Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
Akcije T-HT na 373 kuna
Treći dan berzanskog trgovanja akcijom T-HT-a nije doneo velike oscilacije, a cena je zabeležila rast od 1,77 odsto.
U sredu je trgovina akcija Hrvatskih telekomunikacija (T-HT) započela sa cenom od 363,5 kuna, nakon čega je usledio blagi rast do gornje granice dnevnog raspona oscilacija od 367 kuna. Identičan scenario se odigravao i u Londonu, ali s gotovo upola slabijim obimom trgovine.

Cena akcija T-HT-a kretala se tokom dana od najnižih 363,02 do najviših 375 kuna, odnosno prosečno je iznosila 367,01 kunu, a protrgovano je ukupno 194.668 akcija T-HT-a.

Nakon što je u utorak cena T-HT-ovog GDR-a na Londonskoj berzi (GDR predstavlja jednu akciju) skliznula ispod nivoa od 70 dolara, u sredu se ona vratila iznad te granice pa se GDR-ovima trgovalo uglavnom u rasponu od 70 do 71 dolara.
 
 
Hrvatski fondovi nezadovoljni:
Hrvatski penzioni i investicioni fondovi ne skrivaju nezadovoljstvo raspodelom 7,5 odsto ukupnih akcija T-HT-a među institucionalnim investitorima jer je 65 odsto tih akcija u javnoj ponudi pripalo stranim, a samo 35 odsto domaćim fondovima. To je isti odnos kao i u prošlogodišnjoj javnoj ponudi akcija Ine.

Četiri obavezna penziona fonda u akcije T-HT-a mogu uložiti pet odsto svojih portfelja, dakle oko milijardu kuna. U tim fondovima nisu očekivali da će u javnoj ponudi kupiti toliku vrednost akcija, ali su očekivali da će od države moći da kupe akcije vredne između dva i dva i po odsto svojih portfelja.


Đelić: Javnost će znati model privatizacije NIS-a
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je danas da će javnost biti upoznata sa modelom privatizacije Naftne industrije Srbije (NIS).

Đelić je novinarima u Sava centru, gde se održava Šesta ministarska konferencija o životnoj sredini, rekao da u Vladi Srbije postoji konsenzus da se privatizacija NIS-a obavi po, kako je kazao, "specifičnom zakonu koji mora ići u Skupštinu".
Prema njegovim rečima, o modelu privatizacije NIS-a prvo će se izjasniti Komisija za restrukturiranje i privatizaciju javnih preduzeća, a potom i Vlada.
Upitan za saradnju sa ruskim Gaspromom, čiji su se predstavnici juče u Beogradu sastali sa predsednikom i premijerom Srbije, potpredsednik Vlade je podsetio da je ruski gigant jedno od tri najvrednija preduzeća na svetu, procenjeno na 270 milijardi dolara na berzi.
Srbija će se o saradnji sa Gazpromom opredeliti u skladu sa nacionalnim interesima, istakao je Đelić.
On je kao "simptomatične" ocenio komenatare koji se javljaju uvek kada neko veliko rusko preduzeće želi da dođe na srpsko tržište i dodao da za to nema razloga.
"Gasprom drži polovinu dokazanih nalazišta prirodnog gasa i Srbiji je u interesu saradanja s tim preduzećem", kazao je Đelić.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta