Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Crni dani za „Kompo"

U fabrici za proizvodnju i promet kancelarijskog nameštaja "Kompo" iz Svilajnca uveden je stečaj, kazao je stečajni upravnik fabrike Nenad Jeremić. On je novinarima rekao da je stečaj u fabrici uveden zbog blokade žiro računa i velikih dugovanja. U fabrici, prema Jeremićevim rečima, trenutno radi samo tri radnika od ukupno njih 300, kojima doprinosi za penzijsko osiguranje nisu plaćani od 2000. godine.
Porez na stočnu hranu i lekove povećava troškove proizvodnje: Meso će ponovo poskupeti

- Iako je meso od početka godine poskupelo u proseku za osam odsto, uskoro nas očekuju nove, više cene zbog oporezivanja stočne hrane po stopi od 18 odsto, ali i zbog slabe ponude.
- Niko nije protiv poreza, ali zbog katastrofalnog stanja našeg stočarstva, nije primereno opteretiti stočnu hranu porezom od čak 18 odsto - kaže Branko Vlaisavljević, direktor preduzeća "Lutre agrar", koje se pretežno bavi izvozom mesa.
Zato je Grupacija proizvođača stočne hrane 15. decembra prošle godine podnela zahtev Ministarstvu finansija i Ministarstvu poljoprivrede da komponente stočne hrane budu oporezovane po posebnoj stopi od osam odsto.
- Porez na stočnu hranu i veterinarske lekove uticaće tako što će se najpre podići cena koštanja tova, a onda će proizvođači morati da podignu cenu žive stoke, posle toga i klanice svoje cene. Proizvođači su, inače, u teškom položaju zbog uvoznika koji, uz podršku grupe lobista, uvoze nekvalitetne mesne proizvode, koje potom u Srbiji prodaju po nižim cenama od naših proizvođača - objašnjava Rajko Latinović, direktor farme "Imes".
Momir Jovanović, direktor "Neoplante", kaže da svi proizvođači stoke, zbog poreza od osam odsto, nisu u tom iznosu podigli cene, kao ni ova klanica.
- Odrekli smo se zarade i nismo podigli cene koliko se očekivalo samo da bi zadržali što bolju poziciju na tržištu. Ključni problem je, međutim, to što je uništeno priplodno stado i što je mala ponuda. Nikad nije bilo da u januaru nema dovoljno mesa. To će uticati na rast cena - zaključio je Jovanović.

Izvor: Glas javnosti.

Od „Knjaza“ državi 34 miliona evra

Investicioni fond „FPP Balkan limitid“ će u narednih šest meseci za oko 34 miliona evra otkupiti svih 41,28 odsto akcija preduzeća „Knjaz Miloš“ koja su u vlasništvu države.
Taj fond je otkupom akcija od malih akcionara sredinom decembra prošle godine postao vlasnik 57,9 odsto kapitala „Knjaza Miloša“.
Prema ugovoru koji su zaključili predstavnici „FPP Balkan limitida“ sa Agencijom za privatizaciju i Akcijskim fondom, državnim akcijama će se trgovati na Beogradskoj berzi ili na neki drugi zakonom utvrđen način.
„FPP Balkan limitid“ obavezao se da će do kraja januara otkupiti 12 odsto akcija od ukupnog državnog paketa, zatim po šest odsto do kraja februara i do kraja marta. Te akcije će se otkupljivati po ceni od 18.000 dinara ukoliko neki drugi kupac ne ponudi jednaku ili višu cenu.
„FPP Balkan limitid“ će do sredine jula otkupiti preostalih 76 odsto akcija „Knjaza Miloša“ kojima gazduje država, ali po korigovanoj ceni. Korekcija cene će se uraditi u skladu sa rastom evra. Država je ugovorom obavezala „FPP Balkan limitid“ da upiše zalogu na 8.700 akcija preduzeća „Knjaz“.

Izvor: Blic.

Privrednici i ekonomisti protiv zamrzavanja cena proizvoda i usluga: Slobodno tržište ili nestaši

- Uredbu koja bi ograničila rast cena proizvoda i usluga na 9,1 odsto, koliko je planirana inflacija koju je najavio ministar Bojan Dimitrijević, sa čuđenjem su dočekali i privrednici i ekonomisti.
- Zamrzavanje cena se uvodi samo u krajnjoj nuždi. Sadašnja situacija to ne nalaže. Mislim da se tom najavom samo ubiraju politički poeni, a se ne rešavaju. Mi radimo na tržištu i cene ograničava kupac i konkurencija, a ne država - rekao je Nikola Pavičić, direktor "Sintelona".
Jurij Bajec, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da "ne veruje da je izjava ministra Dimitrijevića dobro preneta" jer veruje da ministar zna koje posledice mogu da proisteknu zbog kontrole cena.
- Ušli bi u opasnu situaciju kada bi osnovna funkcija cena bila poremećena i ne bi zavisila od kvaliteta i od isplativosti proizvodnje. Slažem se da je u komunalnim preduzećima došlo do naglog povećanja cena, ali to je zato što ne postoji antimonopolski zakon. Posledica kontrole cena su nestašice i loš kvalitet cena i usluga. Treba se setiti koliko je prva demokratska vlada imala problema da ispravi disparitete cena nastalih pre 2000. godine. Politika se ne sme igrati ekonomijom i građani ne treba da budu naivni i poveruju da bi im to donelo dobro - zaključio je Bajec.
Boško Mijatović iz Ekonomskog instituta smatra da bi država jedino imala pravo da uređuje cene u javnim preduzećima, a donošenje uredbe o kontroli cena ostalih proizvoda i usluga smatra besmislenom.

Izvor: Glas javnosti.

Grčka krupan investitor

Spoljno-trgovinski i privredni odnosi Grčke i Srbije znatno su poboljšani u proteklih pet godina i u stalnom su usponu, ali ima još mnogo mogućnosti za unapređenje saradnje, izjavio je juče predstavnik grčke ambasade u Beogradu Georgis Kucedimos. On je, u međunarodnom pres centru Tanjuga na predstavljanu manifestacije “Dani Grčke u Srbiji”, naglasio da se njegova zemlja, sa ulaganjima od oko milijardu dolara, nalazi među prvim investitorima u Srbiji.
Grčke investicije uglavnom su usmerene u sektor bankarstva, razvoj cementara i prehrambene industrije, rekao je Kucedimos i istakao da u našoj zemlji posluje 150 mešovitih grčko-srpskih firmi i 80 grčkih, u kojima je zaposleno više od 18.000 ljudi. Predstavnik grčke ambasade ocenio je da je Srbija napravila veliki korak napred prema uspostavljanju ekonomske stabilnosti i tržišne privrede, što otvara velike mogućnosti unapređenja privredne saradnje dveju zemalja.

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta