Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
NIS i „Lukoil” na pragu partnerstva

Naftna industrija Srbije saopštila je da je direktor te kompanije Željko Popović razgovarao u Moskvi sa predstavnicima ruske naftne kompanije “Lukoil” o mogućem strateškom partnerstvu....

Izvor: Dnevnik.

Delta osniva avio-kompaniju

- Kompanija Delta holding osniva avio-kompanije za regionalni avio-saobraćaj. Milka Forcan, potpredsednik Delta holdinga, kaže da su u toku završni poslovi ugovaranja aviona koji će biti iznajmljeni od stranih kompanija, a saobraćaj će se odvijati po principu "lou kosta", odnosno niskih troškova.
"Prvi avioni će poleteti početkom leta. Još nije precizirano koliko će se aviona unajmiti i na koliko će destinacija leteti. Unajmiće se Boingovi avioni 737 - 300 sa 250 do 300 sedišta za komercijalnu upotrebu. Direktor avio-kompanije će biti Predrag Vujović. Tehničke usluge će pružati kompanija "Avigeneks", kaže Forcan.

Izvor: Glas javnosti.

Na Sajmu automobila i Zastavina vozila: Pregovori sa Fiatom dobro napreduju

Predsednik Upravnog odbora Grupe Zastava vozila Milorad Savićević potvrdio je na jučerašnjoj pres konferenciji održanoj na Beogradskom sajmu da su u Torinu u toku direktni pregovori poslovodstva Zastave sa menadžerima Fiata. On, međutim, nije želeo da otkriva detalje pregovora pravdajući to zahtevom italijanske firme da se pregovori još uvek drže u tajnosti. Danas, međutim, nezvanično saznaje da su predstavnici Zastave koji se nalaze u Torinu zadovoljni tokom pregovora sa Fiatom za koje ocenjuju da se kreću u pozitivnom smeru.
Savićević je podsetio da Zastava pregovara i sa još nekim svetskim firmama. On je, međutim, pojasnio da je u slučaju Fiata, i ostalih svetskih firmi, već o pregovorima sa potencijalnim industrijskim ali ne i strateškim partnerima je strateško partnerstvo znači kupovinu Zastave.
Zastava je na ovogodišnjem 43. Salonu automobila u Beogradu izložila svoj tradicionalni automobilski, kamionski i program specijalnih vozila. Među izloženim automobilima su i neki, uslovono rečeno, noviteti. Primera radi, izložen je prototip "floride" sa "pežo citroen" dizel motorom. Izložena je i "florida" sa prototipom "euro 4" motora koji su zajednički napravili beogradska firma DMB i nemačka kompanija KMK. Javnosti će biti predstavljen i "koral in kup" vozilo namenjeno sportskim takmičenjima i rekreativnoj vožnji.
Inače, Zastava će od danas u saradnji da Rajfajzen bankom kupcima ponuditi prodaju svojih automobila na kredit bez žiranata i kasko osiguranja. Rok otplate je 48 meseci, učešće 20 odsto od fabričke cene vozila, a kamata 11 odsto na godišnjem nivou.

Izvor: Danas.

- Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je juče da se vladinim Predlogom zakona o bankama u st



NEDOUMICA IMA I NAKON ISTEKA ROKA ZA PODNOŠENJE PORESKIH PRIJAVA NA GODIŠNJI PRIHOD: Bivši akcion

Polovinom ovog meseca istekao je rok za podnošenje prijave na prihod građana. Ove godine će stopu od 10 odsto poreza platiti oni koji su lane u džep stavili bar malo više od 986.640 dinara, što znači da im je plata bila u proseku veća od 82.220 dinara mesečno. Poreskoj upravi Srbije do sada se javilo 7.226 građana, od toga u Vojvodini njih 1.251. Ovo ne mora biti i konačan zbir onih koji su, po merilima srpskih poreznika, dovoljno bogati da bi platili porez, jer poreske prijave poslate poštom još očekuju u PU Srbije. Za one koji su prešli ovu osnovicu o kojoj mnogi maštaju, a naknadno su se setili da se prijave, kasno je. Ukoliko ih poreznici uhvate moraće da plate od dva do 20 puta veći porez nego da su uredno poslali poresku prijavu.
Mnogi će se zapitati kako se može zaraditi toliki novac. Međutim, srpska granica zarade snova i nije tako visoko. Tih 82.220 dinara zapravo je tek nešto malo više od 1.000 evra mesečno, koliko zarađuje svaki naš bolje plaćeni menadžer u stranoj banci ili kompaniji koja posluje na domaćem terenu. Sem plata u ovaj iznos ulaze autorski i drugi honorari, novac koji dobijaju sportisti i slična lična primanja. Otpremnine, za mnoge lane jedan od značajnijih „finanisijskih izvora”, ne ulaze u osnovicu kada se radi o porezima ove vrste. Uostalom, od njih će se neko obogatiti tek ako uspe da uđe u biznis i obrne taj novac više puta.
Ne moraju da brinu ni radnici – akcionari, koji su u vreme prethodnih privatizacija dobili akcije preduzeća koja su kasnije kupili strani investitori. Naime, novac pribavljen prodajom akcija ne ulazi u osnovicu za prologodišnji prihod.
Porez na akcije nije vezan za porez na prihod, tako da oni koji su se domogli lepih para prodajom akcija “Knjaza”, pivara, a u Vojvodini su tu bili i nekadašnji akcionari bačkopalanačkog “Malteksa” i “Žitka” iz Bačke Topole, ne moraju da strepe da će naknadno morati da plate ovaj porez, pa još pomnožen kaznenim stopama.
Isto važi i za novac koji je dobijen od dividende, odnosno godišnjeg prihoda koji su pojedinci dobili po osnovu posedovanja akcija. Ti „akcijski” prihodi jesu oporezivi, ali imaju drugačiji poreski tretman i nisu vezani za ove rokove.

Izvor: Dnevnik.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta