Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
C market ceka formiranje konzorcijuma domacih firmi

Sastanak u Privrednoj komori Srbije na koji je Odbor za trgovinu PKS pozvao predstavnike svih preduzeca zainteresovanih za formiranje konzorcijuma za kupovinu akcija C marketa prekinut je nakon što se niko od prisutnih nije javio za diskusiju. Iako su predstavnici firmi pristali da sastanku prisustvuju mediji, bilo je ocigledno da im je nelagodno da moguce ponude iznesu javno. Oni su zatražili da pismenim putem izraze spremnost za ulazak u konzorcijum nakon cega ce za nekoliko dana na sastanku u Privrednoj komori Srbije biti dogovoreni detalji u vezi sa formiranjem konzorcijuma.
Na ovom skupu mogao se cuti samo glas predstavnika akcionara i radnika C marketa. Slobodan Jovanovic, koji zastupa stavove malih akcionara podsetio je da C market sa oko 154 hiljada kvadrata poslovnog prostora, vredi više od 400 miliona evra. On je dodao da je direktor C marketa Slobodan Radulovic smišljeno obezvredivao kompaniju kako bi je uzeo za sebe. Predstavnik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata C marketa dodao je da ce kao pobednik u trci za ovu trgovinsku kucu ipak izaci Delta holding jer je to jedini nacin da naplati potraživanja prema C marketu koja iznose oko 1.000 evra po radniku.
Izvršni direktor PKS Slobodan Milosavljevic izjavio je da ce clanovi konzorcijuma svoje odnose regulisati ugovorom a da ce ponudu dati clan konzorcijuma sa najvecim udelom ili novoformirano pravno lice. Rok za davanje kontra ponude istice 18. oktobra.
- Ne bih se složio da je sastanak bio neuspešan s obzirom na to da sam medu prisutnima prepoznao dvadesetak direktora iz preduzeca koja imaju interes da ucestvuju u konzorcijumu. Podelili smo im izjave koje mogu da potpišu i prihvate ucešce u konzorcijumu i da navedu iznos sredstava koji su spremni da ulože u kupovinu akcija, tako da ocekujem da prava reakcija usledi nakon par dana kada prikupimo izjave - izjavio je Milosavljevic novinarima nakon sastanka ali nije želeo da otkrije predstavnici kojih firmi su prisustvovali sastanku.
Prema njegovim recima, investicija Merkatora u objekat na Novom Beogradu vredela je 38 miliona evra a sada bi za 50 miliona evra dobili više od 200 maloprodajnih objekata, što bi bilo daleko nepovoljnije rešenje za srpsku privredu i u tome je suština formiranja konzorcijuma kao odgovor na ponudu Merkatora za otkup 33,4 odsto akcija C marketa.
- Ako i ne formiramo konzorcijum cilj je da pokušamo da ovom aktivnošcu podignemo cenu akcija C marketa. Poruka upucena domacim privrednicima jeste ta da je najvrednija imovina nacionalne privrede tržište koje poseduje i privrednici još uvek imaju šansu da jedan deo tržišta ulaskom u ovaj konzorcijum sacuvaju za sebe a prema podacima PKS, ucešce C marketa na tržištu Srbije iznosi 18 odsto. Merkator je doneo puno dobrog potrošacima i našem tržištu buduci da je zaoštrio konkurenciju i motivisao domaca preduzeca da investiraju u svoje objekte, šire ponudu i budu ažurniji prema dobavljacima. Naši prozvodaci znaju koliko im je lako ili teško da se nadu na policama trgovinskih lanaca i njihovo interesovanje za ucešce u ovom konzorcijumnu najbolje pokazuje koliko su zadovoljni tim odnosima - kaže Milosavljevic i dodaje da iskustva u istocnoj Evrope iz devedestih godina ukazuju na cinjenicu da je ulazak inostranih trgovinskih lanaca najcešce rezultirao monopolizacijom odredenog dela tržišta i gašenjem malih trgovinskih preduzeca.
On smatra da slicna opasnost preti Srbiji i da zato formiranje konzorcijuma ima smisla. Komentarišuci najavu Delta holdinga da ce za formiranje svog konzorcijuma tražiti podršku Vlade Srbije on je rekao da Vlada ne može i ne sme nikoga da favorizuje.

Država objavila prodaju Novosadske i Kontinetal banke

Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stecaj i likvidaciju banaka Srbije pozvala je juce potencijalne kupce Novosadske i Kontinental banke da dostave izjave o zainteresovanosti, najkasnije do 22. oktobra. Kako se navodi u pozivu koji je objavljen u beogradskoj "Politici", na tenderu ce biti prodato 82 odsto akcija koje država ima u Novosadskoj i 98 odsto akcija Kontinetal banke. Ukupna vrednost Novosadske banke 30. juna ove godine procenjana je na 144,7 miliona evra, a ukupni kapital na 35 miliona evra. Ta banka ima 72 ekspoziture i oko 265.000 komintenata, od cega su oko 247.000 fizicka lica. Kontinental banka iz Novog Sada ima 71 ekspozituru i oko 154.000 komintenata, od cega su 145.000 komintenata fižicka lica. Ukupna vrednost Kontinental banke 30. juna je procenjena na 108,8 miliona evra, a ukupan kapital na 31,2 miliona evra. Osnovni podaci o te dve banke sa sedištem u Novom Sadu nalaze se na internet adresi www.bra.gov.yu, a zaintersovani strateški partneri moraju da imaju "zadovoljavajuce iskustvo u bankarskom poslovanju sa gradanstvom u najmanje jednoj evropskoj zemlji, izvan maticne zemlje" i minimum tri milijarde evra ili tolika konsolidovanih sredstava.

Danski investicioni fond otkupio 20 odsto akcija Pivare Celarevo

Karlsberg je u junu ove godine potpisao sporazum sa Danskim državnim fondom (Investicionim fondom za Centralnu i Istocnu Evropu) kojim je precizirano da Danski investicioni fond otkupi 20 odsto akcija Karlsberga u Pivari Celarevo. Cilj ovog sporazuma je unapredenje investicionih projekata danskih kompanija u Centralnoj i Istocnoj Evropi, a prodaja 20 odsto akcija Pivare Celarevo Investicionom fondu omogucice da Karlsberg na najbolji nacin iskoristi brojna iskustva koje Fond vec ima - navodi se u saopštenju Pivare Celarevo.
Takode, u cilju povecanja efikasnosti poslovanja Pivare, Skupština akcionara, je donela odluku da se Pivara transformiše u Društvo sa ogranicenom odgovornošcu (DOO), koje je registrovano rešenjem Trgovinskog suda u Novom Sadu od 23. septembra 2004. godine. Izmena pravnog statusa Kompanije trebalo bi pozitivno da utice na poslovanje Pivare Celarevo, pre svega kada je rec o smanjenju troškova proizvodnje.

Akcija C marketa vredi više od 500 evra

Udruženje akcionara C market koje broji više od 2.000 clanova ima u svom vlasništvu paket od oko 52 odsto akcija C marketa, odnosno oko 140.000 akcija. Predstavnici tog Udruženja isticu da svoje akcije nece dati ispod 30.000 dinara, a kao potvrdu da firma zaista toliko vredi oni navode da C market poseduje približno oko 154.000 kvadratnih metara opremljenog poslovnog prostora, odnosno više od 240 maloprodajnih objekata. U tu "kvadraturu" oni racunaju i 52.000 kvadratnih metara skladišnog i poslovnog prostora. Osim toga C market je suvlasnik i 20 odsto kapitala u Industriji mesa Backa Topola, 32 odsto kapitala Centro banke, 5,4 odsto kapitala Nacionalne štedionice, a ima i udela u kapitalu fabrike seciva IMPA u Zemunu.
Ne treba izgubiti iz vida i cinjenicu da u ovim objektima pazari više od 200.000 kupaca dnevno koji u kasama ostavljaju približno 35 miliona dinara dnevnog pazara. Prema recima clana Izvršnog odbora Udruženja akcionara Slobodana Jovanovica, kapital C marketa procenjuje se na 300 miliona evra i nedopustivo je prodati ga za 50 miliona evra.
- Udruženje akcionara je predlagalo generalnom direktoru Slobodanu Radulovicu da se formira konzorcijum zaposlenih i da kupe firmu, ali je on to odbijao. Kapital firme je knjigovodstveno obezvreden jer je Radulovicev plan bio da sakupi ovlašcenja zaposlenih da na pet godina raspolaže njihovim akcijama, zatim da te saglasnosti stavi pod hipoteku kod banke, podigne kredit na bazi vrednosti tih akcija i kupi firmu za sebe - istice Jovanovic i iznosi procenu da i pored svih pritisaka kojima su zaposleni bili izloženi da potpišu punomocje, Radulovic nije uspeo da sakupi više od 30.000 akcija (15 odsto od ukupno emitovanih akcija).
U ovom trenutku se oko 140.000 akcija nalazi u rukama Udruženja malih akcionara i deponovane su u brokerskoj kuci "Senzal" ali i kod drugih brokera, dok je u posedu države približno 47.000 akcija.
- U C marketu ima i petnaestak krupnih akcionara koji u svom posedu drže više od 1.000 akcija. Medu njima je i Radulovic, kome je, kao rukovodiocu pripalo oko 1.400 akcija. Ako bi oni odlucili da prodaju svoje akcije po ceni od 18.000 dinara, mogli bi da ostvare zaradu od oko 250.000 evra - tvrdi naš sagovornik.
Komentarišuci javnu ponudu Merkatora za preuzimanje paketa od 33,4 odsto akcija C marketa, Jovanovic kaže da ovo Udruženje nema ništa protiv da Merkator kupi ceo paket, ali ne po ceni nižoj od 30.000 dinara po akciji. -Ako on nece da ih kupi po toj ceni, naci ce se drugi kupac. Prema našim saznanjima vlada veliko interesovanje za kupovinu akcija a bila bi velika šteta i za kompaniju i za državu ako se ne formira konzorcijum. Realno jedna naša akcija vredi oko 500 evra (knjigovodstvena vredost akcija je 15.000 dinara). Dakle, za oko 200.000 akcija trebalo bi da se dobije oko 300 miliona evra, koliko firma tržišno vredi - kaže Jovanovic.
Sve optužbe koje je na racun menadžmenta Kompanije izneo Slobodan Jovanovic, negirao je predsednik Upravnog odbora C marketa Milivoje Belic. Prema njegovim recima, mali akcionari su ti, koji su puštanjem glasina u javnosti da je C market propao i da ne vredi obezvredili firmu.
- Radulovic je bio za to da se C market ne prodaje do 2005. godine, jer smo poceli uspešno da se razvijamo otvaranjem dvadesetak supermarketa. Smatrao je da bi firma danas vredela mnogo više a da ni cena pojedinacne akcije ne bi bila ispod 1.000 evra i mislim da je bio u pravu. Ne stoje ni optužbe da je Radulovic hteo da sakupljanjem ovlašecenja kupi firmu za sebe - kaže Belic.
On ne spori da Radulovic poseduje oko 1.400 akcija, ali tvrdi da mu to kao rukovodiocu i pripada.
- Inace, potpisivanje ovlašcenja radnika za upravljanje akcijama nije ništa novo u firmi jer se to radilo i ranije. Tako je recimo, dok je Jovanovic bio jedan od rukovodilaca C marketa više od 90 odsto radnika u cijem je vlasništvu bilo približno 126.000 akcija dalo svoja ovlašcenja za upravljanje akcijama. Tada Jovanovic nije imao ništa protiv toga - kaže Belic.

Odlucivanje bez Skupštine akcionara
- Radulovic nije stigao da upozna akcionare sa rezultatima poslovanja za 2003. godinu. Mi, dakle, još uvek ne znamo bilans uspeha i sve zbog toga što direktor odbija da zakaže Skupštinu akcionara, tvrdi Jovanovic.
Na naše pitanje zbog cega Skupština akcionara u proteklih devet meseci nije održana, Milivoje Belic, predsednik Upravnog odbora C marketa kaže da su u velikoj meri za to zaslužni mali akcionari zbog cijeg je "mešetarenja" bilo nemoguce sazvati Skupštinu.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta