Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Hotel Šumadija prodat za 220 miliona dinara

- Beogradski hotel "Šumadija" prodat je juce za 220 miliona dinara Njegomiru Kilibardi koji je 25 godina bio direktor "Mladost turista". Pocetna cena "Šumadije" bila je 90,3 miliona dinara, a neizmirene obaveze iznose 545.000 dinara. Novi vlasnik tog hotela izjavio je da ce u njegovo renoviranje uložiti milion evra. Prema njegovim planovima "Šumadija", koja je zbog propadanja izgubila status hotela, uskoro bi trebalo da bude hotel sa cetiri zvezdice. Na aukciji u Agenciji za privatizaciju prodato je još 13 preduzeca, dok za deset nije bilo zainteresovanih kupaca. Radosav Milovanovic, koji u vlasništvu ima dva ribnjaka, kupio je još dva - "Ribokompleks" iz Uzdina za 42,8 miliona dinara i "Mlavu" iz Žagubice za 16,9 miliona dinara. Trgovinsko preduzece "Deva", iz Kruševca, prodato je za 64 miliona dinara kiparskoj firmi "Global Investment", a becki "Okagon" kupio je "Tvrde metale" iz Užica za 3,7 miliona dinara. Grckoj firmi "Helenic Recyicling" prodato je preduzece za reciklažu nemetala "Staklopromet-Grejac" iz Grejaca za 1,3 miliona dinara. Ciglanu "Balkan brik", iz Vladicinog Hana, kupio je za 16,6 miliona dinara Nedžat Beljuli, iz Bujanovca. Na spisku preduzeca cija je aukcija bila neuspešna je i fabrika za preradu mesa "Mitros" sa pocetnom cenom od 70,8 miliona dinara. Za prodaju te fabrike bio je raspisan i tender koji je poništen.

Izvor: Danas.

SRBIJAŠUMAMA AUSTRIJSKA DONACIJA OD 250 HILJADA EVRA

- Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Srbije Ivana Dulic-Markovic, generalni direktor JP "Srbijašume" Dragan Zlatojevic i ambasador Austrije u SCG Hanes Porias potpisali su juce Ugovor o finansiranju projekta "Razvoj plana implementacije restrukturiranja JP Srbijašume kroz participaciju". Konsultantska kuca iz Austrije OBF AG ucestvovace u implementaciji ugovora, a Austrijska agencija za razvoj (ADA) bice donator sredstava u visini od 250 hiljada evra. Prema recima Ivane Dulic-Markovic austrijski model gazdovanja šumama može biti poucan za nas. - Restrukturiranje Srbijašuma ne predstavlja socijalni vec razvojni proces. Šumarstvo ima perspektivu,jedna trecina teritorije zemlje pokrivena je šumama i sadašnje ucešce od 0,5 odsto šumarstva u nacionalnom dohotku bi se moglo znacajno uvecati. Projekat treba da odgovori i na pitanje šta je javni a šta privatni interes u ovoj oblasti. Restrukturiranje Srbijašuma podrazumeva i decentralizaciju ovog javnog preduzeca i prenošenje nadležnosti na šumska gazdinstva, pri cemu bi država utvrdivala samo opšte okvire gazdovanja - naglasila je Dulic-Markovic.

Izvor: Danas.

Izraelski "Bejtmen" zainteresovan za investiranje u NIS, Petrohemiju i Rafineriju u Pancevu: Za mode

- Izraelska kompanija Bejtmen zainteresovana je uloži izmedu 200 i 250 miliona dolara u projekte rekonstrukcije i modernizacije NIS, Petrohemije i Rafinerije nafte u Pancevu, kao i u izgradnju nove fabrike propilena, izjavio je juce Velimir Ilic, ministar za kapitalne investicije.
Željko Popovic, generalni direktor Naftne industrije Srbije precizirao je da je NIS zainteresovan za saradnju sa Bejtmenom, buduci da se to uklapa u razvojnu politiku ove kompanije. On je dodao da ova saradnja ima i podršku Vlade Izraela, koja je izrazila spremnost da investira u vizibiliti studiju modernizacije NIS. Prema recima Šuki Raza, predstavnika kompanije Bejtmen, polovinom januara eksperti iz ove kompanije ce, zajedno sa ekspertima iz NIS napraviti akcioni plan, ciji je osnovni cilj modernizacija i podizanje nivoa petrohemijske industrije u Srbiji. - Tada cemo proceniti i komercijalni efekat tog projekta, kao i njegovu finansijsku opravdanost za Bejtmen i NIS, ali i za Vlade Srbije i Izraela, ocenio je Raz.

Izvor: Danas.

Akcionari "Knjaza Miloša" nisu odoleli potrošackoj groznici: Najviše se kupuje bela tehnika i sta

U Arandelovac ali i u druge gradove Srbije, gde žive mali akcionari "Knjaz Miloša" ovih dana stigli su milioni evra. Na racune oko 1.600 akcionara iz Arandelovca, 400 akcionara iz Kragujevca ali i iz drugih gradova, FPP Balkan Limitid uplatio je približno oko 2,7milijardi dinara što je nešto više od 34,5 miliona evra. Iako se pretpostavljalo da ce u bankama, prilikom isplate biti velikih gužvi to se nije dogodilo. Verovatno zbog toga što su akcionari cetiri meseca cekali da dobiju svoj novac, pa su vec unapred isplanirali gde ce i kako da ga potroše. Ovaj potrošacki udar spremno su docekali svi "lovci na novac". Kao nekad u Apatinu, novac su "namirisali" prodavci kola, bele tehnike, nekretnina, koji se nadaju da ce uspeti da ubede sada vec bivše akcionare "Knjaza" da "utope koji dinar" u neke od njihovih proizvoda. Arandelovcani medutim odbijaju da priznaju da ih je uhvatila "potrošacka groznica" i tvrde da dobro odmeravaju gde ce da potroše novac. Medutim, iako su iznosi koje treba da podignu naizgled veliki (od 20.000 do 45.000 evra), taj novac, ukoliko žele "da zakrpe rupe" u domacinstvu nece biti dovoljan i za kupovinu stana. Bilo bi dobro kada bi prihvatili savete konsultanata da samo jednu trecinu novca potroše, a ostatak iskoriste za otpocinjanje biznisa, ali je teško tako nešto ocekivati, s obzirom na to da je loša ekonomska situacija dovela do toga da svoje kucne aparate nisu menjali poslednjih 20 godina.
I prodavci bele tehnike i kucnih aparata, kao i nameštaja imali su to u vidu pa su se dobro pripremili. Ocevici kažu da prikolice, sa veš mašinama i zamrzivacima, vec danima šetaju ulicama Arandelovca. Ne zaostaju ni trgovci automobila. Tako je recimo još pre petnaestak dana beogradska firma Porše na jednom od parkirališta u Arandelovcu poredala najvnovije marke automobila - od "audija" do "seata". Ako se neko od akcionara odluci da priušti sebi ovu vrstu luksuza morace da izdvoji i do 15.000 evra. Kada je rec o prodaji stanova, predstavnici agencije za nekretnine u Arandelovcu isticu da je kvadrat stana, još nakon prve isplate novca akcionarima poskupeo za oko 30 odsto i da se na tom nivou zadržao do danas.
- Najviše je skocila cena garosonjera i jednosobnih stanova. Kvadratni metar sada košta 600 evra, dok je neposredno pre isplate akcija njegova cena bila 450 evra. Dakle, u proseku cena stanova je skocila za oko 33 odsto. Medutim kako je rec o malom gradu, prodaja se uglavnom obavlja neposrednom pogodbom, pa je na kraju cena koja se postigne krajnje individualna - kaže Ljubiša Mladenovic, vlasnik Agencije za promet nekretnina MGM i procenjuje da ce se za desetak dana cene stanova vratiti na staro. On je "nestrpljivim akcionarima" preporucio da sacekaju koji dan jer je i ponuda stanova u Arandelovcu, dosta ogranicena, pošto je veliki broj izbeglica (kojih u ovom gradu ima oko 10.000), vec pokupovao sve što iole vredi.
Periša Miloševic, iz Agencije za nekretnine "Miloševic" istice da se, akcionari najviše opredeljuju za preprodaju stanova.
- Prodaju se manji i kupuju veci stanovi u Beogradu, na Zlatiboru, ili u drugim mestima jer se akcionarima više isplati da ulažu u nekretnine na boljoj lokaciji. Trenutno u centru Arandelovca cena kvadratnog metra krece se oko 800 evra. Tako, primera radi, dvosoban stan od 60 kvadratnih metara košta oko 35.000 do 40.000 evra - tvrdi Miloševic i dodaje da je stoga razumljivo što se akcionari opredeljuju za manje stanove.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta