Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
"Salford" kupio "Bambi"

Engleski investicioni fond "Salford", poznat kao vlasnik najvecih mlekara u Srbiji, planirao je da kupi požarevacki "Bambi". Cela transakcija teška je najmanje 32 miliona evra, a rec je o kupovini nove emisije od 125.000 akcija ovog preduzeca, a što ukljucuje i kasniji otkup državnih deonica kao i onih kod sitnih akcionara, i to po garantovanoj ceni.
Osim toga predvidena su i dodatna sredstva za investicije i socijalni program. Skupština akcionara "Bambija" juce je vecinom glasova prihvatila ponudu "Salforda" od dokapitalizaciji firme, zajedno sa investicionim i socijalnim programom.
Poslovodstvo fabrike vodilo je razgovore sa nekoliko strateških partnera, ali je posle razmatranja ponuda u užem izboru ostao "Salford" i "Rajfajzen Investments". Prema našim informacijama, oba partnera su dala skoro identicnu cenu po akciji, s tim što svaka sadrži i odreden investicioni i socijalni program.
Knjigovodstvena vrednost jedne akcije "Bambija"krajem prošle godine bila je 6.662 dinara, a prica se da su "Salford" i "Rajfajzen" ponudile otkup novoemitovanih po skoro istoj ceni od oko 7.000 dinara.
Ovom dokapitalizacijom "Bambija" engleski fond ce u startu postati vlasnik 37 odsto ove firme. Investicioni fond se obavezao i da pet godina nece biti otpuštanja radnika, da ce odredenom dinamikom biti povecane zarade, zatim na poštovanje kolektivnog ugovora prema kojem bi onaj ko želi da napusti firmu dobio otpremninu. Kao šlag na torti je i jedna plata gratis, koja se daje odmah po ulasku u "Bambi".
Spekuliše se da je ponuda "Salforda" jaca i zbog investicionog programa, prema kojem bi oni uložili sredstva u novu proizvodnu liniju i programe, kao i vracanje postojecih kredita "Bambija".
"Bambi" je privatizovan po ranijem zakonu, ali je u vlasništvu Akcijskog i PIO fonda ostalo 32,5 odsto kapitala ove firme. Radi obezbedenja finansijskih sredstava usledile su dve nove emisije akcija, a zaposleni su imali prioritet u kupovini, pomocu petogodišnjih bankarskih kredita. Pretpostavlja se da su veliki ivesticioni zahvati, od kojih je poslednji bio u eksploataciji mineralne vode "Duboka", kao i ogromne bankarske kamate, razlog za novu dokapitalizaciju.

Cena 12 miliona evra
Tvrdi se i da ce "Salford" 12 miliona evra, koliko ce ga koštati dokapializacija, posle taj isti novac uložiti u obavezan investicioni program. Medutim, kako saznajemo, njihovi planovi - doduše uz pomoc povoljnih bankarskih kredita - su daleko ambiciozniji. Oni ne kriju da im je cilj da još uspešniji "Bambi", posle pet godina ulaganja, iznesu na evropsku berzu i dobro prodaju. "Salford" je ranije hteo da kupi "Soko Štark", ali je zbog sporosti realizacije posla odustao.

Inicijalna javna ponuda ostaje

Ovih dana iz državnog Akcionog fonda ocekivala se prodaja dela imovine pojedinih velikih srpskih firmi, medu kojima je i požarevacki koncern zdrave hrane „Bambi”. Istovremeno, izostankom ocekivane prodaje po modelu inicijalne javne ponude, koja je trebalo da pocne aprila, u javnosti je stvoren utisak da se od pomenutog modela odustalo.
Branka Pavlovica, direktora Agencije za privatizaciju, pitali smo, zbog toga, da li ce inicijalne javne prodaje pojedinih firmi biti, ili država odustaje od toga.
– Agencija za privatizaciju u nacelu nije odustala od inicijative javne ponude dela kapitala pojedinih firmi. Medutim, kaže Pavlovic, o tome ova institucija nije zakljucila ugovor sa trecim licima. U toku su pregovori, a njihova suština je utvrdivanje razumne cene za neophodne usluge.
– U prethodnoj fazi, objašnjava Branko Pavlovic, bilo je govora da ce Agencija snositi troškove, koji se isplacuju stranim konsultantskim firmama koje vrše procenu kapitala pojedinih firmi u visini od tri miliona evra. Mi ta sredstva u budžetu nemamo i sada smo u fazi dogovora sa pomenutim konsultantskim kucama da se ova suma smanji.
Pavlovic istice da je za primenu modela inicijalne javne prodaje dela imovine preduzeca koji se, inace, primenjuje i u svetu (tako je prodat i britanski Telekom) potrebna i saglasnost menadžmenta firme. Pilot model bice primenjen na manji broj uspešnih firmi jer samo tako, kako se pokazalo, daje dobre rezultate. Odluku o tome donosice Agencija za privatizaciju, rukovodena ciljem da se uveca državni kapital.

Prodaja nekretnina propalih banaka puni budžet

Poslovni prostor Investbanke na Terazijama, od oko 1.500 metara kvadratnih, prodat je Delta banci za 580 miliona dinara, potvrdeno je Danasu u Delta banci. Zgrada je kupljena po pocetnoj ceni, jer, kako saznajemo, osim Delta banke, nije bilo zainteresovanih kupaca. U Delta banci kažu da je zgrada u prilicno lošem stanju i da zahteva kompletno renoviranje u šta ce biti uloženo oko sedam miliona evra. Posle renoviranja poslovni prostor Investbanke postace sedište Delta banke.
Pocetkom maja, Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stecaj i likvidaciju banaka objavila je prodaju nepokretnosti Investbanke, Beobanke, Jugobanke i Slavija banke. Na prodaju je ponudeno 43 objekta u vlasništvu ovih banaka (25 objekata Investbanka, devet Beobanke, sedam Jugobanke i jedan Slavija banke). Pocetkom juna prodato je 12 objekata i ostvaren prihod od oko 616 miliona dinara.
U Agenciji nam je receno da je od otvaranja stecajnog postupka nad Investbankom, Beobankom, Jugobankom i Beogradskom bankom objavljeno pet licitacija i sedam tendera za prodaju nepokretnosti banaka u stecaju.
U ovoj godini Agencija je objavila jednu licitaciju na kojoj je prodala sedam objekata za 63,6 miliona dinara i jedan tender na kojem je prodato 15 nepokretnosti za 124 miliona dinara. Osim toga, pocetkom maja, objavljen je oglas za prodaju cetiri stana u vlasništvu Beobanke po pocetnoj ceni od 22,3 miliona dinara, a Agencija priprema javno oglašavanje prodaje umetnickih dela, cija se procenjena vrednost izražava cifrom od oko 233 hiljada evra. U Ministarstvu finansija podsecaju da se od prodaje nepokretnosti bivših državnih banaka ili banaka u stecaju u budžet slilo oko dve milijarde dinara, kao i da je ovo Ministarstvo iniciralo ubrzavanje i inteziviranje tog procesa.

AC broker zluopotrebio akcionarsko pravo

Koncern zdrave hrane Bambi a. d. iz Požarevca zatražio je od Komisije za hartije od vrednosti da protiv brokerske kuce AC broker koja je u dnevnom listu Politika objavila javni poziv za otkup akcija bez saglasnosti rukovodstva kompanije, preduzme mere zbog kršenja odredbi Zakona o tržištu hartija od vrednosti.
Komentarišuci za Danas ovaj, inace prvi slucaj javnog istupanja jednog brokersko-dilerskog društva koje se pojavljuje u ulozi akcionara neke kompanije, Dragijana Radonjic - Petrovic, predsednik Komisije za hartije od vrednosti pri Privrednoj komori Srbije, kaže da je namera AC brokera verovatno bila da javnim istupanjem obavesti ostale akcionare o dnevnom redu sednice Skupštine Koncerna Bambi, na kojoj je najavljeno da ce biti izabran strateški partner za dokapitalizaciju "Bambija".
- Ovde je zapravo rec o klasicnoj dilemi - da li cu zaraditi milijardu ili pet stotina miliona dinara. Treba, medutim podsetiti da je Skupština pravo mesto gde akcionari mogu da izraze svoje eventulano negodovanje zbog donošenja strateških odluka. Treba, takode voditi racuna o tome da se ne može tako javno istupati protiv investitora koji je odabran od strane menadžmenta. Bitno je napomenuti da je Bambi birao izmedu dve ponude i da je merio dobre i loše strane i jedne i druge. Saldford je do sada u Srbiju uložio više od 50 miliona evra i prema takvim investitorima, ne bi trebalo da imamo potcenjivacki odnos, pogotovo u ovom trenutku kada se ne možemo povhaliti investitorima koji bi bili spremni da ulože u Srbiju - kaže naša sagovornica.
Kritikujuci sadržaj javnog poziva Dragijana Radonjic - Petrovic istice da su i sugestije iznete u pozivu tipa da "je to u direktnoj suprotnosti sa onim za šta se Bambi ranije zalagao - da nece ici u smeru dokapitalizacije", nekorektne.
- Preduzece je živ proizvod. Ono živi i razvija se i u svakom trenutku se procenjuje šta je dobro za njegovo poslovanje. Ne svida mi se takode što se u ovom javnom pozivu spekuliše šta ce se sa novcem od prodaje akcija dalje ciniti. To narocito nije u domenu odlucivanja šire javnosti kojoj se AC broker obraca vec u nadležnosti akcionara i organa upravljanja kompanije, tvrdi Dragijana Radonjic-Petrovic i dodaje da AC broker polovicnim i netacnim informacijama može znacajno da utice na odluku akcionara prilikom glasanja.
Ona istice da sa druge strane, treba poštovati nameru akcionara da se udružuju i štite svoje interese, ali da iznošenje nekih procena u javnost ipak nije dobar nacin.
- AC broker, u svom javnom pozivu, iznosi procenu da je realna cena akcije "Bambi" 10.000 dinara a da Salford nudi za otkup 125.000 akcija, nudi znatno nižu cifru - 7.000 dinara po akciji. Sa druge strane AC broker je imajuci sve to u vidu ponudio 7.700 dinara. Teško možete tvrditi da je nešto potcenjeno jer je to ipak pitanje trenutka, odnosno ponude i tražnje na tržištu. Akcijama Bambija se prošle godine, tacnije do oktobra, trgovalo na berzi i one nisu dostizale cenu vecu cenu od 5.000 dinara. (Bambi se povukao sa Beogradske berze u oktobru prošle godine). Ne treba izgubiti iz vida da je tim istim akcionarima ta cena tada odgovarala - kaže Radonjic-Petrovic i dodaje da se akcije kupuju i prodaju i da bi se na njima zaradilo i tu nema niceg manipulativnog. Ona podseca da ce bez obzira na ishod ovog sukoba Bambia, ipak uskoro naci na berzi (cim se obavi prenos podataka) i akcionari ce moci tamo da kupuju i trguju. Takode, tvrdi ona, realno je i da strateški investitor nastavi da kupuje akcije od akcionara na berzi, ali ce pritom kontrola ipak biti na znatno višemm nivu, nego do sada.

Dostanic: Bez komentara
Gordana Dostanic, direktor Beogradske berze nije htela da komentariše ovaj slucaj rekavši da je "rec o tome da jedan akcionar daje svoje videnje situacije a u ovakvim prilikama to bi trebalo da bude pitanje odnosa akcionara i brokerske kuce.
- Akcijama Bambija se od oktobra prošle godine ne trguje na berzi, pa samim tim ne bih želela da komentarišem novonastalu situaciju, rekla je Dostanic.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta