Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja procenjuju:
Treba ubrzati restruktruriranje javnih preduzeća
Projektovani okvir inflacije od 9,1 odsto sigurno će biti probijen, i prema optimističkim očekivanjima zadržaće se na prošlogodišnjem nivou od 13,8 odsto - izjavio je juče na konferenciji za novinare Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja i dodao da bi umesto restriktivnih mera monetarne politike trebalo preduzeti odlučnije korake u restrukturiranju javnih preduzeća i smanjenju javne potrošnje, zbog čijeg kašnjenja je srpska ekonomija i dovedena u nezavidan položaj. Direktor IZIT, Miloje Kanjevac, ocenio je da će dugoročnija primene kreditno - monetarne politike za obuzdavanje inflacije dovesti do povećanja nelikvidnosti srpske privrede i daljeg pada industrijske proizvodnje, koja je u aprilu u odnosu na prethodni mesec bila niža za 4,1 odsto. - Pad industrijske proizvodnje posledica je preteranog poreskog opterećenja i preskupih bankarskih kredita. Osim toga, suficit u budžetu ne znači da na drugoj strani nema deficita. Treba naglasiti da se taj suficit pravi kako bi se otplaćivali spoljni ali i unutrašnji dugovi. Činjenica je, takođe, da mere monetarne politike, ne mogu biti jedina brana protiv privredne neaktivnosti - naglašava Kanjevac. Izvor: Danas.

Potencijali privrede SCG predstavljeni kanadskim investitorima

Privredne mogućnosti Srbije i Crne Gore predstavljene su u najbogatijoj kanadskoj provinciji Alberti. Ambasador SCG u Kanadi Perko Vukotić je u glavnom gradu provincije - Edmontonu predstavnicima privrednog i političkog života Alberte izložio poslovne mogućnosti Srbije i Crne Gore sa naglaskom na investicionim i drugim oblicima saradnje između Kanade i SCG. Zainteresovanima su podeljeni i kompakt-diskovi i štampani informativno-propagandni materijali o privrednim kapacitetima u SCG, zatim o pravnim aspektima investiranja i turizmu u Crnoj Gori, agrobiznisu i slobodnim carinskim zonama u Srbiji, Beogradskom sajmu i drugim poslovnim mogućnostima. Ambasador Vukotić je u Edmontonu posetio više kompanija od kojih su neke kanadski lideri u oblasti drvne i metalske industrije, građevinarstva, poljoprivrede, cevovodnog transporta i drugih privrednih grana. On je ponudio saradnju sa preduzećima u Srbiji i Crnoj Gori, i ukazao na mogućnost angažovanja kvalifikovane i visokostručne radne snage iz SCG u građevinarstvu i drugim granama u čemu Alberta dugoročno oskudeva. Izvor: Danas.

Neizvesno da li će "Grand" kupiti "Soko Štark":
Država hoće tender zbog investicija
Ponuda "Grand kafe" za preuzimanje "Soko Štarka" stigla je dve godine nakon odluke Udruženja akcionara ove konditorske fabrike da prodaju akcije. Oni su zbog toga, pre godinu dana, potpisali čak neku vrstu protokola o zajedničkom delovanju sa Agencijom za privatizaciju, zato što država u "Štarku" ima 40 odsto akcija, dok je ostalo kod zaposlenih i akcionara. Interes im je zajednički, da što bolje prodaju svoje vlasništvo, ali i da nađu pravog partnera za ovu fabriku, koji će obezbediti njen dalji razvoj uz što bolji socijalni program. Nakon davanja inicijalne ponude "Grand kafe" koja je spremna da kupi sve akcije, uključujući i državne, mali akcionari očekuju da će u konkurenciji više učesnika biti preskočena ponuđena cena od 900 dinara po akciji. Milanka Stanimirović, predsednica Udruženja akcionara "Soko Štarka", veruje da će se prodaja fabrike obaviti u narednih mesec i po dana. - Nama nije cilj da se cela stvar prolongira i eventualno preduzeće proda na tenderu prema tek izmenjenom zakonu o privatizaciji, koji predviđa ovu mogućnost kroz zajedničku prodaju državnih i akcija sitnih vlasnika - kaže Stanimirović. Država ipak razmatra varijantu prodaje na tenderu, jer na taj način, kako kaže Branko Pavlović, konsultant akcionara, kupac se pravno obavezuje na investicije i socijalni program. Pavlović kaže da jedna grupa akcionara koja ima 11 odsto vlasništva u "Štarku", razmišlja o udruživanju sa državom. "To je bio razlog da zatražim stav Agencije za privatizaciju i dobio sam pismenu potvrdu da su spremni da sa akcionarima izađu na tender", kaže Pavlović. Predsednica ovog udruženja Stanimirovićeva, najavljuje da će o daljim koracima razgovarati i sa generalnim direktorom fabrike Slobodanom Ivanovićem. Interesantno je da su sami akcionari preko brokerske kuće obavili uknjiženje svojih akcija u Centralni registar, ali za razliku, od menadžmenta "Ce marketa", direktor "Štarka" nije to iskoristio, da preko suda zatraži privremenu meru zabrane trgovanja akcijama ovog preduzeća, zbog navodno neregularnog upisa u Centralni registar. Svi se slažu da je "Grand kafa", čiji je strateški partner slovenačka "Droga", inače u vlasništvu "Istrabenca", uspešna kompanija, koja je dala korektnu ponudu samim tim što je u startu, iako je sadašnji zakon o preuzimanju na to ne obavezuje, ponudila otkup 100 odsto akcija. Međutim, u slučaju da stignu i druge ponude za preuzimanje od firmi koje su spremne da kupe samo manjinski paket, može da se ponovi slučaj "Knjaza Miloša", kada je interes ne samo države, nego i polovine malih akcionara bio ugrožen. Za kupovinu ove konditorske fabrike zainteresovan je i "Salford", koji je u nekoliko domaćih fabrika ušao kroz dokapitalizaciju. Kasnije je otkupio i državne udele u srpskim mlekarama i "Bambiju". Izvor: Glas javnosti.

Narodna banka Srbije dodatno pooštrava monetarnu politiku:
Većim rezervama na zahuktalu inflaciju
Monetarni odbor Narodne banke Srbije juče je revidirao odluku donetu 18. maja o povećanju stope obavezne rezerve poslovnih banaka na deviznu osnovicu. "S ciljem da doprinese smanjenju inflatornih pritisaka i da monetarnom politikom utiče na snižavanje mesečnih stopa inflacije", Monetarni odbor je odlučio da stopa obavezne rezerve na deviznu osnovicu bude povećana za pet, a ne prvobitnih tri odsto. Na osnovu najnovije odluke MO, obavezna rezerva na devizna sredstva iznosiće ukupno 26 odsto, a banke će ovu odluku morati da primenjuju od 10. juna, prema osnovici iz maja ove godine, saopštila je NBS. - Polazeći od osnovnog zadatka centralne banke da održava cenovnu stabilnost, a nakon majskog rasta inflacije za 1,1 odsto, MO je ocenio da inicijalno predložene korekcije stope devizne obavezne rezerve nisu dovoljne da se zaustavi povećano zaduživanje banaka u inostranstvu, na osnovu kojeg se kreditira preobimna domaća tražnja i podstiče inflacija. MO je potvrdio predloženo smanjenje stope obavezne rezerve na dinarsku osnovicu za jedan odsto, što će uz jačanje domaće valute u bankarskom poslovanju, osloboditi dinarsku likvidnost od oko milijardu dinara. Stopa obavezne rezerve na dinarsku osnovicu ubuduće će iznositi 20 odsto, a ova mera, između ostalog, treba da doprinese povećanju dinarske komponente u bilansima banaka - navodi se u saopštenju NBS. Međutim, stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja upozorili su juče da su "iznuđene mere" kreditno-monetarne politike za održavanje stabilnosti srpske privrede, već počele da daju negativne rezultate. Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac rekao je da će kao posledica dugoročnije primene tih mera za obuzdavanje inflacije, doći do povećane nelikvidnosti srpske privrede i daljeg smanjenja industrijske proizvodnje, koja je u prvom kvartalu opala za 2,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Prema njegovim rečima, restriktivne monetarne mere, na koje je prinuđena Narodna banka Srbije, ostale su poslednja brana za očuvanje makroekonomske stabilnosti, ali koje takođe dugoročno vode daljem povećanju javne potrošnje i jačanju inflatornih pritisaka. On je dodao da je pad industrijske proizvodnje u aprilu kombinovan konstantno visokim poreskim opterećenjima i "neopravdano" skupim bankarskim kreditima. Ne odustaju od planiranih 9,1 odsto Ministarstvo finansija će pozvati predstavnike MMF-a i Svetske banke da učestvuju u proveri statističkih podataka o rastu inflacije u maju, najavio je pomoćnik ministra finansija Goran Anđelić. On je izrazio sumnju u obračun rasta cena u prethodnom mesecu. Rast cena na malo, u maju je, prema podacima Zavoda za statistiku bio 1,1 odsto. Anđelić je naglasio da očekuje da neće biti premašen planirani ovogodišnji rast inflacije od 9,1 odsto. Već su, kako je rekao, vidljivi rezultati mera Vlade kojima se utiče na suzbijanje porasta cena, prenosi Beta. Izvor: Glas javnosti.

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta