Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Mali akcionari Centroproizvoda tvrde

Uslovi koji su objavljeni u Javnom pozivu za dokapitalizaciju Centroproizvoda (prodato 20 hiljada tona kafe prema sedam hiljada dobavljaca u devet hiljada prodavnica na srpskom tržištu) nametnuti su kako bi se ova firma prodala novoformiranoj kompaniji iz Podgorice "Centro hrana", cija je maticna kompanija Donkafe - izjavili su juce predstavnici malih akcionara Centroproizvoda i njihovi pravni zastupnici i dodali da su uslovi za dokapitalizaciju uskladeni sa poslovnim performansama Donkafea. Oni tvrde da vlasnici akcija nisu bili konsultovani u pripremi za dokapitalizaciju, oštro kritikujuci raspisivanje poziva za drugu emisiju od 1,5 miliona akcija, jer bi to znacilo da firma koja ih otkupi postaje vecinski vlasnik Centroproizvoda.
- Na drugoj Skupštini akcionara Centroproizvoda doneta je nezakonita odluka o dokapitalizaciji jer je jedna trecina akcionara glasala je za ovu vrstu dokapitalizacije u ime ostalih akcionara iako se oni nisu sa tim složili, kaže Srdan Radovanovic, ovlašceni zastupnik malih akcionara Centroproizvoda.
Snežana Budevac, clan verifikacione komisije u Centroproizvodu tvrdi da je u pripremi dokapitalizacije Centroproizvoda ovoj komisiji onemogucen rad jer joj nisu dati na uvid podaci koje bi trebalo da kontroliše, dok Nataša Cvetkovic, pravni zastupnik malih akcionara kaže da je namerno umanjena vrednosti kapitala Centroproizvoda kako bi se ova kompanija što jeftinije prodala favorizovanom kupcu.

Tužba protiv „Filipa Morisa”

Predsednik Udruženja malih akcionara Duvanske industrije Niš Branko Milojkovic rekao je juce da ce grupa radnika te fabrike tužiti vecinskog vlasnika kompaniju „Filip Moris” i sindikate te fabrike zbog kršenja socijalnog programa. „Grupa od 261 radnika DIN-a tužice vlasnika fabrike i sindikate zbog potpisivanja sporazuma kojim se definišu odredbe Programa za sporazumni raskid radnog odnosa, jer su njime prekršili socijalni program”, rekao je Milojkovic agenciji Beta.
On je kazao da je sporazumom menadžmenta i sindikata limitirana nadoknada za napuštanje fabrike na 100.000 dolara, cime su pojedini radnici ošteceni za nekoliko desetina hiljada dolara.
Prema njegovim recima trebalo je da pojedini radnici, kako je predvideno kupoprodajnim ugovorom, za otpremninu dobiju po 145.000 dolara.
Milojkovic je kazao da su ošteceni i radnici koji sticu pravo za penziju do prvog septembra 2008. godine, jer se njima racuna nadoknada samo u visini broja meseci do ispunjavanja jednog od uslova za odlazak u penziju.
Rukovodstvo DIN-a saopštilo je ranije da je sa reprezentativnim sindikatima dogovorilo odredbe Programa za sporazumni raskid radnog odnosa, koji je zadovoljavajuci za obe strane.
Radnicima DIN-a koji odluce da napuste fabriku pre isteka roka od pet godina, na koliko se „Filip Moris” obavezao da nece otpuštati radnike, dobice po tri bruto dohotka za svaku godinu radnog staža.
U DIN-u je zaposleno oko 2.500 radnika, od cega je, prema proceni „Filipa Morisa”, polovina tehnološki višak. „Filip Moris” je na pocetku pregovora sa sindikatima nudio radnicima po tri neto zarade za godinu staža, što su sindikalci tada odbili.

PROTEST PENZIONERA, AKCIONARA „TAKOVA”

Dugo pripreman protest penzionera, akcionara PIK „Takovo”, najzad je održan u sali hotela „Šumadija”. Juce se, kako su nam izjavili organizatori, okupio, „imenom i prezimenom”, 331 penzioner, zahtevajuci poštovanje prava malih akcionara posle privatizacije Kombinata minule zime.
– Svi zaposleni u „Takovu” su, od 1963. do 1974. godine, odvajali deset odsto neto plata za razvoj Kombinata. Tražimo da se to tretira kao sredstva banaka koja su, putem kredita, stizala u firmu, a moraju se vratiti kreditoru. Niko nije smeo da proda kombinat, a da se ne ukalkuliše i ta obaveza prema radnicima. Takode, zahtevamo da se naše akcije, najzad, nadu na Beogradskoj berzi, jer se i dalje obezvreduju – izneo je predsedavajuci Tomislav Popovic, penzionisani agronom.
Penzioner, ekonomista, Radic Novakovic, smatra da sa izlaženjem akcija na tržište neko odugovlaci kako bi im cena pala, a onda ih kupio u bescenje. On je podsetio na paradoks da su, pred privatizaciju, dugovi državi za poreze i akcize iznosili oko 1,2 milijarde dinara, da ih, uprkos mnogih molbi, država nije htela da otpiše, ali ih je odmah otpisala kad je Rodoljub Draškovic, u ime kompanije „Svislajon”, kupio 70 odsto kapitala kombinata.
– Propustili smo priliku da se privatizujemo pre više od deset godina, kad su to ucinila komšijska preduzeca „Metalac”, „Zvezda” i „Tipoplastika”, podelivši akcije radnicima. Od tada do danas kapital „Takova” se topio usled lošeg rukovodenja i nepovoljnog zaduživanja kod banaka. Privatizacija se dogodila, a da svi racuni nisu bili cisti, zato je vrednost naših akcija samo 200 dinara –objasnila je aktuelna predsednica nezavisnog sindikata Olga Jovanovic, kojoj je odmah, prebaceno da „radi za nekoga, a protiv malih akcionara”.
Žestok kriticar postprivatizacionog perioda u kombinatu, predsednik Opštinskog veca samostalnog sindikata Rade Maksimovic, izjavio je da je „jedini bivši radnik kombinata kome je novi vecinski vlasnik zabranio ulazak na kapiju”.
– Samostalni sindikat nece odustati od borbe protiv izvršene privatizacije u kojoj je kupoprodajni ugovor tajna za zaposlene, u kojoj se pogoni zatvaraju, a zaposleni maltretiraju i otpuštaju. A znamo za klauzule da se ne sme pet godina ugasiti ni jedan pogon, a za tri godine otpustiti ni jedan radnik. Nema druge nego da mali akcionari i nezadovoljni radnici tuže državu koja se, posredstvom Agencije za privatizaciju, pojavila kao prodavac „Takova” – rekao je Maksimovic.

Ponuda države podelila male akcionare "Knjaza Miloša"

Predstavnici aktiva penzionera i zaposlenih akcionara Kompanije "Knjaz Miloš" posetili su Agenciju za privatizaciju zahtevajuci da im se objasne mogucnosti koje im se nude u u procesu privatizacije ovog preduzeca.
U razgovoru sa zaposlenima u ovom arandelovackom preduzecu direktor Agencije za privatizaciju Miodrag Đordevic, istakao je da je izbor modela prodaje iskljuciva stvar individualne odluke svakog pojedinacnog akcionara - istice se u saopštenju Agencije za privatizaciju i dodaje da dok traje proces pridruživanja akcija i javna ponuda, ne može paralelno da se odvija proces dokapitalizacije.
Dragica Prokic, potpredsednik Aktiva penzionera akcionara "Knjaza Miloša", potvrdila je za Danas da su se neki od akcionara posetili Agenciju za privatizaciju ali da su osim dodatnih objašnjenja, zahtevali i da im država garantuje da ce im isplatiti 20.000 dinara po akciji.
- To niko nije mogao da nam garantuje. Direktor Agencije za privatizaciju rekao nam je da cena može da bude i 30 hiljada dinara po akciji ali može da padne i na 2.000 dinara. Osim toga, postupak udruživanja akcija sa državom a i prodaja traje 95 dana a mi ne možemo tako dugo da cekamo. S druge strane, ako pristanemo na javnu ponudu za nas se ovaj košmar završava i mi vec 23. septembra dobijamo 17.200 dinara po akciji, tvrdi naša sagovorinica.
Prema njenim recima akcionari više ne veruju državi jer ih je vec jednom prevarila kada je samo pola sata nakon dogovora o udruživanju , sa Vlade Divcem potpisala Memorandum o sporazumevanju.
- Mi raspolažemo paketom od 17 odsto kapitala "Knjaza" a u našim rukama je i 30 odsto upravljackih prava ali da bi išli na javnu ponudu treba nam još nekoliko procenata da formiramo paket od 25 odsto. Veoma je važno kako ce postupiti vlasnici autsajderskih akcija iz tzv. "budžetskih ustanova" - policajci, nastavnici, lekari... koji poseduju približno sedam do osam odsto akcija "Knjaza". Oni još ne raspolažu pravim informacijama - kaže Prokic.
S druge strane, medu malim akcionarima koji rade u "Knjazu", prema recima Bojane Jovanovic, predsednika Upravnog odbora "Knjaza Miloša", vlada uverenje da je ovakav pristup, koji je inicirala država i za njih isplativ, jer vecinski paket može da postigne bolju tržišnu cenu.
- Uprava "Knjaza" je prekjuce održala informativni sastanak sa ciljem da se akcionari, sindikati i radnici bolje upoznaju sa ovom metodom prodaje. Moram da primetim da kod zaposlenih ali i dobrog dela akcionara van fabrike, postoji visoka svest i interes da se na najbolji nacin proda fabrika strateškom partneru koji bi garantovao razvoj kompanije ali i socijalnu sigurnost zaposlenih - istice Jovanovic.
Na konstatacuju da je cena od 20.000 dinara po akciji prilicno visoka ona je odgovorila da se menadžment kompanije nije prevario u proceni jer se rukovidio ekonomskim pokazateljima ali i time da "Knjaz" ima tri brenda i tržište koje obuhvata ceo istocni Balkan. Ona medutim podseca da rizik uvek postoji i da je sasvim moguce da se niko od ponudaca ne odluci da kupi vecinski paket, ali je i potvrdila da je menadžment kontaktirao i sa drugim strateškim investitorima koji su odustali od javnog preuzimanja cekajuci vecinski paket.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta