Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Misija MMF tek u junu u Beogradu na redovnim konsultacijama:
O nastavku aranžmana posle referenduma
Misija MMF bi, kako je najavio potpredsednik srpske vlade Miroljub Labus trebalo da stigne u redovnu posetu Beogradu i Podgorici u maju, a prema nekim nezvaničnim informacijama taj dolazak bi mogao da bude prolongiran i na početak juna, kako bi bio sačekan ishod crnogorskog referenduma. U svakom slučaju, delegaciju MMF, koja će obaviti konsultacije sa vladama obeju članica državne zajednice neće, kao do sada, predvoditi Pirita Sorsa jer joj je u međuvremenu dat zadatak da prati kretanja u Sloveniji. Za Srbiju i Crnu Goru biće ubuduće zadužen Piter Dojl, koji je sada na čelu Misije MMF za BIH, i za koga dobri poznavaoci kažu da je vrlo cenjeni ekonomista koji će sa vladama Srbije i Crne Gore voditi veoma intenzivan dijalog oko ostvarivanja preuzetih obaveza iz šeste revizije trogodišnjeg aranžmana okončanog početkom 2006. Prilikom boravka u SCG, MMF će pomno "pročešljati" sve detalje u vezi sa fiskalnom i monetarnom politikom bez obzira na to što SCG nema formalni sporazum sa MMF o novom aranžmanu. Biće to svakako i prilika da se u zavisnosti od ishoda referenduma razgovara i o budućem statusu Srbije i Crne Gore koju je MMF do sada tretirao kao jednu članicu iako je praktično imao dva potpuno odvojena programa. Kako će to pitanje biti rešeno i ko će morati da traži ponovni prijem u članstvo MMF posle eventulnog pozitivnog ishoda referenduma u Crnoj Gori i proglašenja njene nezavisnosti, za sada je teško reći, no svakako da se u MMF o tome razmišlja i analiziraju iskustva koja već postoje, recimo kod razdvajanja Čehoslovačke na dve nezavisne države. U svakom slučaju, do sada ni Srbija ni Crna Gora nisu zvanično uputile zahtev MMF da otpočnu pregovori o novom aranžmanu i po svemu sudeći to neće ni biti urađeno pre dolaska Misije u Beograd i Podgoricu, mada, kako ponavljaju predstavnici MMF kod njih postoji spremnost da pregovori započnu u svakom momentu. Biće naravno zanimljivo čuti ocenu MMF o tome koliko Vlade Srbije i Crne Gore sprovode u život ono što su obećale prilikom prošlogodišnjih završnih pregovora sa MMF. Recimo, kada je reč o Srbiji, kako se realizuje veća cenovna stabilnost, a u Crnoj Gori veća eksterna stabilnost. Po svemu sudeći biće polemike oko najavljenog investiranja jedne milijarde evra iz očekivanih privatizacionih prihoda, ali izgleda i oko popuštanja u dogovorenoj politici plata u javnom sektoru, gde je sa MMF vrlo precizno dogovoren i obim i dinamika tog rasta. Najavljene mere centralne banke na ograničenju kreditnih plasmana i zaduživanja u inostranstvu, verovatno će naići na podršku MMF koji se odavno zalaže za to da supervizija NBS bude još snažnija. Izvor: "Danas".

Deuzer namerava da gradi fabriku u Srbiji

Ministar privrede Srbije Predrag Bubalo najavio je juče da će nemačka kompanija Deuzer izgraditi tekstilnu fabriku u Srbiji u kojoj će uposliti do 2.000 radnika. Nemačka kompanija trenutno bira lokaciju za izgradnju fabrike konfekcije, koja će biti potpuno izvozno orijentisana, rekao je Bubalo, nakon predstavljanja srpske privrede u Hamburgu. Izvor: "Danas".

PRIVATIZACIJA PONIŠTENA U 14 FIRMI ZAPADNE BAČKE

U Zapadnobačkom okrugu (opštine Apatin, Kula, Odžaci i Sombor), od 2002. godine metodom javne aukcije prodato je 55 preduzeća, sa 5.539 zaposlenih, za nešto više od 24miliona evra. Dva preduzeća su prodata na tenderu, na aukciji naći će se još 33 firme, a na tenderu pet preduzeća. U Okrugu je poništena privatizacija u 14 preduzeća zbog nepoštovanja ugovora o privatizaciji, a po oceni Regionalne privredne komore u Somboru Okrug je po tome verovatno republički rekorder. Izvor: "Danas".

SRBIJATEKS U MAJU NA AUKCIJI

Agencija za privatizaciju Srbije najavila je da će na aukciji 25. maja ponuditi 70 odsto kapitala trgovinskog preduzeća Srbijateks iz Beograda, po početnoj ceni od 276 miliona dinara. Ukupna vrednost kapitala procenjena je na 1,15 milijardi dinara, a minimum investicija koje će kupac morati da uloži u preduzeće iznosi 17,3 miliona dinara. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta