Dobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzistaDobrodosli na sajt Medjunarodnog centra za razvoj finansijskog trzista
O namaUsluge CentraProizvodi CentraSavetovanja i seminariNasi rezultatiNasi klijenti
Arhiva vesti
ŽIVANIĆ: Dostavili smo sve papire, Komisija nema vremena da ih prouči
Komisija za zaštitu konkurencije tvrdi da Verano još nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju kako bi dobio saglasnost za kupovinu RK Beograd
Beograd - Da bismo doneli rešenje kojim se daje saglasnost za kupovnu preduzeća Robnih kuća Beograd, od Verano motorsa zatražili smo dodatnu dokumentaciju iz koje može da se vidi način finansiranja te transakcije i ko je finansijer, kao i podatke o delatnosti koju će organizovati u objektima, ali nam ta dokumentacija još uvek nije stigla - rekla je za Danas Dijana Marković Bajalović, predsednik Komisije za zaštitu konkurencije.
U Verano motorsu, međutim, tvrde da su sve tražene papire odmah dostavili Komisiji i da saglasnost očekuju svakog trenutka.
- Izgleda da Komisija, koja se trenutno bavi Deltom, nema vremena da pogleda i našu dokumentaciju. Nije nam jasno ni šta toliko istražuju, s obzirom na to da smo mi kupili nekretnine, a ni trgovinski lanac i nemamo dominantnu poziciju ni u jednoj delatnosti. Mislim da ljudi koji sede u Komisiji ne shvataju da nama već mesec dana stoji depozit od 44 miliona evra, koji smo dali kao garanciju za učešće na licitaciji, da nam 370 miliona evra, koje smo obezbedili od grčkog partnera takođe stoji a da je tržište novca osetljivo na svaku promenu i da se lako može dogoditi da se uslovi pod kojima smo obezbedili sredstva izmene. Mislim da bi Komisija morala da bude mnogo ažurnija - izjavio je za Danas Radomir Živanić, vlasnik Verano motorsa.
On je dodao da takva iščekivanja nisu dobra za posao, jer se gubi na elanu i tempu. S jedne strane u zastoju su pripreme za renoviranje objekata, jer je planirano da se većina robnih kuća otvori 25. avgusta naredne godine, a sa druge, teško je ubedljivo pregovarati sa svetskim robnim markama o zakupu prostora u Robnim kućama kada transakcija oko njihove prodaje još nije okončana, kaže Živanić.


Četvrtinu prometa na Berzi osvarile akcije preduzeća Beograd
Beograd - Oporavak vrednosti berzanskih indeksa bio je kratkog daha s obzirom na to da su juče svi indeksi ponovo zabeležili pad. Tako su, recimo, BELEX15 i SRX, indeksi koji prate kretanje cena najlikvidnijih hartija u Srbiji, pali za 0,8 odsto, dok je vrednost BELEXLINE bila niža za 0,4 odsto. Ukupan promet na Berzi dostigao je nivo od 368,7 miliona dinara dok je učešće stranih investitora smanjeno za oko tri odsto i iznosilo je 41 odsto. Na kupovinu obveznica Republike Srbije juče je potrošeno 65.938 evra, a najviše se trgovalo serijama koje dospevaju na naplatu 2008. (15.311 evra) i 2015. godine (13.331 evra). Za obveznice sa rokom dospeća 2016. godine, koja je do sada bila najinteresantnija investitorima, nije bilo tražnje.
Nešto manje od jedne četvrtine ukupnog prometa (81,6 miliona dinara) realizovano je kupovinom akcija preduzeća Beograd iz Beograda, koje su ujedno bile i najtrgovanije hartije od vrednosti, sa rastom cene od 4,9 odsto. To preduzeće, koje se bavi proizvodnjom i prometom alkoholnih i bezalkoholnih pića, poljoprivrednih proizvoda, kao i ugostiteljskim uslugama, ostvarilo je lane ukupan prihod od 1,2 milijarde dinara i neto profit od 27,2 miliona dinara. Na drugom mestu, sa prometom od 52,1 milion dinara, našle su se akcije Rudnika iz Rudnika, dok su se na trećem mestu liste akcija sa najvećim prometom, pozicionirale hartije Agrobanke (42,5 miliona dinara). Slede ih vlasnički papiri Koka Kole (promet od 35,7 miliona dinara) i AIK banke čiji je promet premašio 27,1 miliona dinara.
Većih cenovnih oscilacija nije bilo, jedino su akcije Dunav osiguranja zabeležile rast vrednosti od 8,1 odsto. Za 2,4 odsto skočila je i cena akcija Sojaproteina iz Bečeja koje su ostvarile promet od 10,6 miliona dinara.


„Jugoeksport“ za 1.368 miliona dinara
Agencija za privatizaciju prodala je na aukciji četiri objekta preduzeća „Jugoeksport“ u stečaju za 1,368 milijardi dinara, a početna cena je bila 329,1 milion dinara.
Najskuplje, za 1,27 milijardi dinara, prodat je objekat u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, čija je početna cena bila 271,4 miliona dinara.Kupac je firma „Radiks“, čiji je vlasnik Radivoje Dražević, koji je najavio da će se u tom objektu, koji će biti luksuzno opremljen, prodavati roba namenja ženama.U vlasništvu „Radiksa“ su i parfimerije „Jasmin“.
Za kupovinu tog „Jugoeksportovog“ objekta nadmetalo se 13 zainteresovanih kupaca, a „Radiksu“ je najveći konkurent bio „Veterinarski zavod“ iz Zemuna, čiji je vlasnik i gazda „Zekstre“, Dragan Đurić,inače potpredsednik privredne komore Srbije.
Aleksandar Stevanović, vlasnik firme „Zlatiborac“ koja se bavi preradom mesa, kupio je dva objekta „Jugoeksporta“, u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu i kuću na Zlatiboru. Lokal u Beogradu, prodat je za 21,5 miliona dinara, a početna cena je bila 21,4 milion, dok je kuća na Zlatiboru prodata za 50 miliona, što je diplo više od početne cene. Na aukciji za kupovinu lokala „Jugoeksporta“ na Trgu Republike u Beogradu, u tržnom centru „Staklenac“, čija je početna cena bila 4,3 miliona dinara, nije bilo prijavljenih učesnika.


"Mali" akcionari
Emitenti
Posrednici
Investitori
Proizvodi Centra
Arhiva vesti
Kontaktirajte nasKnjiga gostijuMapa sajta