Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Skupština Srbije određuje cenu goriva

Osnovna cena derivata nafte u Srbiji trebalo bi da poskupi za više od 18 odsto, odnosno od pet do sedam dinara sa akcizama i porezom. Ministarstvo finansija je, međutim, pre dva meseca Skupštini Srbije uputilo Predlog izmena i dopuna zakona o akcizama, čime bi se smanjila državna zahvatanja u ceni goriva, a uskladila cena sirove nafte na svetskom tržištu sa cenom derivata kod nas.
Iako su se na osnovu Uredbe o cenama derivata već dva puta stekli uslovi za poskupljenje goriva (Ministarstvo rudarstva i energetike poslalo je zahteve za povećanje cena u martu i u aprilu), Skupština još uvek nije stavila na dnevni red predlog izmena pomenutog zakona. Ako se to ne bude desilo u roku od dve nedelje (kad stupa na snagu nova Uredba o cenama derivata nafte), neminovno je da će gorivo na našim pumpama poskupeti za oko pet dinara.

Izvor: Blic.

LABUS NAJAVIO TENDERE: Privatizacioni savetnici za telekomunikacije, NIS...

Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus juče je ukazujući na potrebu bržeg restrukturiranja realnog sektora najavio da će za dan-dva biti objavljen tender za izbor privatizacionog savetnika za telekomunikacije, a potom za NIS i RTB Bor.
Labus je poručio da će ove godine, ulaskom u drugu fazu tranzicije, biti više tendera i aukcija nego lane i izrazio uverenje da će priliv stranih investicija premašiti rekord iz 2003. od 1,5 milijardu dolara.
Uostalom, do sada je u zemlju ušlo oko 500 miliona dolara, a tek predstoji privatizacija pet banaka, kazao je vicepremijer, po čijim je rečima cilj svih promena bolji život.
U tom smislu Vlada će morati da usvoji i novi strategiju razvoja, koja viće neće biti zasnovana na obnovi zemlje, kao u proteklih nekoliko godine, već na privrednom rastu i održivom razvoju.
Naglašavajući da je cilj Vlade da se ubrza proces evropskih integracija, Labus je istakao da bi bi na tome trebalo da se angažuju i sve političke stranke, nevladine organizacije i celo društvo.
Labus smatra da će sa više stranih direktnih investicija Srbija brže preći taj put.

Izvor: Dnevnik.

Komisija za hartije od vrednosti očekuje od Skupštine Srbije da pre letnje pauze usvoji set finans

- Ukoliko bi Skupština Srbije, uz izmene Zakona o privatizaciji i Akcijskom fondu, pre letnje pauze usvojila i pripremljene izmene Zakona o tržištu hartija od vrednosti i nove zakone o preuzimanju, investicionim fondovima i dobrovoljnom penzionom osiguranju, kao i o robnim zapisima, to bi značajno unapredilo razvoj tržišta kapitala u Srbiji i ubrzalo dolazak stranih investitora. Razvoj tržišta kapitala je došao do svoje granice u kojoj je postojeća regulativa izvukla maksimum i došlo je vreme da se tržište proširi, dopuni, da ide i u dubinu i u širinu - rekao je, između ostalog, na konferenciji za novinare Milko Štimac, direktor Komisije za hartije od vrednosti.
On je naglasio da aktuelni zakoni onemogućavaju nadležne institucije da sprovode kontrolu učesnika na tržištu.
- Došli smo do tog stepena da je, recimo, zbog odbijanja direktora da potpišu prospekt, preuzimanje firmi u Srbiji znatno iznad mogućnosti tržišta. Izmenama Zakona o hartijama od vrednosti i Zakona o preduzimanju mi se zalažemo za veću odgovornost direktora, ali i onih koji ulaze u proces preuzimanja, naročito ako su spremni da preuzmu 50+1 akciju, jer su tada obavezni da sve ponuđene akcije preuzmu pod istim uslovima. Prilikom preuzimanja između 25 i 50 odsto akcija predviđeno je obavezno prijavljivanje Komisiji za hartije od vrednosti, odnosno Narodnoj banci Srbije, ako je reč o preuzimanja banaka, pri čemu bi ta obaveza važila za procenat manji od 25 odsto. U sadejstvu ova dva procesa trebalo bi obezbediti promene na tržištu koje će obezbediti orijentaciju ka trgovanju na berzi, a preuzimanje bi bilo samo korektivni tržišni mehanizam za firme koje sa berze ispadaju - tvrdi Štimac.
Odgovarajući na novinarska pitanja u vezi sa izjavom Miroljuba Labusa o "nelegitimnoj prodaji" Knjaza Miloša i situaciji u C-marketu, Štimac je naglasio da je Komisija učinila sve što je u njenoj nadležnosti i o tome više puta obavestila javnost.
- O svim uočenim nepravilnostima u vezi sa preuzimanjem akcija Knjaza Miloša obavešteni su Tužilaštvo i MUP, a kada je reč o C-marketu, sve što sledi u vezi sa prodajom akcija je sada na sudstvu i potencijalnim kupcima i vlasnicima akcija - naglasio je Štimac.

Izvor: Danas.

Kredi agrikol uskoro vlasnik: Meridijan banke

- Predsednik Upravnog odbora Meridijan banke Tomislav Đorđević izjavio je da pregovori o "strateškom partnerstvu" sa Kredi agrikol bankom treba da se okončaju do kraja maja, prenosi Beta. "Tada ćemo postati deo grupe Kredi agrikol.
Ta francuska banka će posedovati 71, a sadašnji akcionari 29 odsto akcija Meridijan banke sa pravom glasa, a dogovorena je i izuzetno dobra zaštita prava starih akcionara.
U načinu rada ništa se neće menjati, osim sto će se značajno povećati finansijski potencijal banke, tako da ćemo moći da obezbedimo i dugoročne kredite, finansiranje složenijih projekata i većih izvoznih poslova", kaže Đorđević.

Izvor: Glas javnosti.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta