Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Savetnik akcionara C marketa Branko Pavlović optužio ljude iz vlasti da podržavaju Radulovića:
Sutra dokapitalizacija
Pravni savetnik akcionara C marketa Branko Pavlović izjavio je juče da rukovodstvo tog beogradskog trgovinskog preduzeća uz pomoć nekih ljudi iz vlasti na sve načine pokušava da onemogući akcionare da raspolažu svojom imovinom. "Na dnevnom redu Skupštine akcionara C marketa, koja će biti održana 6. avgusta, je dokapitalizacija preduzeća koja treba da smanji udeo kapitala malih akconara i omogući generalnom direktoru Slobodanu Raduloviću da i dalje ostane na toj funkciji", rekao je Pavlović na konferenciji za novinare u Beogradu. Pavlović je naglasio da on ima punomoć vlasnika 52 odsto kapitala C marketa i zato očekuje da će Radulović pokušati da spreči njegovo prisustvo na Skupštini akcionara, koju je uprava C marketa po prvi put javno zakazala. Dokapitalizacija C marketa, prema njegovim rečima, nije moguća dok se ne poništi privremeno obustavljeni postupak preuzimanje akcija tog preduzeća. U Komisiji za hartije od vrednosti potvrđeno je da se o postupku preuzimanja akcija C marketa neće odlučivati sve dok se ne reše sudski sporovi koji se vode oko C marketa. Izvor "Danas"

Željko Popović, v.d. generalnog direktora Naftne industrije Srbije:
Ne prodavati delove NIS
Vršilac dužnosti generalnog direktora Naftne industrije Srbije Željko Popović izjavio je da je prodaja udela u NIS, a ne nekog dela NIS najbolji put za podizanje vrednosti kompanije. "Prodaja bilo kog dela NIS je krajnja mera, jer se na taj način njeni ostali delovi obezvređuju i umanjuje se ukupna vrednost NIS", rekao je Popović za novosadski Dnevnik. Prema njegovim rečima, u slučaju da je procenjena vrednost NIS tri milijarde američkih dolara, ulaganjem jedne milijarde dolara vrednost NIS podiže se na šest milijardi dolara. "To je ekonomski efekat koji bi trebalo da bude put ka odluci za koji model privatizacije se treba odlučiti", kazao je Popović. Izrazio je uverenje da će Skupština Srbije ukinuti Zakon o NIS jer je to preduslov da kompanija od 1. oktobra počne da posluje po drugačijoj organizacionoj šemi nego do sada i da počne restrukturiranje, a potom i privatizacija NIS. Popovic je rekao da bi do 15. septembra Vlada Srbije trebalo da imenuje rukovodstvo i upravne odbore u oba javna preduzeća i u akcionarskom društvu, koja će biti formirana, i dodao da se trenutno rade deobni bilansi, što bi trebalo da bude završeno do kraja avgusta. On je još rekao da se u NIS gomilaju gubici pa je zbog razlike u ceni sirove nafte i derivata na domaćem tržištu NIS za prvih šest meseci ove godine imao direktan gubitak od 60 miliona dolara. "Od početka godine insistiramo da se poštuje Uredba o cenama derivata, a zbog čestih promena cene sirove nafte mislim da bi bilo dobro da se cena, ako je potrebno, menja i svakih sedam dana, a ne kao sada svakih 30 dana", kazao je Popović. On je naveo da je NIS zabeležio i 236 miliona dinara gubitaka zbog niske cene prirodnog gasa za toplane i distributere gasa u širokoj potrosnji. Beta Ministarstvo traži korekciju cene goriva Beograd - Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije potvrdilo je juče e 9. avgusta ministarstvima finansija i trgovine uputiti zahtev za povećanje cene naftnih derivata, ali se još ne zna za koliko procenata. Tek tog dana se prema Uredbi o formiranju cena naftnih derivata stiču uslovi da Ministarstvo energetike sačini predlog o stopi korekcije cene goriva bez akciza i poreza, i uputi ga na usvajanje ministarstvima finansija i trgovine. Poslednje poskupljenje goriva u Srbiji bilo je 9. jula za oko 11,85 odsto. Izvor "Danas"

Hrvatska kompanija "Agrokor" kupila deo akcija uljare iz Zrenjanina:
Todorić hoće ceo "Dijamant"
Željko Brozović, direktor "Frikoma", potvrdio da je "Agrokor" već kupio 26,9 odsto akcija Hrvatski "Agrokor" kupio je 26,9 odsto akcija Industrije ulja "Dijamant", koje su bile u posedu Investicionog fonda za jugoistočnu Evropu, potvrdio je Željko Brozović, generalni direktor "Frikoma", čiji je vlasnik, takođe, "Agrokor". Brozović je kazao da je "ugovor definisan i da je akcije kupio "Agrokor". Upitan da li Hrvati žele da kupe još akcija zrenjaninske uljare, ukoliko se za tako nešto steknu uslovi, on je odgovorio potvrdno. Generalni direktor uljare Savo Knežević poželeo je dobrodošlicu Hrvatima, navodeći da nema nikakvog uticaja na ishod tih poslovnih razgovora. Međutim, jedini incident dogodio se nekoliko dana pošto je Knežević saopštio namere "Agrokora". Akcionar i bivši rukovodilac u ovoj fabrici Petar Prentović je dan posle neovlašćenog upada u industrijski krug rekao da je tim činom želeo da isprovocira vanrednu skupštinu akcionara "Dijamanta", na kojoj bi se raspravilo o tome kako se prodaju akcije ovdašnje uljare. On je pojasnio da je sazivanje te skupštine jedini preostali legalni način da se spreči prodaja industrije Ivici Todoriću i njegovoj kompaniji "Agrokor", i ujedno optužio ovog biznismena da je već otkupio 27 odsto akcija "Dijamanta" od Kneževića, zahvaljujući "zajedničkim mahinacijama oko preprodaje zrenjaninskog ulja na hrvatskom tržištu". Oglasio se i predsednik Upravnog odbora "Dijamanta" Dragoslav Radišić koji je kazao da se sve svodi na odluku akcionara po kojoj ceni žele da prodaju svoje akcije i brokera koji ih zastupaju na tržištu hartija od vrednosti. Radišić je pojasnio da čelnici fabrike ulja ni na koji način ne mogu da utiču na to ko će kome prodati akcije i ko će ući u "Dijamant". Izvor "Glas javnosti"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta