Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
STO formirao grupe za Srbiju i Crnu Goru

Generalni savet Svetske trgovinske organizacije formirao je posebne radne grupe za Srbiju i za Crnu Goru, izjavio je Tanjugu ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Srbije Milan Parivodić.
'Danas je formirana radna grupa pri Svetskoj trgovinskoj organizaciju [STO] za Srbiju. To znači da smo jedan veliki korak bliži medjunarodnoj zajednici i svemu onome što podrazumeva razvijeni svet', rekao je Parivodić. On je dodao da je radna grupa za prijem SCG odnosno SRJ u STO ugašena na današnjem zasedanju Generalnog saveta te organizaicje i da je odlučeno da se formiraju posebne radne grupe za Srbiju i za Crnu Goru. Parivodić je rekao da je na odluku o formiranju dve radne grupe 'bitno uticala' odluka Evropske unije o dvostrukom koloseku za Srbiju i Crnu Goru. On je objasnio da to nije presedan pošto po pravilima STO svaka 'carinska teritorija koja ima punu autonomiju u sprovodjenju trgovinske politike' može da pristupi STO i naveo primere Kine i Hong Konga. 'Sada započinje proces pristupanja STO i mi se nadamo da će on biti efikasan', rekao je Parivodić i ocenio da je realno da će Srbija i Crna Gora postati članovi STO u 2008. godini. 'Reforme koje mi moramo da preduzimamo, a to je neophodno da bi pristupili STO, koriste prvenstveno nama i one će učiniti našu privredu efikasnijom i konkurentnijom i to je ono što je naš prvenstveni interes. Dakle reforme su naš interes a pristupanje STO logična posledica tih reformi koje činimo u sopstvenu korist', rekao je Parivodić. 'Put pred nama nije jednostavan, to je jedna procedura koja traje i koja zahteva intelektualne kapacitete i dobru organizaciju a mi smo spremni na to i sigurni smo da ćemo u roku koji sam naveo doći do rezultata', izjavio je ministar. On je objasnio da Srbija sada treba da podnese memorandum o spoljnotrgovinskom režimu kojim se opisuje sadašnje stanje posle čega će države članice STO postavljati pitanja na koja će odgovore dati Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom. 'Na osnovu te razmene ideja, pitanja i odgovora dolazi do održavanja prvog sastanka radne grupe za koju pretpostavljamo da će se desiti u septembru 2005. godine', rekao je Parivodić i dodao da se onda podnosi ponuda za robe i usluge na osnovu čega će započeti multilateralni pregovori u okviru radne grupe i bilateralni pregovori na margini svih sastanaka. Sekretarijat STO će na osnovu toga pripremiti finalni dokument - nacrt protokola o pristupanju. 'Kada taj nacrt protokola o pristupanju bude gotov onda smo mi praktično spremni za prijem u članstvo', rekao je Parivodić i ocenio da će procedura biti okončana septembra 2008. godine.

Izvor: Ekonomist.

Italijanska vlada kreditira srpska preduzeća

- Italijanska vlada odobriće 32 miliona evra za razvoj malih i srednjih preduzeća u Srbiji, a ovaj aranžman trebalo bi da bude potpisan 23. februara kada je planirana poseta Đanfranka Finija, ministra inostranih poslova Italije, izjavio je juče Vlatko Sekulović, zamenik ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom u Vladi Srbije, prilikom prezentacije sajmova mediteranske ishrane CIBUS MED i prehrambenih tehnologija CIBUS TEC. On je dodao da će krediti biti iskorišćeni za nabavku italijanske opreme koja će umnogome pomoći modernizaciju domaćeg tehnološkog parka. Na kreditnu podršku u iznosu od 50.000 evra do dva miliona evra mogu da računaju preduzeća u Srbiji. Krediti se odobravaju od dve godine uz grejs period od šest meseci i godišnju kamatu od šest odsto. Prošle godine Italija je bila treći izvoznik u Srbiju sa ostvarenim izvozom koji je premašio milijardu dolara, dok je vrednost izvoza srpskih preduzeća u Italiju, u istom periodu, iznosila 486 miliona dolara.
Kako je najavio Romano Zeraski, organizator sajamskih manifestacija u Italiji, CIBUS MED, Sajam mediteranske ishrane biće odražan od 3. do 5. maja ove godine, u Bariju, a CUBUS TEC, Sajam prehrambenih tehnologija biće organizovan od 18. do 22. oktobra ove godine, u Parmi.

Izvor: Danas.

ASOCIJACIJA PRIMARNE POLJOPRIVREDE ZAHTEVA VIŠE OTKUPNE CENE: Repu, soju i suncokret vezati za evro

- Otkupne cene industrijskog bilja koje je ponudila prerađivačka industrija su nerealne i niske, a da bi se paorima setva isplatila, neophodno je da konačna otkupna cena za šećernu repu bude najmanje 2,80 dinara kilogram, suncokret bi morao da košta najmanje17 dinara, a soja 18 dinara kilogram – kaže za “Dnevnik” Gojko Eremin iz Asocijacije primarne poljoprivrede i direktor bečejskog “Agroprometa”...

Izvor: Dnevnik.

Žitomlinska preduzeća traže privilegovan status u sistemu PDV: Povraćaj nenaplaćenog poreza

Preduzeće Žitovojvodina uputilo je pismo ministru finansija, Mlađanu Dinkiću u kojem traži da se izmenom podzakonskih akata koja regulišu pravo na poreski odbitak, žitomlinskim preduzećima omogući pravo na odbitak u iznosu od pet odsto od vrednosti pšenice koju proizvođač namerava da proda.
U pismu se precizira da su sva žitomlinska preduzeća krajem prošle godine napravila popis zaliha pšenice, koje su prenete u ovu godinu i koje premašuju nekoliko stotina hiljada tona. U obrazloženju svog zahteva predstavnici mlinova podsećaju da na pšenicu otkupljenu u prošloj godini, nije plaćen porez na dodatu vrednost, što znači da mlinska preduzeća do kraja juna ove godine neće imati pravo na poreski odbitak (osim za plaćeni PDV kod sporednih troškova energije, telefona i komunalija) a istovremeno će imati velike poreske obaveze na prodato brašno, koje se prema Zakonu o PDV oporezuje po stopi od osam odsto i ostale mlinske proizvode za koje važi poreska stopa od 18 odsto.
Osim toga, naglašava se da će se, ukoliko Ministarstvo finansija ne izađe u susret njihovim zahtevima, troškovi mlinskih preduzeća povećati u prvom polugodištu za više od deset odsto, što bi moglo da izazove skok cene brašna a zatim i poskupljenje hleba. Zbog toga ova preduzeća apeluju da u prvom polugodištu poreska naknada prizna u paušalnom iznosu od pet odsto za svu pšenicu popisnoj listi, bez obzira od koga je kupljena.
Komentarišući zahtev žitomlinskih preduzeća, Slavko Pavlović, zamenik direktora u Direkciji za kontrolu u Poreskoj upravi Srbije kaže za Danas da nije moguće ostvariti pravo na odbitak prethodno plaćenog poreza jer taj porez nije ni plaćen.
- Žitomlinska preduzeća ne mogu da traže povraćaj poreza na dodatu vrednost koji nisu platili. Ono što budu prodali u ovoj godini fakturisaće sa obračunatim PDV i tada će imati pravo na povraćaj - kaže Pavlović i ocenjuje kao nerealno najavljeno poskupljenje pšenice i brašna ukoliko Vlada ne izađe u susret zahtevima žitomlinskih preduzeća.
Darko Sekulović, predsednik Udruženja mlinara Srbije, kaže za Danas da zahtev pojedinih žitomlinskih preduzeća predstavlja vapaj društvenih mlinova, koji nisu navikli da posluju po tržišnim principima, i koji su se dosada oslanjali na državne rezerve i fondove, da se izuzmu iz sistema poreza na dodatu vrednost.
- Tačno je da PDV u početku primene zahteva veća likvidna sredstva proizvođača ali i činjenica je takođe da bi oni koji ne mogu da posluju u takvim uslovima trebalo da prestanu da se bave tim poslom. Suština je u tome što su se poreske obaveze u sistemu poreza na promet u velikoj meri izbegavale, a PDV to onemogućava i one koji do sada nisu plaćali porez dovodi na ivicu propasti - tvrdi Sekulović.
Treba podsetiti da je od oko milion tona pšenice iz prošlogodišnjeg roda izvezeno tek 150 hiljada tona.

Izvor: Danas.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta