduzeca koja su od strateške važnosti za državu i u proizvodnji koriste prirodne resurse. Srbija nema strategiju razvoja firmi od nacionalnog interesa. Jedno od rešenja je da država za ta preduzeca stvori investicioni fond, postane njihov vecinski vlasnik, bar u narednih pet godina i posle ih proda po znatno višim cenama od ovih koje se sada nude, izjavio je za Danas Tihomir Panic, direktor fabrike za proizvodnju i preradu zacinskog i lekovitog bilja "Menta" Padjej.
On tvrdi da je "Menta" prepuštena sama sebi iako poseduje najbolje performanse u regionu u proizvodnji lekovitog bilja, pre svega kamilice i mente. Panic je uputio pismo ministru za privredu Predragu Bubalu i zatražio pomoc u "rešavanju problema dugova nastalih pre 17 godina. Samo na iem neisplacenih premija Dunav osiguranja "Menta" treba da plati 1,7 miliona dinara. Panic se pita kako to da sudski sporovi koji nisu rešavani više od decenije odjednom se okoncavaju na štetu "Mente" koja od aprila 2004, otkada je od postao generalni direktor beleži dobre poslovne rezultate - višestruko je povecana proizvodnja, prodaja, produktivnost, ipslacuju se zaostale zarade i sve to je uradeno bez uzetih kredita.
Panic smatra da "Menta" kao firma od nacionalnog interesa ne sme da propadne ili od u pogrešne ruke. "Menta" sada ima 150 radnika, a po kapacitetima mogla bi da zapošljava 250.

Rasplet situacije u vezi sa prodajom Putnika do kraja novembra

O privatizaciji najpoznatijeg i najveceg turistickog preduzeca Putnik prethodnih godinu dana govorilo se mnogo i to pretežno u negativnom kontekstu. Na racun vlasnika Srbe Ilica i njegove kompanije Uniworold stizale su optužbe od malih akcionara koji tvrde da od momenta preuzimanja kompanije nije uložio ni dinara u kupljeno preduzece. Stvari se "zahuktavaju" posle najave da ce se Putnik naci na spisku 80 preduzeca u kojima ce biti obavljena revizija privatizacije. Zatim su usledile negativna medijska kampanja ali i kontrola Agencije za privatizaciju, kojom je utvdeno da ugovorne obaveze nisu prekršene. Medutim, do kulminacije dolazi 6. avgusta ove godine kada Agencija za privatizaciju upucuje Uniworldu zahtev da u roku od nedelju dana položi drugu ivesticionu garanciju u iznosu od 7,3 miliona dolara. Upucen je i zahtev Rajfajzen banci za isplatu prethodno položene garancije u ukupnom iznosu od 2,2 miliona dolara.
Zbog takvog poteza Agencije, Uniworld najavljuje raskid ugovora i povlacenje iz Srbije jer je taj postupak "paralisao poslovanje i onemogucio Uniworldu da nastavi ulaganja u Putnik". - U slucaju da sada apliciramo za novu garanciju, mi moramo navesti cinjenicu da je garancija od 2,2 miliona dolara naplacena, a to znaci da nijedna banka nece ni razmatrati naš zahtev za izdavanje garancije. Banke u Srbiji su nam vec odavno "zatvorile svoja vrata", zbog dugotrajne negativne kampanje koja se vodila u medijima protiv Uniworlda i Putnika - istakao je Srba Ilic u protestnom pismu upucenom Agenciji za privatizaciju. Postupak Agencije, kako se dalje navodi u suprotnosti je i sa ranije postignutim dogovorom sa bivšim direktorom Agencije za privatizaciju Brankom Pavlovicem, da se pre nego što se nastavi sa investicijama, kompanija restrukturira ali i izmene pojedine "konfuzne" odredbe kupoprodajnog ugovora.
Da podsetimo da je Uniworld 70 odsto kapitala Putnika kupio na tenderu u junu 2003. godine za 5,2 miliona dolara. Ugovorom je predvideno da Uniworld u narednih pet godina investira 44,33 miliona dolara a ulaganje bi tekla sledecom dinamikom - 4,43 miliona dolara do jula 2004. godine, zatim 19,06 miliona dolara (do jula 2005.), investicione obaveze u 2006. godini iznose 16,55 miliona dolara, u 2007. godini 2,57 miliona dolara a u 2008. godini 1,7 miliona dolara.
Nakon sprovedenih kontrola utvrdeno je da su ugovorne obaveze na vreme izmirene. Medutim, prema tvrdnjama predstavnika Uniworlda zabuna je nastala zbog razlicitog tumacenja pojedinih odredbi kupoprodajnog ugovora. U clanu 8.2 Ugovora naime stoji da je rok za dostavljanje garancije za drugu investicionu godinu 1.juli 2004., dok anex 5 istog Ugovora precizira rok dostavljanja garancije za drugu godinu 30 dana pre isticanja prethodne garancije koja važi do 31. jula 2005. To zapravo znaci da je stvarni rok za dostavljanje druge garancije 1.jul 2005. godine.
Za loše poslovanje Putnika medutim Srba Ilic, pored negativne kampanje i konstantnog pritiska Agencije okrivio je lošu situaciju u turizmu u Srbiji.
- Situacija u Srbiji što se tice turizma se znatno pogoršala u toku poslednje godine. Negativno prikazivanje poslovanja Putnika u medijima, najavljivana revizija i poništenje privatizacije kao i kontrole od strane Agencije u potpunosti su paralisali poslovanje Putnika. Uprkos tome, dosta toga je postignuto. Hoteli su renovirani, unapreden je servis i menadžment, uvedene nove digitalne telefonske centrale i automatizovan sistem rezervacije i kontrole u hotelima. Luksuzni brod za krstarenje Sirona, prvi i jedini u Beogradu, vec je postao atrakcija grada, i ostvaruje veci dogodak od bilo kog pojedinacnog objekta Putnika iako Agencija pokušava da dokaže da je Uniworld lažno prikazao ovu investiciju - istice se u pismu Srbe Ilica.
U Udruženju malih akcionara Putnika nisu bili spremi da za Danas komentarišu situaciju u Putnikuk posle privatizacije ali se iz njihovih izjava u dnevnoj štampi može zakljuciti da Uniworld nije ispunio nijednu od obaveza iz investiocionog programa. Oni takode, tvrde da su se gubici Putnika poslednjih osam meseci gazdovanja Uniworlda popeli na pet miliona evra, a krenula je i rasprodaja imovine, daleko iznad dozvoljenog procenta prodaje imovine kupljene putem tendera. Od juna do decembra prošle godine, tvrde akcionari, prodato je devet Putnikovih objekata vredni 1,6 miliona dolara: restorani u Raškoj, poslovni prostor u Vrnjackoj banji i Beogradu.
Situaciju dodatno komplikuje i informacija objavljena u našoj štampi da je u septembru Srba Ilic, prodao Uniworld kompaniju "Travel korporaciji" iz Amerike. U Agenciji za privatizaciju istucu da promena vlasništva u nastalom sporu nema nikakvog znacaja jer je ugovorna strana Uniworld a ne Srba Ilic. Da li ce argumenti Uniworlda biti uvaženi znace se vec krajem ovog meseca do kada je direktor Agencije za privatizaciju najavio rasplet situacije. U Agenciji za privatizaciju receno nam je da se "uvek kada je rec o preduzecu koje je prodato putem tendera pokušava da pronade bolje rešenje od raskida kupoprodajnog ugovora, ali ukoliko ipak do toga dode Agencija ce za to imati jaku argumentaciju".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta