Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Robne kuće Beograd imaju kupca:

Imovinu Robnih kuća Beograd želi da kupi jedna strana kompanija koja bi preuzela sve radnike tog preduzeća i isplatila poverioce, izjavio je portparol Trgovinskog suda u Beogradu Stevo Đuranović. "U toku su pregovori sa zainteresovanim kupcem koji je spreman da preuzme 1.200 radnika Robnih kuća i isplati sve dugove tog preduzeća koji su početkom 2002. godine iznosili oko 1,3 milijarde dinara", rekao je Đuranović. Trgovinski sud, ispred kojeg svakodnevno protestuje oko 200 radnika RK Beograd zbog najavljene prodaje imovine tog preduzeća, prema rečima Đuranovića nema nadležnost da odlučuje o načinu na koji će se sprovesti stečaj te firme. Stečaj Robnih kuća, kao i svi predmeti koji se vode u Trgovinskom sudu, nakon hapšenja predsednika Trgovinskog suda Gorana Kljajevića preispitan je i ubrzan. "Nadležni državni organi i dalje istražuju da li je bilo nezakonitog postupanja i zloupotreba u jednom broju postupaka, a Trgovinski sud, nezavisno od te istrage, preispituje ugovore o zakupu prostora preduzeća koja su u stečaju", rekao je Đuranović. Izvor:"Danas".

Ponude za izgradnju autoputa do Požege do 15. septembra:

Četiri kvalifikovana konzorcijuma moći će do 15. septembra da dostave ponude na tender za dobijanje koncesija za izgradnju autoputa Horgoš-Požega, izjavio je juče državni sekretar za kapitalne investicije Miodrag Jocić. On je agenciji Beta kazao da bi tenderska komisija mesec dana nakon otvaranja ponuda trebalo da objavi rang listu ponuđača, ali nije naveo koje su se kompanije kvalifikovale u prvoj fazi tenderskog postupka. "Ugovor sa izabranim ponuđačem mogao bi da bude potpisan do kraja ove godine", kazao je Jocić. Koncesija se daje na 25 godina, a prema ranijim procenama, vrednost projekta je oko 780 miliona evra. Predmet koncesije su izgradnja leve trake autoputa od Horgoša do Novog Sada, dužine 106 kilometara, održavanje 68 kilometara autoputa od Novog Sada do Beograda i projektovanje i izgradnja autoputa od Beograda do Požege, dužine 148 kilometara. Troškovi eksproprijacije zemljišta, planiranja i izgradnje 148 kilometara autoputa od Beograda do Požege, koji prolazi kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru, iznose oko 640 miliona evra. Tender za izbor koncesionara objavljen je 13. oktobra 2005. godine. Autoput Horgoš-Požega trebalo bi da bude deo nove saobraćajnice do Crnogorskog primorja, ukupne vrednost oko 3,5 milijardi evra, dok bi deonica kroz Srbiju trebalo da košta oko 1,5 milijardi evra. Izvor:"Danas".

Valjaonica bakra u Sevojnu u finišu velikog investicionog ciklusa:
Uspeh krunisan profitom od milion evra
Od proizvodnje od oko 33 hiljade tona koja se planira za ovu godinu za osam proteklih meseci u Valjaonici bakra Sevojno ostvarena je proizvodnja od 21.512 tona, što je povećanje od šest odsto u odnosu na osmomesečni period prošle godine, saopštio je generalni direktor te fabrike Dragan Subotić i dodao da je vrednost proizvodnje 170 miliona evra, od čega je 150 miliona evra plasirano na inostrano tržište, čime je sevojnička fabrika postala drugi izvoznik u Srbiji. On je podsetio da fabrika trenutno zapošljava 1.529 radnika , a od privatizacije, pre dve i po godine, kada je konzorcijum kiparskih firmi Ist Point i Amalco, postao većinski vlasnik, proizvodnja je uvećana za više od 60 odsto. Novi vlasnici obavezali su se da će investirati oko 17 miliona evra, ali su investicioni program, uvećali na 20,7 miliona evra. Do sada je realizovano 13,25 miliona evra. U neposrednoj funkciji je investicija od 6,3 miliona evra, dok je ostatak u fazi započetih radova. Samo rekonstrukcija livnog uređaja, koji je pre neki dan pušten u probni rad, vredela je 1,2 miliona evra, a u prvu fazu gasifikacije fabrike uloženo je oko milion evra. Investicioni ciklus će omogućiti proizvodnju oko 36 hiljada da bi u 2008. godini dostigla nivo od 40.000 tona - rekao je Subotić i naglasio da je za osam meseci ostvaren profit od oko milion evra. On je podsetio da je profit ostvaren, pre svega, zahvaljujući strateškom konceptu Zorana Drakulića, da se iz inostranstva snabdevamo koncentratom, jer ga nema dovoljno u zemlji, zbog poznatog stanja u RTB Bor. Komentarišući socijalni program Subotić je rekao da je obaveza da se zaposlenima isplaćuje prosečna zarada od 228 evra u dinarskoj protivvrednosti, i ona je nešto veća i iznosi 240 evra. Ipak, za fabriku, koja izveze 90 odsto proizvodnje, trebalo bi da budu drugačiji uslovi. - Ne bi trebalo sa snižavamo zarade, već da dobijemo bolji privredni ambijent. Mi ne želimo da politizujemo stvari, već samo da ukažemo na trenutno teške uslove poslovanja izvoznika. Nije realno da za šesnaest meseci sa inflacijom od 25 odsto, vrednost evra bude ista ili niža. Takva situacija možda će nekome da donese kratkoročnu korist, ali dugoročno to ne može da bude koncepcija ozbilje države i njene privrede. Ipak, u fabrici verujemo da će Vlada Srbije imati sluha za te dugoročne interese - zaključio je Subotić. Izvor:"Danas".

Evropska banka za obnovu i razvoj kupuje 25 odsto kapitala Čačanske banke:
Otvoren put ka liderskoj poziciji
Bord direktora Evropske banke za obnovu i razvoj odlučio je da ova banka kupi 25 odsto akcijskog kapitala Čačanske banke. Ovom kupovinom EBRD, koja je prethodno odlučila i da dokapitalizuje Komercijalnu banku, praktično je započela i proces dokapitalizacije Čačanske banke koja spada u red najuspešnijih regionalnih banaka u Srbiji. Prema informacijama objavljenim na zvaničnom internet sajtu EBRD ova investicija trebalo bi da ubrza izrastanje Čačanske banke u modernu i efikasnu finansijsku instituciju koja će ostvariti lidersku poziciju u finansiranju malih i srednjih preduzeća na području centralne Srbije. U Čačanskoj banci ističu da su sada stvoreni uslovi da se preduzećima izvan Beograda olakša pristup finansijskim sredstvima. Sudeći prema najavama Čačanska banka će uskoro biti privatizovana, a odluku o tome doneće Vlada Srbije na jednom od narednih zasedanja. - Već nekoliko meseci traju pripreme za dokapitalizaciju i ulazak EBRD u Čačansku banku. Evropska banka će biti akcionar za ponos i ugled i, što je još značajnije, na taj način ćemo još efikasnije krenuti u osvajanje liderske pozicije na tržištu. Nesumnjivo da će na ovaj način ugled Čačanske banke u poslovnom svetu znatno porasti, što će na drugoj strani našoj banci omogućiti lakši pristup finasijskim sredstvima - kaže za Danas generalni direktor Čačanske banke Dragan Jovanović. Inače, Čačanska banka je i do sada imala dobru saradnju sa EBRD, a u prilog toj konstataciji govori podatak da je prošle godine bila jedini korisnik kredita u visini od pet miliona dolara koje je EBRD odobrila toj banci u cilju podsticanja razvoja malih i srednjih preduzeća u Srbiji. Ovog meseca Čačanska banka koja ima 270 zaposlenih, a tokom prošle i ove godine je pored već postojećih u Gornjem Milanovcu i Beogradu otvorila poslovne jedinice u Jagodini, Užicu, i Kraljevu obeležava pola veka postojanja. Izvor:"Danas".

"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta