Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Prvi seminar o modernom bankarstvu

U Beogradu je juce poceo prvi seminar o modernom bankarstvu i upravljanju rizicima na finansijskom tržištu, koji organizuje nedavno osnovana Akademija za bankarstvo i finansije (ABF), saopštila je Narodna banka Srbije. U organizaciji ABF, koju je osnovala NBS za poboljšanje strucnosti zaposlenih u finansijskom sektoru Srbije, strani predavaci ce na seminaru razmatrati finansijsku analizu, meduzavisnost saradnje poslovnih i centralne banke, srpsko finansijsko tržište i posebno tržište hartija od vrednosti i investiciono bankarstvo.
Seminar pod nazivom "Moderno bankarstvo" razmotrice i temu veštine pripreme i održavanja efektnih internacionalnih prezentacija. Seminar ce voditi predavaci iz organizacija "Internacional Bank Training" i IBC Akademije, zatim strucnjaci i rukovodioci "Dojce banke" i "Dojce banke Bundesbank", kao i strucnjaci NBS.

Komisija za hartije od vrednosti odobrila je juce konacne ponude za preuzimanje akcija preduzeca "Kn

U Komisiji za hartije od vrednosti juce su FPP Balkan Limitid, Pivovarna Laško i konzorcijum Danon - Divac dostavili svoje konacne ponude za kupovinu paketa akcija Knjaz Miloš. Najvišu cenu - 23.000 dinara za jednu akciju ponudio je Balkan Limitid. On je zainteresovan da otkupi najmanje 25, a najviše 33,69 odsto akcija. Drugi ponudac, Pivovarna Laško zainteresovana je da po ceni od 19.000 dinara otkupi maksimum 50 odsto akcija Knjaza Miloša, dok je konzorcijum Divac - Danone ostao na prvobitno ponudenoj ceni za jednu akciju od 17. 500 dinara, ali je jedini iskazao zainteresovanost da otkupi ceo paket od 71,87 odsto ponudenih akcija države i malih akcionara.
Kada se uporede konacne sa inicijalnim ponudama, najvece poboljšanje ponude zabeleženo je kod Balkan Limitida koji je osim cene povecao i procenat paketa akcija koji želi da kupi. Prema recima ekonomskog konsultanta malih akcionara Branka Pavlovica sve ponude su bolje od pocetnih, ali je ocigledno da nijedna nije ispunila uslove propisane Javnim pozivom države i malih akcionara.
- Kada je rec o ceni, Pivovarna Laško je poboljšala svoju ponudu za 1.000 dinara. Osim toga povecala je i procenat paketa koji želi da kupi, sa prethodnih 33,3 odsto na 50 odsto akcija. Konzorcijum Danon - Divac nije povecao cenu ali se ponudio da otkupi ceo paket, jer je prvom krugu želeo da otkupi samo 50,01 odsto akcija. Medutim, najvece poboljšanje od pocetne ponude ostvario je FPP Balkan Limitid koji je sada zainteresovan da otkupi svih 33,69 odsto akcija malih akcionara, što sa prethodno sakupljenih 25,03 odsto akcija cini 58,72 odsto akcija- rekao je Pavlovic i dodao da to zapravo znaci da ce mali akcionari sigurno prodati svoje akcije, ali da u konkretnoj situaciji najviše gubi država, jer nece moci da proda ceo paket.
Da podsetimo, da je Javnim pozivom za zajednicku prodaju akcija kompanije Knjaz Miloš, propisano da su ponude uspele ukoliko iznos minimalne cene po akciji bude 20.000 dinara, minimalna kolicina koja se preuzima 50,01 odsto, a maksimalna 100 odsto akcija. Ukoliko dostavljene ponude ne ispune postavljene uslove, Javnim pozivom je propisano da Akcijski fond u roku od dva dana nakon otvaranja ponuda, javno saopšti da nisu ispunjeni uslovi i razdruži paket akcija radi ostavljanja mogucnosti pojedincnim akcijama da se individualno izjasne o navedenim ponudama". Ovde se dakle postavlja pitanje kakvu ce odluku doneti mali akcionari, odnosno da li ce se više opredeljivati za vecu cenu ili bolji socijalni program.
Zamenik direktora Knjaza Miloša, Radojica Milivojevic izrazio je sumnju da ce akcionarima biti presudniji socijalni program od cene.
- Rano je još uvek da iznosim svoj sud ali moram priznati da smo ocekivali više. Sada nam preostaje da ponude analiziramo i svoju odluku saopštimo malim akcionarima. Danas popodne cemo održati sednicu Upravnog odbora a nakon toga zakazan je sastanak sa akcionarima. Sutra cemo se sastati i sa predstavnicima Agencije za privatizaciju i videcemo šta nam je dalje ciniti - izjavio je Milivojevic, a na pitanje da li pretpostavlja kako ce se opredeliti mali akcionari odgovorio "vi dobro znate kakav je mentalitet našeg naroda i možete zakljuciti šta ce njima biti presudno".
Da podsetimo da se od 2.700 akcionara, njih 1.000 nalazi van firme, a prema mišljenju Branka Pavlovica vrlo je verovatno da ce njima biti presudnija ponudena cena nego socijalni i investicioni program. Pristigle konacne ponude ovih kupaca bice razmatrane u naredna dva do tri dana. Prikupljanje naloga obavljace se do 22. novembra, a vec u narednim danima novac ce se naci na racunima vlasnika akcija. To je ujedno i datum kada ce Knjaz Miloš, nadamo se, konacno dobiti svog vecinskog vlasnika.

FPP: Zainteresovani smo samo za akcije države
Iako na ponudu Balkan Limitida mogu da odgovore i država i akcionari, Dragijana Radonjic - Petrovic, direktor brokerske kuce MV Investments ispred Balkan Limitid rekla je da ce u tom slucaju FPP Balkan Limitid dati prednost malim akcionarima, a da je tek u drugoj fazi ovaj investicioni fond spreman da po istoj ceni, ali iskljucivo putem berze od države otkupi paket od 41,28 odsto akcija.

Na aukciji u Novom Sadu prodato 12 vojvodanskih preduzeca

Na aukciji u Novom Sadu juce je prodato 12 vojvodanskih preduzeca za oko pola milijarde dinara, a najvišu cenu od 134,5 miliona dinara, dostiglo je preduzece "Petefi Temerin" iz Temerina, koje je kupio konzorcijum iz Subotice. Novosadski "Petar Drapšin", od pocetne cene od 46,7 miliona dinara, prodat je za 105 miliona dinara konzorcijumu iz Novog Sada kojeg je zastupao Nemanja Kovac. On je najavio proširivanje delatnosti u tom preduzecu, odnosno proizvodnju eksera za koju vec postoji interes u Velikoj Britaniji. Jedan od clanova konzorcijuma fizickih lica koji je kupio "Petar Drapšin" je i Petar Petrovic, politicar iz redova Reformista Vojvodine. Prodaja "Jugoalata" je otkazana.
Vukašin Todorovic iz Zemuna kupio je za 87 miliona dinara preduzece "Dunav ortopedsko" iz Novog Sada, i istakao da u tom preduzecu nijedan od 80 radnika nece biti višak jer za mesec dana planira unapredenje proizvodnje. Po pocetnoj ceni od 74,5 miliona dinara, za obveznice stare devizne štednje "Sojaprotein" kupila je kikindskog "Kindu", a "Rodic MB" kupio je "Žitobacku" iz Kule za 42 miliona dinara. "Potisje pristanište" kupio je konzorcijum kojeg je zastupao Tomislav Vojnic Purcar po pocetnoj ceni od 34,3 miliona dinara, dok je Nedeljko Cvijetic kupio novosadski "Termomont" za 11,5 miliona.
Poljoprivredno preduzece "Sremske Mihaljevce", kupila je "porodica iz Sremske Kamenice" za deset miliona dinara, a zastupnik kupca Biljana Dukic rekla je da se planira nastavak poljoprivredne proizvodnje na 500 hektara u vlasništvu ovog preduzeca.
Dragan Raca iz Zrenjanina kupio je za 7,5 miliona dinara "Slobodu" iz Novih Kozaraca, dok je suboticki "Vojvodinaput", takode po pocetnoj ceni od 3,8 miliona dinara kupio direktor Duško Dražic. DP "Vodomont" iz Novog Sada kupio je Ognjen Mucibabic za 1,55 miliona dinara, dok je po pocetnoj ceni od 560 hiljada dinara, kupljen novosadski "Urbisinvest".

Akcionari petnaestak firmi najavili proteste u decembru

Akcionari petnaestak preduzeca iz Srbije najavili su juce da ce pocetkom decembra organizovati protest u Beogradu, zbog toga što su ugrožena njihova vlasnicka prava. Na sastanku Saveza samostalnih sindikata Srbije, predstavnici akcionara dogovorili su se da nadležnim organima upute zahtev za zaštitu prava vlasnika akcija privatizovanih preduzeca, koja su ugrožena od strane novih vlasnika preduzeca ili direktora.
Na tom sastanku bili su predstavnici "C makreta", "Jugoremedije", "Centroproizvoda", "Beka", "Bioproteina", "Zdravlja", "Progresa", "Prosvete", "Agrosemena", "Semena", "Agrorume", "Srbijateksa", "Kanjiže" i Robnih kuca "Beograd". Na sastanku je takode dogovoreno da se sutra održi konferencija za novinare, sa koje ce mali akcionari uputiti poziv svim radnicima da se prikljuce protestu i tako sprece nepoštovanje zakona i drugih propisa kojima je regulisano pravo upravljanja i trgovanja akcijama privatizovanih preduzeca.

ASNS traži od države odgovor zašto Lukoil ne ispunjava obaveze posle privatizacije

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata "Beopetrola" ocekuje da bi danas mogla dobiti odgovor od države zašto "Lukoil" ne ispunjava obaveze koje je preuzeo kupovinom tog srpskog preduzeca za promet nafte i derivata. Predsednik tog sindikata Rastibor Stojanovic rekao je agenciji Beta da je dogovor bio da Agencija za privatizaciju i Ministarstvo privrede Srbije taj dogovor dostave u prvih destak dana novembra, ali da sindikalci još nisu uspeli da stupe u kontakt sa nekim iz tih institucija.
- Godinu dana nakon privatizacije ‘Lukoil’ nije uložio ni jedan evro, uprkos tvrdnjama poslovodstva ‘Lukoil Beopetrola’ da je do sada u socijalni program uloženo oko 1,2 miliona evra, kazao je on. Prema njegovim recima, ta cifra o kojoj govori poslovodstvo "Lukoila" su tekuca sredstva preduzeca i ona su uložena u otpremnine za penzije, za novogodišnje paketice, za jubilarne nagrade radnicima kao i regrese za godišnji odmor. "O investicionom ulaganju predvidenom ugovorom nema ni govora", naglasio je Stojanovic. On je dodao i da "Lukoil" do sada nije uložio ništa u rekonstrukciju i adaptaciju benzinskih stanica "Beopetrola" širom Srbije.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta