Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Minimalna cena za akcije Novosti 3.500 evra

Maksimalna cena akcija kompanije Novosti prvog dana trgovanja, 29. septembra, može biti oko 289.484 dinara, odnosno oko 3.500 evra. To će najverovatnije biti minimalna cena za prodaju koju će u svojim nalozima dati mali akcionari. Beogradska berza je prekjuče uključila akcije Novosti na slobodno berzansko tržište, a mali akcionari te kompanije će, kako saznaje Beta, danas pokušati da se dogovore o minimalnoj ceni po kojoj će prodavati svoje akcije. Akcije Novosti će se prodavati po metodi preovlađujuće cene, što znači da prvog dana trgovanja njihova obračunska vrednost od 72.372 dinara može da se uveća 300 odsto, ili smanji za 20 odsto. Narednih dana cena po kojoj se trgovalo prethodnog dana može da se uveća ili smanji do 20 odsto. U vlasništvu 460 malih akcionara je 63,3 odsto akcija Novosti, a ostatak je u vlasništvu države. Za sada, kako je Beti potvrđeno u Vladi Srbije, država neće prodavati svoj udeo u toj kompaniji. U Novostima, čiji je godišnji prihod oko tri milijarde dinara, zaposleno je oko 560 radnika. Tu kompaniju, osim dnevnika Večernje novosti, čine još 12 novina (Sport, TV Novosti, Revija 92, Bilje i zdravlje, Evropske novosti, Kalibar, Tip, Oglasi, Treće oko, Enigma, Zov, Vreli dodir), a u njenom vlasništvu je poslovna zgrada od oko 6.000 kvadratnih metara. Izvor: "Danas".

Komisija za zaštitu konkurencije blokirala nameru Merkatora da preuzme M Rodić:
Monopolska pozicija Merkatora pod lupom
Slovenački Merkator neće moći da preuzme kompaniju M Rodić ukoliko za to ne dobije saglasnost Komisije za zaštitu konkurencije. Kako je za Danas rekla potpredsednik Komisije Dijana Marković-Bajalović, kompanija Merkator podnela je zahtev, ali sa nepotpunim podacima. - Tražili smo od Merkatora dodatne informacije koje se odnose na promet Merkatora u Beogradu kao i na promet kompanije Rodić u Novom Sadu, ali i u celoj Vojvodini. Kako se prilikom odlučivanja analizira samo uže tržište, nismo tražili podatke o prometu Merkatora u drugim gradovima Srbije - kaže Marković-Bajalović. Ona ističe da Merkator treba da dokaže da ugovorenom kupovinom više od 50 trgovinskih objekata M Rodića neće preuzeti više od 40 odsto tržišta, s obzirom na to da je propisima precizirano da sve firme koje imaju 40 odsto udela na domaćem tržištu treba da dokažu da nisu monopolisti, odnosno da toliki udeo na tržištu ne narušava princip zdrave konkurencije. Naša sagovornica upozorava da trgovinski lanci prikazuju netačne podatke o udelu na tržištu i tako prikrivaju svoj monopolski položaj. Podsetimo da je nakon halabuke koja je pratila najavu ulaska kompanije Delta u Merkator, što se na kraju nije ni ostvarilo, početkom jula potpisan ugovor o strateškom povezivanju kojim je precizirano da bi Merkator trebalo da postane vlasnik 76 odsto udela novoformiranog preduzeća M Rodić. Preostalih 24 odsto vlasništva Merkator bi trebalo da preuzme u naredne tri godine, i to 12 odsto udela u 2008. i isto toliko u 2009. godini. Kako je tada saopšteno iz kompanije M Rodić, dogovorena polazna cena za sto odsto vlasničkog kapitala preduzeća M Rodić je 150 miliona evra, a konačna cena, međutim, zavisila bi od dostignutih poslovnih rezultata u naredne dve i po godine, u predviđenom rasponu od 135 do 175 miliona evra. Tako bi Holding Rodić M&B postao jedan od najvećih pojedinačnih akcionara Merkatora sa početnih oko pet odsto akcija, dok će taj procenat, nakon okončanja transakcije, biti znatno veći. Komisija za zaštitu konkurencije je ovih dana obelodanila rešenje kojim se osporava prodaja akcija C marketa Delti zbog toga što je tek posle upisa kupljenih akcija u Privredni registar podnet zahtev Ministarstvu trgovine da odobri koncentraciju, odnosno ukrupnjavanje Delte. Sada je na potezu Vrhovni sud i, ako potvrdi rešenje Komisije, Delta može biti kažnjena tako što će platiti kaznu i do deset odsto ukupnog godišnjeg prihoda kompanije, koji je u 2005. godini dostigao milijardu evra. Inače, kompaniju Delta najčešće prozivaju zbog dominantnog položaja na tržištu. To ne treba da čudi, ako se ima u vidu da je ona vlasnik C marketa, Pekabete, Tempa i Maksija. Izvor: "Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta