Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Tender za Naftnu industriju Srbije do sredine oktobra, najavljeno juče na konferenciji za novinare:
NIS procenjen na 1,2 milijarde dolara
Činjenica da sa predstavnicima reprezentativnih sindikata još uvek nije utvrđen socijalni deo programa novog kolektivnog ugovora neće ugroziti proces raspisivanja tendera za privatizaciju Naftne industrije Srbije koji bi trebalo da se sprovede do sredine oktobra - izjavila je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Smiljana Cvikić, direktor Funkcije za pravne i opšte poslove NIS. Ona je naglasila da predstoji usaglašavanje stavova poslovodstva i sindikalaca o tom pitanju i izrazila očekivanje da bi pregovori mogli biti uspešno završeni do kraja godine. Izvršni direktor NIS Naftagasa Igor Korać istakao je da je posle 25 godina stalnog pada zabeleženog u proizvodnji nafte, NIS ove godine u Vojvodini i Angoli gde ima koncesije, ostvario povećanje proizvodnje za 30.000 tona. On je istakao da ukupna godišnja proizvodnja treba da dostigne 650.000 tona nafte, što je 20 odsto potreba Srbije za naftom. Tomislav Robotić, direktor Funkcije finansija Naftne industrije Srbije istakao je da je NIS u proteklih šest meseci ostvario prihod od 3,6 milijardi dinara, što je za 30 odsto više nego u 2005. godini, dok je plan da se do kraja godine ostvari prihod od 6,4 milijarde dinara. On je naglasio da je NIS smanjio i svoja dugovanja, pa je stopa zaduženosti od 90 odsto u 2003. godini spala na 18 odsto u 2005. godini. Robotić je dodao da ukupna vrednost NIS iznosi 1,2 milijarde dolara, od čega na dugovanja otpada 270 miliona dolara, što je izuzetno pozitivno, jer se kompanija prema oceni privatizacionog savetnika za NIS, "svrstava u red nisko zaduženih". Izvor:"Danas".

Agrarni suficit 42,2 miliona dolara:

U periodu januar-jul 2006. godine agrar je ostvario izvoz vredan 524,2 miliona dolara, što je na nivou prošlogodišnjeg rezultata (rast izvoza iznosi samo 0,3 odsto). U ukupnom robnom izvozu agrar učestvuje sa 17,4 odsto. Istovremeno, na uvoz je potrošeno 482 miliona dolara, što je za 13,5 odsto iznad prošlogodišnjeg. Suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iznosi 42,2 miliona dolara, pri čemu stopa pokrivenosti uvoza izvozom iznosi 108,8 odsto. U izvozu dominiraju šećer (vrednost izvoza 86,8 miliona dolara), zatim merkantilni kukuruz sa ostvarenim izvozom od oko 76,2 miliona dolra, dok je na uvoznoj strani na prvom mestu uvoz cigareta od duvana, u vrednosti od 24,8 miliona dolara i tradicionalno, grupa "nekonkurentnih proizvoda" - sirova kafa (na uvoz potrošeno 24 miliona dolara) i banane (u vrednosti od 20,9 miliona dolara), izjavio je Vojislav Stanković, saradnik u Centru za naučnoistraživački rad Privredne komore Srbije. Izvor:"Danas".

Polimark očekuje profit od oko dva miliona evra:

Za osam meseci ove godine Kompanija Polimark povećala je obim prodaje za 14 odsto u odnosu na isti period lane. Polimark je i veliki izvoznik, a oko 35 odsto proizvodnje plasira na tržišta zemalja bivše Jugoslavije. Očekujemo da profit Polimarka u 2006. godini dostigne oko dva miliona evra - izjavio je juče na konferenciji za novinare Vojin Starčević, direktor kompanije Polimark. On je podsetio da Polimark zadovoljava oko 70 odsto potreba tržišta Srbije za kečapom i 38 odsto za majonezom što su, pored senfa, osnovni proizvodi ove kompanije. Starčević je najavio proširenje palete proizvoda ove kompanije među kojima će se naći i nekoliko vrsta margarina, jogurta, krem sireva i pavlake. Novinarima je predstavljena kompanija Vestfalija logistik solušn iz Austrije specijalizovana za efikasne sisteme skladištenja i logistike koji se koriste u magacinima gotove robe. Harald Zuhetruk, direktor Vestfalije izjavio je da je ova firma opremila dva skladišta u Srbiji - za Polimark i Hemofarm iz Vršca. Reč je o potpunoj automatizaciji visokoregalnog skladišta gotovih proizvoda koje omogućava dosledno pridržavanje FIFO principa (prvi uđe, prvi izađe) prilikom isporuke robe . Izvor:"Danas".

Di­nar po­sto­jan:

Re­al­ni kurs di­na­ra si­gur­no ne ja­ča zbog to­ga što je srp­ska pri­vre­da po­sta­la pro­duk­tiv­ni­ja i kon­ku­rent­ni­ja na svet­skom tr­ži­štu. Oja­čao ga je ve­li­ki pri­liv de­vi­za od pro­da­je i pri­va­ti­za­ci­je i ino­stra­nih kre­di­ta i do­zna­ka, is­ta­kao je Go­ran Ni­ko­lić, sa­rad­nik Cen­tra za na­uč­no is­tra­ži­va­nje PKS. - Di­nar će i da­lje na­sta­vi­ti da ja­ča zbog po­ja­ča­nog pri­li­va ino­tran­sfe­ra, a fak­to­ri re­al­nog ja­ča­nja bi­će i ne­za­vr­še­ne struk­tur­ne re­for­me, ne­pot­pu­na li­be­ra­li­za­ci­ja kao i vi­so­ka dr­žav­na po­tr­o­šnja - na­gla­sio je Ni­ko­lić. Iz­vo­zni­ci su se ju­če ža­li­li, jer im je oja­ča­ni di­nar sa­mo do­neo gu­bit­ke. Ugo­vo­ri su pra­vlje­ni na ba­zi ob­ra­ču­na ka­da se ve­ro­va­lo da će se kurs za­dr­ža­ti na 88 di­na­ra za je­dan evro. Svi se sla­žu da su na do­bit­ku uvo­zni­ci, či­ja je ro­ba na do­ma­ćem tr­ži­štu i po­red "pa­da" evra, "sko­či­la" u di­na­ri­ma. - De­set od­sto smo na gu­bit­ku zbog ko­le­ba­nja kur­sa, iako smo ima­li bo­lju pro­ce­nu oko pa­da evra - is­ta­kao je Vo­ji­slav Jo­va­no­vić, di­rek­tor iz­vo­za vra­njan­skog "Sim­pa". - Pro­sto­ra za una­pre­đe­nje iz­vo­za ima kroz jef­ti­ni­je kre­di­ti­ra­nje pro­iz­vod­nje, na­ro­či­to onih ko­ji su na ivi­ci ren­ta­bil­no­sti - na­gla­sio je Ni­ko­lić. - Ka­pi­tal je pre­skup i za ja­če fir­me i za­du­ži­va­nje u sa­da­šnjim uslo­vi­ma vo­di u pre­sta­nak pro­iz­vod­nje. Ka­ko je na­gla­sio Ni­ko­lić, pre­ce­nje­na do­ma­ća va­lu­ta na du­ži rok mo­že da do­ve­de do ve­će za­du­že­no­sti, i sve sla­bi­je spo­sob­no­sti za sma­nje­nje du­ga. Izvor:"Večernje novosti"

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta