Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Sledeća godina odlučujuća za razvoj životnog osiguranja, zaključili učesnici drugog finansijsk
Srpsko tržište osiguranja vredi 480 miliona evra
Tržište životnog osiguranja u Srbiji je na niskom nivou, ali predstavlja veliki potencijal koji su prepoznali i veliki evropski igrači. Sledeća godina bi, kada je o Srbiji reč, mogla da bude odlučujuća za razvoj tržišta osiguranja - zaključili su učesnici juče završenog Drugog finansijskog foruma Ekonomist media grupe posvećenog finansijskim uslugama u jugoistočnoj Evropi. Podsećajući na to da je reforma sektora osiguranja počela tek pre dve godine i da je u međuvremenu kreiran adekvatan zakonski okvir, viceguverner NBS Mira Erić-Jović istakla je da sada za razliku od 2004. godine postoji 14 umesto 40 osiguravajućih društava od kojih je sedam sa većinskim stranim kapitalom, a koja u ukupnim premijama učestvuju sa 26 umesto 1,8 odsto. Ono je podsetilo da su ukupne premije osiguranja samo u protekloj godini, povećane za 53 odsto, a životnog osiguranja za čak 96 odsto. Procena je da će ove godine prosečna premija po stanovniku dostići 70 evra, dok je pre dve godine to bilo samo 38. Međutim, prosečne mesečne uplate osiguranja i danas se kreću oko 5,5 evra po stanovniku i sa 211 hiljada zaključenih ugovora o osiguranju sigurno ne spadamo u red zemalja, čak ni u regionu, koje se mogu preterano hvaliti postignutim rezultatima. - To što posle dugog niza godina sektor osiguranja danas može reći da ima novca i postavlja pitanje gde će taj novac plasirati, najbolji je dokaz da su reforme koje su započele ipak dale dobre rezultate - ocenio je Nebojša Divljan, predsednik Uprave Delta Đenerali osiguranja. Prema njegovoj proceni, srpsko tržište osiguranja na osnovu premija koje isplaćuje, danas vredi oko 480 miliona evra na godišnjem nivou i realno je očekivati njegov rast od 10 do 15 odsto. Uz ocenu da više faktora utiče na ubrzani rast sektora osiguranja, od samog razvoja finansijskog tržišta do standarda građana, učesnici ovog skupa su ukazali na to da je Narodna banka učinila ono što je trebalo da bi se ovaj sektor razvijao na zdravim osnovama, da od države očekuju da poreskim olakšicama ubrza njegov razvoj i obezbedi da se berza razvija da bi imali u šta da ulažu prikupljena sredstva, ali i da na samim osiguravajućim kompanijama leži sve veća odgovornost da kreiraju dalju politiku svog razvoja. Budućnost je dobra, samo je treba uzeti u svoje ruke, poručio je Emil Džudžević iz Cepter osiguranja. Izvor:"Danas".

NBS: DEVIZNE REZERVE SRBIJE 9,6 MILIJARDI EVRA:

Ukupne devizne rezerve Srbije krajem novembra iznosile su 9,6 milijardi evra, odnosno 12,7 milijardi dolara, saopštila je juče Narodna banka Srbije. Kako se navodi u saopštenju, devizne rezerve NBS od početka godine povećane su za oko 3,99 milijardi evra na 8,93 milijarde evra, odnosno 11,77 milijardi dolara, dok su devizne rezerve poslovnih banaka iznosile 692 miliona evra. Rezerve NBS su 4,3 puta veće od iznosa novčane mase. Devizne rezerve NBS u novembru su povećane za 829,5 miliona evra, a njihovom rastu značajno je doprinela prodaja licence za mobilnu telefoniju od 320 miliona evra i Panonske banke za 122 miliona evra. Tokom prošlog meseca iz deviznih rezervi isplaćeno je 14,7 miliona evra kredita stranim poveriocima i 4,3 miliona evra za staru deviznu štednju i Zajam za privredni preporod 4,3 miliona evra. Otkupom efektivnog stranog novca u menjačkim poslovima devizne rezerve su uvećane za 130,5 miliona evra, što je za 24 miliona evra manje nego u oktobru. Formirani kurs dinara na sastanku Međubankarskog deviznog tržišta tokom novembra kretao se od 78,65 do 79,0845 dinara za jedan evro, a dinar je u novembru nominalno apresirao prema evru za 1,6 odsto. Izvor:"Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta