Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ekonomski institut upozorava na prevelik rast inflacije

Saradnici Ekonomskog instituta upozorili su juce da bi rast inflacije u Srbiji do kraja godine mogao da bude dvocifren i da porast plata nema realno pokrice. Prema podacima tog instituta cene su u junu povecane za 1,4 odsto, a troškovi života za 1,6 odsto. Tokom ove godine cene su za 8,2 odsto vece nego u istom periodu prošle godine, a troškovi života za 9,6 procenata. U okviru junske inflacije cene poljoprivrednih proizvoda su porasle za 4,9, industrijskih proizvoda za 1,5 a usluga za 0,9 odsto. "Ovogodišnji rast inflacije je prevelik u odnosu na planirane ciljeve ekonomske politike, kojom je predvideno da porast cena ne bude veci od 8,5 odsto. Nastavi li se istim tempom do kraja godine je moguce da inflacija bude dvocifrena", rekao je Nebojša Savic predstavljajuci novi broj "Konjunkturnog barometra" Ekonomskog instituta. On je apelovao na predstavnike vlasti da ne dozvole da ovogodišnja inflacija bude veca od 8,5 odsto, jer bi to imalo negativne posledice na devizni kurs i stanje u privredi. Zabrinjavajuci su, kako je dodao Savic, i podaci o rastu plata koje ne prate dešavanja u proizvodnji. "Iako je rast zarada u maju bio manji nego u aprilu, prosecna plata je bila 189 evra, što je više od onoga što bi moglo da se isplati na osnovu novostvorene vrednosti", naglasio je Savic i preporucio Vladi Srbije da javnu potrošnju svede u okvire koji ce obezbediti ocuvanje ekonomske stabilnosti. Komentarišuci zahteve radnika i poljoprivrednika koji protestuju on je naveo da štrajkaci treba da znaju da se plate mogu povecati samo ako na racunu ima više novca. "Propust Vlade Srbije je bio u tome što radnicima nije na vreme objasnila situaciju i sada pred vratima ima radnike koji teško žive, a nisu stvoreni uslovi da im se povecaju plate", rekao je Savic napominjuci da vlada nije zadužena za otkupne cene poljoprivrednih proizvoda koje se formiraju na tržištu.

Otpisan dug "Zastavi"

Predrag Bubalo, ministar za ekonomske veze sa inostranstvom, postigao je dogovor o regulisanju duga "Zastave" i "Fijata", navodi se u saopštenju vlade. Dogovoreno je da se od ukupne sume duga, koja iznosi 41,5 miliona evra, otpiše 72,5 odsto, a da se preostali iznos naplati iz prihoda od privatizacije delova ili holdinga "Zastave".
Rešenjem dužnickog statusa proces privatizacije "Zastave" može da pocne, piše u saopštenju. Bubalo bi trebalo da vec sledece nedelje dode u Kragujevac i da detaljnije predstavi plan kako ce se rešiti ostatak duga "Zastave" od 27,5 odsto, kao i na koji nacin država planira da reši problem duga "Zastave" prema bankama koje su u stecaju.

Upravni odbor Bambija prihvatio Ugovor o stranom ulaganju

Upravni odbor Koncerna zdrave hrane "Bambi" a.d. juce je jednoglasno prihvatio Ugovor o stranom ulaganju i kupovini akcija u postupku dokapitalizacije sa stranim ulagacem "New World Value Fund" koji ce biti potpisan u toku sledece nedelje - navodi se u saopštenju.
Ugovorom je predvidena nova emisija 125.000 akcija Koncerna "Bambi" koje ce "New World Value Fund" otkupiti za 875 miliona dinara. Bambi ce sredstva iskoristiti za razvoj novih i unapredenje postojecih proizvodnih programa, za konsolidaciju finansijske i vlasnicke strukture. Iz Koncerna uveravaju da su postignuti visoki standardi zaštite interesa zaposlenih i akcionara i ostvareni ciljevi dokapitalizacije.
Odluka o daljoj privatizaciji Bambija doneta je na Skupštini akcionara 30. juna kada je usvojen predlog Upravnog odbora o prihvatanju ponude firme Salford date u ime investicionog fonda "New World Value Fund".

Leskovacko "Zdravlje" prvo na listi za reviziju privatizacije

Stotinak radnika "Zdravlja" iz Leskovca prijavilo se da dobrovoljno ode iz ove farmaceutske kompanije, ciju je reviziju privatizacije ranije najavio bivši ministar za privredu Dragan Maršicanin. Zaposleni tvrde da su opet poceli pritisci da napuštaju ovu, nekada najuspešniju leskovacku firmu.

Gubitak u bilansu
Generalni direktor "Zdravlja-Aktavisa" Milan Todorovic tvrdi da je rec o programu dobrovoljnog odlaska koji je trajao do kraja juna. Todorovic najavljuje reorganizaciju i novu sistematizaciju kojom ce pokušati da uposli oko 1.300 radnika, koliko je u "Zdravlju" ostalo od oko 2.200.
Zvanicno prijavljen gubitak u prošlogodišnjem bilansu od oko deset miliona evra daje zakonsku mogucnost novim vlasnicima "Zdravlja", zvanicno to je islandska kompanija "Farmako" koja je, kako se tvrdi, promenila ime u "Aktavis", za proglašavanjem tehnološkog viška ili slanjem radnika na prinudni odmor, a Todorovic kaže da postoje državni organi koji se bave verodostojnošcu bilansa.
Naš bilans je potvrden od zvanicnih revizorskih kuca i on odgovara istini, a ako iko misli da je bilans fingiran da bi ušli u pricu s tehnološkim viškovima mogu odgovorno da kažem da niko nije imao takvu nameru, kategorican je Todorovic.
- Postoji procena koja je bila još tokom privatizacije da je optimalni broj za tehnicki nivo fabrike i tržište s kojim radimo oko 1.000 radnika - objašnjava Todorovic i tvrdi da su spremni da nadu opciju da svi oni koji nisu hteli da odu iz firme ostanu tu i da se neke stvari osmisle na drugaciji nacin kako bi mogli da rade i primaju platu.

Donatori
- I pored prošlogodišnjeg gubitka, "Zdravlje-Aktavis" se pojavljuje kao donator razlicitih manifestacija, sa obrazloženjem da želi da pomogne gradu. Todorovic kaže da je gubitak iskazan kroz finansijski aspekt prodajom bancinih akcija za manju vrednost od nominalne, ali u ovoj godini posluju cak za nekoliko procenata iznad plana.
"Farmako" je kao vecinski vlasnik ispunio obavezu iz ugovora o kupoprodaji prema kome je obaveza investiranja u prošloj godini bila 3,2 miliona evra i u ovoj godini 6,9 miliona evra, kaže Todorovic i objašnjava da je to komplikovana prica oko definisanja da li je to forma zajma kojom se zadužuje "Zdravlje" i "Farmako" ili je cvrsta investicija. Po njegovim recima, sem medijske price i najave revizije privatizacije, niko iz Skupštinske komisije za kontrolu privatizacije nije kontaktirao predstavnike firme.

Gube dividendu?
Predsednik ogranka sindikata Farmaceutske industrije Jugoslavije (FIJA) u "Zdravlju" Živka Velickovic kaže da je ova farmaceutska kuca u godini kada je preuzeta od "Farmaka" imala dobitak od 3,5 miliona evra, a posle godinu dana napravljen je gubitak od 10 miliona evra. To znaci, kaže ona, da radnici-akconari u 2003. godini nece dobiti dividendu, a veca opasnost je da se, proglašavajuci sebe gubitašom, "Zdravlje" ove godine po zakonu pošalje radnike na placeno odsustvo, na šta prošle godine nije imalo pravo. Ona kaže da su zaposleni koji su prošle godine poslati na prinudni odmor od 45 dana tužili "Zdravlje" i dobili su na sudu. Velickoviceva kaže da je razlika u prodaji bankarskih akcija koje su vredele 12,5 miliona evra, a prodate za 2,5 miliona evra smanjenje kapitala "Zdravlja", a ne gubitak, kako je to upisano u bilansu.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta