Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Ministar Velimir Ilić pustio u rad novu livnicu u Impol Sevalu:
Investicija vredna 11 miliona dinara
Velimir Ilić, ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije, u prisustvu ambasadora Slovenije Miroslava Lucija i predstavnika Privredne komore Slovenije, pustio je u rad novu livnicu u fabrici Impol Seval u Sevojnu. Kapacitet livnice je 50.000 tona livnih blokova godišnje, a u njenu izgradnju uloženo je 11 miliona evra. - Po rezultatima koje ostvaruje, Impol Seval je primer uspešne privatizacije. Vlada Srbije planira nova ulaganja u infrastrukturu ovog kraja i naša namera je da užički kraj pretvorimo u veliko gradilište - poručio je ministar Ilić, koji je obišao i lokaciju na kojoj se do NATO bombardovanja 1999. nalazila gradska pošta, a čija je sanacija počela pre nekoliko dana. Predsednik uprave Impol Sevala Jernej Čokl ocenio je da su radnici u fabrici za poslednje četiri godine dosta naučili i prilagodili se novom načinu rada, ali da su u Sevojnu "u tom periodu mnogo toga naučili i Slovenci". Fabrika je privatizovana pre četiri godine, kada je većinski vlasnik postala kompanija Impol iz Slovenske Bistrice. Od tada proizvodnja je povećana 3,5 puta, produktivnost 7,2 puta, a izvoz je dostigao 94 odsto ukupne proizvodnje. Istovremeno u novu fabričku opremu investirano je 30,5 miliona evra, a prosečna neto-zarada iznosi 30.000 dinara. Ove godine fabriika će izvesti proizvoda u vrednosti od 50 miliona evra i po tome je među najvećim izvoznicima u Srbiji. Izvor:"Danas".

DIMITRIJEVIĆ: OD TURIZMA 400 MILIONA DOLARA:

Ministar za turizam, trgovinu i usluge Bojan Dimitrijević saopštio je da će devizni priliv od turizma u ovoj godini dostići iznos od 400 miliona dolara, što je, kako je rekao, za dvadeset odsto više nego prošle godine. On je prisustvujući osnivanju Turističke organizacije regije zapadne Srbije, istakao da je Strategijom razvoja turizma, predviđeno da se , osim u Užicu, ovakve organizacije formiraju u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Članice Turističke organizacije regije zapadna Srbija su svih deset opština Zlatiborskog okruga i Ivanjica, a to će uskoro postati i ostale opštine u ovom delu Srbije. Izvor:"Danas".

JUHOR ĆE IZVESTI 2.500 TONA MESNIH PROIZVODA:

Industrija mesnih proizvoda i konzervi Juhor u Jagodini proizvešće ove godine 15.000 tona robe, 2.000 tona više nego lane. Na tržište Rusije, Bugarske, Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore biće plasirano više od 2.500 tona proizvoda čija vrednost premašuje šest miliona evra, izjavio je direktor Dragan Miladinović. Juhor radi sa više od 95 odsto kapaciteta, a ove godine, u saradnji i sa italijanskim partnerom, tržištu je ponudio nove proizvode visokog kvaliteta koji ispunjavaju sve zdravstvene i druge norme Evropske unije. Za narednu godinu, Juhor, koji je dobio dozvolu za izvoz svežeg junećeg i svjnjskog mesa na tržište EU, planira da proizvede više od 16.500 tona roba i da izveze 3.000 tona u vrednosti od oko osam miliona evra, što će ovu firmu svrstati u grupu najvećih izvoznika u Srbiji. Miladinović je napomenuo da će naredne godine Juhor početi sa proširenjem proizvodnih kapaciteta, za oko 4.500 kvadratnih metara, i uvođenjem u proizvodnju nove savremene opreme "gde ćemo potvrditi sadašnje mesto vodećih u mesnoj industriji Srbije". Izvor:"Danas".

Prodat „Trajal“ za 12 miliona evra:

U Agenciji za privatizaciju u petak je potpisan ugovor da se bugarskoj kompaniji „Brikel EAD“ za 12.120.000 evra proda 70 odsto društvenog kapitala i 100 odsto državnog kapitala, što čini 76,9 odsto ukupnog kapitala kruševačke „Trajal korporacije“. Cena koja je plaćena za „Trajal korporaciju“ manja je od cena koja je plaćena za „Rubin“ - 20.130.000 evra i „Merimu“ - 14.400.000 evra. Međutim, za oko 3.400 radnika „Trajal korporacije“ mnogo je važnije da je novi vlasnik prihvatio investicioni program vredan 25.133.000 evra, ali i sve obaveze dodatnog socijalnog programa. - Smatramo da smo uradili veliku stvar za fabriku, radnike ali i čitav Rasinski okrug. Onima koji budu hteli da napuste firmu biće isplaćeno oko 260 evra po godini radnog staža. Pored toga, novi vlasnik je prihvatio sve obaveze u dodatnom socijalnom programu kao i obavezu da u roku od tri godine ponudi zaposlenima otkup akcija - ističe Milosav Vukojičić, predsednik Sindikata „Trajal korporacije“ i član Tenderske komisije. Upis akcija zaposlenih počeo je pre dvadesetak dana, a većina radnika već se preračunava koliko će novca dobiti ukoliko prodaju akcije. Verovatno će to biti odlučujući element kod donošenja odluke o dobrovoljnom napuštanju preduzeća. - Imam 28 godina radnog staža, što znači da bih dobila oko 7.000 evra. Ako tome dodam i oko 450.000 dinara za akcije, onda je to solidna para. Imam još par godina do penzije, tako da mogu sama da uplaćujem staž - ističe Mirjana Mihajlović. Prema nekim procenama, očekuje se da oko 700 radnika napusti preduzeće. „Trajal korporacija“ je, inače, najveći izvoznik u regionu i jedan od najvećih u Srbiji. U 2005. godini izvezeno je robe za 28 miliona evra - i to uglavnom na tržište Evropske unije i SAD. Proizvodni program je širok i obuhvata gume za automobile, teretne mašine i dvotočkaše, zaštitna sredstva i privredne eksplozive. Upravo bi eksplozivi trebalo da budu interesantni za nove vlasnike. Izvor:"Blic".

Od duvana jaka plata:

PROSEČNA oktobarska plata u Srbiji bila je 22.340 dinara, što je za 81 dinar više nego u septembru, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Prema trenutnoj vrednosti evra prosečna plata u prošlom mesecu dostigla je 279 evra. Najveću zaradu u oktobru primili su radnici u duvanskoj industriji 59.047 dinara. Ispod duvandžija sa skoro 10.000 manjom platom od 49.279 dinara su zaposleni u vazdušnom saobraćaju. Bankari koji su godinama bili na drugom mestu po platama u oktobru su dobili prosečnu zaradu od 48.611 dinara, i to je manje za 1,75 odsto u odnosu na septembarsku kovertu. Zaradu od 45.656 dinara primili su oni koji rade u organizacijama na bazi učlanjenja, odnosno razna udruženja. Redosled onih sa najnižim primanjima nije se mnogo promenio u odnosu na septembar, pa su najmanju zaradu od 6.699 dinara imali radnici u proizvodnji odevnih predmeta i krzna. Sa platom većom za 19 dinara slede zaposleni u proizvodnji prediva i tkanina. Oni koji rade u fabrikama za preradu drva primili su 7.729 dinara, što je za 80 dinara manje nego u septembru. Povećanje od 343 dinara u oktobarskoj plati imali su radnici koji se bave proizvodnjom kože i obuće. Peto mesto po najnižim platama u oktobru "drže" zaposleni u proizvodnji, radio, televizijske i komunikacione opreme. Najveći iznos kući kao i do sada donose stanovnici Surčina - tačno 38.201 dinar. Za njima su žitelji beogradskih opština Vračar, Stari grad i Novi Beograd. Prosečna oktobarska plata u Apatinu je 31.140 dinara, a žitelji Lajkovca prosečno su dobili 30.513 dinara. Najniže primanje u oktobru imali su stanovnici Bele Palanke, svega 6.947 dinara, što je skoro 5,5 puta manje od Surčinaca. Manje od 10.000 dinara zarade, od 9.371 do 9.957 dinara, dobili su zaposleni u Kuršumliji, Blacu i Lebanu. KRZNO I NEKRETNINE PREMA podacima statistike, zarade u Srbiji uvećane su za 0,75 odsto, u odnosu na septembar. Najveće povećanje dobili su radnici koji se bave iznajmljivanjem mašina i opreme od 59,1 odsto, koji su primili platu od 39.335 dinara. U oktobru uvećanje od 35 odsto osetili su zaposleni u sektoru krzna koji su primili 1.575 dinara više nego u septembru. Manju prosečnu oktobarsku zaradu u odnosu na mesec pre, za čak 47 odsto, "zakačilo" je poslove sa nekretninama. Platu manju za skoro 15 odsto primili su radnici u proizvodnji radio i televizijske opreme. Skoro 13 odsto manje kući su u oktobru odneli u sektoru vodoprivrede. Izvor:"Novosti".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta